Menu

Recenze a test Concept VP 8291: Cenově dostupný vysavač vhodný pro majitele domácích zvířat

91,4 % Celkové hodnocení

Ke zvířatům v kategorii Nejlepší klasické vysavače

Jednotlivá hodnocení

 • 9,2/10
  Vysávání tvrdých podlah
 • 7,0/10
  Vysávání koberců
 • 9,1/10
  Funkce a příslušenství
 • 9,0/10
  Konstrukce a uživatelská přívětivost

Klady

 • Velmi tichý
 • Velký akční rádius
 • Účinný na tvrdých podlahách
 • Vhodný ke zvířatům

Zápory

 • Vyšší hmotnost
 • Špatná filtrace
 • Na koberci příliš saje
3 500 Kč Orientační cena

91,4 % Celkové hodnocení

Ke zvířatům v kategorii Nejlepší klasické vysavače

Jednotlivá hodnocení

 • 9,2/10
  Vysávání tvrdých podlah
 • 7,0/10
  Vysávání koberců
 • 9,1/10
  Funkce a příslušenství
 • 9,0/10
  Konstrukce a uživatelská přívětivost

Klady

 • Velmi tichý
 • Velký akční rádius
 • Účinný na tvrdých podlahách
 • Vhodný ke zvířatům

Zápory

 • Vyšší hmotnost
 • Špatná filtrace
 • Na koberci příliš saje
3 500 Kč Orientační cena

V dubnu 2024 jsme měli možnost otestovat sáčkový vysavač Concept VP 8291, který jsme vyzkoušeli na několika typech podlahy. Vysávali jsme s ním různé nečistoty, abychom zjistili, jak dobře si s nimi poradí.

První dojmy a obsah balení

Vysavač na první dojem působí pevně a robustně. Stejně tak vypadá jeho příslušenství, na kterém výrobce opravdu nešetřil. V balení totiž najdete dva turbokartáče, jeden na koberce a druhý na křesla či pohovky, kartáč, štěrbinovou hubici a speciální kartáč na zvířecí chlupy. Naopak mu ale chybí hubice na čalounění a parkety.

Základní parametry

Sáčkový vysavač Concept VP 8291 patří k cenově dostupným vysavačům, svými parametry se řadí spíše k nadstandardním modelům. Příkon u tohoto typu činí 700 W, sací výkon pak 140 W. Musíme uznat, že mu sací síla opravdu nechyběla. Concept patří k tichým modelům, hlučnost jsme na nejvyšší výkon naměřili 67 dB. Díky tomu jde o jeden z nejtišších modelů z našeho srovnání.

Potěší vás i delší kabel (7 metrů) a dostatečný akční rádius (10 metrů). Disponuje také indikátorem plnosti sáčku a regulátorem výkonu.

Parametr Tento produkt
Sáčkový/bezsáčkový

Sáčkový

Výrobce

Concept

Objem sáčku/sběrné nádoby (l)

3

Délka napájecího kabelu (m)

7

Filtr

HEPA

Hlučnost (dB)

67

Akční radius (m)

10

Příkon (W)

700

Sací výkon (W)

140

Vysávání

Vysavač Concept jsme otestovali na různých površích, jako je vinyl, dlažba, koberec se středně dlouhým vlasem a čalounění. Na každý povrch jsme zvolili příslušnou sací sílu a typ nástavce na klasické hubici. S vysavačem jsme pohybovali vpřed a vzad. Zaměřili jsme se také na minutový test, tedy za jak dlouho zvládne vysavač vysát kočkolit spolu s kávou na vinylu.

Vysávání vinylu

Na vinylu se vysavači vedlo skvěle, velmi dobře odstranil kávu, ale i cornflakes, se kterými má většina vysavačů problém, a kočkolit, který jsme však museli přejet víckrát. Po podlaze se pohyboval snadno se zasunutým kartáčem. V případě vysunutého kartáče nebyl pohyb tolik plynulý a museli jsme použít více síly. Minutový test mu zabral 24 sekund, což je velmi dobrý výsledek vzhledem k ceně vysavače.

Parametr Tento produkt
Vysávání kávy (1–10 bodů) 10
Vysávání kočkolitu (1–10 bodů) 8
Vysávání cornflakes (1–10 bodů) 8
Minutový test vysávání (s) 24

Vysávání dlažby

I na dlažbu jsme zvolili hubici se zasunutým kartáčem, aby byl pohyb plynulejší. Zde si vedl skvěle, kočkolit i kávu odstranil na jedno přejetí.

Parametr Tento produkt
Vysávání kávy (1–10 bodů) 10
Vysávání kočkolitu (1–10 bodů) 10

Vysávání koberce a textilií

Na koberci se středně dlouhým vlasem vysavač velmi silně sál, a to i při zasunutém kartáči. Výkon jsme proto museli snížit na nejnižší a zároveň otevřít záklopku na rukojeti. I přesto však nebyl pohyb snadný. Kávu odstranil poměrně dobře, museli jsme ji ale přejet víckrát. S pilinami a kočkolitem si neporadil skoro vůbec, natlačil je do rohu a nevysál ani při přiložení hubice.

Concept disponuje turbokartáčem, proto jsme s ním vyzkoušeli vysát vlasy. Vlasy z koberce odstranil skvěle, ale museli jsme je přejet víckrát. Otestovali jsme také malý turbokartáč, který je určen na pohovky či křesla. My jej zkoušeli na čalouněném křesle, kam jsme taktéž umístili vlasy. Ty odstranil velmi dobře i na jedno přejetí.

