Zapojení dvou světel na jeden vypínač? Nic složitého | Arecenze
Menu

Zapojení dvou světel na jeden vypínač? Nic složitého

Zapojení dvou světel na jeden vypínač? Nic složitého

Při rekonstrukci domácnosti může vyvstat otázka, kam umístit vypínače a jak je vlastně zapojit. Předně bychom rádi řekli, že elektroinstalací by se měl zabývat vždy odborník (elektrikář). Pokud ovšem uvažujete, jak mu připravit drážky na kabely, rádi vás navedeme.

Světla zapojujeme paralelně

Základním principem pro připojování svítidel je jejich paralelní přívod proudu. Pokud byste je totiž připojili do série za sebe, žárovky by se o napětí dělily. Při sériovém připojení mají všechny žárovky stejné podmínky pro fungování. Rovněž bude v paralelním připojení fungovat každá žárovka nezávisle na tom, jestli jiná po trase odešla na věčné časy.

Jednoduchý vypínač

Pokud je potřeba připojit jednoduchý vypínač, který má obsluhovat všechny připojené žárovky, k vypínači je potřeba přivést fázový vodič (napájecí) od krabice (rozvodky) a od vypínače vést další fázový vodič ke svítidlům. Toto zapojení je nejjednodušší.

Dvojitý vypínač

Pokud máte v místnosti dvě světla a každé chcete ovládat zvlášť, logika jejich zapojení je podobná. K vypínači opět povedete jeden fázový vodič, od vypínače ale už povedou dva napájecí kabely pro svítidla, každý se ovládá jedním tlačítkem.

Mám jeden lustr a chci dva

Možná jste se dostali do situace, kdy aktuálně připojený lustr chcete doplnit o další stropní či jiné svítidlo. V takovém případě nebývá nutné tahat další separátní kabely, místo toho se existující dráty ze stávajícího lustru prostřednictvím svorkovnice rozdělí na potřebný počet výstupních kabelů.

Práci svěřte odborníkovi

Pokud si připojením nejste jisti a nechcete manipulovat s kabely na vlastní nebezpečí, doporučujeme práci svěřit profesionálnímu elektrikáři. Pokud se přesto rozhodnete připojení zpracovat sami, kabely odzkoušejte zkoušečkou (barvy nemusí odpovídat účelu kabelu) a operujte s vodiči vždy výhradně s vyhozenými pojistkami (minimálně pro daný elektrický obvod, se kterým pracujete). Práce s elektroinstalací může být smrtelně nebezpečná.

Rubriky

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.