Menu

Recenze a test ETA 5151 90000

Recenze ETA 5151 90000

Výborné Celkové hodnocení

Vítěz srovnání v kategorii Toustovače/sendvičovače

Jednotlivá hodnocení

 • 9,1/10
  Test toustování
 • 9,8/10
  Funkce a příslušenství
 • 10/10
  Jednoduchost čištění
 • 9,2/10
  Kvalita zpracování

Klady

 • 6 výměnných desek
 • Antiadhezní úprava
 • Automatická regulace teploty
 • Rozměrné desky
 • Moderní design

Zápory

 • Vyšší cena
 • Nemá tlačítko vypínání
 • Déle se nahřívá
2 300 Kč Orientační cena

Výborné Celkové hodnocení

Vítěz srovnání v kategorii Toustovače/sendvičovače

Jednotlivá hodnocení

 • 9,1/10
  Test toustování
 • 9,8/10
  Funkce a příslušenství
 • 10/10
  Jednoduchost čištění
 • 9,2/10
  Kvalita zpracování

Klady

 • 6 výměnných desek
 • Antiadhezní úprava
 • Automatická regulace teploty
 • Rozměrné desky
 • Moderní design

Zápory

 • Vyšší cena
 • Nemá tlačítko vypínání
 • Déle se nahřívá
2 300 Kč Orientační cena

V listopadu 2023 jsme měli možnost otestovat toustovač a sendvičovač ETA 5151 90000, který se pyšní 6 vyměnitelnými deskami. Díky tomu jsme mohli otestovat nejen nástavec na klasické tousty, ale například i na lívance či smajlíky. Jak si toustovač v testu vedl, se dozvíte v recenzi níže.

První dojmy a obsah balení

Krabice s tímto toustovačem byla opravdu rozměrná. Uvnitř balení totiž najdete kromě toustovače a klasické desky na tousty i dalších 5 vyměnitelných desek. Ty byly pečlivě zabaleny do fólie, mezi které byl vložen kartonový papír. Díky tomu se nestane, že se o sebe poškrábou. V balení pak samozřejmě nesměl chybět návod a zaujala nás menší kuchařka, ve které najdete recepty na různé sendviče, lívance, vafle a jiné pokrmy.

Základní parametry

ETA 5151 90000 je kromě klasického toustovače také multifunkční pomocník, pomocí kterého si vykouzlíte nejen chutné sendviče, ale i lívance, koláčky, panini, maso či vafle. Díky tomu nebudete potřebovat několik spotřebičů, což vám ušetří místo v kuchyni. Má sice poměrně větší rozměry oproti klasickým toustovačům, avšak díky jeho multifunkčnosti mu to můžeme odpustit.

Jeho příkon činí 900 W, jedná se zhruba o průměr, který je bohatě dostačující. Toustovač se sice nahřívá déle, ale zato mu nechybí automatická regulace teploty, která se upravuje podle toho, co zrovna připravujete. I my musíme potvrdit, že se nám pokrmy nespálily.

Jediné, co toustovači chybí, je tlačítko pro vypnutí a zapnutí, budete jej tak muset pokaždé vypojit z elektřiny. Tato varianta se i tak doporučuje, jelikož je bezpečnější. Toustovač naopak nepostrádá nepřilnavý (antiadhezní) povrch, díky čemuž se suroviny nepřipálí a zároveň se lépe umývají. Dále je vybaven ochrannou tepelnou pojistkou proti přehřátí a protiskluzovými nožičkami.

Parametr Tento produkt
Materiál pláště

Nerez/plast

Nepřilnavý materiál plotýnek

Ano

Tvar toustů

Dva druhy toustů (lastury, trojúhelníky), lívance, koláčky, gril, vafle

Příkon (W)

900

Světelná kontrolka provozu

Ano

Ochrana proti přehřátí

Ano

Vypínač

Ne

Plotýnky omyvatelné v myčce

Ano

Typ

Multifunkční

Test toustovače

Toustovač jsme podrobili testu, ve kterém jsme zkoumali, jak rychle se nahřeje, jaké teploty dosahuje a za jak dlouho udělá tousty. Rozhodli jsme se otestovat i vyměnitelné nástavce – desky na lívance, lastury a smajlíky.

