Menu

Apple Macbook Air MMGF2CZ/A – Recenze, testy a srovnání

v kategorii Nejlepší notebooky

Klady

  • Kvalitní zpracování
  • Vysoká výdrž na baterii

Zápory

  • Nízká kapacita pevného disku
  • Zastaralý displej
25 000 Kč Orientační cena
Parametr Tento produkt

Tato tabulka udává celkové hodnocení v jednotlivých hodnocených kategoriích. Maximum pro kategorii je 10 bodů, pro celkové hodnocení 100%.

Jednotlivé hodnocení kategorie mají v celkovém hodnocení různou váhu. Celkové hodnocení tedy není prostým průměrem všech kategorií.

Zpracování, konstrukce a displej

Drobný počítač od firmy Apple je poměrně dražší kousek, ale také zároveň dosti kvalitní. Především se může pyšnit náležitým a zároveň elegantním zpracováním. Celý je vyhotoven z hliníku a při úhlopříčce pouze 13,3“ palců se jedná o jeden z nejmenších testovaných notebooků. Vkusnému designu přístroje nechybí ani podsvícená klávesnice pro lepší práci s notebookem i při zhoršených světelných podmínkách. Bohužel však pro numerický blok se místo na tak malém zařízení nenašlo. Nicméně i tak se jedná o notebook vymyšlen a vyroben s velkou precizností. Podobně zpracované jsou z našich recenzí už jen modely Apple MacBook Pro a Dell XPS 15, které jsou však podstatně cenově dražší.

Zároveň má i kvalitní IPS displej, který není tak energeticky náročný a jeho barvy, především černá je mnohem věrohodnější než u klasických displejů. Tento displej také disponuje většími pozorovacími úhly. Rozlišení displeje však není až tak vysoké, u tohoto modelu činí pouze 1440 x 900 pixelů, což se již v dnešní době vzhledem ke standardnímu Full HD dá označit za podprůměrné. Povrch displeje je lesklý, takže při práci například na přímém denním světle hrozí nežádoucí odlesky. Je také potřeba sdělit, že se nejedná o dotykový, překlopitelný ani nijak odnímatelný displej.

Parametr Tento produkt
Materiál konstrukce

Hliník

Operační systém

MacOS

Velikost displeje (palce ")

13,3

Rozlišení displeje

1 440 x 900

Technologie displeje

IPS

Povrch displeje

Lesklý

Dotykový displej

Ne

Překlopitelný displej

Ne

Odnímatelný displej

Ne

Numerická klávesnice

Ne

Podsvícená klávesnice

Ano

Webkamera

Ano

Mobilita a výdrž

Mobilitě zařízení nemůžeme vytýkat snad nic, jedná se v současnosti stále o jeden z nejtenčích produktů na trhu, tloušťkou o téměř 5 mm menší, než je současný průměr zařízení. A tak samozřejmě spadá do kategorie tenkých zařízení. Také hmotnost notebooku je extrémně nízká, činí pouze 1,35 kilogramu. Průměr je o tři čtvrtiny kilogramu vyšší. Šířka a hloubka jsou pak adekvátní úhlopříčce 13,3“ palců. Notebook je tak vzhledem ke svým mimořádně drobným rozměrům rozhodně vhodný pro každodenní nošení do práce či školy. Vhodnou alternativou k mobilitě kromě již zmiňovaného Apple MacBook Pro je mimo jiné například i Asus Vivobook.

Výdrž na baterii udávaná výrobcem dosahuje 12 hodin a je tak také jedna z těch nejvyšších. Přesahuje náš průměr o téměř 5 hodin a notebook tak jste schopni nenáročně využívat prakticky celý den. Je však nutné podotknout, že udávaná výdrž výrobci je zhruba o čtvrtinu vyšší, než je tomu v reálu. Dle našich zkušeností však hodnoty udávané Applem nesedí maximálně o 10–15%, takže výdrží 10 hodin lze věřit, pokud na notebooku budete pracovat alespoň trochu úsporně. Také však dosti záleží, jak moc výpočetně náročné operace na notebooku provádíte, ovšem i přes to se jedná o jistě nadprůměrnou výdrž na baterii.

