Recenze a srovnání Fitmin Dog Mini Senior

Konečný verdikt:

Doporučujeme

Při nákupu v kategorii krmiv pro starší psy

Datum doporučení: Leden 2019

Klady:

Dentální péče

Snížené množství kalorií

Zápory:

Méně vlákniny

300 Kč
orientační cena

Základní parametry

Jak už název napovídá, je krmivo Fitmin Dog Mini Senior určeno primárně pro starší psy malých plemen. Výrobci jej doporučují od 11 let věku. Granule mají menší velikost a stárnoucím psům jsou dodávány veškeré potřebné živiny. Pravda je, že cenově vás toto krmivo vyjde lehce dráž, a tak je potřeba zvážit, kolik jste do svého mazlíčka ochotni zainvestovat.

Krmivo obsahuje zhruba 33 % kuřecího masa. Je do granulí přidáváno v čerstvé i sušené podobě. Procento bílkovin je průměrné 25 %. Avšak velkou výhodou je, že celých 72 % z nich je živočišného původu. Je dobře, že výrobci snížili procento obsažených tuků, stejně jako celkové množství kalorií. Přeci jen u stárnoucích psů nedochází již k tak velkému energetickému výdeji a tak je dobré jim podle toho upravit stravu, aby neměli sklony k obezitě a jí způsobeným dalším nemocem. Obsah vlákniny a popelovin je víceméně optimální (2,6 % a 6,7 %).

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Výrobce Fitmin
Cena za kg (Kč)  100
Vypočítaná doporučená denní dávka pro 10kg psa (g)  185
Bílkoviny (%)  25
Maso (%)  33
Tuky (%)  12
Vláknina (%)  2,6
Popeloviny (%)  6,7

Podrobné složení

Stejně jako maso, i tuk pochází z kuřete. Dodat psům tuky v živočišné podobě je velmi důležité, jsou pro ně mnohem výživnější než ty rostlinné. Chvályhodné je také použití rýže jako druhé nejpočetnější složky v krmivu. Ta se psům tráví velmi dobře v porovnání s kukuřicí, která je zde obsažena také.

Poměr mezi vápníkem a fosforem bývá obvykle vyšší, je to z toho důvodu, že se tyto složky navzájem ovlivňují a tak je důležité, aby vápníku bylo vždy více. To však dodrženo je, přestože o něco méně než u ostatních krmiv. Jako v jediném krmivu v našem výběru zde nalézáme stopy soli, avšak stále v přijatelném množství. Čtyři desetiny procenta je ta hranice, přes kterou by se obsah sodíku neměl dostat. Přestože jde o krmivo pro malé plemeno, mají v sobě granule složky podporující výživu kloubů. Rozhodně to není ke škodě, stárnutí tím pejskům můžete pouze ulehčit. Pomáhá i s péčí o zuby. Zajímavostí je, že krmivo obsahuje také například slepičí vejce nebo pivovarské kvasnice.

Parametr Tento produkt
Druh masa  kuřecí
Forma masa  čerstvé, sušené
Druh tuků  kuřecí
Hlavní zdroj sacharidů  rýže, kukuřice
Vápník a fosfor (%)  1.1 % 0.9 %
Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny  neuvedeno
Sodík (%)  0,2
Probiotika  ne
Kloubní výživa  ano
Další přínosné obsažené látky  lososový olej
Energie (kcal/kg)  3 511

Závěr

Toto krmení vychází vstříc stárnoucím psům malých plemen od věku 11 let. Obsahují kvalitní lehce stravitelné suroviny, kterými jejich tělům nebudete přidělávat zbytečnou námahu. Výrobci logicky také snížili počet obsažených kalorií a tuků s ohledem na sníženou aktivitu. Složení akorát není tak specifikované, jak by mohlo být. Nevíme například, které konzervanty jsou v krmení obsaženy. Obsahuje také složky pomáhající udržet zdravý chrup. Dostanete jej za poněkud vyšší cenu.