Menu

Asus Vivobook E200HA-FD0081TS – Recenze, testy a srovnání

v kategorii Nejlepší notebooky

Klady

  • Velmi nízká cena
  • Extrémně dlouhá výdrž na baterii

Zápory

  • Dost nízký výpočetní výkon
  • Malá kapacita disku
6 500 Kč Orientační cena
Parametr Tento produkt

Tato tabulka udává celkové hodnocení v jednotlivých hodnocených kategoriích. Maximum pro kategorii je 10 bodů, pro celkové hodnocení 100%.

Jednotlivé hodnocení kategorie mají v celkovém hodnocení různou váhu. Celkové hodnocení tedy není prostým průměrem všech kategorií.

Zpracování, konstrukce a displej

Netbook s názvem Vivobook představen společností Asus je opravdu jeden z těch nejlevnějších, proto prosím berte na vědomí, že je srovnáváme s průměrně o více, než 10 000 Kč dražšími modely proto, protože spolu s nimi patří mezi nejprodávanější, na které jsme se v první fázi našeho testování především zaměřili. Nejprve se tedy zaměříme na celkové provedení, u kterého by nás překvapilo, kdyby počítač byl vyroben z jiného materiálu, než je plast. Přesto však vypadá poměrně hezky a elegantně, zároveň je navíc tenký a pevný. Nicméně, je opravdu malý, úhlopříčka displeje činí pouhých 11,6 palců, což je zatím nejméně, co aktuálně testujeme. Dražší alternativou takového zpracování je pak například model Lenovo Ideapad 700, který je jinak na tom podstatně lépe v rámci ostatních parametrů.

Displej není odnímatelný ani překlopitelný, tudíž ani dotykový, i když by se podle velikosti mohlo zdát, že jde o tablet. Povrch displeje je lesklý, takže při použití na přímém slunci hrozí ztížené pracovní podmínky. Nejedná se ani o displej s IPS technologií, která rozšiřuje pozorovací úhly a disponuje nižší energetickou náročností. Maximální rozlišení displeje činí 1366 x 768 pixelů, nejedná se tedy ani o Full HD, nýbrž o rozlišení s označením HD ready, které je o třídu nižší a to již v dnešní době nemůžeme doporučit.

Parametr Tento produkt
Materiál konstrukce

Plast

Operační systém

Windows

Velikost displeje (palce ")

11,6

Rozlišení displeje

1 366 x 768

Technologie displeje

TN

Povrch displeje

Lesklý

Dotykový displej

Ne

Překlopitelný displej

Ne

Odnímatelný displej

Ne

Numerická klávesnice

Ne

Podsvícená klávesnice

Ne

Webkamera

Ano

Mobilita a výdrž

Co se však týče mobility, tak tento produkt je jako stvořen na cestování. S hmotností necelý 1 kilogram a s rozměry menší příručky se vejde snad kamkoliv. Navíc již spadá do kategorie tenkých notebooků, to z něj dělá vynikající mobilní zařízení, kterému konkurují už jen například modely Apple MacBook Pro či Apple MacBook Air, které jsou však mnohonásobně dražší.

Samotná výdrž na baterii je téměř neuvěřitelná. Udává se až 13 hodin, což je téměř dvojnásobek našeho průměru dosud testovaných zařízení. Ačkoliv reálná bývá asi o čtvrtinu nižší, tak i přesto se jedná o moc příznivou výdrž při běžných činnostech jako je setrvávání na internetu či nenáročná kancelářská práce.

Parametr Tento produkt
Udávaná výdrž (h)

13

Hmotnost (kg)

0,98

Tloušťka (mm)

17,5

Celkový výkon

Od výkonu se nedá nic moc očekávat, což je nejspíš logické. Za cenu kolem 6 500 Kč dostanete procesor intel Atom i když se 4 jádry, tak na docela nízkých frekvencích 1,44 GHz. Ovšem je k dispozici i technologie intel Turbo boost, která v případě potřeby je schopná notebook přetaktovat na 1,92 GHz. V našem výkonnostním testu procesor však dopadl pouze se 2 body. Podobně málo výkonné modely jsou už jen například Lenovo Ideapad 110 a Acer Extensa 15, které už tak ale levné nejsou.

Grafický výkon je na tom podobně, jako ten výpočetní. Taktéž se nejedná o žádný zázrak, ale přece jen nějaká ta grafická karta v notebooku je. Jedná se o integrovanou Intel HD Graphics s označením 400, která se hodí akorát tak na nějaké kancelářské práce. Rozhodně nedoporučujeme na hraní her či k nějaké náročnější grafické práci. Zkrátka to nezvládne.

Kapacita operační paměti činí i přes opravdu low cost model poměrně slušné 4 GB. Typ operační paměti je použit DDR3 na frekvenci 1600 MHz, což je plně dostačující odezva pro veškerou práci s notebookem. Totiž za již několikrát zmiňovanou velice nízkou cenu toho ani více čekat nemůžete.