Parametr Tento produkt
Udávaná výdrž (h)

12

Hmotnost (kg)

1,35

Tloušťka (mm)

17

Celkový výkon

Vzhledem k velice optimalizovanému operačnímu systému MacOS tento notebook příliš surového výkonu nepotřebuje a také jím ani nedisponuje. Výkon je tak průměrný, ovšem práce s notebookem bude i tak velice svižná a chod počítače bezproblémový. Výpočetní výkon modelu zajišťuje procesor od společnosti Intel s označením Core i5 – 5250U, který má 2 fyzická jádra pracující na frekvenci 1,6 GHz a v případě potřeby je procesor schopný se díky technologii Turbo boost přetaktovat až na frekvenci 2,7 GHz. I přesto však k výpočetně náročným procesům, jako je například hraní her, nedoporučujeme. Notebook je však vhodný na kancelářskou práci a práci s multimédii více, než většina jiných počítačů především díky své odladěnosti a vyspělosti především systému. Notebook tak získal ve výkonnostním testu na základě benchmarků 6 bodů z 10, což až tak špatný výsledek není.

Grafický výkon je podobný, jako ten výpočetní. Je zde použitá integrovaná grafická karta s označením Intel HD Graphics 6000, která nedisponuje vlastní grafickou pamětí a ke hraní her příliš vhodná není. Její výkon se dá označit za lepší průměr, což ovšem vzhledem k počítači, kde je použita, až tak podstatné není, protože tento stroj i tak zajistí téměř bezproblémový chod systému a i náročnějších například grafických programů. V našem výkonnostním testu tak tento typ grafické karty získal 6 z 10 maximálně možných bodů na základě 3D benchmarku.

Operačním pamětem nic moc vytýkat nelze, jejich kapacita 8 GB je v dnešní době plně dostatečná. Možná za pár let, s vývojem technologií, už bude menší než budoucí standard, ale teď je to dost slušné. Každopádně mírně horší je typ pamětí DDR3, který až tak aktuální vzhledem k současně používanému typu DDR4 zkrátka není a paměti tak dosahují nižších frekvencí 1600 MHz, což ovšem až tak znatelné není.

Jedinou velkou nevýhodou tak může být nízká kapacita pevného disku, která činí pouze 128 GB, přičemž je hluboce pod průměrem a tak příliš mnoho prostoru nenabízí. Zde ji v hodnocení alespoň pomáhá fakt, že jde o flash paměť, tedy SSD, které funguje bez mechanicky pohyblivých částic a proto je tiché, velice rychlé a není tolik energeticky náročné. To oceníte zejména při spouštění systému, které tak bude trvat řádově vteřiny a nízké spouštěcí časy aplikací a malé přístupové doby k souborům uloženým na disku.

Parametr Tento produkt
Grafická karta

Intel HD Graphics 6000

Typ grafické karty

Integrovaná

Velikost grafické paměti (GB)

Bez samostatné paměti

Typ operační paměti RAM

DDR3

Velikost operační paměti RAM (GB)

8

Typ pevného disku

SSD SATA

Kapacita pevných disků (GB)

128

Konektivita

Zařízení obsahuje spoustu běžně užívaných portů, bohužel však klasický HDMI port u tohoto modelu chybí a notebook je tak jednou z mála výjimek, do které HDMI kabel pro přenos obrazu a zvuku do externích monitorů a televizí, nenajdete. Taktéž není k dispozici ani starší VGA port, který přenáší zvuk například do starších monitorů, to ovšem vzhledem ke konstrukci a malým rozměrům zařízení je docela pochopitelné. Standardem jsou pak 2 USB porty moderní verze 3.0 s vysokou přenosovou rychlostí pro připojení externích disků, myší, klávesnic a jiných zařízení k počítači. Nechybí samozřejmě 3,5 mm Audio jack, díky kterému můžete připojit externí výstupní zvuková zařízení, čímž mohou být například sluchátka či externí reproduktory. K dispozici je také čtečka paměťových karet všech běžně užívaných formátů karet pro rychlou práci s daty například z vašeho mobilního telefonu.

