Menu

Milujete vyjížďky na kole? 5 věcí, které vám prožitek zásadně vylepší

Milujete vyjížďky na kole? 5 věcí, které vám prožitek zásadně vylepší
Ilustrace: Arecenze

S příchodem krásného jarního počasí a sluníčka se stále více lidí vydává na cyklovýlety. Abyste si vyjížďku na kole skutečně užili a nezaskočil vás déšť, sluneční paprsky či hlad, měli byste do své cyklobrašny či batůžku zabalit několik nezbytností. Přinášíme tipy na 5 šikovných vychytávek, které vám výlet značně zpříjemní.

Větrovka či pláštěnka ochrání před nepřízní počasí

Při výletech do přírody se může počasí velice rychle změnit, a to platí hlavně pro situace, kdy se rozhodnete vyrazit s kolem na hory. Po ruce byste měli mít vždy kvalitní větrovku, která je lehká a skladná. Na kolo je vhodná hlavně proto, že vás ochrání před chladem a větrem (případně i deštěm), ale zároveň se v ní nebudete potit. Cyklistické větrovky mnohdy disponují větracími otvory či možností odepnutí rukávů.

Nepromokavost větrovek ale nebývá úplně nejlepší – na lehké mrholení sice mohou stačit, ale s hustým deštěm si neporadí. Pro jistotu si do batůžku sbalte ještě cyklistickou pláštěnku, kterou můžete vytáhnout v případě silnějšího deště.

Cyklistické brýle pro pro ochranu a lepší vidění

Cyklistické brýle plní hned několik funkcí – chrání oči před prachem, létajícím hmyzem a sluníčkem. Pokud jezdíte rychle na kamenitých stezkách, mohou vás dokonce ochránit před poškozením zraku. Odlétávající kamínky dokážou očím hodně ublížit. Ideálně volte brýle s UV filtrem, které poskytují ochranu před škodlivým UV zářením.

V neposlední řadě je nutné podotknout, že cyklistické brýle zlepšují viditelnost a tím se zvyšuje bezpečnost při jízdě. Vybírat můžete z mnoha různých typů, případně je možné zvolit brýle s vyměnitelnými skly.

Základní nářadí a lékárnička

Pokud se vydáváte na delší cyklistický výlet, měli byste mít u sebe alespoň základní nářadí a náhradní díly, abyste si poradili s případným menším defektem na kole. To zahrnuje:

  • Inbusové klíče
  • Šroubovák
  • Montážní páku
  • Lepení na duše
  • Pumpičku

Jde o naprostý základ, díky kterému si budete moct sami zalepit píchlou duši, utáhnout šroub či dofouknout kolo. A samozřejmě byste neměli zapomínat nejen na opravu kola, ale i na své zdraví, takže k nářadí přihoďte cyklistickou lékárničku.

Doplňte minerály s iontovými nápoji

Jízda na kole je pro tělo pořádný zápřah. Organismus přichází o hodně tekutin a kvůli pocení se z těla ztrácí i cenné minerály. Zejména sodík, hořčík, vápník, draslík a chloridy. Tyto látky je proto důležité průběžně doplňovat, aby tělo správně fungovalo. Ideální jsou minerálky nebo iontové nápoje, které obsahují zmiňované minerály v ideálních poměrech.

Tyčinka dodá energii a zasytí

Abyste měli dostatek energie a nekručel vám na výletě žaludek, nezapomeňte si s sebou vzít i pár energetických tyčinek. Proteinové tyčinky či flap jacky vám zbytečně nezatíží žaludek, ale zaženou hlad i nakopnou vás k dalšímu výkonu. Je jen na vás, jakou příchuť zkusíte, výběr je skutečně bohatý – k dostání jsou ořechové, ovocné, čokoládové, jogurtové, kávové i jiné tyčinky.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.