Menu

Recenze knihy Pohádka (2023) od mistra hororu: Svět fantasy podle Stephena Kinga

Recenze knihy Pohádka (2023) od mistra hororu: Svět fantasy podle Stephena Kinga
Zdroj ilustrací: Kniha Pohádka - Stephen King

V květnu loňského roku se na pulty knihkupectví dostal knižní titul Pohádka od Stephena Kinga. Ke knize jsem se dostala sice až v lednu 2024, to však neovlivnilo čtenářský zážitek. Pojďme se podívat, jak si vedla.

  • Autor díla – Stephen King je nechvalně známý pro svou tvorbu hororového žánru, tentokrát však prokázal kvality i ve světě fantasy.
  • O knize – Kniha si drží velice kladné recenze, má přes 700 stran a uvnitř najdete čtivý a propracovaný fantasy příběh.
  • Závěr Pohádka byla krásnou četbou a rozhodně stála za koupi. Doporučuji ji všem milovníkům třeba Harryho Pottera nebo Pána prstenů.

Autor díla

Stephen King je celosvětově známý pro své schopnosti na poli hororového knižního žánru. Za jeho tvorbu jsme se dočkali desítek románů, které se často staly předlohou pro nechvalně známé filmové snímky. Mezi ty patří proslulé Osvícení či Carrie, ale také třeba Zelená míle a Vykoupení z věznice Shawshank. King však prokázal, že skvěle ovládá i psaní fantasy příběhů, o čemž jsme se mohli přesvědčit v jeho románu Pohádka, který vyšel v loňském roce.

Přiznám se, že jsem zvyklá hlavně na Kingovy hororové romány, proto pro mě tohle bylo docela překvapení a občas jsem propadla pocitu, že čtu dílo někoho jiného. V knize můžeme najít mnoho odkazů na dílo H. P. Lovecrafta, který je jedním z Kingových největších vzorů.

O knize

Kniha Pohádka si od svého vydání drží kladné recenze a velice dobré hodnocení. Ačkoliv mě zaskočil počet stran přes 700 – a King je známý pro své rozsáhlé a někdy i příliš rozepsané romány – na každé z nich čekal krásný propracovaný příběh, který ve mně i po přečtení dlouho dozníval.

Nástin obsahu: Hlavní postavou je Charlie Read, který si prošel za svůj mladý život mnohým, proto je v 17 letech mentálně jinde než jeho vrstevníci. Jednoho dne pomůže starému Howardu Bowditchovi, aniž by věděl, že mu tento skutek změní celý život. Pan Bowditch je totiž nejen velice bohatý, ale také střeží obrovské tajemství v kůlně hned za domem. 

Zhruba čtvrtina knihy se odehrává nejdříve v našem světě, což příběhu ale vůbec neubralo. Nakonec se ale dostaneme do paralelního světa plného kouzel a odkazů na nespočet pohádek, ať už je to Jack a fazole či Tři malá prasátka. Nenechte se ale mýlit, nejde o klasickou pohádku se spoustou třpytek a kytiček, nechybí zde klasická Kingova surovost. Tu můžeme vidět například v krvavých scénách, kde nechybí každý detail.

Co mě na knize na první dobrou uchvátilo, je povaha Charlieho Reada. Nikdy mu nešlo o peníze starého pána, i když už mu vlastně patřily. Vše, co se odehrálo, bylo ve jménu lásky k fence pana Bowditche – Radar. Charlie nakonec ukázal srdce opravdového pohádkového prince. Další neobvyklý prvek pro Kingovu tvorbu je, že vše nakonec dobře dopadlo.

Závěr

Ač vás může odrazovat cena knihy, která je kolem 500 Kč, stojí opravdu za to, jelikož v knize najdete překrásné ilustrace doplňující celý příběh. Pohádka je neskutečně čtivá a já osobně jsem ji vyloženě vdechla během pár dní. Rezonovala ve mně však ještě dlouho po přečtení. Mohu ji doporučit všem, kteří milují kouzla fantasy, jako jsou knihy Harry Potter od Rowlingové či Tolkienův svět Pána prstenů a Hobita.

Knize dávám nefalšovaných 10/10.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.