Menu

Recenze a srovnání Nikon D780

Doporučujeme Při nákupu v kategorii zrcadlovek nad 15000 Kč

Datum doporučení: Listopad 2020

96,3 % Celkové hodnocení
  • Extrémní výdrž baterie
  • Utěsnění proti prachu a vodě
  • Velký rozptyl délky expozice
  • Těžší tělo
  • Vysoká cena
  • Nižší kvalita videa
65 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Nikon D780 je zrcadlový fotoaparát určený pro profesionální focení. Jako takový nabízí přesně to, co byste od přístroje s jeho cenou očekávali. Osazen je Full frame snímačem typu BSI-CMOS o rozlišení 24,5 megapixelů (MPx). O zpracování dat se stará rychlý procesor EXPEED 6, který umožní rychlost až 12 snímků za sekundu. To předurčuje fotoaparát mimo studiovou fotografii také ke zdárnému zvládání společenských událostí a fotografování sportu.

Nejkratší čas závěrky je na úrovni 1/8000 sekundy, což je závěrka natolik rychlá, že limitní hodnotu pravděpodobně ani nikdy nevyužijete. Zaujmout může také maximální délka expozice dosahující až 15 minut. Taková hodnota mimo režim Bulb (neomezená expozice) se jen tak nevidí a umožní snadné fotografování noční oblohy a nočních scén. Maximální dosažitelná kvalita videa je 4K při maximálně 30 snímcích za sekundu, rozlišení Full HD však nadstandardně nabídne za sekundu snímků až 120, natáčení videa tak nebude problém.

Pokrytí hledáčku je samozřejmě 100 %, žádný ořezaný náhled se tedy nekoná. Jeho zvětšení je však pouze 0,7x, což je v kontrastu s cenou hodnota poměrně nízká a náhled v hledáčku tak nebude moc velký. Hlavní displej má 3,2 palců a je výklopný, podstatnější je však stavový displej, který se nachází na hřbetu zařízení a umožní při focení snadný náhled na nastavené parametry.

Parametr Tento produkt
Výrobce Nikon
Formát snímače Full frame
Typ snímače BSI-CMOS
Velikost snímače (mm) 35,9 x 23,9
Plocha snímače (mm^2) 858
Rozlišení (mpx) 24,5
Optická stabilizace V objektivu
Typ obrazového procesoru EXPEED 6
Nejkratší čas závěrky (s) 1/8000
Rychlost sériového snímání (s) 12
Maximální délka expozice (s) 900
Bajonet objektivu Nikon F
Hledáček Optický
Pokrytí hledáčku (%) 100
Zvětšení hledáčku (x) 0,7
Velikost displeje (") 3,2
Výklopný displej Ano
Dotykový displej Ano
Stavový displej Ano
Rozlišení videa (px) 3840 x 2160
FPS videa 30

Hodnocení funkcí a baterie

Z funkčního vybavení, které není zcela standardní, nechybí WiFi. Plnohodnotné jsou také výstupy a vstupy fotoaparátu, možné je připojit externí mikrofon, monitor a přenášet data prostřednictvím USB. Zajímavé je zařízení svou výdrží baterie, která dovoluje vyfotit na jedno nabití až 2 260 snímků. To už jen tak nějaký fotoaparát nedovede a i v příslušné cenové hladině je tato hodnota vysoce nadstandardní.

Ukládat data je možné na paměťovou kartu. Pro tu jsou připraveny dva sloty podporující samozřejmě až vysokorychlostní formát SDXC.

Parametr Tento produkt
Výdrž baterie (počet snímků) 2 260
Wi-Fi Ano
USB Ano
HDMI Ano
Výstup mikrofonu Ano
Typ paměťové karty SD / SDHC / SDXC
Počet paměťových karet 2

Hodnocení konstrukce

Tělo Nikonu D780 je tvořeno z hořčíkové slitiny, která je lehká a pevná. Díky tomu může být konstrukce masivnější, tím pádem fotoaparát i odolnější. Ve prospěch odolnosti pak hovoří také utěsnění proti prachu a vlhkosti. Díky tomu se nebudete muset při focení omezovat pouze na dobré počastí, pozor však dejte na objektivy, které tak dobře utěsněné být nemusí.

Hmotnost dosahuje 840 gramů, fotoaparát je tedy trochu „cvalík“. To je však v kategorii profesionálních modelů běžná záležitost spojená s masivní konstrukcí, dobrým provedením gripu (úchopu) a pentaprism hledáčkem (jedná se o kvalitnější variantu, namísto soustavy zrcadel je v hledáčku odrazný hranol).

Parametr Tento produkt
Materiál těla Hořčík
Rozměry (mm) 143,5 x 115,5 x 76
Hmotnost (g) 840
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Naše hodnocení a závěr

Nikon D780 skvěle poslouží profesionálním fotografům napříč všemi specializacemi. Dlouhá výdrž baterie společně s utěsněním proti prachu dělá z tohoto modelu dobrého společníka i na dlouhé akce či focení mimo civilizaci. Full frame formát snímače typu BSI-CMOS nabízí lepší podání barev a odolnost proti šumu v porovnání s běžným typem CMOS.

Optická stabilizace v těle zajistí stabilizované fotografie i při využití starších objektivů bez stabilizace. Extrémně dlouhý maximální čas expozice zase potěší astrofotografy a umělce. Celkově lze tento model hodnotit jako nejvšestranněji vybavený z modelů v dané cenové hladině. Jestliže máte rozpočet limitovanější, ale o Full frame snímač stojíte, může vás zaujmou model Canon EOS 6D Mark II.

65 000 Kč Orientační cena
Autor: Jakub Gulec, Michaela Černá | Datum: | Produkt: Nikon D780 | Hodnocení: 96,3 %
Jakub Gulec je v naší redakci v roli technického redaktora. Fotoaparáty se zabývá přes půl roku, v minulosti se však věnoval poloprofesionálně focení. V rukou měl kdejaký fotoaparát, ať už kompaktní, zrcadlovku nebo kompakt s výměnným objektivem, fototechnice tak dobře rozumí. Kromě fotoaparátů má v péči také celou řadu témat zaměřených na elektroniku či elektrické nářadí.
Technický redaktor

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Nikon D780

Nikon D780

65 000 Kč Orientační cena