Recenze a test Dell Inspiron 13 TN-5368-N2-511S | Arecenze
Menu

Recenze a test Dell Inspiron 13 TN-5368-N2-511S

45,8 % Hodnocení
redakce

Klady a zápory

Klady

  • Malé mobilní rozměry
  • Slušná výdrž na baterii

Zápory

  • Plastová konstrukce
  • Méně kvalitní displej
17 000 Kč Orientační cena
Parametr Tento produkt

Tato tabulka udává celkové hodnocení v jednotlivých hodnocených kategoriích. Maximum pro kategorii je 10 bodů, pro celkové hodnocení 100%.

Jednotlivé hodnocené kategorie mají v celkovém hodnocení různou váhu. Celkové hodnocení tedy není prostým průměrem všech kategorií.

Zpracování, konstrukce a displej

Tento menší notebook od společnosti Dell s označením Inspirion 13 TN je jedním ze zástupců notebooků dobrého výkonu a zpracování za rozumnou cenu. A právě zpracování se věnujeme prvně. To u tohoto modelu je spíše průměrné, ničím příliš neoslňující, avšak rozměry tohoto notebooku při úhlopříčce 13,3“ palců nejsou rozhodně špatné. Samotný notebook působí poměrně elegantním designem i přes jeho plastové provedení, což je však škoda a tento fakt tak mírně snižuje hodnocení zpracování. Na elegantnosti pak notebooku přidává ještě podsvícená klávesnice, díky které jste schopni pracovat s notebookem pohodlně i nadále za zhoršených světelných podmínek. Bohužel však klávesnici chybí numerický blok pro pohodlné a rychlé zadávání číslic a číselných znaků a celkové zpracování je tak opravdu spíše průměrné. Svým zpracováním a provedením se tak řadí například k modelům Acer Swift 3 či Lenovo Yoga 510, které jsou jinak o něco málo levnější, nicméně i výkonnostně slabší.

Displej odpovídá úhlopříčce 13,3“ palců a disponuje vzhledem k menší úhlopříčce příjemným Full HD rozlišením 1920 x 1080 pixelů. Nicméně již nedisponuje IPS technologií, což razantně snižuje kvalitu displeje, jelikož IPS technologie umožňuje lepší pozorovací úhly, má nižší energetickou náročnost a dokáže věrohodněji podávat barvy, především ty tmavé. Práce s displejem je však pohodlnější díky dotykové technologii a displej je zároveň i překlopitelný, takže ideální například pro grafiky a jiné kreativní činnosti. Z notebooku ovšem tablet neuděláte, protože odnímatelnost displej nepodporuje. Typ displeje je tak vzhledem k absenci IPS technologie klasický TN, s lesklým provedením povrchu, takže při práci například na přímém denním světle hrozí nežádoucí odlesky. V celkovém zhodnocení se tak jedná o spíše průměrný displej.

Parametr Tento produkt
Materiál konstrukce

Plast

Operační systém

Windows

Velikost displeje (palce ")

13,3

Rozlišení displeje

1 920 x 1 080

Technologie displeje

TN

Povrch displeje

Lesklý

Dotykový displej

Ano

Překlopitelný displej

Ano

Odnímatelný displej

Ne

Numerická klávesnice

Ne

Podsvícená klávesnice

Ano

Webkamera

Ano

Mobilita a výdrž

V kapitole týkající se mobility si však stroj vede nadprůměrně dobře převážně díky jeho rozměrům adekvátním k 13,3“ palcovému notebooku. Od toho se odvíjí i jeho nízká hmotnost mírně přesahující 1,5 kilogramu. Jeho tloušťka konstrukce 19,5 mm pak zajišťuje, že notebooku se nachází ještě v kategorii tenkých zařízení a notebook se tak stává plně mobilním a vhodným například ke každodennímu nošení do práce či školy. Jako vhodná alternativa se pak opět nabízí model Lenovo Yoga 510, který je ovšem v našem hodnocení o 5 příček v žebříčku horší.

Výdrž notebooku udávaná výrobcem činí nadprůměrných 8 hodin při běžném vytížení, čímž může být například prohlížení internetu, sledování filmů, nenáročné kancelářské práce a další činnosti. Je však nutné podotknout, že výdrž udávaná výrobci je zhruba o čtvrtinu vyšší, než je reálná výdrž na baterii. I přesto však se jedná o velice solidní dobu, po kterou notebook nepotřebuje zdroj elektrické energie a notebook je tak rozhodně vhodný i na delší práci v terénu.

