Recenze a test Dell Inspiron 13 TN-5368-N2-511S | Arecenze
Menu

Recenze a test Dell Inspiron 13 TN-5368-N2-511S

45,8 % Hodnocení
redakce

Klady a zápory

Klady

  • Malé mobilní rozměry
  • Slušná výdrž na baterii

Zápory

  • Plastová konstrukce
  • Méně kvalitní displej
17 000 Kč Orientační cena
Parametr Tento produkt

Tato tabulka udává celkové hodnocení v jednotlivých hodnocených kategoriích. Maximum pro kategorii je 10 bodů, pro celkové hodnocení 100%.

Jednotlivé hodnocené kategorie mají v celkovém hodnocení různou váhu. Celkové hodnocení tedy není prostým průměrem všech kategorií.

Zpracování, konstrukce a displej

Tento menší notebook od společnosti Dell s označením Inspirion 13 TN je jedním ze zástupců notebooků dobrého výkonu a zpracování za rozumnou cenu. A právě zpracování se věnujeme prvně. To u tohoto modelu je spíše průměrné, ničím příliš neoslňující, avšak rozměry tohoto notebooku při úhlopříčce 13,3“ palců nejsou rozhodně špatné. Samotný notebook působí poměrně elegantním designem i přes jeho plastové provedení, což je však škoda a tento fakt tak mírně snižuje hodnocení zpracování. Na elegantnosti pak notebooku přidává ještě podsvícená klávesnice, díky které jste schopni pracovat s notebookem pohodlně i nadále za zhoršených světelných podmínek. Bohužel však klávesnici chybí numerický blok pro pohodlné a rychlé zadávání číslic a číselných znaků a celkové zpracování je tak opravdu spíše průměrné. Svým zpracováním a provedením se tak řadí například k modelům Acer Swift 3 či Lenovo Yoga 510, které jsou jinak o něco málo levnější, nicméně i výkonnostně slabší.

Displej odpovídá úhlopříčce 13,3“ palců a disponuje vzhledem k menší úhlopříčce příjemným Full HD rozlišením 1920 x 1080 pixelů. Nicméně již nedisponuje IPS technologií, což razantně snižuje kvalitu displeje, jelikož IPS technologie umožňuje lepší pozorovací úhly, má nižší energetickou náročnost a dokáže věrohodněji podávat barvy, především ty tmavé. Práce s displejem je však pohodlnější díky dotykové technologii a displej je zároveň i překlopitelný, takže ideální například pro grafiky a jiné kreativní činnosti. Z notebooku ovšem tablet neuděláte, protože odnímatelnost displej nepodporuje. Typ displeje je tak vzhledem k absenci IPS technologie klasický TN, s lesklým provedením povrchu, takže při práci například na přímém denním světle hrozí nežádoucí odlesky. V celkovém zhodnocení se tak jedná o spíše průměrný displej.

Parametr Tento produkt
Materiál konstrukce

Plast

Operační systém

Windows

Velikost displeje (palce ")

13,3

Rozlišení displeje

1 920 x 1 080

Technologie displeje

TN

Povrch displeje

Lesklý

Dotykový displej

Ano

Překlopitelný displej

Ano

Odnímatelný displej

Ne

Numerická klávesnice

Ne

Podsvícená klávesnice

Ano

Webkamera

Ano

Mobilita a výdrž

V kapitole týkající se mobility si však stroj vede nadprůměrně dobře převážně díky jeho rozměrům adekvátním k 13,3“ palcovému notebooku. Od toho se odvíjí i jeho nízká hmotnost mírně přesahující 1,5 kilogramu. Jeho tloušťka konstrukce 19,5 mm pak zajišťuje, že notebooku se nachází ještě v kategorii tenkých zařízení a notebook se tak stává plně mobilním a vhodným například ke každodennímu nošení do práce či školy. Jako vhodná alternativa se pak opět nabízí model Lenovo Yoga 510, který je ovšem v našem hodnocení o 5 příček v žebříčku horší.

Výdrž notebooku udávaná výrobcem činí nadprůměrných 8 hodin při běžném vytížení, čímž může být například prohlížení internetu, sledování filmů, nenáročné kancelářské práce a další činnosti. Je však nutné podotknout, že výdrž udávaná výrobci je zhruba o čtvrtinu vyšší, než je reálná výdrž na baterii. I přesto však se jedná o velice solidní dobu, po kterou notebook nepotřebuje zdroj elektrické energie a notebook je tak rozhodně vhodný i na delší práci v terénu.

