Menu

Litinový hrnec s poklicí Lodge 4,7 l (Dutch oven) – Recenze, testy a srovnání

Výborné Celkové hodnocení

Vítěz srovnání v kategorii Samostatné hrnce

Klady

  • Prvotřídní litinové nádobí
  • Na všechny typy ohřevu
  • Lze použít i v troubě
  • Neomezená životnost
  • Snadná a rychlá údržba

Zápory

  • Vyšší hmotnost
  • Poklice není průhledná
  • Nutná údržba povrchu
2 900 Kč Orientační cena

Litinový hrnec s poklicí Lodge 4,7 l (Dutch oven) je skvělou volbou pro vaření mnoha různých chodů. Má vynikající tepelné vlastnosti, díky kterým se v kombinaci s velkým objemem hodí pro pomalé vaření, dušení, pečení i smažení různých chodů pro celou rodinu.

Základní charakteristiky

Litinový hrnec s poklicí Lodge 4,7 l (Dutch oven) vyniká svými vlastnostmi i příznivou cenou. Litinové nádobí je obecně dražší, takže vás v tomto případě jistě potěší, že se jedná o jeden z nejlevnějších litinových hrnců na trhu. I přesto se dočkáte poměrně velkého objemu 4,7 litru, se kterým je hrnec vhodný i pro 4 až 5člennou rodinu. Jednou z hlavních výhod je určení na všechny typy ohřevu, takže není problém jej použít na plynovém sporáku, sklokeramice ani indukci.

Ba co víc, díky extrémní odolnosti lze toho nádobí používat i v grilu nebo přímo na uhlících v ohništi. Hrnec je totiž skutečně celý z litiny včetně poklice i rukojetí, takže se nemusíte bát, že by se při vystavení žáru nějak poničil. Jeho největší výhodou je však vysoká tepelná vodivost a akumulace tepla, což je doménou právě litinového nádobí. Málokdy je potřeba zahřívat litinovou pánev na velmi vysokou teplotu, tudíž ušetříte čas i provozní náklady. Nevýhodou ale může pro někoho být vysoká hmotnost a také fakt, že poklice není průhledná.

Údržba a životnost

Plusové body tento hrnec získává i za takřka neomezenou životnost, jejíž podmínkou je ale správná péče. Právě ta zde může být pro někoho nevýhodou. Jednou z předních vlastností litinového hrnce je totiž absence jakéholiv chemického ošetření povrchu, a tak je zapotřebí pravidelně udržovat přírodní nepřilnavý povrch hrnce tvořený zapečeným jedlým olejem, kterému se říká seasoning. Po každém umytí je vhodné celý hrnec potřít tenkou vrstvou jedlého oleje a vytřít papírovou utěrkou do sucha, což nějaký ten čas zabere.

Obecně ale platí, že čím častěji budete litinový hrnec používat a dopřávat mu následnou péči, tím více se bude zkvalitňovat přírodní nepřilnavý povrch nádobí. Tuto vlastnost přitom u jiných materiálů nenajdete. Pozor byste si měli dát také na nástroje při vaření, doporučuje se totiž používat pouze dřevěné, teflonové nebo silikonové kuchyňské náčiní. Tímto se rovněž hrnec liší od mnoha jiných materiálů, u nichž je možné bez následků používat i kovové náčiní.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Lodge

Počet kusů v sadě

1

Poklice

Ano

Výrobní materiál

Litina

Vhodné na indukci

Ano

Vhodné do trouby

Ano

Odměřovací stupnice

Ne

Vylévací okraj

Ne

Mytí v myčce

Ne

Objem (l)

4,7

Průměr (cm)

26

Hodnocení dalších odborníků a uživatelů

V době psaní této recenze (listopad 2023) hrnec sklízí vesměs samé pozitivní ohlasy, díky kterým jsme jej také zařadili do našeho srovnání. O velké míře spokojenosti hovoří mimo jiné celkový průměr všech uživatelských hodnocení na portále heureka.cz, který dosahuje 97 %. Uživatelé si přitom nejvíce chválí široké možnosti využití, a to nejen v kuchyni, ale i venku na ohni. Některé pak těší, že hrnec vypadá a funguje stejně jako 100 let staré litinové nádobí po babičce. Ostatně dlouhá životnost je jednou z hlavních výhod tohoto kusu nádobí.

