Test a recenze nejlepších toustovačů a jak je vybrat

Obrázek toustovače

Toustovač, mnohdy označovaný jako sendvičovač, slouží pro přípravu toustů nejrůznějšího tvaru, vzhledu a velikosti. Jde o kuchyňský nástroj, při jehož nákupu byste si měli položit hned několik důležitých otázek, které povedou ke správnému výběru.

Například pro kolik osob budete připravovat tousty, jaký mají mít tvar, zda toustovač umístíte na kuchyňskou linku a mnohé další. Vhodně zvolený toustovač vám ušetří spoustu času při přípravě rychlých svačin a večeří. Jeho praktické využití se musí zároveň pojit i se snadnou údržbou.

Zjistěte, jaké jsou vaše nároky na tento moderní výrobek. Ten si dnes můžete pořídit za velice přijatelnou cenu. Zamyslete se nad tím, zda vám stačí klasický toustovač nebo raději sáhnete po tom multifunkčním. S tím vším vám poradíme a pomůžeme od A až do Z.


Nejlepších 10 toustovačů dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled

Název toustovače

Příkon (W)

Tvar toustů

Počet nástavců

Orientační cena

Aktuální cena

Malý náhled toustovače ECG S 169

ECG S 169

700

čtvercový

1

400 Kč

Malý náhled toustovače Hyundai SM 627

Hyundai SM 627

700

trojúhelníkový

3

700 Kč

Malý náhled toustovače ETA Sorento 3151

ETA Sorento 3151

900

trojúhelníkový

4

1 500 Kč

Malý náhled toustovače ETA Tampo 4156

ETA Tampo 4156

700

trojúhelníkový

3

1 200 Kč

Malý náhled toustovače Imetec 7857 SM3

Imetec 7857 SM3

800

čtvercový

1

650 Kč

Malý náhled toustovače Philips HD 2392

Philips HD 2392

820

trojúhelníkový

1

700 Kč

Malý náhled toustovače Tefal SW 854

Tefal SW 854

700

lastury

4

2 300 Kč

Malý náhled toustovače Sencor SSM 4210

Sencor SSM 4210

700

trojúhelníkový

1

300 Kč

Malý náhled toustovače Tefal SM 1552

Tefal SM 1552

700

trojúhelníkový

1

700 Kč

Malý náhled toustovače Sencor SSM 4300

Sencor SSM 4300

700

trojúhelníkový

1

400 Kč

Testování a recenze toustovačů pro letošní rok

V současnosti zpracováváme podrobný test toustovačů. Jeho vydání předpokládáme v polovině roku. V testu budou také recenze nejlépe bodovaných toustovačů. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o toustovače, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaký konkrétní toustovač, o který se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat toustovač

1. Typ toustovače

2. Velikost a design

3. Tvar toustů

4. Materiál pečících desek

5. Příkon

6. Funkce

7. Čištění toustovače

8. Ceny

I když se může toustovač zdát jako nenáročný kuchyňský pomocník, neměli byste při jeho nákupu podceňovat důležitost jednotlivých funkcí. Zároveň nejde jen o nástroj pro výrobu toustů, ale také o součást kuchyňské linky, čemuž by měl odpovídat i moderní design hodící se do vašeho interiéru.

Pojďte si s námi ulehčit nákup toustovače tím, že si o jeho výběru přečtete všechny důležité informace, díky nimž budete vědět, jaký model chcete. Ať už se to týká velikosti, příkonu, tvaru toustů nebo jeho bohatých funkcích.

Přinášíme vám sumář informací, s nimiž bude volba toustovače jednoduchou záležitostí. Dokonce se zmíníme i o takových detailech, jakými jsou výrobní materiály pečících desek či o možnosti snadné a rychlé údržby. Pusťte se do čtení, potažmo výběru toho ideálního toustovače.


1. Typ toustovače

Na počátku všeho je třeba zmínit, že toustovač je velice často označován výrazem „sendvičovač“. I přesto jde o naprosto shodný typ zařízení. Jestliže si myslíte, že s pomocí toustovače budete schopni připravovat pouze tousty, pak jste značně na omylu.

Tento moderní přístroj totiž může nabývat hned několika podob, s nimiž se rozšiřují jeho možnosti užití. Před samotným nákupem si tak nejprve rozmyslete, co všechno budete v toustovači opékat. V produktových nabídkách mnohých výrobců můžete narazit na toto dělení.

 • Klasický toustovač – Kuchyňský pomocník, jehož primárním úkolem je tepelná příprava toustů. Nic více, nic méně.
 • Multifunkční toustovač – Představuje důmyslnější model zařízení, s nímž budete schopni nachystat i další pokrmy. Typickým příkladem jsou například vejce, vafle či grilovaná zelenina. Multifunkční toustovače jsou vybaveny speciálními plotýnkami a nástavci. Velice často jde o typové označení 2v1, 3v1 a 4v1 podle toho, co všechno produkty umí.

