Recenze GoPro HERO12 Black - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test GoPro HERO12 Black

97,4 % Celkové hodnocení

Vítěz srovnání v kategorii Outdoorové kamery

Klady

  • Vynikající stabilizace
  • Vysoké rozlišení videa pro postprodukci
  • Výborné funkce

Zápory

  • Kamera se umí přehřívat
  • V balení toho moc nenajdete
11 500 Kč Orientační cena

Úvod

Společnost GoPro se u mnoha uživatelů díky letité praxi s výrobou vysoce kvalitních akčních kamer stala synonymem pro kategorii samotnou. Mode GoPro HERO12 Black je pokračovatelem v této tradici. Kamera se drží už dříve použitého spíše menšího 1,9″ snímače s rozlišením 27,1 MPx a schopností natáčet až 5,3K video při 60 snímcích za sekundu. Už na první dobrou je tak zřejmé, že se jedná o kameru s velkou flexibilitou a možnostmi pro postprodukci.

Menší snímač na druhou stranu nedokáže kompenzovat horší světelné podmínky, jako některé konkurenční modely. Natáčet lze také v rozlišení 4K při 120 snímcích za sekundu nebo 2,7K při 240 snímcích. To ale samo o sobě nedělá kameru až tak moc zajímavou, konkurence nabízí ostatně obdobný typ záznamu. Specialitou společnosti GoPro je spíše vynikající stabilizace obrazu. Ta pracuje v rámci fyzikálních limitů na výbornou.

Slabým místem je absence jakéhokoliv většího vybavení v balení, takže si téměř vše budete muset dokoupit. Na druhou stranu se vám takto do rukou nedostanou věci, které nikdy nevyužijete. Kamera dokáže nahrávat v plném rozlišení 5,7K něco přes hodinu, ale může se stát, že se vám bude přehřívat. Díky přednímu displeji můžete jednoduše natáčet i vlogy. Celkově se jedná o prémiové zařízení, které se drží starých kvalit, ale i starých nedostatků.

Parametr Tento produkt
Výrobce

GoPro

Maximální kvalita videa (rozlišení/fps)

5,3K/60

Snímková frekvence při 4K videu (FPS)

120

Snímková frekvence při 2,7K videu (FPS)

240

Snímková frekvence při FullHD videu (FPS)

240

Snímková frekvence při HD videu (FPS)

Nepodporuje

Stabilizátor

Ano

Úhlopříčka hlavního displeje (")

2,27

Fotoaparát

Ano

Maximální rozlišení fotografií (Mpx)

27,1

Hmotnost (g)

154

Šířka záběru (°)

156

Kapacita baterie (mAh)

1 720

Blesk

Ne

Dálkový ovladač

Ano (mobil)

Pouzdro

Ne

Wi-Fi

Ano

HDMI

Ano

USB

Ano

G-senzor

Ne

Velikost snímače

1,7"

Úhlopříčka předního displeje (")

1,4

Hodnocení uživatelů

Uživatelé oceňují na modelu GoPro HERO12 hlavně spolehlivost kamery. Trochu nejasnosti panují ve věci přehřívání kamery. Zatímco někteří uživatelé kvitují, že se kamera absolutně nepřehřívá a funguje výborně i při dlouhém natáčení, objevují se i další hlasy, které hovoří o opaku. To, jestli se kamera přehřívá či nikoliv, tak pravděpodobně záleží i na konkrétním zakoupeném kusu.

Majitelé kamery zmiňují také výborné stabilizační schopnosti kamery a široké spektrum dokoupitelného příslušenství. Mezi negativy nesmíme opomenout absenci GPS, kterou byly dříve prodávané kamery GoPro vždy vybaveny, ale nyní ji výrobce z balíčku funkcí odstranil.

Hlavní klady a zápory

Tou největší předností kamery GoPro HERO12 je jednoznačně její flexibilita. Kamera je vybavena kvalitním, ač ne zrovna největším snímačem, neschází jí nadstandardní funkce, dobře fungující stabilizace ani široké spektrum příslušenství. Ve srovnání s konkurencí také nabízí o něco lepší konektivitu a vyšší rozlišení záznamu.

Na druhou stranu je dlouhodobým problémem kamer GoPro to, že se některé konkrétní kusy zkrátka přehřívají. Nejedná se o nic nového, tato negativa zaznívají od uživatelů už několik let. Výrobce navíc u nového modelu odstranil funkci GPS pro její údajnou nadbytečnost. Za to společnost GoPro pochválit nemůžeme.

Porovnání s alternativami

Zajímavou alternativou je model DJI Action 4. Tato kamera sice neumí natáčet video v rozlišení 5,3K, ale od 4K rozlišení nabízí prakticky to samé, co GoPro HERO12. Její nespornou výhodou je výrazně větší 1/1,3″ snímač, který si vede lépe v noci a nabízí výrazně realističtější pojetí barev.

Který model tedy zvolit? To je opravdu individuální. Pokud vyžadujete tu nejlepší možnou stabilizaci a možnost 5,3K natáčení pro lepší možnosti při postprodukci videí, zvolte raději GoPro HERO12. Jestliže vám jde ale o lepší barevnou fyziku a také lepší natáčení ve zhoršených světelných podmínkách, DJI Action 4 je poměrně jasnou volbou.

Naše hodnocení a závěr

Kamera GoPro HERO12 je nejnovější iterací jednoznačně nejznámější značky na trhu akčních kamer. GoPro je ostatně více méně synonymem pro akční kameru a i když se v posledních letech začaly na trhu objevovat i kvalitní alternativy, což jsme dříve nevídali, stále si drží v té nejdůležitější disciplíně prvenství. Tou je samozřejmě kvalita stabilizace.

Pokud vám jde ale o co nejrealističtější barvy a lepší možnosti při natáčení za zhoršených světelných podmínek, zajímavou alternativou je jednoznačně DJI Action 4.

11 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: GoPro HERO12 Black | Hodnocení: 97,4 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub pracuje v našem týmu na pozici technického redaktora. Outdoorové kamery patří mezi jeho nejnovější témata, zdaleka se však nejedná o novou problematiku. Mimo akčních kamer se věnuje již delší dobu také fotoaparátům a videokamerám a v minulosti s kamerou sám natáčel na nejrůznějších projektech. Snadno vám tak vysvětlí, například jak výrazně se může lišit 4K záznam u dvou cenově rozdílných zařízení. Kromě videotechniky se věnuje také notebookům, mobilům a jiné elektronice.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze GoPro HERO12 Black

GoPro HERO12 Black

11 500 Kč Orientační cena