Menu

Sladkosti, které už se nevyrábí: Vzpomínáte si na Vlnky nebo Antiperle?

Sladkosti, které už se nevyrábí: Vzpomínáte si na Vlnky nebo Antiperle?
Foto: unsplash.com, heureka.cz, petice.com, aukro.cz, ilustrace: arecenze

Přestože regály obchodů jsou zaplněné širokou nabídkou sladkostí, některé dříve oblíbené výrobky z trhu nadobro zmizely. Které sladkosti si už nějakou dobu nekoupíte? A lze sehnat podobné alternativy?

Vlnky

Tyto oplatky typického vlnkovitého tvaru s náplní jsou jednou z nejčastěji zmiňovaných dobrot, které lidem v regálech obchodů chybí a za jejich návrat jsou sepisovány dokonce petice. K dostání byly ve čtyřech příchutích – mléčné, čokoládové, citronové a griliášové.

Historie jejich výroby přitom byla opravdu dlouhá. Firma Opavia byla založela v Opavě roku 1840 a kromě této pochoutky do jejich sortimentu patřilo mnoho sušenek i oplatek. Firma Opavia aktuálně patří pod společnost Mondelēz a Vlnky, které se přestaly vyrábět v roce 2011 na trh znovu uvést neplánuje. Uvedl to  manažer společnosti Jiří Šebek pro Patriot magazín.

Tvarově podobné plněné oplatky se hledají těžko. Pokud opravdu toužíte po podobné sladkosti, vyzkoušet můžete třeba oplatky Spiralino.

 

Antiperle

Kulaté mentolové bonbóny, které vyráběla společnost Sfinx, byly oblíbené především u dospělých. Částečně totiž nahrazovaly funkci žvýkačky a osvěžovaly dech.

Historie těchto bonbónů se začala psát již roku 1960, kdy začala jejich výroba v Chotyni. Pobočka podniku Lipo je nejprve vyráběla v plechové krabičce a později dostaly plastový obal s průhledným víčkem a modrým, červeným nebo žlutým spodním dílem. Firma Sfinx je následně prodávala ve stejném obalu se zeleným dnem.

Název cukrovinky měl však ještě starší původ. Inspirace pocházela z Antiseptických ústních perlí Dr. Fragnera, jež sloužily nejen k osvěžení dechu, ale také dezinfekci dutiny ústní a krku. Antiperle byly typické poměrně náročnou výrobou, cukerný roztok se nanášel na krystal cukru ve vrstvách postupně a výroba trvala několik týdnů.

Sfinx sídlící v Holešově dnes patří pod společnost Nestlé a v modernizované výrobní hale se vyrábí řada populárních bonbónů, jako třeba Bon Pari nebo JoJo. Podle tiskové mluvčí pro Nestlé Česko a Slovensko Terezy Procházkové Nestlé Antiperle již nevyrábí a značku aktuálně vlastní jiná česká cukrovinková společnost.

Alternativou k Antiperlím může být třeba populární Tic Tac, který je dostupný v několika příchutích.

Foto: heureka.cz

Rumové pralinky

V minulém roce jsme se museli rozloučit také s Rumovými pralinkami, které se vyráběly od roku 1965 ve firmě Zora Olomouc. Tuto společnost následně v roce 1992 koupilo švácarské Nestlé. Pochoutku, oblíbenou především u starší generace, přestala společnost Nestlé vyrábět z důvodu nedostatečného zájmu zákazníků. Pokud patříte mezi příznivce čokolády s rumovou náplní, vaše chutě mohou uspokojit někteří další producenti pralinek s tímto druhem náplně.

Cigaretové žvýkačky

Kdo v dětství nepředstíral že kouří, jako by nebyl. Kontroverzní žvýkačky ve tvaru cigaret byly mezi dětmi velmi oblíbené. S postupným rozmachem osvěty ohledně škodlivosti kouření však tyto žvýkačky z regálů vymizely a dnes by toto propagování nezdravého návyku mezi rodiči ve velké většině neprošlo.

Tang

Práškový instantní nápoj byl oblíbený nejen na výrobu osvěžujících nápojů. Děti jej také konzumovali přímo ze sáčku v práškové podobě. Po několikaleté odmlce jej dnes lze zase sehnat, běžným sortimentem v obchodech ale není.

První Tang byl vyroben v roce 1957 americkou firmou General Foods, úspěch však slavil až po roce 1965, kdy jej zpopularizovali kosmonauti NASA, kteří si pochvalovali jeho snadnou přípravu v kosmu.

Dobroty co přežily

Přestože řadu dobrot z let minulých musíme oželet, na trhu stále seženete některé oblíbené produkty, které ani po letech neztrácí na popularitě.

Pribináček

Tento tvarohový dezert je evergreen, který dodnes milují děti i dospělí. Heslo „Pramen zdraví z Posázaví“ si jistě vybavíte a stejně tak film A´ť žijí duchové, ve kterém se pochoutka objevila. Vyrábět se začala již roku 1947 v Mlékárenském a pastevním družstvu u Přibyslavi, což byl předchůdce společnosti Pribina.

Tento produkt se ale z počátku prodával pod názvy Bivoj, Eva nebo Mocca a současnou podobu jména dostal až roku 1954. Zajímavostí je, že se vyrábělo dokonce 16 druhů příchutí. Dnes nabízí řada Pribináček kromě tvarohového dezertu také další produkty.

Foto: heureka.cz

Hašlerky

Název legendárních mentolových bonbónů souvisí se zpěvákem Karlem Hašlerem. Původně se vyráběly jako Destinky podle operní pěvkyně Emy Destinnové, produkt však nezísal zákazníky a tak jeho výrobce obměnil jak recepturu, tak název.

Foto: heureka.cz

Kofila

Nezaměnitelná čokoládová tyčinka s kávovou náplní od firmy Orion v regálech stále září svým typickým žlutým obalem. První kofila spatřila světlo světa v roce 1923 a historii má tedy opravdu dlouhou. Dnes můžete narazit kromě klasické Kofily také na tyčinku Kofila latte, která má jemnější chuť nebo Kofila bonbóny.

Foto: heureka.cz

Jesenka

Název této zahuštěné slazené smetany odkazuje na jesenické podhůří, kde se začala vyrábět roku 1959. Přestože původním účelem Jesenky bylo ochucení kávy a čaje, lidé ji začali konzumovat jako sladkost rovnou z tuby. Jistě si také vybavíte podobný produkt Piknik, ten je na rozdíl od ametanové Jesenky vyráběn čistě z mléka. Narazit můžete také na kakaové Pikao.

 

zdroje:

https://www.patriotmagazin.cz/pred-deseti-lety-se-prestaly-vyrabet-legendarni-vlnky-vrati-se-zpatky-na-trh

https://cs.wikipedia.org/wiki/Antiperle

https://www.apetitonline.cz/zajimavosti/ceske-antiperle-jejich-vyroba-nesla-urychlit-rostly-pomalu-temer-jako-opravdove-perly

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/rumove-pralinky-vyroba-konec-spotrebitel.A231109_120714_ekonomika_vebe

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pribin%C3%A1%C4%8Dek

https://www.nestle.cz/cs/znacky/kofila

Rubriky

#arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.