Mezi negativními ohlasy na hrnec se pak objevuje zejména výtka k hrubšímu povrchu, což má za následek vysokou hmotnost. Oproti klasickému kuchyňskému nádobí je tento hrnec těžší a je proto nutné s tímto parametrem počítat.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Tento litinový hrnec má celou řadu výhod, které se týkají především výrobního materiálu. Stěžejní vlastností je zde fakt, že litina velmi dobře vede teplo po celém svém povrchu, takže se skvěle hodí pro různé přípravy pokrmů od pomalého vaření a dušení přes pečení až po smažení. Navíc lze celý hrnec používat i v troubě, díky čemuž zastiňuje mnohé nerezové a jiné hrnce, které se do trouby buďto nehodí, nebo mají omezené použití jen do určité teploty. Velkou předností je zde také určení na všechny typy ohřevu včetně indukce.

Oproti konkurenci se však odlišuje i možností použití na grilu nebo přímo v ohništi, tudíž hrnec najde využití i při venkovním vaření. Na druhou stranu zde jako nevýhodu vnímáme nutnou pravidelnou údržbu v podobě potírání olejem, díky kterému se udržuje přírodní nepřilnavá vrstva. Navíc je při vaření nutné dávat pozor na použité náčiní a vyhnout se kovovým nástrojům, které by mohly povrch nenávratně zničit. Jako nevýhodu vnímáme také vysokou hmotnost hrnce, kvůli které se s ním může hůře manipulovat.

Porovnání s alternativami

Chcete-li tento litinový hrnec Lodge 4,7 l (Dutch oven) porovnat s alternativami ze stejného materiálu, pak si prohlédněte například kulatý hrnec Staub o objemu 6,7 l. Jde o výrobek prestižní značky s mnohaletou historií, který však spadá do odlišné cenové relace, zaplatíte za něj totiž bezmála 6 000 Kč. Na druhou stranu získáte možnost vybrat si hrnec v libovolné barvě, kterou tvoří lesklá dvojitá glazura. Potěší také větším objemem, který najde využití i u velkých rodin či při příležitosti oslav.

Závěrečné shrnutí

Litinový hrnec Lodge 4,7 l (Dutch oven) je velmi dobrou volbou z hlediska ceny i jeho vlastností. Jedná se o jeden z nejlevnějších litinových hrnců na trhu, to však nemá žádný vliv na mnoho jeho parametrů na vynikající úrovni. Nabídne poměrně univerzální objem 4,7 litru, s nímž se hodí jak pro jednotlivce a páry, tak i do rodinné domácnosti. Jeho hlavní předností jsou skvělé tepelné vlastnosti a možnost využití na všech typech ohřevu, jakož i v troubě či venku na grilu nebo v ohništi.

Naproti tomu má ale i své nevýhody. Při vaření je nezbytné používat nekovové náčiní, jinak byste mohli poškodit přírodní nepřilnavou vrstvu, o níž je také potřeba se starat, což je pro tento materiál typické. Za nevýhodu vnímáme také vyšší hmotnost hrnce oproti jiným materiálům a také fakt, že poklice není průhledná a nelze tak vidět dovnitř.

2 900 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Litinový hrnec s poklicí Lodge 4,7 l (Dutch oven) | Hodnocení: Výborné
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva ráda tráví svůj volný čas v kuchyni, kde za léta nasbírala spoustu praktických zkušeností. Dobře se vyzná v nejrůznějších spotřebičích a nezbytném kuchyňském vybavení, mezi které bezpochyby patří také hrnce. Díky praktickým zkušenostem z kuchyně a načerpání informací z ověřených zdrojů vám pomůže se zorientovat v aktuálních trendech tohoto segmentu a poradí, na co byste se měli při výběru hrnce zaměřit. Do jejího hledáčku pak spadají také témata spojená s aktivním životním stylem.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Litinový hrnec s poklicí Lodge 4,7 l (Dutch oven)

Litinový hrnec s poklicí Lodge 4,7 l (Dutch oven)

2 900 Kč Orientační cena