Příprava toustů

V tomto testu jsme se zaměřili na to, jak rychle a snadno udělá toustovač klasické tousty, na které jsme použili celozrnný toustový chléb, máslo, sýr, šunku a kečup. Při testování jsme zkoumali, zda suroviny propeče rovnoměrně a zda je nespálí. Na test jsme zvolili klasické desky s trojúhelníky. Nejdříve jsme se však zkontrolovali rychlost nahřátí, naměřili jsme 4 minuty a 12 sekund. Jiné testované toustovače se nahřívaly kolem dvou minut. Musíme ovšem myslet na to, že je toustovač poněkud rozměrný.

Když byl toustovač nahřátý, otestovali jsme jeho teplotu. Ta činila 134 °C, což je u toustovačů běžné. Poté jsme do něj vložili dva připravené tousty. Toustovač má větší rozměry i rozměrnější desky, tousty proto nikde nevylézaly a hezky se do spotřebiče vešly. Zároveň šel toustovač snadno zavřít a nebylo třeba použít sílu.

Při testování jsme zjistili, že se tousty zapečou zhruba za 5 minut, což je naprosto standardní rychlost. Vyzkoušeli jsme také desky ve tvaru lastur, které sice slouží na sendviče s více surovinami, ale i klasické tousty upekl rovnoměrně a nikde je nespálil.

Příprava lívanců

Na lívance jsme využili klasickou desku na lívance. Dělali jsme je z již připravené směsi na proteinové palačinky. Tu jsme poté nalili na rozehřátou desku a toustovač zavřeli. Musíme uznat, že jsme čekali rychlejší opékání. Lívance jsme museli několikrát otočit, než se udělaly dozlatova. Přiznáme se, že to ovšem mohlo být směsí, která neobsahovala vejce ani kypřicí prášek, a z lívanců udělala spíše tenké placky.

Stejnou směs jsme poté zkoušeli nalít na plotýnku se smajlíky, která ji udělala mnohem rychleji a navíc jsme pokrm nemuseli ani otáčet. „Lívance“ tak byly mnohem nadýchanější. Zmínit musíme i to, že se lívance nikde nepřipekly a nespálily, a to jak na desce pro lívance, tak na desce se smajlíky.

Parametr Tento produkt
Doba nahřívání 4 min 12 s
Teplota nahřátí (°C) 134
Doba pečení toustu (trojúhelníky) 5 min
Pečení toustů – trojúhelníky (1 až 10 bodů) 10
Pečení toustů – lastury (1 až 10 bodů) 10
Příprava lívanců – deska pro lívance (1 až 10 bodů) 7
Příprava lívanců – deska pro smajlíky (1 až 10 bodů) 10

Provedení, konstrukce a rozměry

Toustovač působí na první pohled robustně a kvalitně. Je zpracovaný z nerezu a matného plastu. Má izolovanou rukojeť, a tak se o ni ani při nahřátí nespálíte a bude se vám snadno otevírat. Vespod jsou protiskluzové nožičky, díky kterým bude dobře držet na lince a nedojde k nějaké nehodě.

Zmínit také musíme možnost namotávání kabelu, takže vám nebude nikde zavazet. Délka kabelu činí 65 cm, jde tedy o kratší kabel, který budete muset mít v blízkosti zásuvky. Co se rozměrů samotného toustovače týče, patří spíše k větším modelům. Jeho šířka činí 29,5 cm, jeho délka pak 25,5 cm. Tím, že je multifunkční, se musí s většími rozměry počítat. Hmotnost toustovače patří také k těm vyšším, váží totiž 2,15 kg. Jestliže jej však nebudete často přenášet, vyšší hmotnost vám nebude vadit.

Toustovač ETA má i vyměnitelné desky, které se sice snadno vyjímají, ovšem jejich nasazování nám dělalo ze začátku problém, hlavně u vrchní části. Při odejmutí je potřeba stisknout dvě tlačítka zároveň, čímž se deska odejme. Při nasazování musíte tlačítka také stisknout, aby deska dobře zapadla. Ovšem stalo se nám, že se nám deska špatně uchytila a při zavření toustovače vypadla.

Parametr Tento produkt
Izolovaná rukojeť

Ano

Rozměry š*v*h (cm)

29,5 × 11,5 × 25,5

Hmotnost (kg)

2,15

Délka kabelu (m)

0,65

Vyměnitelné plotýnky

Ano

Funkce a příslušenství

Toustovač ETA 5151 90000 disponuje hned několika funkcemi. Nabízí automatickou regulaci teploty, díky které se teplota sama nastaví podle připravovaného pokrmu. Touto funkcí nedisponují všechny toustovače, zejména ty levnější ne. Kromě toho je vybaven antiadhezní povrchovou úpravou, takže se pokrmy nepřipálí. To se nám zároveň osvědčilo při testování.