Parametr Tento produkt
Udávaná výdrž (h)

8

Hmotnost (kg)

1,62

Tloušťka (mm)

19,5

Celkový výkon

Výpočetní výkon stroje především obstarává procesor od firmy Intel s modelovým označením Core i5, který nese název 6200U. Jedná se o procesor z předposlední, 6. generace Intel Core procesorů, který disponuje dvěma fyzickými jádry. Ty pracují na frekvenci 2,3 GHz, přičemž se v případě nutnosti dokážou přetaktovat díky technologii Intel Turbo Boost až na hodnotu 2,8 GHz. To je samo o sobě dostatečné pro celou řadu výpočetně náročnějších operací a procesor se nezalekne ani většiny moderních her. V našem výkonnostním testu na základě benchmark ohodnocení tak získal 7 z 10 maximálně možných bodů, čímž se z něj stává v našem žebříčku mírně nadprůměrný procesor.

Mírně nadprůměrná je i grafická karta Intel HD Graphics 520 bez vlastní grafické paměti. Je tedy integrovaná a na hry příliš hodící se není, i když nějaké tituly byste si na ni možná zahráli dobře. Na samotné hraní her však vzhledem k jejímu výkonu příliš nedoporučujeme. V našem výkonnostním testu na základě trojrozměrného benchmarku tato grafická karta získala slušných 6 bodů z 10 maximálně možných, ovšem příliš vysoký výkon od ní očekávat nemůžete.

Typem operační paměti je nejmodernější řada DDR4. Tento typ pamětí disponuje především vysokou odezvou, která u této operační paměti činí hodnoty 2133 MHz. Tato frekvence je plně dostačující pro svižný a stabilní chod systému a i více náročnějších procesů zároveň. Kapacitu na to také má. Ta činí průměrných, ovšem naprosto dostačujících 8 GB a nezbývá, než konstatovat, že se jedná naprosto obstojnou operační paměť, která je zde použitá.

Taktéž i kapacita pevných disků, v tomto případě pevného disku je velice dostačující, jelikož činí nadprůměrný 1 TB úložného prostoru. Nevýhodou však je, že se jedná o pevný disk typu HDD, který je pomalejší, hlučnější a energetický náročnější vzhledem k tomu, že se jedná o disk s mechanicky rotujícími plotnami a tak daň za vysokou kapacitu při docela rozumné ceně zařízení je právě především použitý pevný disk, který krom 1 TB úložného prostoru už nic moc nenabízí. Nicméně pokud oceňujete především velkou kapacitu a přístupové doby k datům a jiné parametry už pro Vás až tolik důležité nejsou, pak se jedná o rozhodně nadstandardní disk.

Parametr Tento produkt
Grafická karta

Intel HD Graphics 520

Typ grafické karty

Integrovaná

Velikost grafické paměti (GB)

Bez samostatné paměti

Typ operační paměti RAM

DDR4

Velikost operační paměti RAM (GB)

8

Frekvence operační paměti (MHz)

2133 MHz

Typ pevného disku

HDD

Kapacita pevných disků (GB)

1 000

Konektivita

Konektivita zařízení je běžná, ničím se příliš nelišící od konkurence ve stejné cenové kategorii. Notebook disponuje všemi běžně užívanými porty a bezdrátovými technologiemi. USB porty jeho konstrukce obsahuje hned 3 v poměru dva modernější ve verzi 3.0 a jeden starší verze 2.0. USB s verzí 3.0 oceníte zejména při práci s vysokorychlostními externími disky, kdy tolik nebudete limitování rychlostí portu. Jinak USB běžně využijete například pro připojení externích klávesnic, myší, flash disků, tabletů, mobilních telefonů a spoustu další elektroniky, která tento port obsahuje. Pro přenos HD obrazu do externích monitorů a televizí má tento model k dispozici HDMI, které mimo jiné dokáže přenášet i zvuk z Vašeho počítače. Starší VGA port pro přenos obrazu však zastoupen není. Pro vysílání samotného zvuku do externích výstupních zařízení je pak k dispozici standardní 3,5 mm Audio jack, do kterého snadno připojíte například sluchátka či externí reproduktory.

