Menu

Redaktorka radí: Domácí aviváž je šetrná k pokožce a vyjde na pár korun

Redaktorka radí: Domácí aviváž je šetrná k pokožce a vyjde na pár korun
Foto: Kateřina Klodnerová

Aviváže a parfémy na prádlo jsou většinou plné chemie. Ta v textilu zůstává a nosíme ji celý den na kůži. Pokud se nechcete vzdát svěžího prádla, máme pro vás návod na šetrnou aviváž, která vás bude navíc stát jen pár korun.

Stačí 2 ingredience

Domácí aviváž, nebo spíš máchadlo, si můžete vyrobit z kyseliny citronové. Tu seženete na internetu, či třeba v některých drogeriích. Kyselinu citronovou je nutné naředit s převařenou studenou vodou přibližně v poměru 1:9 a vytvořit tak 10% roztok. K praní poté přidáme půl nádržky na aviváž tohoto roztoku.

Kyselinu citronovou je nutné naředit vodou (Foto: Kateřina Klodnerová)

Připravte se, že vůně prádla nebude nijak intenzivní. Z prádla ucítíte jemnou citronovou svěžest. Pokud byste toužili po silnější vůni, přidejte pár kapek oblíbeného esenciálního oleje. Tato aviváž je vhodná pro alergiky a atopiky, je totiž velmi šetrná a neobsahuje dráždivé parfemace ani jinou přebytečnou chemii.

Kyselinu citronovou navíc užijete v domácnosti i při úklidu. Kilové balení seženete za 150 Kč. Vydrží vám přibližně na 200 pracích dávek a orientační cena za dávku je asi 0,75 kč.

Fotogalerie: Heureka

Aviváže z octa

Receptů na domácí aviváž je mnoho a můžete si je upravovat dle své potřeby, udáváné ředění a koncentrace jsou pouze orientační a můžete zvolit lehce slabší nebo naopak silnější roztok. Kromě kyseliny citronové připravíte aviváž třeba také z octa. Stačit vám bude vychladlá převařená voda a jablečný nebo jiný ocet. Tyto dvě suroviny smíchejte v poměru 1:1.

Aviváž můžete vyrobit i smícháním bílého octu s kyselinou citronovou v poměru 1:1. Aby se kyselina v octu dobře rozpustila, ocet zahřejte. Přidat lze také esenciální olej.

Nevýhody běžných aviváží

Klasická aviváž obaluje vlákna textilu a může snižovat jeho savost. Jednou z funkcí oblečení je právě odvádění potu a vsakování tekutiny, aviváž byste tedy neměli používat třeba na spodní prádlo, ručníky, oblečení pro miminka nebo funkční sportovní textil.

Silné parfemace i další přidané chemické látky navíc mohou dráždit pokožku. Aviváž se do praní přidává v poslední fázi pracího cyklu a zůstává v prádle, takže ji nosíte celý den přímo na kůži. Proto byste při jejím výběru měli hledět nejen na cenu a lákavou vůni, ale také na složení.

Šetrné domácí máchadlo plní velmi podobné funkce jako aviváž – prádlo provoní a změkčí. Kyselé máchadlo navíc neutralizuje pH vody při máchání a pomáhá vyplachovat zbytky zásaditého pracího prostředku.

Zdroje:

  • Autorská tvorba redaktorky portálu Arecenze
  • https://www.uklidproklid.eu/nase-novinky/jak-vyrobit-avivaz-z-bileho-octa/
  • https://zdenkaruzova.cz/jak-si-vyrobit-domaci-machadlo-avivaz/
  • https://blog.econea.cz/jak-vybrat-a-pouzivat-avivaz-a-jak-si-ji-vyrobit-doma/

Rubriky

#arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.