Jestli je toustovač nahřátý, poznáte podle světelných indikátorů, které by ovšem mohly být více viditelné. Při osvětlení místnosti nebyly téměř vidět. Když přístroj zapnete, rozsvítí se obě kontrolky, když zhasne zelená kontrolka, je toustovač připraven k použití. Toustovač je také vybaven tepelnou pojistkou, která zabrání případnému přehřátí přístroje. Jediné, co toustovači chybí, je tlačítko pro vypínání či zapínání. Musíte jej tak pokaždé vypojit ze zásuvky.

Co se příslušenství týče, je vybaven 6 vyměnitelnými deskami. Ty zahrnují klasické trojúhelníčky na tousty, lastury na tousty a sendviče, lívance, smajlíky pro dětské koláčky, vafle a gril pro přípravu panini či masa. Nechybí mu ani menší „kniha“ s několika recepty.

Čištění

Při našem testu jsme se zaměřili i na jednoduchost čištění. ETA 5151 90000 se umýval opravdu snadno, a to zejména díky nepřilnavému povrchu. Zbytky jídla jste tak nemuseli složitě seškrabávat, ale stačilo je jednoduše houbičkou setřít. Tím, že jsou desky odnímatelné, je snadno omyjete pod tekoucí vodou, případně je můžete dát i do myčky.

Názory uživatelů

ETA 5151 90000 sklízí na portálu Heureka.cz několik desítek pozitivních recenzí. Uživatelé si pochvalují nepřilnavý povrch desek, snadnou omyvatelnost, více vyměnitelných desek, kvalitu zpracování či možnost mýt desky v myčce. Co naopak zmiňují jako nevýhodu, je kratší přívodní kabel, chybějící tlačítko pro zapínání či vyšší cena.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Mezi hlavní přednosti tohoto multifunkčního přístroje musíme zařadit velký počet vyměnitelných desek, díky kterým si připravíte několik různých pokrmů. Také musíme zmínit kvalitu zpracování, antiadhezní úpravu, automatickou regulaci teploty či tepelnou pojistku. Jako nevýhody vnímáme větší rozměry, vyšší cenu či chybějící tlačítko pro vypínání a zapínání.

Porovnání s alternativami

Hledáte-li podobné zařízení s vyměnitelnými deskami, ale chcete něco levnějšího, zkuste sáhnout po Hyundai SM 627, který nabízí tři vyměnitelné desky na gril, vafle a tousty. Je také vybaven automatickou regulací teploty, nepřilnavým povrchem a izolovanou rukojetí. Jeho rozměry jsou menší a jeho cena je výrazně nižší.

Závěr

Toustovač a sendvičovač ETA 5151 90000 je multifunkční spotřebič, který využijí početné rodiny i jednotlivci. Díky velké variabilitě můžete vlastnit jen jeden přístroj a podle potřeby pouze měnit desky. Plusem je také jeho stylový design, protiskluzové nožičky, izolovaná rukojeť a tepelná ochrana.

Test tento toustovač zvládl velmi dobře, tousty připravil již za necelých 10 minut i s nahřátím přístroje. Nepřilnavý povrch zajistil, že se pokrmy nepřilepily a nepřipálily. Díky jeho větším rozměrům se do něj snadno vejdou i větší tousty a sendviče. Jestliže hledáte multifunkční přístroj, toustovač ETA určitě doporučujeme. Pokud ale hledáte levnější přístroj, zkuste Hyundai SM 627, který je velmi podobný.

2 300 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: ETA 5151 90000 | Hodnocení: Výborné
Tereza Peterková
Redaktorka
Tereza se již pár let věnuje psaní a zjišťování informací o domácnosti a elektronice. Díky tomu nasbírala zkušenosti v mnoha oblastech, nejblíže však má k tématům, jako je fitness, outdoor či zdraví a krása, které jsou zároveň jejím koníčkem. Kromě toho ráda cestuje a fotky z cest pak sdílí na svých sociálních sítích.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze ETA 5151 90000

ETA 5151 90000

2 300 Kč Orientační cena