Menu

Ledger Nano X – Recenze, testy a srovnání

Výborné Celkové hodnocení

Vítěz srovnání v kategorii Bitcoinové HW peněženky

Klady

  • Kovový obal
  • Disponuje až sto aplikacemi
  • Přístup k NFT
  • V několika barvách
  • Dostupnost iOS

Zápory

  • Nepodporuje PSBT
  • Nepodporuje český jazyk
3 500 Kč Orientační cena

Ledger Nano X je jednou z nejoblíbenějších hardware peněženek, a to i přesto, že je na trhu teprve od roku 2019. V souvislosti s tím nabízí uživatelům celou řadu aktualizací a reaguje na rozvoj technologií – proto počítá například s NFT či DeFi. Zároveň podporuje tisíce kryptoměn a tokenů a je kompatibilní i s operačním systémem iOS.

Zázemí společnosti

Ledger je jednou z prvních společností, která se rozhodla začít pracovat na vývoji hardware peněženky. Založená byla v roce 2014 ve Francii a postupem času se rozrostla po celém světě, díky čemuž si vybudovala jméno známé a důvěryhodné firmy. Své pobočky má například v New Yorku, Vierzon, Curychu či Singapuru. Úplně první hardware peněženku představila světu v roce 2016 pod názvem Ledger Nano S. Od té doby si připsala na konto další dva modely Ledger Nano X a Ledger Nano S Plus.

Základní parametry

Ledger Nano X je vylepšenou verzí prvního modelu Ledger Nano S, jež nenabízela tolik funkcí a zároveň byla omezená i jeho kapacita. I po menším upgradu tak zařízení bohužel nenabízí český jazyk, ale naopak vás potěší možností operovat až sto aplikacemi. Přívětivé jsou i rozměry hardware peněženky, přičemž disponuje výrazně vyšší hmotností než konkurenční alternativy.

Hardware peněženka je vyrobená z kvalitního plastu a opatřená kovovým krytem, který brání jejímu rychlejšímu opotřebování. Společnost cílí i na uživatele, pro něž je důležitý design, kdy nabízí zařízení ve třech barvách, a to modré, oranžové a fialové. Kromě toho je opatřen i malým displejem, který je mnohem kvalitnější než u starších zařízení. Model se na trhu objevil teprve v roce 2019, a proto je vybavený nejen USB-C, ale i Bluetooth a lithiovou baterií 100mAh.

Parametr Tento produkt
Český jazyk

Ne

Hmotnost (g)

34

Výška (mm)

72

Šířka (mm)

18,6

Hloubka (mm)

11,75

Baterie

Ano

Rok vydání

2 019

Země výroby

Francie

USB-C

Ano

Bluetooth

Ano

Ovládání kryptopeněženky

U Ledger Nano X lze využívat nejen klasickou desktopovou aplikaci, kterou si stáhnete přímo do počítače, ale i webovou platformu či mobilní aplikaci. V tomto případě se snaží konkurovat ostatním společnostem, které někdy nabízí pouze web či mobilní aplikaci. Oproti starším modelům se společnost polepšila a rozšířila podporované operační systémy i iOS – ten velká část hardware peněženek nepodporuje.

Parametr Tento produkt
Webová aplikace

Ano

Mobilní aplikace

Ano

Desktop aplikace

Ano

Windows

Windows 8.1 +

macOS

macOS 10.14 +

Android

Android 7+

iOS

iOS 13 +

Podporované kryptoměny

Jak již bylo řečeno Ledger Nano X má rozšířenou kapacitu, díky čemuž můžete tvořit bez problémů desítky kryptopeněženek. Samotná peněženka podporuje více než 5 500 kryptoměn a tokenů, včetně těch nejoblíbenějších Bitcoinu, Etherea a Litecoinu. V porovnání s konkurencí se jedná o největší nabídku kryptoměn na trhu. Na druhou stranu však nepodporuje PSBT neboli rychlé transakce prostřednictvím Bitcoinu bez nutnosti připojení k PC nebo mobilu. Samozřejmostí je možnost uležení NFT a přístup k DeFi.

