V těchto městech se už ohňostroje nedočkáte: Praha s omezením, Brnu pyrotechnika nevadí

Oslavy konce roku má mnoho lidí spojené s ohňostrojem a zábavní pyrotechnikou. V posledních letech se však intenzivně diskutuje nad škodlivostí a riziky této třaskavé zábavy. Jak to bude s pyrotechnikou do budoucna a kde jsou již tento rok ohňostroje regulované vyhláškou a kde se nedočkáme městského ohňostroje?
Dva tábory
Zatímco jedna část populace si bez petard a rachejtlí nedokáže oslavy vůbec představit, ta druhá by je nejraději zakázala. Důvodů klesající popularity zábavní pyrotechniky je hned několik. Vadí chemie uvolňovaná do prostředí, nebezpečnost použití a vzniku úrazů nebo třeba ohrožení zvířat. Chovatelé se navíc většinou potýkají se strachem svých domácích mazlíčků, kteří ohňostroje prožívají ve strachu o život.
Některá velká města bez organizovaných ohňostrojů:
- Praha
- Brno
- Olomouc
- České Budějovice
Omezení v Praze, Olomouci i Mostě
Hlavní město upravuje používání pyrotechniky na některých místech vyhláškou a její používání zakazuje především v centru, v parcích a na náplavkách. Zákaz platí také v blízkosti nemocnic, domovů pro seniory nebo třeba Zoologické zahrady či útulků pro zvířata. Ani příznivci lampionů štěstí si v Praze nepřijdou na své, jelikož pro tyto produkty platí zákaz na celém území Prahy.
V Olomouci nebo Mostě upravují používání pyrotechniky pouze na některých místech, stejně jako v Praze. Podobnou regulaci má řada obcí a měst a pokud plánujete pyrotechniku použít, nezapomeňte si situaci v místě bydliště ověřit.
Video: Pyrotechnika, Skupina JARO | JARO Group, YouTube
V Brně jen na přelomu roku
Brněnská vyhláška zakazuje zábavní pyrotechniku na celém území, přičemž může být na základě podání písemné žádosti udělena výjimka. Tento zákaz se však netýká 31. prosince a 1. ledna, tedy dní, kdy se pyrotechnika používá nejvíce. Podobně řešený zákaz mají také třeba v Ostravě nebo Příbrami.
Dýcháme jedy a karcinogeny
Před toxickým chemickým smogem, který se do ovzduší při ohňostrojích dostává ve velké míře, varují také vědci z Akademie věd ČR. Lidé podle Petra Klusoně z Ústavu chemických procesů Akademie věd často vůbec netuší, že vdechují zdraví škodlivé sloučeniny, jedy a karcinogenní látky. Do ovzduší se při ohňostrojích uvolňuje například rubidium, barium nebo červený fosfor.
Podle hydrochemika Martina Pivokonského, ředitele Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd, se tento chemický koktejl postupně vstřebává nejen do vody a půdy, ale vstupuje také do potravního řetězce. Hodnoty olova v ovzduší se při ohňostrojích zvedají oproti normálnímu stavu až šedesátkrát, což navíc vypovídá o používání nelegální pyrotechniky.
Bezpečnější alternativa
Řada míst dnes ruší ohňostroje a nahrazuje je alternativní podívanou, která není pro člověka ani přírodu toxická. Vidět tak můžete například světelnou show doprovázenou reprodukcí hudby nebo třeba dronovou show.
Zdroj:
- Redakční tvorba, Arecenze
- https://www.avcr.cz/cs/veda-a-vyzkum/chemicke-vedy/Nebezpecne-ohnostroje-do-prostredi-se-dostanou-desitky-tun-toxickych-latek/
- https://prazsky.denik.cz/zpravy_region/praha-vyhlaska-silvestr-novy-rok-oslavy-petardy-pyrotechnika-zakaz-zvirata.html
- https://cosedeje.brno.cz/w/nova-vyhlaska-zakazuje-pouzivani-zabavni-pyrotechniky-v-brne-existuji-vsak-vyjimky
- https://pribram.eu/aktualni-temata/vyhlaska-o-zakazu-pouzivani-zabavni-pyrotechniky-pocita-s-vyjimkami.html
Rubriky
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.