Recenze a test ASUS F556UQ-DM948T | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test ASUS F556UQ-DM948T

v kategorii Notebooky

Klady

  • Nadprůměrný výkon
  • Hliníkové zpracování

Zápory

  • Nižší kapacita pevného disku
  • Větší rozměry
17 000 Kč Orientační cena
Parametr Tento produkt

Tato tabulka udává celkové hodnocení v jednotlivých hodnocených kategoriích. Maximum pro kategorii je 10 bodů, pro celkové hodnocení 100%.

Jednotlivé hodnocené kategorie mají v celkovém hodnocení různou váhu. Celkové hodnocení tedy není prostým průměrem všech kategorií.

Zpracování, konstrukce a displej

Tento středně velký notebook s úhlopříčkou 15,3“ je rozhodně dobrým příkladem poměru cena/výkon. Nenajdete na něm plasty, celý je vyroben z hliníku, ovšem možnou nevýhodou konstrukce může být absence podsvícené klávesnice. Každopádně celkový dojem z provedení tohoto stroje je příjemný, a minimalistický design rozhodně dokáže zaujmout. Navíc se dá pořídit jak v tmavém, tak světlém provedení. Podobně zpracované jsou například i notebooky Lenovo V310 a HP 250, ovšem za cenu znatelně nižšího výkonu.

Displej notebooku ničím neoslní, ale ani neurazí. Rozlišení tohoto zařízení činí 1920 x 1080 pixelů, tedy Full HD, které je dnes již standardem a má jej většina notebooků. Tudíž nějak nevybočuje od průměru, nicméně tento průměr je svou kvalitou hodně vysoko. Toto rozlišení oceníte především při sledování filmů, hraní her či při práci s grafickými programy. Avšak, co lze vytknout, tak je provedení displeje, které bohužel nezahrnuje technologii IPS, tedy lepší pozorovací úhly, věrohodnější podání především černé a i ostatních barev a nižší energetickou náročnost displeje. Pochlubit se může však matným sklem, které se dá v některých situacích, jako je například práce na přímém slunci, poměrně ocenit. Dotykový či překlopitelný displej u tohoto modelu nečekejte.

Parametr Tento produkt
Materiál konstrukce

Hliník

Operační systém

Windows

Velikost displeje (palce ")

15,3

Rozlišení displeje

1 920 x 1 080

Technologie displeje

TN

Povrch displeje

Matný

Dotykový displej

Ne

Překlopitelný displej

Ne

Odnímatelný displej

Ne

Numerická klávesnice

Ano

Podsvícená klávesnice

Ne

Webkamera

Ano

Mobilita a výdrž

Po rozměrové stránce je tento přístroj spíše masivnější a již spadá do kategorie těch tlustších a těžších. Hmotnost totiž zhruba činí 2,3 kg, přičemž většina současně testovaných notebooků má od 1 do 2 kilogramů. Ani svou tloušťkou nenadchne, ta dělá rovných 25,5 mm, což je zhruba o 4 mm více, než je průměr ostatních námi v současnosti testovaných notebooků. Každopádně je na každém, zda se rozhodne i přes tyto větší rozměry pro každodenní nošení tohoto stroje. Konstrukci a provedení na to rozhodně má, zmiňované rozměry už méně. Alternativou se mu tak stává model Dell XPS 15, který je ovšem několikanásobně dražší.

Důležitá v rámci mobility je i udávaná výdrž baterie, která se u tohoto modelu pohybuje kolem 7 hodin při běžných činnostech, čímž je například myšleno prohlížení internetu či koukání na filmy. Ačkoliv se jedná o poměrně vysokou hodnotu, tak v současné době 7 hodin výdrže mezi námi testovanými notebooky je spíše průměr. Pro zařízení s vyšší udávanou výdrží na baterii je potřeba si většinou připlatit, tento model za tuto cenu však nabízí nadprůměrnou výdrž.

Parametr Tento produkt
Udávaná výdrž (h)

7

Hmotnost (kg)

2,3

Tloušťka (mm)

25,5

Celkový výkon

Výkon stroje, který je určitě nadprůměrný, je rozhodně na místě vyzdvihnout. Srdcem notebooku je opravdu silný procesor Intel Core i5 7. generace se 2 jádry tikajících na frekvenci 2,5 GHz, u kterého nechybí ani technologie turbo boost, která takt procesoru v případě potřeby zvedne až na 3,1 GHz. Ve výkonnostním testu si procesor vedl velmi dobře, jeho hodnoty jsou nadprůměrné, ačkoliv se jedná o model s pouze 2 jádry. Mimo hraní her by měl zvládnout například i renderování a náročnější programy.

Ani na grafické kartě se nešetřilo, grafický výkon zajišťuje Nvidia GeForce 940MX se 2048 MB vlastní paměti, na té si lze zahrát docela bez problémů nejnovější hry či pracovat s náročnými grafickými programy. Co se týče výkonnostního testu, tak si tato grafická karta vede dobře, ovšem jedná se o lepší průměr mezi námi doposud testovanými modely.