Na čem se ale opravdu podepsala cena zařízení, tak je kapacita interního úložiště. 32 GB je opravdu málo prostoru a většina i běžných uživatelů si s touto kapacitou nevystačí. Do jisté míry tento handicap zachraňuje alespoň fakt, že jde o SSD typ úložiště. Tedy paměť bez mechanicky pohyblivých součástek, velice rychlou a úspornou. V případě potřeby lze navíc pomocí paměťové karty microSD, kterou vložíte do čtečky paměťových karet tuto malou kapacitu rozšířit až o dalších 64 GB. Podstatnou část již tak malé SSD paměti totiž zabere operační systém Windows a Vám tak reálně opravdu příliš moc úložného prostoru na disku nezbude.

Parametr Tento produkt
Grafická karta

Intel HD Graphics 400

Typ grafické karty

Integrovaná

Velikost grafické paměti (GB)

Bez samostatné paměti

Typ operační paměti RAM

DDR3

Velikost operační paměti RAM (GB)

4

Typ pevného disku

SSD SATA

Kapacita pevných disků (GB)

32

Konektivita

Konektiva zařízení vzhledem k ceně není až tak zlá, dá se tvrdit, že je téměř průměrná vůči dalším námi testovaným zařízení. Konstrukce má v sobě zabudovaných několik zdířek běžně užívaných portů. Konkrétně nechybí ani HDMI, které je již v zařízeních normálně běžné a slouží k připojení k externím monitorům a televizím a je schopné mimo Full HD obraz přenášet i zvuk. K dispozici notebook má i již zmiňovanou čtečku paměťových karet, kterou však mimo rozšíření paměti v zařízení využijete i při potřebě rychlého zálohování dat z Vašeho mobilního telefonu, fotoaparátu či jiného externího zařízení podporující paměťové karty microSD. Případně se dá využít i adaptér na tuto paměťovou kartu.

Nechybí ani USB pro připojení téměř všech možných externích zařízení a to jak ve verzi 2.0, tak i v mnohem rychlejší a modernější verzi 3.0, která je až desetinásobně rychlejší. Samozřejmostí je i 3,5 mm audio jack, který slouží výhradně k připojení sluchátek či dalších externích zvukových zařízení. Z bezdrátových technologií jsou zastoupeny 2 nejpoužívanější technologie a to WiFi pro připojení k internetu a Bluetooth moderní verze 4.1, díky němuž se můžete bezdrátově připojovat k dalším zařízením využívající tuto technologii, jako jsou tablety, mobilní telefony, televize a jiné.

Parametr Tento produkt
HDMI

Ano

Ethernet

Ne

Bluetooth

4.1

WiFi

Ano

USB 2.0

1

USB 3.0

1

USB-C

0

3,5 Audio jack

Ano

Čtečka paměťových karet

Ano

Naše hodnocení a závěr

V závěru je potřeba ocenit vydařenost tohoto přístroje využívajícího nejmodernější technologie, vzhledem k opravdu nízké ceně produktu. Za cenu zhruba 6 500 Kč dostanete velice povedený kousek. V této cenové kategorii pak už jen najdete model Lenovo Ideapad 110. Co se týče rozměrové stránky věci tedy 11,6“ palců, tak takto malá velikost zas není úplně pro každého. Je skvělý na přenášení a cestování. Díky minimálním rozměrům téměř nemá konkurenci. Na druhou stranu je ale celý vyroben z plastu, který není až tak odolný materiál, tudíž je na každém, jak se zařízením naloží.

Displej se dá označit za spíše podprůměrný. Jeho rozlišení je v dnešní době již zastaralé a displej nenabízí žádné technologie navíc. Krom toho není dotykový a tudíž ani odnímatelný, což některé zařízení těchto rozměrů mívají. Čím ovšem překvapuje, tak je opravdu extrémně vysoká výdrž na baterii, díky které v téhle části testu nemá příliš konkurenci.

Samotný výkon je asi takový, jaký se dá v této cenové relaci čekat. Není úplně zanedbatelný, ale hodí se vážně jen na nenáročnou kancelářskou práci a prohlížení internetu. Zvláštní kapitolou je použitý pevný disk, který v současné době rozhodně nedostačuje a je potřeba paměť rozšířit externí paměťovou kartou. Slabší výkon tak alespoň doplňuje docela standardní konektivita, o kterou nebyl ani tento velice levný model ochuzen. Najdete zde všechny klasicky používané porty a bezdrátové technologie.

V celkovém součtu kladů a záporů se tedy jedná o dobrý poměr cena/výkon, zařízení má asi vše, co od něj lze očekávat. Avšak jak již bylo několikrát zmíněno, hodí se opravdu jen na kancelářskou práci, přičemž je díky malým rozměrům velice mobilní. Pokud tedy nechcete dávat moc peněz za notebook a nežádáte ani příliš kvalitní výpočetní stroj, můžete se s tímto zařízením docela spokojit. Ovšem dle jeho parametrů opravdu není pro každého.

6 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Asus Vivobook E200HA-FD0081TS
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je vášnivý technický redaktor s mnohaletou zkušeností v recenzování elektroniky. Jeho geekovská povaha ho přirozeně přivádí k aktuálním trendům v oblasti notebooků a díky svému nadšení nenechává bez povšimnutí žádný zajímavý stroj. Jeho zájem o techniku ale nekončí u elektroniky - Jakub se u nás také věnuje srovnávání různých technických strojů a nářadí.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Asus Vivobook E200HA-FD0081TS

Asus Vivobook E200HA-FD0081TS

6 500 Kč Orientační cena