Menu

Tesla Model 3 – Recenze, testy a srovnání

Velmi dobré Celkové hodnocení

Nejlepší cena/výkon v kategorii Elektromobily

Klady

  • Dobrý poměr výkon/cena
  • Skvělé odhlučnění
  • Komfortní podvozek
  • Úsporný motor

Zápory

  • Ovládání blinkrů na volantu
  • Špatně fungující děšťový senzor
  • Velmi špatný parkovací asistent
1 010 000 Kč Orientační cena

Tesla Model 3 je vůz, který na silnicích poznají i mnozí odpůrci elektromobility. Jde totiž o jedno z nejprodávanějších aut na světě bez ohledu na typ pohonu. Na konci roku 2023 prošla tato Tesla modernizací, která změnila mnoho věcí k lepšímu, ale přinesla i pár zásadních negativ. Jedná se o všestranný sedan střední třídy s nízkou spotřebou a úžasnými jízdními vlastnostmi, který se hodí pro jízdu ve městě i na dálnici. Čtyřčlenné rodině bude pohodlně plnit roli hlavního auta.

Základní parametry

Tesla Model 3 je dlouhá skoro 4,7 metru a rozvoz náprav má 2,87 metru. Je tak dostatečně velkým vozem i pro rodinné výlety. Počítejte nicméně s tím, že karosérie sedat má úzký nakládací prostor, a proto do něj objemnější předměty nedáte, i když má kufr slušných 594 litrů. Vzhledem k povaze sedanu se v kabině sedí nízko, a proto Model 3 boduje nejvíce svými jízdními vlastnostmi.

Už základní model s baterií 60 kWh nabídne výkonný elektromotor, který má 208 kW a zrychlení z nuly na sto 6,1 sekundy. To jsou parametry obvyklé spíše pro sportovní vozy. Díky dlouhé tradici má Tesla navrh zejména v efektivitě a spotřebě, díky které i se základní baterií dojedete až 554 km. K této hodnotě se však přiblížíte spíše ve městě a při ideálních teplotních podmínkách. Maximální výkon nabíjení je 170 kW a velkou výhodu představuje široká síť vlastních nabíjecích stanic Supercharger.

Hodnocení uživatelů a odborníků

Tesla Model 3 je svérázný vůz a nebude vyhovovat všem. Nicméně v segmentu elektromobilů se jedná o žhavé zboží. Majitelé na modernizované verzi oceňují zlepšení kvality zpracování, které dřív bylo pochybné. Dále mnohem vyspělejší podvozek, který může konkurovat značkám BMW nebo Mercedes a dokonalé odhlučnění díky dvojitým sklům vpředu i vzadu. Díky pověstným jízdním vlastnostem je Model 3 volbou číslo jedna pro nadšené řidiče.

Klady a zápory

Tesla s tímto modelem zlepšila použité materiály a kvalitu zpracování. Vůz je nyní skvěle odhlučněný a přináší komfortní a dynamické svezení i pro náročnější řidiče. Výhodou je jistě úsporný elektromotor a široká síť vlastních nabíjecích stanic. Největším lákadlem je nicméně cena, za kterou konkurence nabízí jednoduše méně. O to víc zamrzí zbytečné nedostatky, jako je absence klasických páček blinkrů a stěračů. Nebo odstranění parkovacích senzorů a jejich nahrazení nefunkčním parkovacím asistentem pomocí kamer.

Porovnání s konkurencí

V ceně kolem jednoho milionu korun je elektromobilů poměrně dost, ale jak již bylo zmíněno, tak většina srovnatelných soupeřů stojí víc. Za vhodnou alternativu můžeme vybrat například elektrický Renault Scénic, který má delší dojezd a praktičtější karoserii SUV, ale jízdními vlastnostmi se Tesle nevyrovná. Dobrou volbou se zvýšenou střechou a větším zavazadlovým prostorem tak může být sesterská Tesla Model Y, která je jen o pár desítek tisíc korun dražší.

Závěrečné shrnutí

Tesla Model 3 patří stabilně k nejoblíbenějším elektromobilům. A není se čemu divit, protože za danou cenu dostanete skutečně vyspělý vůz s úsporným motorem, který poskytuje řidiči jeden z nejlepších jízdních zážitků na poli elektromobility. Je tak velká škoda, že se Tesla rozhodla šetřit na detailech, které ve finále mohou řadu potenciálních zájemců od koupě odradit.

Tesla Model 3 - tabulka parametrů
Parametr Tento produkt
Kapacita baterie (kWh)

60

Dojezd (km)

513

Kombinovaná spotřeba (kWh/100 km)

13,2

Maximální výkon nabíjení (kW)

170

Výkon motoru (kW)

208

Točivý moment (Nm)

420

Maximální rychlost (km/h)

201

Zrychlení 0-100 (km/h)

6,1

Poháněná náprava

zadní

Délka (mm)

4 720

Šířka (mm)

2 849

Výška (mm)

1 441

Rozvor náprav (mm)

2 875

Zavazadlový prostor (l)

594

1 010 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Tesla Model 3 | Hodnocení: Velmi dobré
Libor Minařík
Redaktor
Libor je členem našeho týmu, který má na starosti technická témata a zároveň je nadšeným motoristou, který se pravidelně zajímá o testy všech osobních vozů na našem trhu. Proto vám dokáže spolehlivě poradit, na co byste se při výběru elektromobilu měli zaměřit, a které parametry sledovat. Popíše vám, jaké jsou mezi jednotlivými vozy rozdíly, a které se hodí pro rodinu, pro vášnivé řidiče nebo třeba pro dojíždění do práce.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Tesla Model 3

Tesla Model 3

1 010 000 Kč Orientační cena