Křesla - 10 nejlepších ve srovnání 2023 | Arecenze.cz
Menu

Křesla - 10 nejlepších ve srovnání 2023

Aktualizováno:

Jaké křeslo vybrat dle srovnání

Křesla jsou oblíbeným druhem nábytku, který slouží k relaxaci i k dokreslení interiéru. Jedná se o prvek, který může být doplňkem dotvářejícím vzhled místnosti, ale také dominantním elementem, který zaujme na první pohled. Designově zajímavá a barevně i vzorkově výrazná křesla jsou oblíbenými doplňky moderních domácností. Vybrané modely hravě vzbudí dojem elegance nebo nadčasovosti v kancelářích i společenských místnostech.

Praktická složka křesel je však neméně důležitá. Jednotlivé typy křesel se liší zpracováním, tvarem, použitým materiálem a dalšími prvky, z nichž se skládá ideální kombinace poskytující příjemný odpočinek. Právě pohodlnost křesla a jeho ergonomičnost jsou při výběru podstatnými prvky. Více informací k výběru vhodného křesla se dozvíte v našem článku Jak vybrat křeslo.


Recenze Halmar FELIPE béžová
Halmar FELIPE béžová
Recenze Halmar Felipe tmavě šedé
Halmar Felipe tmavě šedé
Recenze Halmar Jordan béžové
Halmar Jordan béžové
Recenze vidaXL 327832 relaxační tmavě šedé samet a PVC
vidaXL 327832 relaxační tmavě šedé samet a PVC
Recenze Halmar Titan tmavě zelené
Halmar Titan tmavě zelené
Recenze Halmar Agustin šedé
Halmar Agustin šedé
Recenze Halmar Jordan šedé
Halmar Jordan šedé
Recenze vidaXL 327788 relaxační tmavě šedé samet a PVC
vidaXL 327788 relaxační tmavě šedé samet a PVC
Recenze Halmar Felipe šedé
Halmar Felipe šedé
Recenze Nabytek Bogart ušák Vilano květiny / nožky přírodní
Nabytek Bogart ušák Vilano květiny / nožky přírodní
Ocenění

Top 1

Top 2

Top 3

Top 4

Top 5

Top 6

Top 7

Top 8

Top 9

Top 10

Orientační cena 4 400 Kč 4 200 Kč 5 500 Kč 1 800 Kč 4 500 Kč 7 000 Kč 6 500 Kč 2 700 Kč 4 800 Kč 5 200 Kč
Typ Polohovací Polohovací Polohovací Ušák Ušák Relaxační Polohovací Ušák Polohovací Ušák
Materiál potahu Látka Látka Látka Látka Látka Látka Látka Látka Látka Látka
Barva potahu Béžová Šedá Béžová Šedá Zelená, černá Šedá, černá Šedá Šedá Šedá Vícebarevný
Vzor/motiv Jednobarevný Jednobarevný Jednobarevný Jednobarevný Jednobarevný Jednobarevný Jednobarevný Jednobarevný Jednobarevný Květinový
Nosnost (kg) 120 120 120 110 120 120 120 110 120 Neuvedeno
Hmotnost (kg) 28 28 27,5 7,9 18 30 27,5 7,9 28 Neuvedeno

Nejprodávanější křesla dle Heureky

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 93 %
Počet recenzí: 21
7 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 96 %
Počet recenzí: 43
5 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 100 %
Počet recenzí: 1
5 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 83 %
Počet recenzí: 19
7 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 Zatím nehodnoceno 6 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 100 %
Počet recenzí: 1
7 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 Zatím nehodnoceno 5 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 40 %
Počet recenzí: 1
5 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 92 %
Počet recenzí: 4
7 900 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 90 %
Počet recenzí: 8
8 200 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat křeslo

Při výběru křesla je vhodné zohlednit následující faktory:

 • Důležité parametry při výběru křesla – při výběru křesla je vhodné se zaměřit především na typ křesla, jeho pohodlnost, materiál, design a maximální nosnost.
 • Druhy křesel dle zpracování – jednotlivé typy křesel se liší dle tvaru a zpracování podstavy, opěradla i podpěrek. Vybrat si můžete polohovací, relaxační, zahradní či závěsné křeslo nebo ušáka.
 • Materiál potahu – ideální křeslo by mělo být vyrobeno z kvalitního materiálu příjemného na dotek. Nejoblíbenější potahy jsou vyrobeny z textilu, kůže či koženky.
 • Ceny křesel – na výši ceny má vliv především použitý materiál, jeho kvalita, typ křesla a design. Cenové rozpětí proto sahá od 2 do 50 000. Při nižších nárocích lze však pořídit kvalitní křeslo od 5 do 10 000.