Zde přítomná čtečka paměťových karet podporuje všechny běžně užívané formáty karet a tak záloha dat například z mobilního telefonu či fotoaparátu pomocí paměťových karet bude rychlá a pohodlná. Notebook nabízí i 2 standardně užívané bezdrátové technologie. Tím je myšlena klasická WiFi pro bezdrátové připojení k sítím a s jejich pomocí k internetu a druhá běžně užívaná technologie je Bluetooth a to ve verzi 4.0, která je jedna z těch nejmodernějších, dostatečně rychlá a stabilní. Ethernet port pro kabelové připojení k internetu již zastoupen není, ten však dnešní době příliš nevyužijete a tak se nejedná příliš o nevýhodu. Starší optická mechanika také není zabudovaná v konstrukci zařízení a multimediální CD a DVD si tak na notebooku nepustíte, což je ovšem v dnešní době taktéž zastaralá technologie a tak se jedná příliš o nevýhodu. Celkově se však jedná o rozhodně konektivní zařízení, které podporuje jen ty nejnovější technologie.

Parametr Tento produkt
HDMI

Ano

Ethernet

Ne

Bluetooth

4.0

WiFi

Ano

USB 2.0

1

USB 3.0

2

USB-C

0

3,5 Audio jack

Ano

Čtečka paměťových karet

Ano

Naše hodnocení a závěr

V celkovém zhodnocení se tak jedná o slušný poměr ceny a výkonu, přičemž můžeme ocenit i menší zpracování notebooku, avšak bohužel plastové. Nicméně i tak je notebook elegantním a poměrně dobře zpracovaným kouskem, kde především můžeme vyzdvihnout podsvícenou klávesnici a dotykový displej. Ten je však lesklý a postrádá IPS technologii, tudíž samotný displej je spíše průměrný. Nadprůměrně dobře si však model vede v mobilitě, kde díky menším rozměrům a poměrně dlouhé výdrži na baterii nenechává konkurenci příliš chladnou. Celkově se tak jedná o model, který nebude problém brát na časté cestování s sebou či model dostatečně vhodný na každodenní nošení do práce či školy.

Jeho výkon srovnatelný například s modely Apple MacBook Pro a Apple MacBook Air je i přes jeho malé rozměry celkem chvályhodný. Procesor z modelové řady Core i5 obstará dostatek výpočetního výkonu i na náročnější aplikace a hry a o něco slabší integrovaná grafická karta s označením Intel HD Graphics 520 taktéž zaručí celkem dostatečný grafický výkon i na některé herní tituly. Přímo na hry však tento stroj nedoporučujeme a radíme vybrat v podobné cenové kategorii jinou alternativu s větším displejem a tomu úměrně i větším výpočetním výkonem, především pak právě u grafické karty. Kapacita operační paměti 8 GB je pak plně dostatečná a u kapacity pevných disků toto platí dvojnásob. Kapacita 1 TB úložného prostoru je plně dostačující pro všechny běžné uživatele, nevýhodou však může být fakt, že se jedná o HDD, nicméně za SSD podobné kapacity byste se v dnešní době stále nedoplatili.

Konektivita je plně dostačující, notebook obsahuje všechny běžně užívané porty od USB až po HDMI, ovšem v dnešní době starší technologie, jako je optická mechanika, VGA a Ethernet již zastoupeny nejsou. To může někomu chybět, nicméně již se nejedná o příliš používané technologie, které snadno nahrazují novější konektory obsažené v počítači. V celkovém hledisku se tak jedná o rozhodně kvalitní kousek, který i přes své menší a mobilní rozměry nabízí poměrně slušný výkon, který však na hry přímo není. Nicméně pokud si vystačíte s náročnější prací a s notebookem potřebujete často cestovat, rozhodně bychom se tento model nebáli doporučit. Při své miniaturnosti stojí za to.

17 000 Kč Orientační cena
Autor: Jakub Gulec | Datum: | Produkt: Dell Inspiron 13 TN-5368-N2-511S | Hodnocení: 45,8 %
Jakub Gulec je technicky zaměřený redaktor. Notebooky a technologiemi se u nás zabývá více než rok a témata postupně přebírá po předchozích redaktorech. Protože jsou technologie jeho ranní kávou i večerním programem, neunikne mu žádný stroj hodný pozornosti. Kromě elektroniky jeho jméno najdete také u srovnání různých technických strojů a nářadí.
Technický redaktor

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Dell Inspiron 13 TN-5368-N2-511S

Dell Inspiron 13 TN-5368-N2-511S

17 000 Kč Orientační cena