Parametr Tento produkt
Počet podporovaných kryptoměn

5 500

Bitcoin

Ano

Ethereum

Ano

Litecoin

Ano

NFT

Ano

DeFi

Ano

Zabezpečení kryptopeněženky

Ledger Nano X nabízí kvalitní zabezpečení včetně zálohy, díky čemuž lze peněženku jednoduše obnovit pomocí nového zařízení. V rámci zabezpečení je používán nejen seed, ale také PIN a dvoufázové ověření. Zabezpečení kryptopeněženky spočívá i na čipu a operačním systému, které se jsou mezi předními výrobci hardware peněženek považovány za jedny z nejlepších. I přesto měly některá zařízení problémy s bezpečností, a to zejména po připojení peněženky k internetu – s tím samým se však běžně potýká i konkurence.

Parametr Tento produkt
Záloha

Ano

Dvoufázové ověření

Ano

PIN

Ano

Hodnocení dalších odborníků a uživatelů

Model Ledger Nano X je mezi milovníky kryptoměn považován za jednu z nejkvalitnějších kryptoměnových peněženek. Skvělým argumentem je pro ně hlavně cena zařízení, která se neřadí mezi nejvyšší. V praxi je tak často porovnáván se slavnějším Trezorem Model T, jež je ale mnohem dražší a ani nepodporuje tak širokou škálu kryptoměn a tokenů – to se však může s aktualizacemi změnit.

Hardware peněženka je často vyzdvihována i z hlediska uživatelského prostředí a jednoduchého užívání, díky čemuž si s ní většinou poradí i úplní začátečníci. Pozitivně je hodnocen i jeho design, přičemž některým uživatelům nevyhovuje malý displej, který není tak přehledný. Zejména pro české uživatele bez znalosti angličtiny je pak velkou překážkou absence podpory českého jazyka.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktůmn

Největší výhodou Ledger Nano X je zejména široká škála podporovaných kryptoměn a tokenů a také přístup k DeFi. Oproti většině hardware peněženkám disponuje i velkou kapacitou, kdy je schopná operovat až se 100 aplikacemi. Velkou výhodou je i kompatibilita s téměř všemi dostupnými operačními systémy, včetně iOS, který obvykle není u hardware peněženek podporován.

Uživatele potěší také malé rozměry, díky čemuž je peněženka mnohem skladnější a hodí se tak i pro časté cestování – oproti konkurenčním peněženkám je však výrazně těžší. Obejít se budete muset i bez PSBT pro snadné odesílání Bitcoin transakcí. Menším mínusem je absence českého jazyka, což může některým uživatelům ztížit manipulaci s hardware peněženkou.

Porovnání s alternativami

Ledger Nano X se opravdu řadí mezi špičku, a proto ji lze porovnávat zejména s modely od Trezoru, jež se svým zpracováním a kvalitou vyrovnají Ledgeru. Vhodným konkurentem je zejména Trezor Model T, který disponuje mnohem větším displejem, což usnadňuje ovládání peněženky a potvrzování transakcí. Jeho výhodou je také fakt, že funguje zcela v českém jazyce a nabízí i českou podporu.

V případě, že nechcete do peněženky investovat vysoké částky, můžete si zvolit buď levnější model Ledger Nano S, který nabízí srovnatelné funkce, nebo Trezor Model One, jež lze považovat za základní hardware peněženku – ta se hodí především pro dlouhodobé uchovávání kryptoměn. Za vyzkoušení stojí i alternativa v podobě BitBox02, jež se postupně snaží vyrovnat dražším konkurenčním hardware peněženkám.

Závěrečné shrnutí

Pokud hledáte opravdu kvalitní hardware peněženku za přijatelnou cenu, určitě byste měli zvážit koupi Ledger Nano X. V porovnání s konkurencí disponuje skvělými parametry a nabízí širokou škálu funkcí. Vhodná je pro téměř všechny typy investorů, a to jak ty, kteří chtějí mají v plánu držet kryptoměny dlouhodobě, nebo s nimi pravidelně nakládat. Zároveň vás potěší i svojí nabídkou kryptoměn a kapacitou, která je jedna z největších.

3 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Ledger Nano X | Hodnocení: Výborné
Nikola Engelmann
Redaktorka
Nikola je finanční redaktorka, která se již několik let pohybuje ve světě financí. Kromě tradičních finančních produktů a investičních instrumentů se zaměřuje i na modernější způsoby investování. Podělit se tak může i o zkušenosti s kryptoměnami a jejich bezpečném uložení na hardware peněženkách.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Ledger Nano X

Ledger Nano X

3 500 Kč Orientační cena