Parametr Tento produkt
Vysávání kávy na koberci (1–10 bodů) 9
Vysávání pilin na koberci (1–10 bodů) 4
Vysávání kočkolitu na koberci (1–10 bodů) 4
Vysávání vlasů na koberci (1–10 bodů) 8
Vysávání vlasů na čalounění (1–10 bodů) 10

Provedení, konstrukce a rozměry

Vysavač je vyroben z pevného plastu a působí bytelně. Je vybaven předním madlem, které je pogumované, takže vám při případném nárazu neodře nábytek či zeď. Má také pogumovaná kolečka, která chrání podlahu. U vysavačů bývají standardem.

Uvnitř vysavače najdete sběrný sáček s objemem 3 litry, který vyměníte pouhým zasunutím. V balení najdete ještě jeden náhradní sáček, který ovšem není látkový jako ten ve vysavači, ale papírový. V těle vysavače je také prostor pro uskladnění dvou hubic, a to kartáče a štěrbinové hubice. Na těle vysavače je pak regulátor výkonu, který si pomocí kolečka nastavíte.

Rozměrově patří k těm středním, kvůli madlu umístěném na přední straně je však delší. Hmotnost činí 4,95 kg, čímž se řadí k těžším modelům. Při častém přenášení se vám tak může pronést.

Funkce a příslušenství

Concept disponuje regulátorem výkonu na těle vysavače, ale lze jej regulovat i na madle pomocí záklopky. Dále má indikátor plnosti sáčku, který vás upozorní, až bude sáček plný. Chybí mu ovšem indikátor zanesení filtru.

Co se týče příslušenství, Concept myslel na majitele zvířecích mazlíčků, jelikož zahrnuje dva turbokartáče, jeden malý a jeden velký, speciální nástavec na vyčesávání zvířecích chlupů z koberce, kartáč a štěrbinovou hubici. Postrádá však hubici na čalounění a tvrdé podlahy.

Parametr Tento produkt
Indikátor plnosti sáčku/nádoby

Ano

Regulace výkonu

Ano

Hubice na tvrdé podlahy

Ne

Štěrbinová hubice

Ano

Turbokartáč

Ano

Měkčená kolečka

Ano

Navíjecí kabel

Ano

Výška (cm)

25,5

Šířka (cm)

31,5

Délka (cm)

47

Hmotnost (kg)

4,95

Filtrace

Vysavač je vybaven HEPA filtrem H13, který je umístěn ve vrchní zadní části vysavače. Kryt jde celkem špatně sundat, ale možná to časem povolí. Filtr motoru je pak umístěn za sběrným sáčkem.

Abychom zjistili, jak konstrukce dobře těsní a filtr filtruje, pomocí výrobníku mlhy jsme filtr otestovali. Filtr bohužel propouštěl dost mlhy, a to jak ze samotného filtru, tak z konstrukce. Vysavač bychom proto nedoporučili alergikům.

Uživatelský komfort

Se sedmimetrovým kabelem a akčním rádiem 10 metrů jej nebudeme muset často přepojovat, čímž je vhodný i do větších bytů. Vysavač disponuje teleskopickou trubicí, která při plném vysunutí měří 90 cm. Je tak vhodný i pro vyšší uživatele. Hubice se do trubice jednoduše zacvakne, což zamezí případnému odpojení během vysávání.

Madlo na hadici je pogumované a zároveň na něm najdete záklopku pro regulaci výkonu. I samotná hadice nám přišla delší, což usnadní manipulaci. Hlučnost jsme na nejvyšší výkon naměřili 67 dB, jde tak o jeden z nejtišších modelů z našeho srovnání.

Názory uživatelů

Uživatelé jsou s vysavačem spokojení, kladně hodnotí jeho tichý chod, dlouhou hadici i kabel, lehkou manipulaci, velkou sací sílu i poměr cena/výkon. Mezi negativa pak zařadili vyšší hmotnost či horší skladnost.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Hlavní předností tohoto vysavače je jeho tichý chod (67 dB), dostačující akční rádius (10 m), kvalitní zpracování, široké příslušenství i to, že je vhodný pro majitele zvířat. Jako nevýhodu musíme zmínit horší filtraci, vyšší hmotnost nebo absenci některých nástavců.

Porovnání s alternativami

Cenově i parametrově velmi podobný vysavač je ETA Avanto 3519, který je také méně hlučný (69 dB), má ještě větší akční rádius (11 metrů), vyšší sací výkon (203 W) a široké příslušenství, které zahrnuje i hubici na čalounění. Doporučit můžeme i Sencor SVC 9000BK, který má také rozsáhlé příslušenství, solidní sací výkon (205 W), velký akční rádius (14 m), objemnější sběrnou nádobu (4 l) a displej.

Závěr

Concept VP 8291 je sáčkový vysavač s tichým chodem, širokým příslušenstvím, dostatečně dlouhým kabelem a standardním objemem sáčku. Kromě regulace výkonu na těle má také indikátor zanesení filtru. Nevýhodu vidíme ve vyšší hmotnosti či absenci hubice na čalounění. Zato má ale speciální hubici na zvířecí chlupy, která je vyčeše například z koberce. Nechybí mu ani dva turbokartáče. Hledáte-li alternativy s podobným příslušenstvím a cenou, podívejte se po ETA Avanto 3519 nebo Sencor SVC 9000BK.

3 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Concept VP 8291 | Hodnocení: 91,4 %
Tereza Peterková
Redaktorka
Tereza se již pár let věnuje psaní a zjišťování informací o domácnosti a elektronice. Díky tomu nasbírala zkušenosti v mnoha oblastech, nejblíže však má k tématům, jako je fitness, outdoor či zdraví a krása, které jsou zároveň jejím koníčkem. Kromě toho ráda cestuje a fotky z cest pak sdílí na svých sociálních sítích.

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Concept VP 8291

Concept VP 8291

3 500 Kč Orientační cena