Menu

Kia EV9 – Recenze, testy a srovnání

Výborné Celkové hodnocení

Vítěz srovnání v kategorii Elektromobily

Klady

  • Dobré schopnosti v terénu
  • Velká baterie a dojezd
  • Slušně nízká spotřeba
  • Prémiové zpracování
  • Velmi mnoho prostoru

Zápory

  • Vysoká cena
  • Horší manévrovatelnost při parkování
  • Nepřesné dotykové ovládání
  • Apple CarPlay přes kabel
1 950 000 Kč Orientační cena

Kia EV9 je obrovské elektrické SUV s hranatým tvarem karoserie, které vzbuzuje na veřejnosti pozornost podobně, jako sportovní vozy italské výroby. Přesto se výrobce s tímto vozem zaměřil především na to, aby uspokojil každodenní potřeby náročnější rodiny. Auto má ve výbavě nejmodernější technologie, luxusní vnitřní prostor až pro sedm osob, příjemné jízdní vlastnosti, rychle se nabíjí a dojede daleko. Za to vše si však Kia nechá pořádně zaplatit.

Základní parametry

Elektromobil Kia EV9 je bez přehánění velké auto. Na délku má přes 5 metrů a rozvor náprav činí 3,1 metrů. Z těchto hodnot je jasné, že místa pro posádku bude víc než dost. Díky výhodám nové elektrické platformy má v celém interiéru rovnou podlahu, která zaručuje vyšší komfort zejména pro cestující v druhé a třetí řadě sedadel. Po sklopení všech sedadel má zavazadlový prostor ohromující objem 2 318 litrů. Nabíjecí kabely nebo menší nákup se vejde do menšího kufru pod přední kapotou s objemem 90 litrů.

Baterie uložená v podlaze má využitelnou kapacitu 99,8 KWh a při spotřebě 20,2 kWh na 100 km výrobce uvádí dojezd až 563 km. Ve vyšších rychlostech na dálnici a při zimních teplotách však počítejte spíše s hodnotou kolem 400 km. Maximální výkon nabíjení je 240 kW a v ideálních podmínkách na veřejných rychlodobíjecích stanicích je možné doplnit energii na 250 km za 15 minut. Díky těmto parametrům může Kia EV9 vyhovovat i lidem, kterým elektromobily dosud nedávaly smysl z hlediska dlouhých dálničních přesunů.

Hodnocení uživatelů a odborníků

Majitelé a motorističtí novináři hodnotí tento elektromobil veskrze pozitivně. Jedná se o velký a luxusní vůz s obrovskou cenovkou, ale přesto dokáže Kia nabídnout vše, co potenciální zákazníci očekávají. To znamená zajímavý design, skvělé zpracování, dobré jízdní vlastnosti a velkorysou prostornost. Navíc se jedná o jeden z nejlepších elektromobilů, protože má velkou kapacitu baterie s rychlým nabíjením a slušným dojezdem.

Klady a zápory

Mezi pozitiva vozu Kia EV9 patří prostorný interiér, ve kterém může komfortně cestovat až 7 osob. Moderní elektrická platforma s vysokokapacitní baterií, kterou lze navíc nabíjet proklatě rychle a také trochu překvapivě i slušné terénní schopnosti. Jízdní vlastnosti a komfort jsou na špičkové úrovni a odpovídají ceně. Proto zamrzí pár zbytečných detailů, které sráží pozitivní dojem. Jedná se například o horší ergonomii ovládání, které kombinuje klasické a dotykové tlačítka. Nebo připojení Apple CarPlay a Android Auto pouze přes kabel.

Porovnání s konkurencí

Zajímavou alternativou k tomuto elektromobilu může být BMW iX, které má podobné kolosální rozměry a ještě o něco větší baterii, konkrétně s kapacitou 111,6 kWh, která umožňuje teoretický dojezd až 600 km. Německý konkurent nabízí podobně komfortní cestování a ještě o něco lepší jízdní vlastnosti. Kia EV9 má však větší zavazadlový prostor a navíc menší kufr i pod přední kapotou, který u BMW nenajdete.

Závěrečné shrnutí

Kia EV9 je momentálně vlajkovou lodí automobilky a tomu odpovídají skvělé jízdní vlastnosti, pohodlí a moderní elektrická architektura se solidním dojezdem a rychlým nabíjením. Jde o všestranný vůz pro velké a náročné rodiny i pro jednotlivce na dlouhé a komfortní dálniční přesuny. Rozhodně však není pro každého, ostatně jako každý vůz podobných rozměrů a za danou cenu.

KIA EV9 - všechny parametry
Parametr Tento produkt
Kapacita baterie (kWh)

99,8

Dojezd (km)

563

Kombinovaná spotřeba (kWh/100 km)

20,2

Maximální výkon nabíjení (kW)

240

Výkon motoru (kW)

150

Točivý moment (Nm)

350

Maximální rychlost (km/h)

185

Zrychlení 0-100 (km/h)

8,2

Poháněná náprava

zadní

Délka (mm)

5 010

Šířka (mm)

1 980

Výška (mm)

1 755

Rozvor náprav (mm)

3 100

Zavazadlový prostor (l)

neuvedeno

1 950 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Kia EV9 | Hodnocení: Výborné
Libor Minařík
Redaktor
Libor je členem našeho týmu, který má na starosti technická témata a zároveň je nadšeným motoristou, který se pravidelně zajímá o testy všech osobních vozů na našem trhu. Proto vám dokáže spolehlivě poradit, na co byste se při výběru elektromobilu měli zaměřit, a které parametry sledovat. Popíše vám, jaké jsou mezi jednotlivými vozy rozdíly, a které se hodí pro rodinu, pro vášnivé řidiče nebo třeba pro dojíždění do práce.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Kia EV9

Kia EV9

1 950 000 Kč Orientační cena