Test a recenze nejlepších
laminátorů a jak je vybrat

Obrázek laminátoru

Laminátory, laminovačky nebo také laminovací stroje. Těmito názvy jsou označovány moderní zařízení umožňující zalaminování papíru do tenké průhledné fólie. Díky tomu je prodloužena životnost takového dokumentu a je docíleno vyšší ochrany. Například odolnosti proti přetržení, přepsání a vodě.

Laminátory nachází velké uplatnění v mnoha oblastech. Od kanceláří, přes domácnosti, až po nejrůznější vzdělávací střediska, veřejné instituce a další. Právě v těchto sférách se laminovačky stávají největšími pomocníky vůbec.

Při výběru laminovacího stroje byste si měli pohlídat hned několik zásadních technických parametrů a vlastností konkrétního modelu. Ty by měly odpovídat tomu, jak často a k jakým účelům budete laminátor primárně využívat.


Nejlepších 10 laminátorů dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled

Název

Maximální tloušťka folie (mic)

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled laminátoru Peach Home Office A4 PL707

Peach Home Office A4 PL707

125

400 Kč

Náhled laminátoru SENCOR SLA 210 A4

SENCOR SLA 210 A4

250

500 Kč

Náhled laminátoru Peach 2 in 1 PBP105

Peach 2 in 1 PBP105

100

600 Kč

Náhled laminátoru Olympia A240

Olympia A240

250

900 Kč

Náhled laminátoru SENCOR SLA 310 A3

SENCOR SLA 310 A3

250

720 Kč

Náhled laminátoru Peach PL755 A3

Peach PL755 A3

125

700 Kč

Náhled laminátoru DSB HQ-335

DSB HQ-335

250

1 100 Kč

Náhled laminátoru Peach PL740

Peach PL740

125

600 Kč

Náhled laminátoru GBC FUSION 3000L A3

GBC FUSION 3000L A3

125

2 800 Kč

Náhled laminátoru Leitz i-Lam Touch A4 Turbo

Leitz i-Lam Touch A4 Turbo

250

4 500 Kč

Testování a recenze laminátorů pro letošní rok

Podrobný test laminátorů zpracováváme a jeho vydání máme naplánované v průběhu druhé poloviny roku. V testu budou detailně rozepsané recenze nejlépe hodnocených výrobků. Zatím jsme pro vás sepsali tabulku nejlépe bodovaných laminátorů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o výrobky, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké laminátory, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat laminátor

1. Technologie laminace

2. Velikost laminovaného papíru

3. Výška laminace

4. Tloušťka laminovací fólie

5. Rychlost zahřívání a laminování

6. Funkce a doplňky

7. Ceny

Laminovačky jsou na první pohled nenápadným typem kancelářského zařízení. Pod jednoduše vyhlížejícím designem se však skrývá důmyslné zařízení. Jeho parametrům je třeba přikládat určitou důležitost.

V tomto článku vás seznámíme se základním dělením technologií laminace. Ty budete volit podle toho, jak často chcete laminátor používat. Následně se zaměříme na obecnější vlastnosti těchto strojů. Patří mezi ně velikost laminovaného papíru a tloušťka laminovací fólie.

Přihlížet byste měli k takovým detailům, jakými jsou například rychlost zahřátí laminátoru nebo samotného procesu laminace. Neopomeneme se zmínit ani o přidružených funkcích některých modelů, včetně orientačních nákladů na pořízení.


1. Technologie laminace

Pojďme první kapitolu článku, jak vybrat stolní laminátor věnovat tomu nejzásadnějšímu. A tím je technologie laminace. Na trhu máte možnost narazit na tři základní druhy. Ty jsou určeny pro trochu odlišné typy zákazníků a používání.

 • Výhřev vnějším topidlem
 • Výhřev vnějším topidlem v kombinaci s topnou deskou
 • Vnitřní výhřev válců

Výhřev vnějším topidlem

Jestliže do laminátoru nechcete investovat příliš vysokou částku, pak si vystačíte s tímto typem laminace. Představit si můžete dva laminovací válce, kterými prochází papír s fólií. U vylepšených řad jsou součástí celého procesu ještě další dva lisovací válce. Tento typ laminace zaručuje poměrně rovnoměrné rozložení tepla.

