Menu

Strašák jménem teflon: Věčné chemikálie pronikají do těla z impregnací, ale i potravin

Strašák jménem teflon: Věčné chemikálie pronikají do těla z impregnací, ale i potravin
Poškrábaná teflonová pánev, Foto: Canva

V posledních letech se v odborných kruzích i mezi veřejností živě diskutuje o některých velmi odolných chemických sloučeninách, s nimiž se setkáváme v každodenním životě. Podle Evropské agentury pro životní prostředí jsou tyto sloučeniny téměř nerozložitelné a mohou se hromadit jak v přírodě, tak v lidském organismu. Existují zdravotní rizika a měli bychom se některým sloučeninám vyhnout?

Věčné chemikálie

Per- a polyfluorované sloučeniny, které bývají zkratkou označovány jako PFAS, zahrnují velké množství průmyslově produkovaných chemikálií. Podle amerického Národního institutu zdraví mají tyto látky široké využití tam, kde je potřeba zvýšit voděodolnost a odolnost proti vlhku, ale také mastnotě či nečistotám. Typicky se vyskytují v outdoorovém oblečení a obuvi, v nepřilnavém nádobí, ale také třeba v kosmetice. Bez nadsázky lze říct, že nás obklopují.

Jde o velmi stabilní látky, které se špatně nebo téměř vůbec nerozkládají. Proto bývají označovány jako věčné chemikálie.

Ke zdrojům PFAS patří mimo jiné obaly na pizzu, krabičky na jídlo nebo kelímky na nápoje, které jsou potažené vrstvou odpuzující vodu či tuky, Foto: Canva

Pronikání do organismu

Masová výroba a používání těchto chemických sloučenin vede k jejich uvolňování do životního prostředí. Podle amerického Národního institutu zdraví se pak do lidského organismu dostávají například konzumací kontaminovaných potravin nebo jejich obalů, ale mohou být také vdechovány či přenášeny z ošetřených povrchů, například z čalounění nebo impregnací.

Impregnace bot a oblečení jsou jedním ze zdrojů PFAS, Foto: Canva

Zdravotní riziko

Podle Státního zdravotního ústavu je řada PFAS spojována s rizikem vzniku rakoviny nebo třeba reprodukčními a hormonálními poruchami. V ČR je obsah PFAS u dospělých monitorován národním programem lidského biomonitoringu. Ten sleduje také obsah PFAS v mateřském mléce. Podle Státního zdravotního ústavu je naprostá většina populace neustále vystavena nízkým dávkám PFAS.

Vliv PFAS na organismus, Foto: Wikipedie

Ostře sledovaný teflon

Teflon, neboli chemicky polytetrafluoroetylen (PTFE), se používá především jako nepřilnavý povrch pánví, hrnců a kuchyňského náčiní. Pro svou snadnou čistitelnost je velmi oblíbený. Je však náchylný k poškrábání a v posledních letech se objevují spekulace o zdravotní nezávadnosti teflonového nádobí.

Profesor environmentální chemie na Masarykově univerzitě Martin Scheringer v rozhovoru pro Recetox uvedl, že teflon na pánvích je relativně bezpečný a problém může vzniknout až v případě jeho přehřívání. Mnohem větší riziko vidí v PFAS používaných k povrchové úpravě oblečení, obuvi nebo třeba potahů.

Během tření se totiž z těchto produktů, s nimiž jsme v přímém kontaktu, PFAS uvolňují. Velkým zdrojem znečištění jsou podle Scheringera také skládky, kam většina produktů doputuje a následně se z nich PFAS uvolňují do prostředí.

Jak se škodlivým sloučeninám vyhnout?

Autoři studie z centra Recetox na Masarykově univerzitě zjistili, že PFAS napadají také imunitní systém. Jedna z autorek, Barbora Rudzanová, pro Novinky uvedla, že příjem PFAS lze omezit vyřazením papírových obalů na jídlo nebo třeba papírových kelímků na nápoje, které jsou PFAS impregnované. U impregnací na oděvy a voděodolných textilií je vhodné sledovat označení, že jsou bez PFAS.

Chcete-li se pro jistotu vyhnout také teflonu, můžete vybírat ze široké nabídky nerezového a keramického nádobí.

Zdroje:

  • Autorská tvorba redaktorky portálu Arecenze
  • Státní zdravotní ústav
  • https://www.eea.europa.eu/cs/help/casto-kladene-dotazy/co-jsou-pfas-a-jak
  • https://www.niehs.nih.gov/health/topics/agents/pfc
  • https://www.recetox.muni.cz/o-nas/novinky/vecne-chemikalie-jako-tikajici-bomba-pro-budouci-generace
  • https://arnika.org/o-nas/faq/faq-toxicke-latky/odpovedna-spotreba-nadobi/jsou-skodlive-teflonove-panve-a-nadobi-uvolnuji-se-castice-teflonu-do-jidla-pri-jeho-pouzivani
  • https://www.novinky.cz/clanek/zdravi-latky-jako-teflon-papirove-kelimky-ci-nepromokave-obleceni-napadaji-imunitni-system-40491794

Rubriky

#arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.