Menu

Test 4 řezných kotoučů do úhlové brusky: Parkside vyloženě špatný, Performance předčil Bosch

Test 4 řezných kotoučů do úhlové brusky: Parkside vyloženě špatný, Performance předčil Bosch

Další ze série našich testů spotřebního materiálu do dílny se týká řezných kotoučů na kov pro úhlové brusky. I tentokrát jsem zvolila řezné kotouče základní řady Parkside a vyšší řady Performance z Lidlu a také profi alternativu značky Bosch. Test ukázal, že kotouče Parkside jsou překvapivě špatné. Performance tentokrát narozdíl od testu pilových plátků do ocasky zazářil a Bosch nijak nenadchnul.

Představení testovaných produktů

Do testu jsem zařadila tyto řezné kotouče o průměru 125 mm pro běžné úhlové brusky:

Testované produkty

První produkt, 12 dílná sada řezných kotoučů Parkside, je určená pro řezání tenkostěnných plechů, profilů a trubek z kovu. Šířka kotouče je 1 mm a je vhodný do maximálních otáček 12 200 min-1 (max. 80 m/s). Celá sada stojí 130 Kč, jeden kus vyjde na necelých 11 Kč.

Druhým zvoleným výrobkem byla 6 dílná sada řezných kotoučů Parkside Performance. Je vhodná pro řezání masivních obrobků, trubek nebo profilů z kovu, včetně ušlechtilé oceli. Výrobce slibuje méně prachu, menší odlet jisker, hladší řezy se sníženou tvorbou otřepů a rychlejší postup řezání s nižší spotřebou energie. Šířka kotouče je 1,2 mm a je určen do maximální rychlosti 12 200 ot./ min-1 (max. 80 m/s). Cena sady je 130 Kč a jeden kotouč vyjde na 22 Kč.

Posledním produktem zařazeným do testu se stal řezný kotouč Bosch Expert. Kotouč má šířku a je určený pro rychlé a čisté řezání nerezové oceli bez otřepů nebo zabarvení do modra. Vyrábí se ze špičkového oxidu hlinitého s plnivy a přísadami v moderní struktuře s fenolovou pryskyřicí. Maximální bezpečnost při práci je zajištěna díky přesně vyrobené síti ze skelných vláken. Kotouč se prodává jednotlivě za cenu okolo 50 Kč.

Parametr Parkside Sada řezných kotoučů  Parkside Performance Sada kotoučů Kotouč řezný rovný Bosch, Expert for Inox 
Vzhled
Určení Na kov Na kov, včetně masivních obrobků a včetně ušlechtilé oceli Nerezová ocel
Průměr kotouče 125 mm 125 mm 125 mm
Šířka kotouče 1,0 mm 1,2 mm 1,0 mm
Max. otáčky 12 200 min-1 (max. 80 m/s) 12 200 min-1 (max. 80 m/s) Neuvedeno
Počet kusů v sadě 12 6 1
Cena za kus 11 Kč 22 Kč 50 Kč
Celková cena 130 Kč 130 Kč 50 Kč

Použité nářadí a další pomůcky

K testu jsem měla připravené dva kotouče z každé sady, kdyby se náhodou jeden v průběhu řezání zlomil, nebo jinak poničil. Řezy byly prováděny s elektrickou úhlovou bruskou Bosch GWS 9-125 S Professional, která nám spolehlivě slouží už několik let. Aby byly výsledky testu co nejrelevantnější, vzala jsem si na pomoc manžela, který má s řezáním úhlovou bruskou dlouholeté zkušenosti.

Řezali jsme do ocelových topenářských 6/4″ trubek o šířce 48,3 mm a tloušťce stěny 3,2 mm. Dále jsme potřebovali telefon se stopkami na měření rychlosti řezu a posuvné měřítko na zjištění opotřebené kotouče. Na řezání jsme se samozřejmně vybavili ochrannými pomůckami.

Průběh testu

S každým typem kotouče jsme provedli dva řezy přes celý průměr topenářské trubky. Na úhlové brusce jsme nastavili maximální počet otáček. Oba řezy jsme měřili stopkami. Po provedení řezů jsme změřili opotřebení kotouče posuvným měřítkem. Na konci testu jsme ještě řešili subjektivní pocity při řezání a bezpečnost jednotlivých kotoučů.

Vyhodnocení testu

První z testovaných řezných kotoučů, základní kotouč značky Parkside, řezal ze všech kotoučů nejpomaleji a nejvíce „kopal“. Při prvním řezu se zdálo, že se příliš neopotřebovává. Druhý řez ale nedokončil, protože se jeho okraje rázem rozlámaly. Aby jsme vyloučili možnost vadného kusu, oba řezy jsme zopakovali s jiným kotoučem z téže sady. Další kotouč Parkside dopadl stejně.

Řezný kotouč Parkside Performance řezal výrazně rychleji. Oba řezy napříč trubkou zvládl hladce a ze všech tří testovaných produktů se nejméně opotřebil. Kotouč by bylo možné ještě několikrát použít. Dokonce jsme s nim po provedení testu rozřezali zbylé trubky a kotouč prakticky neubyl.

Poslední testovaný kus, řezný kotouč Bosch Expert, řezal ze všech kotoučů nejrychleji. Trubkou projel u obou testovacích řezů jako po másle. Opotřebil se ale o něco více než předchozí kotouč Performance. Časy řezů a opotřebení kotoučů jsem zanesla do tabulky:

Typ řezného kotouče Rychlost 1. řezu (v sekundách) Rychlost 2. řezu (v sekundách) Opotřebení kotouče po dvou řezech (v mm)
Parkside 125,17 Nezměřeno* 23 / 11,5
Parkside Performance 33,20 36,55 1,5
Bosch Expert 20,41 22,03 4,5

* Druhý měřený řez ani jeden z  testovaných kotoučů Parkside nedokončil.

Závěr

Oba zelené kotouče základní řady Parkside se rozpady už při druhém řezu. Odletující kusy jsem našla několik metrů daleko, a proto je osobně považuji za nebezpečné. Produkt každopádně nedoporučuji a to ani k příležitostnému použití. Uživatel, který nemá s řezáním úhlovou bruskou příliš zkušeností, by mohl snadno přijít k úrazu. V tomto případě se rozhodně nevyplatí šetřit na levných řezných kotoučích.

Naopak velmi mile mne překvapil řezný kotouč Parkside Performance. Sice neřezal trubku nejrychleji, ale jeho řezná rychlost byla velmi dobrá, a navíc se nejméně opotřebil. Vzhledem k jeho cenové dostupnosti a přitom dobrému výkonu jej proto hodnotím jako vítěze tohoto krátkého uživatelského testu.

Srovnání všech použitých kotoučů po 2 řezech

Řezný kotouč Bosch Expert byl trochu zklamáním. I když řezal nejrychleji, opotřebil se zhruba třikrát více než kotouč Performance. To ale mohlo být způsobeno tím, že je určený primárně na nerez a tím pádem může být měkčí. Při kupování kotoučů v prodejně bohužel nebyla varianta na ocel dostupná.

*Test byl vyhotoven v rámci dostupné časové dotace, rozumíme tomu, že pro skutečně směrodatné testování by bylo potřeba zakoupit více vzorků a podrobit je delším testům.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

….snad každý ví, že čím tenčí kotouč tím rychlejší řež a větší úbytek kotouče…..zase srovnáváte jablka a hrušky

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.