Jak vybrat laminátor
Laminovačky jsou na první pohled nenápadným typem kancelářského zařízení. Pod jednoduše vyhlížejícím designem se však skrývá důmyslné zařízení. Jeho parametrům je třeba při výběru přikládat určitou důležitost.
V tomto článku vás seznámíme se základním dělením technologií laminace. Ty budete volit podle toho, jak často chcete laminátor používat. Následně se zaměříme na obecnější vlastnosti těchto strojů. Patří mezi ně velikost laminovaného papíru a tloušťka laminovací fólie.
Přihlížet byste měli k takovým detailům, jakými jsou například rychlost zahřátí laminátoru nebo samotného procesu laminace. Neopomeneme se zmínit ani o přidružených funkcích některých modelů včetně orientačních nákladů na pořízení.
Jak funguje laminace
Laminace je proces, při kterém je dokument po celém svém povrchu pokryt fólií, a to z obou stran. Jedná se o fólie z polypropylenu nebo polyesteru, které mohou být různé tloušťky, zapříčiňují však jediný společný výsledek: ochránit danou tiskovinu. Ta je poté odolná porušení, natržení, vlhkosti či dokonce vodě, pokud obal přesahuje dokument a dojde k tzv. zakapsování.
Laminace může probíhat za tepla či studena, kdy pro zákazníka je výsledek totožný, záleží na způsobu procesu. Laminaci za tepla je nutné provádět pomocí přístroje, laminátoru, který roztaví lepidlo nutné ke spojení fólií. Tiskovina poté projde pod vyhřívaným válcem a na fólii je přitlačena. Tento proces je většinou levnější i rychlejší. Laminace za studena se provádí ručně pomocí nalepení samolepicí fólie, v průmyslu při výrobě nákladnějších dokumentů dokonce také mokrou metodou.
Technologie laminace
Pojďme první kapitolu článku Jak vybrat stolní laminátor věnovat tomu nejzásadnějšímu. A tím je technologie laminace. Na trhu máte možnost narazit na tři základní druhy, které jsou určeny pro trochu odlišné typy zákazníků a používání. Jejich charakteristiku shrnujeme v tabulce níže:
Technologie | Klady | Zápory |
Výhřev vnějším topidlem | + Dostupná cena | – Nižší kvalita laminace
– Pomalejší laminace – Pouze pro tenké fólie |
Výhřev vnějším topidlem v kombinaci s topnou deskou | + Poměr ceny a kvality laminace | – Pouze pro tenké a středně silné fólie |
Vnitřní výhřev válců | + Nejvyšší kvalita laminace
+ Rychlá laminace + Bez omezení tloušťky fólie |
– Vysoká cena |
Výhřev vnějším topidlem
Jestliže do laminátoru nechcete investovat příliš vysokou částku, pak si vystačíte s tímto typem laminace. Představit si můžete dva laminovací válce, kterými prochází papír s fólií. U vylepšených řad jsou součástí celého procesu ještě další dva lisovací válce. Tento typ laminace zaručuje poměrně rovnoměrné rozložení tepla.
Výhřev vnějším topidlem může nabídnout pravděpodobně jediný zásadní klad. A tím je nízká pořizovací cena laminovacího stroje. Na druhou stranu musíte počítat s trochu horší kvalitou laminace a ani rychlost laminace nepatří k těm závratným. V tomto případě je navíc možné pracovat pouze s tenčími typy fólií.
Výhřev vnějším topidlem v kombinaci s topnou deskou
Pokud chcete zvolit zlatou střední cestu, klidně zůstaňte u technologie s výhřevem vnějším topidlem, jen s tím rozdílem, že součástí stroje bude i topná deska. Ta se nachází mezi válci a umožňuje kvalitnější laminaci včetně většího zatížení. Proto se s laminátory tohoto typu můžete setkat především v kancelářích.