Výhřev vnějším topidlem může nabídnout pravděpodobně jediný zásadní klad. A tím je nízká pořizovací cena laminovacího stroje. Na druhou stranu musíte počítat s trochu horší kvalitou laminace, která se mimochodem týká jen slabších fólií. Ani rychlost laminace nepatří k těm závratným.

Výhřev vnějším topidlem v kombinaci s topnou deskou

Pokud chcete zvolit zlatou střední cestu, klidně zůstaňte u technologie s výhřevem vnějším topidlem jen s tím rozdílem, že součástí stroje bude i topná deska. Ta se nachází mezi válci a umožňuje kvalitnější laminaci včetně většího zatížení. Proto se s laminátory tohoto typu můžete setkat především v kancelářích.

Za vyšší pořizovací cenu si zakoupíte produkt s lepší hladkostí laminace a budete moci používat i silnější typy fólií.

Vnitřní výhřev válců

Použitá technologie s vnitřním výhřevem válců patří mezi profesionální. Vnitřní válce jsou vyhřívány kondukčním topidlem, díky kterému je dosaženo té nejvyšší kvalita laminace. Fólie k papíru dokonale přilne a výsledek je opravdu hladký. Výjimkou nejsou ani větší stroje umožňující laminaci z rolových filmů.

Při nákupu laminátoru s vnitřním výhřevem válců musíte počítat s tou nejvyšší investicí. Na oplátku se vám však dostane rychlého procesu laminace pro libovolné tloušťky laminovací fólie a v té nejvyšší kvalitě.


2. Velikost laminovaného papíru

Nyní když znáte možnosti technologií laminace, je nejvyšší čas přistoupit k volbě laminovacího stroje na základě dílčích, respektive provozních parametrů. V první řadě si ujasněte, jak velké papíry budete chtít laminovat. Zda půjde o prosté vizitky, průkazky nebo větší dokumenty. Obvykle můžete narazit na modely umožňující laminaci níže uvedených formátů. Ty jsou považovány za maximální.

 • Laminátor pro formát A4
 • Laminátor pro formát A3
 • Laminátor pro formát A2
 • Laminátor pro rolové filmy

Vždy platí, že na výrobku o příslušném formátu budete schopni zalaminovat menší formát. Výjimkou nejsou ani miniaturní laminátory určené pouze pro laminaci průkazek.


3. Výška laminace

Není to však pouze formát papíru, který by vás měl při nákupu laminovacího stroje zajímat. Uvědomit si musíte i to, jak vysoký papír budete do přístroje vkládat. Někdy totiž vzniká potřeba vložení mnohem většího papíru, než toho kancelářského s gramáží kolem 80 g/m2. Pak je třeba hledat ten správný model.


4. Tloušťka laminovací fólie

Vedle tloušťky a kvality papíru se musíte zajímat i o tloušťku samotné fólie. Ta ve své podstatě rozhoduje o tom, jak kvalitně zalaminovaný dokument bude. Čím větší tloušťka fólie bude, tím pevnější je celkový výsledek. U tohoto parametru se řiďte jednotkou „mikron“ značenou "mic". Pro představu jeden mikron je tisícina milimetru. Maximální tloušťka laminovací fólie začíná na 80 mikronech a může překračovat hranici 250 mikronů.

Abyste měli představu o tom, jakou tloušťku fólie by měl laminátor umět zpracovat, přinášíme vám jednoduchý příklad. Malý technický průkaz od vozidla je zalaminován tloušťkou 175 mikronů. Většina základních a levnějších laminátorů pro běžné domácí použití začíná na 125 mikronech.


5. Rychlost zahřívání a laminování

Neopomenutelným parametrem nového laminovacího stroje by měla být také rychlost. A to nejenom procesu laminace, ale i zahřátí přístroje na požadovanou teplotu. Ta totiž rozhoduje o tom, jak dlouho budete čekat, než bude laminátor plně funkční.

Rychlost zahřívání laminace se liší hlavně dle vybraného modelu laminovacího stroje a samozřejmě podle toho, kolik peněz budete do takového výrobku investovat. Ty nejlevnější laminovačky mají dobu zahřívání až pět minut. Naopak ty dražší produkty mohou být zahřáty do jediné minuty.