Důležité parametry při výběru křesla

Při hledání ideálního křesla je vhodné se zaměřit na následující parametry.

 • Typ křesla určujícím parametrem při výběru křesla je jeho typ, který se určuje dle činnosti vykonávané při relaxaci. Oblíbeným typem křesla je ušák, dále pak polohovací, relaxační, zahradní či závěsné křeslo.
 • Pohodlnost křeslo se používá při relaxaci, a proto je důležité, abyste se v něm cítili pohodlně. Při výběru ideálního modelu je vhodné si dané křeslo vyzkoušet na vlastní kůži a otestovat, zda vám vyhovuje výška opěrek, zda nedochází k prohýbání v bedrech nebo k deformaci páteře. Křeslo, ve kterém se nejlépe relaxuje, má opěradlo podpírající celou délku zad, krk i hlavu.
 • Materiál při výběru křesla je nutné se zaměřit také na jeho materiál. Sledovat byste měli především jeho kvalitu a náročnost údržby. U textilních potahů lze vybírat z mnoha barev a vzorů, zatímco u kožených a jiných křesel se posuzuje kvalita zpracování, odolnost a délka životnosti.
 • Design křeslo může být v interiéru doplňkem i dominantním prvkem. Pokud bude svým vzhledem, stylem a designem do vaší domácnosti zapadat, budete z něj mít dvojnásobnou radost.
 • Maximální nosnost jedná se o praktický parametr, na který je nutné při výběru nezapomínat. Většina křesel má nosnost okolo 100 kg, mohutnější křesla mají pak nad 150 kg.

Druhy křesel dle zpracování

Křesla se liší především dle tvaru a rozdílného zpracování podstavy, opěradla a podpěrek. Důležitým parametrem při výběru je pohodlnost při sezení a samotné využití. K relaxování s knihou je vhodný ušák, zatímco pro odpočinek po náročné fyzické práci je vhodnější relaxační křeslo. Na trhu se vyskytují následující typy křesel.

 • Polohovací křeslo – jedná se o praktické křeslo, u kterého je možné polohovat opěrky i podložku na nohy.
 • Ušák – jedná se o křeslo se silným polstrováním, typickými bočními opěrkami, vysokým zadním opěradlem a vyvýšenými područkami. Pro jeho pohodlnost je označováno jako čtenářské křeslo.
 • Relaxační křeslo – jedná se o křeslo, které svým tvarem připomíná vlnu a vyznačuje se mírným sklonem dozadu. Při relaxaci se v něm spíše leží, než sedí.
 • Zahradní křeslo – jedná se o křeslo vyrobené z materiálů, jež jsou odolné vůči venkovním vlivům. Zahradní křesla jsou vhodná pro použití v zahradě, některé typy lze však využít i při kempování. Většinu modelů tvoří konstrukce doplněná o podsedáky či polštáře.
 • Závěsné křeslo – jedná se o křeslo, které je nutné upevnit pomocí kotvícího bodu, nebo rozměrnější konstrukce. Nejčastěji se vyrábí z textilie nebo ratanu. Je možné jej používat v interiéru i v zahradě. Tyto modely jsou mnohdy oblíbené dětmi, jelikož se v nich mohou houpat.

Polohovací křeslo

Tento typ křesla je vhodný do rodinného bytu či domu. Jedná se o model, který je polohovatelný, díky čemuž si může každý člen rodiny nastavit křeslo dle vlastních preferencí. Nastavitelnými částmi jsou opěrky a vysouvací podložka na nohy, přičemž ovládání křesla může být mechanické či elektrické. Křeslo poslouží i ke krátkému odpočinku vleže a některé typy jsou rovněž masážní. Jedná se však již o dražší modely.

Ušák

Tento druh křesla je typický bočními čalouněnými opěrkami na každé straně, které připomínají uši. Dále se skládá z vysokého opěradla a bočních podpěr. Jedná se o model, jež je nazýván jako čtenářské křeslo, jelikož je pohodlné, šetrné k zádům a opřením o boční opěrku je možné odlehčit svalům v okolí krční páteře. Široká sedací plocha navíc přináší pohodlí a předchází díky svému tvaru případným bolestem kyčlí.