Je pochopitelné, že čím více bude toustovač „multifunkční“, tím více si připlatíte.


2. Velikost a design

Nežli se při výběru toustovače dostanete k volbě těch správných technických parametrů, ještě si důkladně rozmyslete velikost tohoto kuchyňského pomocníka, včetně jeho výsledného vzhledu.

Velikost toustovače

Tento údaj pro vás bude podstatný z hlediska snazší a rychlejší přípravy toustů. Směrodatný bude počet osob, jimž budete tousty připravovat. Jestliže půjde o menší rodinu v počtu dvou až tří lidí, pak vám stačí menší model toustovače, na němž opečete jeden až dva tousty naráz.

Pokud bude toustovač sloužit pro početnější rodinu a více osob, vyplatí se investovat do produktu, se kterým dokážete nachystat najednou minimálně čtyři a více toustů. Těmto číslům samozřejmě odpovídá o počet celkových plotýnek.

Design toustovače

Jestliže budete mít toustovač umístěný na kuchyňské lince a bude nedílnou součástí viditelné oblasti kuchyně, neměli byste podceňovat ani volbu toho správného vzhledu. Dnes si můžete vybírat z mnohých designových variant, což má často vliv i na pořizovací náklady.

Levnější zařízení jsou obvykle vyrobena z plastu odpovídající barvy. U dražších modelů je aplikována nerezová ocel. V obou případech se nemusíte obávat nechtěného popálení, protože toustovače jsou opatřeny tepelně izolovaným pláštěm. Při výběru myslete také na to, jak dlouhá je přívodní šnůra elektrického napětí, aby vám na kuchyňské lince dosáhla k požadované zásuvce.

Při volbě vzhledu se navíc nemusíte omezovat pouze výrobním materiálem. K dispozici je i přemíra nejrůznějších tvarů.

Pokud naopak toustovač umístíte do útrob své kuchyňské linky, možná stojí za zvážení, jak tento spotřebič budete skladovat. Některé modely totiž umožňují uložení do svislé polohy a někdy dokonce disponují i prostorem pro stočení přívodního kabelu.


3. Tvar toustů

Při nákupu toustovače se setkáte také s další možností volby, kterou představuje samotný tvar toustů. Ano, i v tomto směru máte na výběr. Tento parametr vlastně rozhoduje o tom, jak vámi připravovaný pokrm bude vypadat na talíři. Ani zde se meze fantazii opravdu nekladou a výrobci na trhu nabízí spoustu tvarů.

 • Čtverce a obdélníky
 • Trojúhelníky
 • Vafle
 • Sendviče
 • Pohádkové postavičky a další

Tvar pečící desky vám kromě výsledného vzhledu jídla umožní přípravu i ostatních pochutin podobných toustům. Jsou to například francouzské tousty, panini, lívance, oplatky, bagety a mnohé další. Čím více možností, tím více se budete přibližovat k volbě multifunkčního toustovače.


4. Materiál pečících desek

Zahledíte-li se do útrob toustovače, jistě nám dáte za pravdu, že jednou z nejdůležitějších částí tohoto kuchyňského výrobku jsou právě pečící desky. Na nich se opékají vámi chystané pokrmy. Takže jim byste měli před nákupem toho ideálního produktu věnovat dostatek pozornosti.

Téměř u všech modelů toustovačů narazíte na teflon. K jeho přednostem patří vysoká tepelná odolnost, včetně té povrchové. Při opékání tak nedochází k nepříjemnému odlupování vrstvy, které následně snižuje komfort při jakémkoliv čištění a při přípravě jídla

Nepřilnavý povrch toustovače je praktický i z toho důvodu, že se vám výsledný pokrm nikterak nepřichytává a nepřipaluje. Kvalitě pečících desek odpovídá i připravovaný toust. Ten bude poté stejnoměrně opečený, bude mít dokonalou texturu a křupavost.


5. Příkon

Příprava toustů souvisí také s časovým úsekem, během něhož budete schopni pokrm dokončit. V tomto směru se zaměřte na veličinu s názvem příkon. Ten je udáván ve Wattech označovaných zkratkou „W".

Zde platí jedno velice obecné a základní pravidlo. Čím vyšší příkon bude toustovač mít, tím rychleji opečete tousty. Jednoduše řečeno, čím vyšší příkon, tím kratší je čas nutný pro zahřátí pečících desek.

Na druhou stranu počítejte s tím, že čím vyšší příkon bude kuchyňský nástroj mít, tím vyšší bude jeho spotřeba elektrické energie. I když při přípravě toustů v tak krátkém čase nejde o žádnou astronomickou položku.

Příkon toustovačů se obvykle pohybuje od 500 W do 1 500 W v závislosti na modelu.