Parametr Tento produkt
Udávaná výdrž (h)

8

Hmotnost (kg)

1,62

Tloušťka (mm)

19,5

Celkový výkon

Výpočetní výkon stroje především obstarává procesor od firmy Intel s modelovým označením Core i5, který nese název 6200U. Jedná se o procesor z předposlední, 6. generace Intel Core procesorů, který disponuje dvěma fyzickými jádry. Ty pracují na frekvenci 2,3 GHz, přičemž se v případě nutnosti dokážou přetaktovat díky technologii Intel Turbo Boost až na hodnotu 2,8 GHz. To je samo o sobě dostatečné pro celou řadu výpočetně náročnějších operací a procesor se nezalekne ani většiny moderních her. V našem výkonnostním testu na základě benchmark ohodnocení tak získal 7 z 10 maximálně možných bodů, čímž se z něj stává v našem žebříčku mírně nadprůměrný procesor.

Mírně nadprůměrná je i grafická karta Intel HD Graphics 520 bez vlastní grafické paměti. Je tedy integrovaná a na hry příliš hodící se není, i když nějaké tituly byste si na ni možná zahráli dobře. Na samotné hraní her však vzhledem k jejímu výkonu příliš nedoporučujeme. V našem výkonnostním testu na základě trojrozměrného benchmarku tato grafická karta získala slušných 6 bodů z 10 maximálně možných, ovšem příliš vysoký výkon od ní očekávat nemůžete.

Typem operační paměti je nejmodernější řada DDR4. Tento typ pamětí disponuje především vysokou odezvou, která u této operační paměti činí hodnoty 2133 MHz. Tato frekvence je plně dostačující pro svižný a stabilní chod systému a i více náročnějších procesů zároveň. Kapacitu na to také má. Ta činí průměrných, ovšem naprosto dostačujících 8 GB a nezbývá, než konstatovat, že se jedná naprosto obstojnou operační paměť, která je zde použitá.

Taktéž i kapacita pevných disků, v tomto případě pevného disku je velice dostačující, jelikož činí nadprůměrný 1 TB úložného prostoru. Nevýhodou však je, že se jedná o pevný disk typu HDD, který je pomalejší, hlučnější a energetický náročnější vzhledem k tomu, že se jedná o disk s mechanicky rotujícími plotnami a tak daň za vysokou kapacitu při docela rozumné ceně zařízení je právě především použitý pevný disk, který krom 1 TB úložného prostoru už nic moc nenabízí. Nicméně pokud oceňujete především velkou kapacitu a přístupové doby k datům a jiné parametry už pro Vás až tolik důležité nejsou, pak se jedná o rozhodně nadstandardní disk.

Parametr Tento produkt
Počet jader procesoru

2 jádra

Grafická karta

Intel HD Graphics 520

Typ grafické karty

Integrovaná

Velikost grafické paměti (GB)

Bez samostatné paměti

Typ operační paměti RAM

DDR4

Velikost operační paměti RAM (GB)

8

Frekvence operační paměti (MHz)

2133 MHz

Typ pevného disku

HDD

Kapacita pevných disků (GB)

1 000

Konektivita

Konektivita zařízení je běžná, ničím se příliš nelišící od konkurence ve stejné cenové kategorii. Notebook disponuje všemi běžně užívanými porty a bezdrátovými technologiemi. USB porty jeho konstrukce obsahuje hned 3 v poměru dva modernější ve verzi 3.0 a jeden starší verze 2.0. USB s verzí 3.0 oceníte zejména při práci s vysokorychlostními externími disky, kdy tolik nebudete limitování rychlostí portu. Jinak USB běžně využijete například pro připojení externích klávesnic, myší, flash disků, tabletů, mobilních telefonů a spoustu další elektroniky, která tento port obsahuje. Pro přenos HD obrazu do externích monitorů a televizí má tento model k dispozici HDMI, které mimo jiné dokáže přenášet i zvuk z Vašeho počítače. Starší VGA port pro přenos obrazu však zastoupen není. Pro vysílání samotného zvuku do externích výstupních zařízení je pak k dispozici standardní 3,5 mm Audio jack, do kterého snadno připojíte například sluchátka či externí reproduktory.