Za vyšší pořizovací cenu si zakoupíte produkt s lepší hladkostí laminace a budete moci používat i silnější typy fólií.
Vnitřní výhřev válců
Použitá technologie s vnitřním výhřevem válců patří mezi profesionální. Vnitřní válce jsou vyhřívány kondukčním topidlem, díky kterému je dosaženo té nejvyšší kvalita laminace. Fólie k papíru dokonale přilne a výsledek je opravdu hladký. Výjimkou nejsou ani větší stroje umožňující laminaci z rolových filmů.
Při nákupu laminátoru s vnitřním výhřevem válců musíte počítat s tou nejvyšší investicí. Na oplátku se vám však dostane rychlého procesu laminace pro libovolné tloušťky laminovací fólie a v té nejvyšší kvalitě.
Velikost laminovaného papíru
Nyní, když znáte možnosti technologií laminace, je nejvyšší čas přistoupit k volbě laminovacího stroje na základě dílčích, respektive provozních parametrů. V první řadě si ujasněte, jak velké papíry budete chtít laminovat. Zda půjde o prosté vizitky, průkazky nebo větší dokumenty. Obvykle můžete narazit na modely umožňující laminaci níže uvedených formátů. Ty jsou považovány za maximální..
- Laminátor pro formát A4
- Laminátor pro formát A3
- Laminátor pro formát A2
- Laminátor pro rolové filmy
Vždy platí, že na výrobku o příslušném formátu budete schopni zalaminovat i menší formát. Na stroji určeném pro formát A4 tak můžete zapracovat i vizitky či menší průkazy. Výjimkou na trhu však nejsou ani miniaturní laminátory určené pouze pro laminaci průkazek.
Výška laminace
Není to však pouze formát papíru, který by vás měl při nákupu laminovacího stroje zajímat. Uvědomit si musíte i to, jak vysoký papír budete do přístroje vkládat. Někdy totiž vzniká potřeba vložení mnohem tvrdšího papíru než toho kancelářského s gramáží kolem 80 g/m2. Pak je třeba hledat ten správný model.
Tloušťka laminovací fólie
Vedle tloušťky a kvality papíru se musíte zajímat i o tloušťku samotné fólie. Ta ve své podstatě rozhoduje o tom, jak kvalitně zalaminovaný dokument bude. Čím větší tloušťka fólie bude, tím pevnější je celkový výsledek. U tohoto parametru se řiďte jednotkou mikron značenou „mic“. Pro představu, jeden mikron je tisícina milimetru. Maximální tloušťka laminovací fólie začíná na 80 mikronech a může překračovat hranici 250 mikronů.
Abyste měli představu o tom, jakou tloušťku fólie by měl laminátor umět zpracovat, přinášíme vám jednoduchý příklad. Malý technický průkaz od vozidla je zalaminován tloušťkou 175 mikronů. Většina základních a levnějších laminátorů pro běžné domácí použití začíná na 125 mikronech.
Rychlost zahřívání a laminování
Neopomenutelným parametrem nového laminovacího stroje by měla být také rychlost. A to nejenom samotného procesu laminace, ale i zahřátí přístroje na požadovanou teplotu. Ta totiž rozhoduje o tom, jak dlouho budete čekat, než bude laminátor plně funkční.
Rychlost zahřívání
Rychlost zahřívání laminace se liší hlavně dle vybraného modelu laminovacího stroje a samozřejmě podle toho, kolik peněz budete do takového výrobku chtít investovat. Ty nejlevnější laminovačky mají dobu zahřívání až pět minut. Naopak dražší produkty mohou být zahřáty do jediné minuty.
Rychlost laminace
V okamžiku, kdy máte laminátor zahřátý a připravený k provozu, můžete laminovat. A právě u tohoto procesu vyvstává další parametr. Tím je rychlost laminace, která je primárně udávána v milimetrech za minutu. Rychlost vybraných modelů překračuje hranici 330 milimetrů za minutu.
