Menu

Parkside aku řetězová pila PKSA 40 Li B2 po půl roce používání: Slušný výkon a příjemná obsluha

Parkside aku řetězová pila PKSA 40 Li B2 po půl roce používání: Slušný výkon a příjemná obsluha

Pakside PKSA 40 Li B2 je aku řetězová pila na dva akumulátory. Pyšní se úsporným bezkartáčovým motorem a slušným výkonem. S pilou mám cca půlroční osobní zkušenosti, o které bych se s vámi ráda podělila. Mimochodem, jedná se o jeden z nejlepších produktů Parkside, který mi prošel rukama.

Představení produktu

Parkside aku řetězová pila PKSA 40 Li B2 slibuje energetickou úspornost a vysoký výkon díky inovativnímu bezkartáčovému motoru. Disponuje 2 nastavitelnými rychlostmi řetězu, robustní kovovou převodovkou a funkcí “Soft Start” pro plynulý náběh. Řetěz má tichý chod a délka řezu je cca 38 cm.

Obsluhu ulehčí beznástrojové napínání řetězu, automatický systém mazání řetězu i ukazatel kapacity akumulátoru přímo na těle pily. Pilu lze zakoupit samostatně bez akumulátoru, nebo v setu s dvěma akumulátory 4 Ah PAP 20 B3 a dvojitou rychlonabíječkou PDSLG 20 A1. Důležité parametry produktu shrnuje tabulka:

Parametr Hodnota
Orientační cena

  • bez aku
  • s aku 2x 4 Ah
 

2 800 Kč

5 000 Kč

Typ motoru Bezkartáčový
Rozběh řetězu Soft start
Rychlost řetězu 1. stupeň 15 m/s

2. stupeň 20 m/s

Délka řezu 38 cm
Hlučnost 105 dB
Použité materiály Plast, laminát, pozinkovaný ocelový plech
Doporučený akumulátor 2 x 20 V 4 Ah
Příslušenství v ceně 1 ochranný kryt řetězu

180 ml bio řetězového oleje

Rozměry 80 x 21,5 x 25 cm
Hmotnost 3,6 kg

 

Zkušenosti s používáním

Pilu jsme si pořídili domů začátkem loňského léta na přípravu palivového dřeva. Použili jsme ji již několikrát na krácení menších kulatin a zbytků stavebního dřeva určeného ke spálení. Pila mne překvapila slušným výkonem vzhledem k akumulátorovému provedení a relativně nízké ceně.

Drží se dobře v rukách a je lehká. Pokud jste ale zvyklí na kabelovou variantu, může se vám zdát trochu těžší do ruky. Pocitově je hmotnost podobná jako menší benzínová pila. Pila váží se dvěma 4 Ah akumulátory zhruba 5 kg. Pro plynulý provoz ale doporučuji zakoupení 2 sad 4 Ah akumulátorů na střídání, případně dvou kusů 8 Ah akumulátorů, pokud vám nevadí vyšší hmotnost (cca +0,6 kg).

Výdrž pily na 2 Ah akumulátory je docela dobrá. Kulatinu o průměru 10 – 15 cm vydrží bez přestání řezat asi 30 minut. Zpracování pily vypadá poměrně kvalitně. Trochu chatrně působí akorát mechanismus napínání řetězu. Řetěz se ale nepovoluje. Dodaný řetěz je docela dobré kvality a příliš se netupí, což ale záleží především na obsluze.

Při procházení uživatelských recenzí na Heurece jsem si všimla opakujících se zmínek o úniku řetězového oleje po odložení zařízení. U nás se ale tento problém neobjevil. To může být tím, že nepoužíváme řídký bio olej, nýbrž minerální variantu. Minerální olej nám byl kdysi doporučen v prodejně lesní a zahradní techniky a používáme jej i na benzínovou řetězovou pilu Stihl.

Klady

+ Bezkonkurenční poměr cena/výkon

+ Plně dostačující výkon na hobby využití

+ Nízká hlučnost

+ Pohodlné držení, dobrá manipulace

+ Snadná obsluha

+ Tichý chod

+ 2 nastavitelné rychlosti

+ Ukazatel stavu akumulátorů přímo na pile

Zápory

Mechanismus napínání řetězu působí chatrně

Pocitově relativně nízká rychlost řetězu (při řezání to ale neomezuje)

2 800 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Shrnutí a závěr

S aku řetězovou pilou PKSA 40 Li B2 pilou jsem velmi spokojena. Doma máme pro porovnání kabelovou i benzínovou pilu a aku provedení je ideální pro využití okolo domu. Nízká hlučnost je ohleduplná vůči sousedům, pila navíc vyžaduje minimální údržbu a je vždy připravena k práci. Produkt hodnotím na 90 % a můžu zcela upřímně říct, že se jedná o jeden z nejlepších produktů Parkside, co jsme kdy měli doma (rukama nám prošlo nejméně 20 různých druhů nářadí Parkside).

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.