Menu

Recenze a srovnání Nikon D780

95,2 % Celkové hodnocení

Nejlepší produkt v kategorii Zrcadlovky

Klady

  • Extrémní výdrž baterie
  • Utěsnění proti prachu a vodě
  • Velký rozptyl délky expozice

Zápory

  • Těžší tělo
  • Vysoká cena
50 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Nikon D780 je zrcadlový fotoaparát určený pro profesionální focení. Jako takový nabízí přesně to, co byste od přístroje s jeho cenou očekávali. Osazen je Full frame snímačem typu BSI-CMOS o rozlišení 24,5 megapixelů (MPx). O zpracování dat se stará rychlý procesor EXPEED 6, který umožní rychlost až 12 snímků za sekundu. To předurčuje fotoaparát mimo studiovou fotografii také ke zdárnému zvládání společenských událostí a fotografování sportu.

Nejkratší čas závěrky je na úrovni 1/8000 sekundy, což je závěrka natolik rychlá, že limitní hodnotu pravděpodobně ani nikdy nevyužijete. Zaujmout může také maximální délka expozice dosahující až 15 minut. Taková hodnota mimo režim Bulb (neomezená expozice) se jen tak nevidí a umožní snadné fotografování noční oblohy a nočních scén. Maximální dosažitelná kvalita videa je 4K při maximálně 30 snímcích za sekundu, rozlišení Full HD však nadstandardně nabídne za sekundu snímků až 120, natáčení videa tak nebude problém.

Pokrytí hledáčku je samozřejmě 100 %, žádný ořezaný náhled se tedy nekoná. Jeho zvětšení je však pouze 0,7x, což je v kontrastu s cenou hodnota poměrně nízká a náhled v hledáčku tak nebude moc velký. Hlavní displej má 3,2 palců a je výklopný, podstatnější je však stavový displej, který se nachází na hřbetu zařízení a umožní při focení snadný náhled na nastavené parametry.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Nikon

Formát snímače

Full frame

Typ snímače

BSI-CMOS

Velikost snímače (mm)

35,9 x 23,9

Rozlišení snímače (Mpx)

24,5

Optická stabilizace

V objektivu

Typ obrazového procesoru

EXPEED 6

Nejkratší čas závěrky (s)

1/8000

Rychlost sériového snímání (sn/s)

12

Maximální délka expozice (s)

900

Bajonet objektivu

Nikon F

Pokrytí hledáčku (%)

100

Zvětšení hledáčku (x)

0,7

Velikost displeje (")

3,2

Výklopný displej

Ano

Dotykový displej

Ano

Stavový displej

Ano

Rozlišení videa (max)

3840 x 2160

FPS videa (max)

30

Hodnocení funkcí a baterie

Z funkčního vybavení, které není zcela standardní, nechybí WiFi. Plnohodnotné jsou také výstupy a vstupy fotoaparátu, možné je připojit externí mikrofon, monitor a přenášet data prostřednictvím USB. Zajímavé je zařízení svou výdrží baterie, která dovoluje vyfotit na jedno nabití až 2 260 snímků. To už jen tak nějaký fotoaparát nedovede a i v příslušné cenové hladině je tato hodnota vysoce nadstandardní.

Ukládat data je možné na paměťovou kartu. Pro tu jsou připraveny dva sloty podporující samozřejmě až vysokorychlostní formát SDXC.

Parametr Tento produkt
Výdrž baterie (počet snímků)

2 260

Wi-Fi

Ano

USB

Ano

HDMI

Ano

Výstup mikrofonu

Ano

Typ paměťové karty

SD / SDHC / SDXC

Počet paměťových karet

2

Hodnocení konstrukce

Tělo Nikonu D780 je tvořeno z hořčíkové slitiny, která je lehká a pevná. Díky tomu může být konstrukce masivnější, tím pádem fotoaparát i odolnější. Ve prospěch odolnosti pak hovoří také utěsnění proti prachu a vlhkosti. Díky tomu se nebudete muset při focení omezovat pouze na dobré počastí, pozor však dejte na objektivy, které tak dobře utěsněné být nemusí.

