Recenze Faber 2740 PB SRM X A60 - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Faber 2740 PB SRM X A60

91,0 % Celkové hodnocení

Vítěz srovnání v kategorii Podvěsné digestoře

Klady

  • Záruka 5 let
  • Vysoký výkon odsávání
  • Průměrná účinnost filtrace tuků

Zápory

  • Energetická třída D
  • V některých ohledech standardní
  • Horší účinnost osvětlení
4 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Digestoř Faber 2740 PB SRM X A60 ze řadí mezi tzv. podvěsné modely, které se vyznačují velmi jednoduchou instalací a jsou obvykle poměrně levné. V době psaní této recenze (říjen 2022) patřila digestoř Faber k dražším produktům v této kategorii, přesto je výrazně levnější než většina digestoří komínového či ostrůvkového typu. V kategorii podvěsných digestoří můžeme tuto označit za výkonnou,  na nejvyšší stupeň odsávání zvládne i 380 m3/h. Díky tomu bude vhodná i do středních kuchyní o objemu do 38 m3.

S efektivitou filtrace tuku se umístila ve třídě C, což je u tohoto typu digestoří jeden z lepších výsledků. Třída účinnosti proudění vzduchu E patřila ke standardu, ovšem třída účinnosti osvětlení E už byla spíše slabší. Nepochválíme ani hlučnost 70 dB, vyšší hlučnost ale bývá u výkonnějších modelů poměrně častým neduhem.

Parametr Tento produkt
Odvádění par

Kombinované

Výkon (m3/hod)

380

Hlučnost (dB)

70

Třída účinnosti proudění vzduchu

E

Třída účinnosti filtrace tuků

C

Třída účinnosti osvětlení

E

Energetická třída

D

Roční spotřeba energie (kWh)

113

Roční náklady na provoz v roce 2022 (Kč)

655

Ovládání a rozměry

Ovládání digestoře Faber není třeba dlouze popisovat, je klasicky tlačítkové, nenarazíte v tomto případě na dotykový panel, dálkový ovladač ani žádné chytré funkce. Nic z toho se ale v této, poměrně levné, kategorii produktů nedá ani očekávat. Na výběr máte ze tří rychlostí odsávání, což je u digestoří standard. Při instalaci je potřeba dodržet odstup od elektrické či plynové varné desky 65 cm, to je vcelku standardní hodnota, která by v běžných kuchyních neměla být problém. V tabulce níže si můžete zkontrolovat také rozměry digestoře, ty by měly mimo jiné odpovídat vaší varné desce.

Parametr Tento produkt
Počet rychlostí

3

Typ ovládání

Tlačítkové

Dálkový ovladač

Ne

Displej

Ne

Minimální výška nad plynovou deskou (cm)

65

Minimální výška nad elektrickou deskou (cm)

65

Šířka (cm)

60

Hloubka (cm)

52,5

Hmotnost (kg)

8,5

Názory uživatelů a odborníků

Recenzí k digestoři Faber zatím není mnoho, obecně se ale uživatelé shodují především na tom, že opravdu dobře odsává. Některým se líbí také nerezový design a bytelné provedení. Jako výhodu zmiňují také prodlouženou záruku na pět let. Negativem je podlenich naopak trochu vyšší hlučnost, zejména při nastavení nejvyššího výkonu. Někomu také dokonale nevyhovuje systém ovládání. Další recenze můžete najít na portálu Heureka.cz.

Hlavní klady a zápory

Výhodou digestoře Faber je zejména prodloužená záruka, s tou se na trhu zrovna často nesetkáte. V kategorii podvěsných modelů vyniká také poměrně vysokým výkonem odsávání a obstojnou filtrací tuků. Slabší stránkou je energetická třída D, ačkoliv v praxi velké výdaje nezaznamenáte ani tak. Nepotěší ani vyšší hlučnost nebo horší účinnost osvětlení.

Porovnání s alternativami

Pokud máte menší kuchyni a ochotně slevíte z výkonu, pokud tím ušetříte pár set až tisíc korun, jako alternativa by vám mohla vyhovovat digestoř Electrolux LFU216X. Kromě nižšího výkonu (a ceny) je totiž s modelem Faber víceméně srovnatelná – mají zhruba stejnou hlučnost, patří do stejné energetické třídy i třídy účinnosti proudění vzduchu a obě nabízejí tři rychlosti odsávání. Oproti modelu Faber má digestoř Electrolux dokonce o stupeň lepší třídu účinnosti osvětlení, naopak její filtrace tuků je o úroveň horší.

Jestliže naopak hledáte výkonnější přístroj a nebojíte se o něco složitější instalace, možná by vám lépe vyhovovala některá z vestavných digestoří, které jsou navíc velmi nenápadné. V podobné cenové kategorii najdete například digestoř Concept OPI3060bc, která má oproti modelu Faber stále výrazně vyšší výkon, lepší účinnost osvětlení, lepší energetickou třídu a nižší hlučnost.

Naše hodnocení a závěr

Mezi podvěsnými digestořemi patří model Faber 2740 PB SRM X A60 k nadstandardu. Díky slušnému výkonu odsávání 380 m3/h se s ním nemusíte omezit jen na ty nejmenší kuchyně. Potěší prodlouženou zárukou na pět let a bytelným nerezovým provedením. Jeho filtrace tuků je v dané kategorii na slušné úrovni, slabší stránkou je naopak účinnost osvětlení. Nepatří sice k nejúspornějším modelům, na provozních nákladech se to ale projeví maximálně v řádu stovek korun ročně. Nepotěší ovšem poměrně vysokou hlučností 70 dB, která se projevuje zejména při nejvyšším výkonu.

Tišší a levnější alternativu představuje digestoř Electrolux LFU216X, museli byste se ale smířit s nižším výkonem.

4 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Faber 2740 PB SRM X A60 | Hodnocení: 91,0 %
Eliška je služebně nejstarší redaktorkou v našem týmu a různé kuchyňské spotřebiče má na starosti už dlouhá léta. Díky tomu se i na trhu s digestořemi dobře orientuje a snadno vám poradí, jaký výkon či další vlastnosti volit pro vaši kuchyni. Kromě digestoří recenzuje také různé typy sporáků, myčky a jiné větší spotřebiče.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Faber 2740 PB SRM X A60

Faber 2740 PB SRM X A60

4 000 Kč Orientační cena