Relaxační křeslo

Tento druh křesla se vyznačuje mírným sklonem dozadu a tvarem připomínajícím vlnu. Při relaxování se v něm spíše leží, než sedí. Je proto vhodný při poslechu hudby či podcastu nebo při krátkém odpočinku. Kvůli sklonu však není vhodné při čtení knihy, sledování televize nebo práce na notebooku, protože při těchto činnostech dochází k zatěžování krční páteře.

Zahradní křeslo

Tento typ křesel se vyrábí z materiálů, které nejsou příliš náchylné na venkovní podmínky. Dostupné jsou modely z kovu, plastu, umělého ratanu, dřeva či textilu. Zahradní křesla jsou většinou lehčí než interiérová, aby se dala snadněji přenášet, a místo polstrování jsou vybavena odnímatelnými polštáři či podsedáky. Dle použitého materiálu a možností složení je vhodné je využít nejen na zahradě, ale také při kempování.

Závěsné křeslo

Tento typ křesel slouží k relaxaci doma i na zahradě. Ve většině případů se vyrábí z látky, která se přizpůsobuje tvaru těla, nebo z ratanu s doplněním o podsedáky a polštáře. K upevnění houpacího křesla je nutné zajistit spolehlivý kotevní bod nebo pořídit pevnou konstrukci. Díky nízké hmotnosti lze křeslo přenášet a využívat jej střídavě v interiéru a v zahradě. Na trhu jsou dostupné rozměrnější modely i křesla, která jsou velmi nenáročná na prostor.

Typ křesla Vlastnosti
Polohovatelné křeslo + Polohování opěrek

+ Zabudovaná podložka pod nohy (u vybraných typů)

+ Ergonomický tvar

Ušák + Boční opěrky na hlavu

+ Vysoké opěradlo

+ Široká sedací plocha

+ Nadčasový design

Relaxační křeslo + Odpočinek téměř vleže

+ Vhodný pro uvolnění zad

– Nevhodný při čtení knihy či sledování televize

Zahradní křeslo + Nižší hmotnost

+ Odolnost vůči vnějším vlivům

+ Odnímatelné polštáře a podsedáky

Závěsné křeslo + Snadné přenášení

+ Nízká hmotnost

+ Nenáročné na prostor

+ Možnost houpání

–  Potřeba kotevního bodu, nebo konstrukce k zavěšení

Materiál potahu

Relaxační křeslo by mělo být vyrobeno z kvalitního materiálu, který je příjemný na dotek. U podstavy křesla je nutné se zaměřit na kvalitu a odolnost, zatímco u potahů je důležitá příjemnost materiálu a jeho vzhled. Vybírat můžete z následujících materiálů potahů.

 • Látkový potah – tento potah je příjemný na dotek a je možné jej sejmout a vyměnit nebo vyprat v pračce. Jednotlivé typy látek se liší dle odolnosti, která se znázorňuje pomocí stupnice Martindale.
 • Kožený potah – kožená křesla jsou elegantní a nenáročná na údržbu. Jedná se o hypoalergenní materiál, na kterém se nezachycuje prach ani zvířecí chlupy. Je však nutné počítat s vyšší cenou.
 • Koženkový potah – koženková křesla jsou imitací pravé kůže a jsou její levnější variantou. Jedná se o materiál, který je odolný vůči nečistotám a neabsorbuje pachy. Má však nižší životnost a nesmí se vystavovat slunečnímu záření a vysokým teplotám.

Látkový potah

Látkový potah je nejen příjemný na dotek, ale také se snadno čistí. Výhodou látkových křesel je, že při ošoupání či vyblednutí látky je možné potah sejmout a vyměnit za nový či jej vyprat v pračce. Jelikož se na textilii snadno uchytí nečistoty, je vhodné volit potahy ve tmavších odstínech.

U některých textilií je uváděn také parametr stálobarevnosti a vodoodpudivosti, které zvyšují aditiva, jakými je např. teflon nebo směs silikonů. Jednotlivé látky se liší dle odolnosti a řadí se na škále Martindale. Látky mají hodnotu Martindale kolem 20-45 000 cyklů, přičemž vyšší číslo označuje odolnější tkaninu.

