Menu

Samsung Galaxy S23 hvězdokupou změn, nebo jen kosmickým prachem mezi konkurencí?

Samsung Galaxy S23 hvězdokupou změn, nebo jen kosmickým prachem mezi konkurencí?

Stejně jako v předchozím roce nás touhle dobou čeká příchod nových vlajkových smartfonů od jihokorejského Samsungu. Představení se podle oficiálních informací Samsungu uskuteční už 1. února a očekává se předvedení řady S23.

V loňském roce představila společnost úspěšnou řadu S22. Model s označením S22 si vedl dobře na poli menších prémiových telefonů. Naopak Galaxy S22 Ultra patřil mezi to nejlepší, co bylo svého času na trhu k dispozici. Konkurenci předčil zejména obrovským zoomem, ale také stylusem S-Pen v těle telefonu. V řadě nechyběl také model Plus s lepší výdrží baterie a větším displejem, než u základní S22.

Očekáváme proto, že Samsung zachová stávající značení a příští týden představí práce modely S23, S23 Plus a také S23 Ultra. Po předvedení telefonů pro vás připravíme článek zaměřující se na srovnání Galaxy S22 a S23.

Očekáváme trojici modelů

Pozvánka Samsungu na událost Galaxy Unpacked má už ve své grafice zobrazena světla tří reflektorů. To nám více méně potvrzuje, že budou představeny právě tři telefony. Chytré hodinky Galaxy Watch 5 už představeny byly, žádné velké překvapení nás tedy asi nečeká. Stát by se ale mohlo i to, že kromě mobilů se na této události objeví i nové Galaxy Tab S9.

Velikosti Galaxy S23

Věříme, že Samsung nemá potřebu v úhlopříčkách telefonů dělat nějaké zásadní změny. To ostatně potvrzuje informace od prověřeného leakera Ice Universe. Ten na Weibu zveřejnil přesné rozměry telefonů. Samozřejmě je potřeba počítat s tím, že se nejedná o oficiální informace od výrobce, nicméně Ice Universe má co do následného potvrzení jeho předpovědí výborné resumé.

Model Šířka Výška Tloušťka
Galaxy S22 70,6 mm 146 mm 7,6 mm
Galaxy S23 70,9 mm 146,3 mm 7,6 mm
Galaxy S22 Plus 75,8 mm 157,4 mm 7,64 mm
Galaxy S23 Plus 76,2 mm 157,4 mm 7,6 mm
Galaxy S22 Ultra 77,9 mm 163,3 mm 8,9 mm
Galaxy S23 Ultra 78,1 mm 163,4 mm 8,9 mm

Očekávané ceny Galaxy S23

Podle úniků a informací, které už nějakou dobu bloudí světem, Samsung neplánuje tuto řadu telefonů zdražit. Stal by se tak méně konkurenceschopný čínským značkám, které nabízejí lepší cenovku. Opět se nicméně jedná o pouhý předpoklad odborné veřejnosti a přesné kroky budou souviset s náklady na výrobu nové řady.

Model Očekávaná cena
Samsung Galaxy S23 8 + 128 GB – 22 000 Kč
Samsung Galaxy S23+ 8 + 128 GB – 27 000 Kč
Samsung Galaxy S23 Ultra 8 + 128 GB – 32 000 Kč

Galaxy S23 Ultra a nový foťák

Samsung není pouze výrobcem telefonů, ale také největším producentem mobilních displejů a společně se Sony i snímačů fotoparátů. Loni v květnu se objevily první informace o novém snímači ISOCELL HP1, která se stal prvním 200 megapixelovým mainstreamovým snímačem.

Nyní má už Samsung v nabídce pro partnery na svém webu pokročilejší iteraci s názvem ISOCELL HP3. Ten by měl nabízet řadu nových technologií zpracování barev a HDR. Myslíme si proto, že Samsung bude chtít tento svůj nejlepší snímač osadit právě do modelu S23 Ultra. Zajímavé je také to, že ve srovnání se snímačem HP1 i snímačem HM3 osazeným loni je model HP3 o něco menší. Samsung přesto trvá na tom, že je pokročilejší.

Uniklý design Galaxy S23 (Zdroj: Onleaks x Digit.in)

Design Galaxy S23

Leaker Ice Universe dále koncem roku 2022 zveřejnil také únik spojený s designem řady S23. Jednomu z výrobců obalů na telefony se podařilo pro Samsung nešťastně rozšířit fotografie mobilů i s obaly. Vypadá to, že modul fotoaparátu na modelech S23 a S23 Plus zcela zmizí a designem se tyto modely přiblíží stávající podobě S22 Ultra. Ze zad tedy skutečně mohou trčet pouze čočky fotoaparátů o celé řády konzistentně.

Procesor a baterie Galaxy S23

Vzhledem ke známým problémům Samsungu s výdaji na výrobu vlastních procesorů se letos asi konečně opět dočkáme v řadě Galaxy procesorů Qualcomm i na českém trhu. Téměř s jistotou můžeme říci, že výrobce zvolil Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2. Samsung plánuje nyní více investovat do vývoje budoucích výrobních procesů procesorů Exynos, než je začne opět sám osazovat.

Procesor Snapdragon 8 Gen 2

Podle úniků a databáze Geekbench, ve které se už objevily první testy modelu Samsung Galaxy S23 Ultra, bude výkon skutečně masivním krokem vpřed. V loňském roce osadili do modelu Samsung Galaxy S22 Ultra jihokorejští vývojáři procesor Exynos 2200. Na porovnání výsledků se můžete podívat v tabulce níže. Všechna očekávání výkon, ač podložená daty z databáze testů, jsou před vydáním ovšem spekulativní.

Model Samsung Galaxy S21 Ultra Samsung Galaxy S22 Ultra Samsung Galaxy S23 Ultra
Procesor Exynos 2100 Exynos 2200 Snapdragon 8 Gen 2
Jednojádrový výkon Geekbench 909 926 (+ 2 %) 1 521 (+ 67 %)
Mnohojádrový výkon Geekbench 3 026 2 911 (- 4 %) 4 689 (+ 55 %)

Baterie Galaxy S23

Oficální databáze Federal Communications Commission (USA) má už certifikovány pro modely S23 a S23 Plus výdrže baterie. Pro model S23 se jedná o hodnotu 3 900 mAh, což je o 200 mAh více, než před rokem. Navýšení se dočkal i model S23 Plus, pro S23 Ultra ovšem zatím záznam neexistuje.

Závěr

Pro letošní rok budeme asi svědky spíše skromějších úprav. O něco se vylepší fotoaparát, pravděpodobně přijde lepší displej, změní se design nižších modelů značky. Větší skok přijde v oblasti výkonu, kdy mají všechny tři modely dostat stejný procesor Snapdragon 8 Gen 2. Baterie by měla mít o trochu lepší výdrž, což může nakonec podpořit i efektivnější displej a procesor. Nezbývá, než se těšit na oficiální představení 1. února.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.