Zde přítomná čtečka paměťových karet podporuje všechny běžně užívané formáty karet a tak záloha dat například z mobilního telefonu či fotoaparátu pomocí paměťových karet bude rychlá a pohodlná. Notebook nabízí i 2 standardně užívané bezdrátové technologie. Tím je myšlena klasická WiFi pro bezdrátové připojení k sítím a s jejich pomocí k internetu a druhá běžně užívaná technologie je Bluetooth a to ve verzi 4.0, která je jedna z těch nejmodernějších, dostatečně rychlá a stabilní. Ethernet port pro kabelové připojení k internetu již zastoupen není, ten však dnešní době příliš nevyužijete a tak se nejedná příliš o nevýhodu. Starší optická mechanika také není zabudovaná v konstrukci zařízení a multimediální CD a DVD si tak na notebooku nepustíte, což je ovšem v dnešní době taktéž zastaralá technologie a tak se jedná příliš o nevýhodu. Celkově se však jedná o rozhodně konektivní zařízení, které podporuje jen ty nejnovější technologie.

Parametr Tento produkt
HDMI

Ano

Ethernet

Ne

Bluetooth

4.0

WiFi

Ano

USB 2.0

1

USB 3.0

2

USB-C

0

3,5 Audio jack

Ano

Čtečka paměťových karet

Ano

Naše hodnocení a závěr

V celkovém zhodnocení se tak jedná o slušný poměr ceny a výkonu, přičemž můžeme ocenit i menší zpracování notebooku, avšak bohužel plastové. Nicméně i tak je notebook elegantním a poměrně dobře zpracovaným kouskem, kde především můžeme vyzdvihnout podsvícenou klávesnici a dotykový displej. Ten je však lesklý a postrádá IPS technologii, tudíž samotný displej je spíše průměrný. Nadprůměrně dobře si však model vede v mobilitě, kde díky menším rozměrům a poměrně dlouhé výdrži na baterii nenechává konkurenci příliš chladnou. Celkově se tak jedná o model, který nebude problém brát na časté cestování s sebou či model dostatečně vhodný na každodenní nošení do práce či školy.

Jeho výkon srovnatelný například s modely Apple MacBook Pro a Apple MacBook Air je i přes jeho malé rozměry celkem chvályhodný. Procesor z modelové řady Core i5 obstará dostatek výpočetního výkonu i na náročnější aplikace a hry a o něco slabší integrovaná grafická karta s označením Intel HD Graphics 520 taktéž zaručí celkem dostatečný grafický výkon i na některé herní tituly. Přímo na hry však tento stroj nedoporučujeme a radíme vybrat v podobné cenové kategorii jinou alternativu s větším displejem a tomu úměrně i větším výpočetním výkonem, především pak právě u grafické karty. Kapacita operační paměti 8 GB je pak plně dostatečná a u kapacity pevných disků toto platí dvojnásob. Kapacita 1 TB úložného prostoru je plně dostačující pro všechny běžné uživatele, nevýhodou však může být fakt, že se jedná o HDD, nicméně za SSD podobné kapacity byste se v dnešní době stále nedoplatili.

Konektivita je plně dostačující, notebook obsahuje všechny běžně užívané porty od USB až po HDMI, ovšem v dnešní době starší technologie, jako je optická mechanika, VGA a Ethernet již zastoupeny nejsou. To může někomu chybět, nicméně již se nejedná o příliš používané technologie, které snadno nahrazují novější konektory obsažené v počítači. V celkovém hledisku se tak jedná o rozhodně kvalitní kousek, který i přes své menší a mobilní rozměry nabízí poměrně slušný výkon, který však na hry přímo není. Nicméně pokud si vystačíte s náročnější prací a s notebookem potřebujete často cestovat, rozhodně bychom se tento model nebáli doporučit. Při své miniaturnosti stojí za to.

17 000 Kč Orientační cena
Autor: Jakub Gulec | Datum: | Produkt: Dell Inspiron 13 TN-5368-N2-511S | Hodnocení: 45,8 %
Jakub Gulec je technicky zaměřený redaktor. Notebooky a technologiemi se u nás zabývá více než rok a témata postupně přebírá po předchozích redaktorech. Protože jsou technologie jeho ranní kávou i večerním programem, neunikne mu žádný stroj hodný pozornosti. Kromě elektroniky jeho jméno najdete také u srovnání různých technických strojů a nářadí.
Technický redaktor

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Dell Inspiron 13 TN-5368-N2-511S

Dell Inspiron 13 TN-5368-N2-511S

17 000 Kč Orientační cena