Velikost operační paměti notebooku je 8 GB, což se dá považovat v dnešní době za slušný standard a měla by stačit běžnému uživateli na pár let dopředu. Jedná se o operační paměť nejmodernějšího typu DDR4 s frekvencí 2133 MHZ, jenž je v současné době taktéž plně dostačujícím standardem a frekvence 2133 MHZ, neboli odezva paměti zajišťuje svižný chod systému. V cenové kategorii tohoto přístroje tak operační paměti nelze nic vytknout.

Co ovšem lze vytknout, je menší kapacita pevných disků, protože do zařízení uložíte pouze 256 GB dat. Dle nás je ideální kapacita úložné paměti od 320 GB a výše. Menší kapacitu však ospravedlňuje fakt, že se jedná o SSD paměť, tedy paměť velice rychlou, úspornou a bez mechanicky pohyblivých částí. Díky použité SSD technologii se tedy dá prominout i celkově menší kapacita úložné paměti, protože na samotné SSD je tato kapacita velice slušná.

Parametr Tento produkt
Grafická karta

Nvidia GeForce 940MX

Typ grafické karty

Dedikovaná

Velikost grafické paměti (GB)

2

Typ operační paměti RAM

DDR4

Velikost operační paměti RAM (GB)

8

Frekvence operační paměti (MHz)

2133 MHz

Typ pevného disku

SSD SATA

Kapacita pevných disků (GB)

256

Konektivita

Konstrukce zařízení obsahuje několik různých portů. Jmenovitě především od všech používaných zástupců typů USB jeden port – USB 2.0, 3.0 a C, což je plně dostačující výbava k propojení téměř všech možných externích zařízení. Nechybí ani čtečka paměťových karet, kterou především oceníte při rychlém zálohování dat z fotoaparátů či telefonů. Dále je dobré dodat, že tento model disponuje mimo dnes již běžné HDMI, které se hodí k připojení k externím monitorům či televizím a mimo Full HD obraz přenáší i zvuk, také starší rozhraní pro přenos obrazu a to VGA. To oceníte nejvíce při připojení ke starším monitorům. Samozřejmostí je pak 3,5 mm audio jack pro připojení například sluchátek či jiného zvukového výstupního zařízení, který se dá v současnosti označit již za standard.

Další samozřejmostí je pro bezdrátové připojení k internetu WiFi, kterou mají snad všechny moderní notebooky na trhu. Ovšem ne už tak častá je možnost kabelového připojení k síti pomocí Ethernet zdířky, kterou ale tento notebook také má. Dalším bezdrátovým připojením mimo WiFi sloužícím k párování k dalším přístrojům v domácnosti je Bluetooth, který tento model má ve verzi 4.0, což je jedna z těch nejmodernějších.

Parametr Tento produkt
HDMI

Ano

Ethernet

Ano

Bluetooth

4.0

WiFi

Ano

USB 2.0

1

USB 3.0

1

USB-C

1

3,5 Audio jack

Ano

Čtečka paměťových karet

Ano

Naše hodnocení a závěr

V závěru je nutno dodat, že provedení tohoto notebooku je kvalitní a působí více, než dobrým dojmem. Oceňujeme především volbu hliníku jako konstrukčního materiálu zařízení, díky němuž se mimo kvalitu dá pochválit i povedený design. Možná vada na designu je podsvícená klávesnice, která může někomu chybět, ale její absence je zanedbatelná.

Nevýhodou mohou být ale větší rozměry, které tak lehce znepříjemňují případné každodenní nošení do školy či práce a ničím neoslní ani standardní Full HD displej bez IPS technologie. Je možná škoda, že ačkoliv notebook obsahuje optickou mechaniku a už sám o sobě je poměrně těžší, tak pro HDD se v něm již místo nenašlo a notebook tak obsahuje jen 256 GB úložné paměti na moderním SSD.

K samotnému výkon stroje výtky snad žádné nejsou, v jeho cenové kategorii se jedná o nadprůměrný kousek se silným procesorem, který doplňuje neméně silná grafická karta vhodná i pro práci s náročnější grafikou. K operačním pamětem asi také nelze, co vytýkat. 8 GB je dost velká kapacita pro většinu běžných uživatelů počítače. Podobně výkonné jsou pak i například modely HP ProBook 470 G4 či Lenovo Ideapad 700.

Jedná se rozhodně o dobrý poměr cena/výkon a nebáli bychom se tento notebook doporučit. Průměrná cena modelu se pohybuje kolem 17 000 Kč, což zhruba odpovídá kvalitě tohoto produktu a dá se sehnat ve většině velkých obchodů s elektronikou. Hodí se jak na kancelářskou práci, tak i na náročnější aplikace či hry. V celkovém shrnutí tedy jde o jistě nadprůměrný notebook, který lze při spoustě činnostech rozhodně ocenit a doporučit.

17 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: ASUS F556UQ-DM948T
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je vášnivý technický redaktor s mnohaletou zkušeností v recenzování elektroniky. Jeho geekovská povaha ho přirozeně přivádí k aktuálním trendům v oblasti notebooků a díky svému nadšení nenechává bez povšimnutí žádný zajímavý stroj. Jeho zájem o techniku ale nekončí u elektroniky - Jakub se u nás také věnuje srovnávání různých technických strojů a nářadí.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze ASUS F556UQ-DM948T

ASUS F556UQ-DM948T

17 000 Kč Orientační cena