6. Funkce

Toustovače jsou na první pohled jednoduché produkty, i přesto však mohou disponovat řadou funkcí a praktických doplňků, s nimiž bude příprava toustů daleko rychlejší a bezpečnější. Níže vám uvádíme seznam těch nejčastějších prvků, s nimiž se při výběru tohoto výrobku můžete setkat.

 • Světelná signalizace - Téměř naprostý základ u většiny toustovačů. Produkt je vybaven světelnou diodou, která se rozsvítí v okamžiku, kdy je toustovač dostatečně nahřátý a je možné do něj vložit tousty. Někdy jsou tato zařízení obohacena také o světelnou kontrolku signalizující zapnutí toustovače do elektrické sítě.
 • Spouštěcí tlačítko - Tento doplněk je součástí spíše dražších modelů. Tlačítko, s jehož pomocí toustovač zapnete či vypnete. Levnější produkty jím nedisponují a zapínají se ihned poté, co dojde k zastrčení napájecího kabelu do zásuvky.
 • Ochrana proti přehřátí - Bezpečnostní funkce, která ochrání nejenom toust, ale i samotné zařízení před nebezpečným přehřátím, z něhož by mohl vzniknout dokonce požár.
 • Regulace teploty – Některé modely toustovačů vám umožní nastavit si výslednou teplotu pečících desek, což vám dává naprostou kontrolu nad přípravou toustů. Díky regulaci teploty ovlivníte například propečení výsledného pokrmu.
 • Bezpečnostní zavírání – U většiny modelů jde o speciální pant. Ten zajistíte tak, že nedojde k otevření horního víka toustovače při přípravě pochutiny. Obvykle se jedná o mechanický prvek.
 • Protiskluzové nožičky – Speciální povrchová úprava nožiček. Ty zvyšují stabilitu toustovače na daném povrchu – nejčastěji na kuchyňské lince. Docílíte stavu, kdy vám toustovač nebude při jeho otevírání a zavírání jakkoliv podkluzovat.

7. Čištění toustovače

S užíváním toustovače samozřejmě souvisí také jeho následná údržba. To nejzásadnější čištění se týká bezpochyby pečících desek. Právě na nich totiž zůstávají zbytky jídla a nejrůznějších přísad, které se během provozu mohou připalovat. I z toho důvodu provádějte očistu toustovače po každém použití, aby nedocházelo k zasychání takových nečistot.

Základním čistícím nástrojem mohou být pouze dřevěné pomůcky, navlhčený hadřík nebo papírové ubrousky. Použití jakýchkoliv jiných materiálů a pomůcek se rozhodně vyhněte. Neaplikujte zbytečně žádné chemické látky, ani kovové předměty. S nimi byste mohli velice snadno znehodnotit povrch toustovače, potažmo pečících desek.

V souvislosti s údržbou mají navrch rozhodně modely s vyměnitelnými pečícími deskami, respektive ty multifunkční. Tyto desky mohou být omyvatelné také v myčce na nádobí, což vám značně usnadní jakékoliv čištění.


8. Ceny

Toustovače nepatří mezi cenově nákladné kuchyňské spotřebiče a v případě jejich pořízování můžete začít na částce už od 300 Kč. Ty nejdražší multifunkční modely pak mohou dosahovat desetinásobné výše, tedy sumy až 3 000 Kč. Díky široké rozmanitosti současného trhu si dokáže vybrat naprosto každý. Do popředí zájmu mnohých zákazníků se dostávají takové prověřené značky, jako je Eta, Sencor, Phillips, Tefal, Zelmer, Bravo, Rohnson, Hyundai a další.

Abyste se na nákup toustovače připravili do nejmenšího detailu, přinášíme vám základní cenové rozdělení těchto produktů.

Cena do 500 Kč

Nejnižší cenová kategorie vám prezentuje základní modelové řady toustovačů. Výrobky obvykle zhotovené z plastového materiálu příslušné barvy, které se pyšní příkonem kolem 700 W až 750 W. Nejčastěji jsou prodávány s trojúhelníkovým tvarem toustů. Žádné nadstandardní funkce v tomto směru čekat nemůžete.

Cena od 500 Kč do 900 Kč

V tomto případě už půjde o výkonnější zařízení. Ta jsou v mnoha ohledech také multifunkční. Některé výrobky se pyšní praktickým termostatem pro nastavení výsledné teploty a vyjímatelnými pečícími deskami pro snazší údržbu. Příkon odpovídá hodnotám kolem 800 W až 1 300 W. V této cenové hladině narazíte i na větší toustovače pro početnější rodiny.

Cena nad 900 Kč

Rozhodnete-li se do toustovače investovat 900 Kč a výše, získáte nejen vyšší příkon, ale i lepší vzhled a větší kapacitu toustovače. V této kategorii máte možnost vsadit na kvalitní nerezové materiály a přístroje s novodobým designem, který neudělá ostudu v žádné kuchyni.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Toustovače
Průměrné hodnocení 3.7 z 37 hlasů