V okamžiku, kdy máte laminátor zahřátý a připravený k provozu, můžete laminovat. A právě u tohoto procesu vyvstává další parametr. Tím je rychlost laminace. Ta je primárně udávána v milimetrech za minutu. Rychlost vybraných modelů překračuje hranici 330 milimetrů za minutu.

Tyto dva údaje pro vás budou zásadní především podle toho, jak často a kde budete laminátor využívat. Zcela jiné nároky budete mít na občasnou domácí laminaci a jiné v případě většího zatížení v kanceláři.


6. Funkce a doplňky

Aviváž není sama o sobě pracím prostředkem, ale při procesu praní na tento výrobek velice často narazíte. Pod pojmem aviváž si představte tekutou přísadu praní, která má za úkol trochu jiné věci, než je odstraňování nežádoucích skvrn.

 • Regulace teploty – Laminátor vám umožní regulovat velikost teploty, při které dochází k procesu laminace.
 • Zpětný chod – Efektivní funkce v případě, že dojde k uvíznutí papíru a fólie v laminátoru. Jediným tlačítkem můžete změnit chod pohybu laminovacího stroje a zaseknutý papír vyndat.
 • Ochrana proti zaseknutí – Speciální technické provedení laminovačky bránící tomu, aby došlo k jakémukoliv zaseknutí.
 • Laminace za studena – U vybraných modelů máte možnost vypnout zahřívání válců, a to především v okamžiku, kdy se rozhodnete laminovat za studena. K tomuto procesu se využívají speciální laminovací fólie. Jejich nedílnou součástí je lepidlo. To funguje při pokojové teplotě.
 • Ovládání – Laminátor nemusí být jen přístrojem vybaveným tlačítkem START, ale může vám umožnit i ruční nastavení jednotlivých parametrů. Ty se týkají například teploty nebo tloušťky laminace. Naopak tomu jsou modely, které tohle všechno dokáží automaticky nastavit za vás podle vloženého papíru a fólie.

Při nákupu nového laminátoru můžete přihlížet ještě ke vzhledovému provedení přístroje. U levnějších výrobků se setkáte s použitím plastových materiálů. Dražší laminátory disponují kovovým tělem. To je mnohem odolnější.


7. Cena

Pokud hledáte laminátor vhodný pro vaše účely, určitě vás kromě všeho výše zmíněného bude zajímat také cena nového doplňku kanceláře nebo domácnosti. Ta se bude odvíjet nejenom od vybraných parametrů, ale i od toho, jakému výrobci dáte přednost. V tomto směru by to měly být rozhodně prověřené a kvalitní značky, které jsou zárukou dlouhé životnosti. Je to například Leitz, Fellowers, Peach, Olympia, GBC, Univox, Opus, DSB a další.

Cena do 1 000 Kč

Nejlevnější laminovací stroje jsou k dostání zhruba od 500 Kč. Tyto výrobky obvykle dosahují velikosti formátu A4, vyznačují se menší rychlostí a dokáží zalaminovat fólii o maximální tloušťce do 125 mikronů. Jejich hlavním výrobním materiálem je plast.

Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč

V této cenové kategorii si budete schopni vybírat z velikostních modelů A4 až A3. Nedílnou součástí laminátorů jsou zpětné chody, které si lépe poradí se zaseknutým papírem. S vyšší rychlostí zahřátí a laminace samozřejmě souvisí i tloušťka použité fólie.

Cena od 3 000 Kč do 8 000 Kč

Výrobky primárně určené pro větší zatížení, například v kancelářích. Laminovat můžete i vyšší formáty, jakými jsou A2. Nechybí ani regulace teploty. Ta do jisté míry rozhodujete o samotném procesu laminace. Používat lze fólie do 175 mikronů.

Cena nad 8 000 Kč

Profesionální zařízení, která si poradí až s formátem A1. Vysoká rychlost 900 milimetrů za sekundu a tloušťka fólie nad 250 mikronů. To je charakteristika dražších modelů v kombinaci s rolovými filmy. Nejdražší laminovací stroje mohou přesáhnout hranici 100 000 Kč.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Laminátory
Průměrné hodnocení 4.8 z 16 hlasů