Kožený potah

Křesla s koženým potahem působí velmi elegantně a zároveň se snadno čistí. Jejich potah není snímatelný, ale nečistoty je možné pomocí podpůrných přípravků čistit hadříkem. Při výběru těchto potahů je však nutné počítat s vyšší cenou. Jelikož se jedná o materiál, který je možné snadno poškrábat, není praktické jej umisťovat do interiérů s domácími mazlíčky.

Koženkový potah

Křesla s potahy z umělé kůže jsou cenově dostupnější, avšak je mnohdy již na první pohled poznatelné, že potah není vyroben z pravé kůže. Jedná se o materiál, který je odolný vůči nečistotám a neabsorbuje pachy. Má však nižší životnost a nesmí se vystavovat slunečnímu záření a vysokým teplotám. Sezení na koženkovém křesle bez svrchního oblečení je navíc v horkém i chladném počasí nepříjemné.

Typ potahu Pozitiva Negativa
Látkový potah + Příjemný na dotek

+ Pratelný

+ Široký výběr

+ Nízká cena

– Snadné usazování nečistot

– Snadné uchycení prachu a zvířecích chlupů

– Ošoupání tkaniny

– Vyblednutí látky

Kožený potah + Elegantní vzhled

+ Dlouhá životnost

+ Odolnost vůči vlhkosti a oděru

+ Široký výběr textur (hladký, lesklý, matný, reliéfní)

+ Je hypoalergenní

– Vyšší cena

– Náchylný na poškrábání a roztržení

– Praskání materiálu (u nekvalitně zpracované kůže)

– Reakce na okolní teplotu (např. nahřátí sluncem)

– Omezený výběr barevného provedení

Koženkový potah + Nižší cena (ve srovnání s kůží)

+ Odolnost vůči nečistotám

+ Snadné čištění

+ Nulová absorpce pachů

– Nižší životnost

– Nepříjemný povrch (při kontaktu s holou kůží)

– Nesmí se vystavovat slunečnímu záření

– Nesmí se vystavovat vysokým teplotám

Ceny křesel

Ceny křesel se liší v závislosti na použitém materiálu, jeho kvalitě, typu křesla, designu, náročnosti zpracování a rozměrech. Cenové rozpětí je kvůli mnoha vlivům široké a křeslo je tak možné pořídit od 2 do 50 tisíc. Nejlevnější jsou závěsná křesla, nejdražší pak masážní a propracovaná polohovatelná křesla. Jestliže však nemáte nadstandardní nároky, seženete bez obav křeslo od 5 do 10 tisíc.

Často kladené dotazy k křeslům

Jak vybrat křeslo?

Při výběru křesla je vhodné se nejprve zaměřit na jeho typ a uvědomit si, k čemu a při jakých činnostech budete křeslo využívat. Jelikož křesla slouží k odpočinku, jejich důležitým parametrem je pohodlnost, kterou je vhodné vyzkoušet nebo odhadnout dle rozměrů křesla a použitého materiálu. Nabídku křesel je možné dále filtrovat podle jednotlivých druhů materiálu a zaměřit se na jeho kvalitu i zpracování křesla.

Jak si vytvořit relaxační koutek?

Koutek, který bude sloužit pouze k odpočinku, můžete vytvořit pomocí umístění křesla a dalšího nábytku či doplňků. Dle oblíbené aktivity si můžete uzpůsobit koutek podle představ. Pokud rádi čtete, umístěte nad křeslo lampu, abyste si zbytečně nekazili nedostatečným osvětlením oči. Křeslo můžete doplnit také podnožkou, kterou lze mnohdy sehnat ve stejné barvě i stylu společně s křeslem. Jedná se o prvek, který znásobí příjemné pocity při relaxaci.

Jaké jsou ideální rozměry křesla?

Křesla lze vybírat dle mnoha parametrů, které spolu úzce souvisí. Pro pocit pohodlí je potřeba, abyste měli v křesle dostatek místa a aby podporovalo ergonomii páteře. Optimální rozměry jsou proto následující. Hloubka křesla by měla mít asi 60 cm, hloubka sedáku min. 40 cm, šířka opěradla asi 50 cm a opěradlo by mělo mít min. 70 cm. Pomocí těchto rozměrů můžete filtrovat křesla na internetu, jejichž pohodlnost nemůžete na vlastní kůži vyzkoušet.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 5 z 5 hlasů