Tyto dva údaje pro vás budou zásadní především podle toho, jak často a kde budete laminátor využívat. Zcela jiné nároky budete mít na občasnou domácí laminaci a jiné v případě většího zatížení v kanceláři.
Funkce a doplňky
Různé laminátory nabízí více či méně funkcí, které mají vliv na proces laminace i výsledné zatavení produktu.
- Regulace teploty – Laminátor vám umožní regulovat velikost teploty, při které dochází k procesu laminace. Pro rozdílné tloušťky tiskovin se hodí jiná teploty zatavování. Regulovat ji můžete také dle toho, kolik dokumentů hodláte najednou laminovat.
- Zpětný chod – Efektivní funkce v případě, že dojde k uvíznutí papíru a fólie v laminátoru. Jediným tlačítkem můžete změnit chod pohybu laminovacího stroje a zaseknutý papír vyndat. Některé přístroje umí dokument zatavit i v tomto zpětném chodu.
- Ochrana proti zaseknutí – Speciální technické provedení laminovačky bránící tomu, aby došlo k jakémukoliv zaseknutí.
- Laminace za studena – U vybraných modelů máte možnost vypnout zahřívání válců, a to především v okamžiku, kdy se rozhodnete laminovat za studena. K tomuto procesu se využívají speciální laminovací fólie. Jejich nedílnou součástí je lepidlo. To funguje při pokojové teplotě.
- Ovládání – Laminátor nemusí být jen přístrojem vybaveným tlačítkem START, ale může vám umožnit i ruční nastavení jednotlivých parametrů. Ty se týkají například teploty nebo tloušťky laminace. Naopak tomu jsou modely, které tohle všechno dokáží automaticky nastavit za vás podle vloženého papíru a fólie.
Při nákupu nového laminátoru můžete přihlížet ještě ke vzhledovému provedení přístroje. U levnějších výrobků se setkáte s použitím plastových materiálů. Dražší laminátory disponují kovovým tělem, které je mnohem odolnější.
Cena
Pokud hledáte laminátor vhodný pro vaše účely, určitě vás kromě všeho výše zmíněného bude zajímat také cena nového doplňku kanceláře nebo domácnosti. Ta se bude odvíjet nejenom od vybraných parametrů, ale i od toho, jakému výrobci dáte přednost. V tomto směru by to měly být rozhodně prověřené a kvalitní značky, které jsou zárukou dlouhé životnosti. Je to například Leitz, Fellowers, Peach, Olympia, GBC, Univox, Opus, DSB a další.
Cena do 1 000 Kč
Nejlevnější laminovací stroje jsou k dostání zhruba od 500 Kč. Tyto výrobky obvykle dosahují velikosti formátu A4 či A3, vyznačují se menší rychlostí a dokáží zalaminovat fólii o maximální tloušťce do 125 mikronů. Jejich hlavním výrobním materiálem je plast.
Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč
V této cenové kategorii stále převažují velikostní modely A4 až A3. Nedílnou součástí laminátorů jsou už ale i zpětné chody, které si lépe poradí se zaseknutým papírem. S vyšší rychlostí zahřátí a laminace samozřejmě souvisí i tloušťka použité fólie.
Cena od 3 000 Kč do 8 000 Kč
Výrobky primárně určené pro větší zatížení, například v kancelářích. Laminovat můžete i vyšší formáty, jakými jsou A2. Nechybí ani regulace teploty. Ta do jisté míry rozhodujete o samotném procesu laminace. Používat lze fólie do 175 mikronů.
Cena nad 8 000 Kč
Profesionální zařízení, která si poradí až s formátem A1. Vysoká rychlost 900 milimetrů za sekundu a tloušťka fólie nad 250 mikronů. To je charakteristika dražších modelů v kombinaci s rolovými filmy. Nejdražší laminovací stroje mohou přesáhnout hranici i 100 000 Kč.