Hmotnost dosahuje 840 gramů, fotoaparát je tedy trochu „cvalík“. To je však v kategorii profesionálních modelů běžná záležitost spojená s masivní konstrukcí, dobrým provedením gripu (úchopu) a pentaprism hledáčkem (jedná se o kvalitnější variantu, namísto soustavy zrcadel je v hledáčku odrazný hranol).

Parametr Tento produkt
Materiál těla

Hořčík

Rozměry (mm)

143,5 x 115,5 x 76

Hmotnost (g)

840

Utěsnění (prach/vlhkost)

Ano

Názory expertů

Specializované redakce ve svých recenzích tento model vyzdvihují, jako optimální variantu pro poloprofesionály a profesionály. Fotoaparát disponuje díky Full frame snímači BSI-CMOS velkým dynamickým rozsahem. Mezi často zmiňovanými pozitivy ční také dobrý výkon při focení s vyšší hodnotou ISO. Také videozáznam dosahuje vysokých kvalit nejen díky 10 bitové barevné hloubce, ale také vyššímu bitrate.

Trochu hůře si vede fotoaparát s ohledem na focení sportu. Zaznamená pouze 12 snímků za sekundu. Profesionálům u tohoto fotoaparátu schází vestavěná optická stabilizace, je tedy nutné využívat stabilizované objektivy. Live tracking foceného subjektu nefunguje dokonale a není příliš spolehlivý. Jedná se spíše o zajímavý doplněk, než o silnou stránku tohoto modelu.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Recenzovaná zrcadlovka je přesně tím zařízením, které je skutečně všestranné, odolné a určené spíše pro profesionály. To vše díky extrémní výdrži baterie, která se naprosto odchyluje od konkurenčních zařízení, stejně jako utěsnění proti prachu a vlhkosti. Full frame snímač využívá lepší technologii BSI-CMOS a umožní ještě o kousek lepší dynamický rozsah.

Naproti tomu samozřejmě existují také negativa. Mezi ty můžeme zařadit těžší tělo, které je však vedlejším produktem odolných modelů. Proti pořízení tohoto modelu hovoří také vysoká cena. Pokud nepotřebujete profesionální zrcadlovku s funkcemi, které s tím souvisí (dlouhá výdrž baterie, odolnost a dvojice slotů pro paměťovou kartu), najdete za podobnou cenu také lehčí a moderními funkcemi nabitější bezzrcadlovky.

Naše hodnocení a závěr

Nikon D780 skvěle poslouží profesionálním fotografům napříč všemi specializacemi. Dlouhá výdrž baterie společně s utěsněním proti prachu dělá z tohoto modelu dobrého společníka i na dlouhé akce či focení mimo civilizaci. Full frame formát snímače typu BSI-CMOS nabízí lepší podání barev a odolnost proti šumu v porovnání s běžným typem CMOS.

Optická stabilizace v těle zajistí stabilizované fotografie i při využití starších objektivů bez stabilizace. Extrémně dlouhý maximální čas expozice zase potěší astrofotografy a umělce. Celkově lze tento model hodnotit jako nejvšestranněji vybavený z modelů v dané cenové hladině. Jestliže máte rozpočet limitovanější, ale o Full frame snímač stojíte, může vás zaujmou model Canon EOS 6D Mark II.

50 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Nikon D780 | Hodnocení: 95,2 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub se věnuje v naší redakci primárně technologiím. Zrcadlovky patří mezi jeho novější témata, problematice však rozumí na výbornou. V minulosti se poloprofesionálně věnoval fotografování, a tak mu rukama prošly zrcadlovky téměř všech značek. Mimo fotoaparátů se zabývá také elektronikou a nářadím.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Nikon D780

Nikon D780

50 000 Kč Orientační cena