Z bezdrátových technologií jsou zastoupeny 2 nejpoužívanější, čímž je WiFi pro připojení k sítím a přes ně případně k internetu a Bluetooth moderní verze 4.0, které využijete pro bezdrátovou komunikaci například s dalšími zařízeními v domácnosti podporující tuto technologii. Ethernet, tedy kabelové připojení k internetu tento model nepodporuje, což je vzhledem k menší konstrukci zařízení jistě pochopitelné. Optická mechanika zde též ze stejných důvodů není zastoupena, navíc DVD a CD jsou již v dnešní době poměrně zastaralé technologie, které plně nahrazuje internet a USB porty. Kromě HDMI portu, kterého je možná škoda, tak notebook je naprosto konektivním zařízením.

Parametr Tento produkt
HDMI

Ne

Ethernet

Ne

Bluetooth

4.0

WiFi

Ano

USB 2.0

0

USB 3.0

2

USB-C

0

3,5 Audio jack

Ano

Čtečka paměťových karet

Ano

Naše hodnocení a závěr

Závěrem je tedy potřeba především ocenit zpracování notebooku, které je opravdu důmyslné a nadčasové a zároveň operační systém MacOS nabízí intuitivní a svižný chod systému a aplikací, které k tomu nepotřebují ani tolik výkonu. Teď však hodnotíme především dojem, který v uživatelích vyvolává a to dojem hodně specifický a rozhodně pozitivní. Oceníte především jeho odolné hliníkové zpracování s pěkným designem a malé skladné rozměry vhodné ke každodennímu nošení v kombinaci s velmi povedeným displejem s IPS technologií. Bohužel ten však nabízí v dnešní době již nižší rozlišení a lesklejší povrch. Nicméně je potřeba zmínit i velmi vysokou výdrž zařízení na baterii, kterou je na místě vyzdvihnout.

Výkon zařízení není vysoký, nenabízí tak dostatek surového výpočetního výkonu zejména na hry. Ovšem na jiné aplikace a především kreativní práci je vhodný rozhodně nadprůměrně zejména díky již zmiňované odladěnosti systému a jeho funkčnosti. Základem je průměrný procesor Intel Core i5 s průměrnou integrovanou grafickou kartou Intel HD Graphics 6000 a tvoří tak ničím oslňující výpočetní základ, který ovšem tento notebook nadprůměrně dobře využije. Operačním pamětem nemáme příliš moc, co vytknout, za to pevnému disku ano. Zde je především problémem nižší kapacita 128 GB, která se někomu může již jevit jako nedostatečná. Avšak výhodou je, že se jedná o pevný disk SSD, který disponuje velkou spoustou již zmiňovaných výhod. Podobně výkonný je pak i model Apple MacBook Pro, který má však značně vyšší cenu. Konektivita pak ničím nevybočuje od průměru.

Celkově se tedy jistě jedná o nadprůměrný stroj, který vyloženě na hry tvořen není, dá se označit za spíše pracovní nástroj nenabízející příliš surového výkonu. Ten vám však v klidu vynahradí svým zpracování, které příliš snadno nenalézá konkurenci. Pěkný vzhled a primárně funkčnost zařízení je tak jeho velkou výhodou, kterou poráží svou konkurenci s operačním systémem Windows. Možnou nevýhodou je však jeho pořizovací cena, která začíná na částce, za kterou byste si byli schopni pořídit mnohem výkonnější počítač, ovšem ne tak odladěný a intuitivní. Je tak na vás, zda dáváte přednost funkčnosti za cenu nižšího výpočetního výkonu nebo čistě vysokému surovému výkonu, který však postrádá kouzlo tohoto stroje. Notebook je i přesto doporučitelný pro celou řadu lidí a většina lidí, co ho již vlastní je s ním rozhodně spokojená a nedá na počítače od Applu dopustit.

25 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Apple Macbook Air MMGF2CZ/A
Libor Minařík
Redaktor
Libor je členem našeho týmu redaktorů, který se věnuje výhradně technickým článkům a recenzím. Je technologickým nadšencem, který se pravidelně zajímá o novinky ohledně chytrých mobilních telefonů, nositelné elektroniky a počítačů. Dokáže vám tak poradit, co byste vše měli vědět v případě, když si chcete pořídit nový notebook. Jeho úkolem je definovat, který model je vhodný na zábavu, hraní her, práci nebo třeba cestování.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Apple Macbook Air MMGF2CZ/A

Apple Macbook Air MMGF2CZ/A

25 000 Kč Orientační cena