Menu

Dell XPS 15 TN-9560-N2-713S – Recenze, testy a srovnání

v kategorii Nejlepší notebooky

Klady a zápory

  • Zpracování
  • Vysoký výkon
  • Hodně vysoká cena
53 000 Kč Orientační cena
Parametr Tento produkt

Tato tabulka udává celkové hodnocení v jednotlivých hodnocených kategoriích. Maximum pro kategorii je 10 bodů, pro celkové hodnocení 100%.

Jednotlivé hodnocení kategorie mají v celkovém hodnocení různou váhu. Celkové hodnocení tedy není prostým průměrem všech kategorií.

Zpracování, konstrukce a displej

Tento téměř bezchybný notebook od společnosti Dell s označením XPS 15 je zástupcem těch opravdu dražších produktů s pořizovací cenou přesahující 50 000 Kč. Za tuto vysokou cenu však obdržíte velmi výkonný a skvěle zpracovaný mobilní počítač. Kvalitní šase notebooku je vyhotovena z hliníku, přičemž nechybí podsvícená klávesnice pro lepší práci s notebookem při zhoršených světelných podmínkách. Numerickým blokem pro pohodlnější zadávání číslic ovšem klávesnice nedisponuje. Nicméně celkový vzhled zařízení můžeme označit za poměrně nadčasový a elegantní, budí dojem luxusnějšího modelu, čímž tento notebook opravdu je. Podobně skvěle zpracované a provedené jsou z našeho testu už jen modely Apple MacBook Pro a Apple MacBook Air.

Displej pak opravdu patří mezi špičku toho, co si můžete na trhu v oblasti notebooků pořídit. Jeho největší předností je podpora 4K rozlišení, přesněji 3840 x 2160, tedy aktuálně nejvyššího možného používaného rozlišení, kterým se může pochlubit zatím jen hrstka notebooků. S tímto vysokým rozlišením si můžete užívat například filmy či hry ve velmi detailní a pěkné kvalitě, která je o třídu výše, než je aktuální Full HD rozlišení. Současně displej využívá IPS technologii, která zabezpečuje displeji větší pozorovací úhly, věrohodnější podání barev, zejména černé a navíc se může pochlubit i nižší energetickou náročností, než je u zbylých typů displeje. Možnou nevýhodou na tak prvotřídním displeji pak může být užití lesklého povrchu, který nezabraňuje nežádoucím odleskům okolí a tak je možné, že na přímém denním světle bude jeho viditelnost podstatně snížena. Displej je navíc dotykový, takže lze s notebookem částečně pracovat jako s tabletem a pohodlněji. Ovšem již nepodporuje odnímatelnost displeje, tedy z notebooku si vyloženě tablet neuděláte. Pro grafiky však tento notebook díky svému hodně kvalitnímu zpracování může být vhodnou alternativou.

Parametr Tento produkt
Materiál konstrukce

Hliník

Operační systém

Windows

Velikost displeje (palce ")

15,6

Rozlišení displeje

3 840 x 2 160

Technologie displeje

IPS

Povrch displeje

Lesklý

Dotykový displej

Ano

Překlopitelný displej

Ne

Odnímatelný displej

Ne

Numerická klávesnice

Ne

Podsvícená klávesnice

Ano

Webkamera

Ano

Mobilita a výdrž

Zároveň se jedná o notebook, který vzhledem ke svým rozměrům je poměrně nenáročný k nějakému častějšímu nošení například do školy či práce. Především tloušťka zařízení je velmi nízká. Notebook je téměř o 5 mm tenčí, než je průměr všech zařízení, což hlavně vzhledem k jeho vysokému výkonu, je opravdu obdivuhodné. Jeho hmotnost zhruba 2 kilogramy je pak spíše průměrná, ale stále není úplně vysoká a s notebookem nebude nesnadné časté manipulování. Šířka i hloubka jsou pak adekvátní k jeho úhlopříčce 15,6“ palců. Mnohem levnější alternativou s podobným hodnocením mobility má pak model Asus F556UQ, který je jinak ve všech ohledech spíše horší.

Důležitým parametrem mobility je i výdrž na baterii. Ta je u tohoto modelu celkem průměrná vzhledem k našemu testování. Hodnota udávané výdrže výrobcem činí kolem 7,5 hodin, přičemž se příliš neliší od průměru všech dosud testovaných zařízení. Tudíž se rozhodně nejedná o malou výdrž na baterii a notebook je tak vhodný i k dlouhodobější práci v terénu bez zdroje elektrické energie. Důležitým faktem však je, že udávaná výdrž výrobcem je průměrně zhruba o čtvrtinu vyšší, než je reálná výdrž na baterii a také velmi záleží na aktuální vytíženosti notebooku. Každopádně i tak se jedná o výdrž velice slušnou.

Parametr Tento produkt
Udávaná výdrž (h)

7,5

Hmotnost (kg)

2,06

Tloušťka (mm)

17

Celkový výkon

Velkou a důležitou kapitolou tohoto modelu je jeho samotný výkon. O ten se stará především velmi silný procesor Intel Core i7 s označením 7700HQ. Jedná se o model s 4 fyzickými jádry, které pracují na značném taktu 2,8 GHz. Už to Vám samo o sobě zaručí vysoký výpočetní výkon a plynulost běhu i těch náročnějších aplikací a procesů. Intel procesory však v případě potřeby podporují i přetaktovaní pomocí technologie Turbo boost na vzhledem k notebookům hodně vysokou frekvenci 3,8 GHz, která je o více než 1 GHz vyšší, než je průměrná frekvence Turbo boost technologie. Procesor pochází z nejnovější 7. generace Intel core procesorů a nabízí tak nadprůměrný výkon, že v našem výkonnostním testu na základě benchmark ohodnocení získal plný počet bodů, tedy 10 z 10.

Silnému procesoru sekunduje neméně silná grafická karta nesoucí označení NVIDIA GeForce GTX 1050. Ta je externí s vlastní grafickou pamětí činící 4096 MB, což je plně dostačující grafická paměť zaručující bezproblémový grafický výkon. Pro představu, jak je tato grafická karta výkonná, jsme opět udělali výkonnostní test se škálou od 1 do 10, kde i tato grafická karta stejně jako procesor, získala plný počet bodů. Tuto grafickou kartu bychom se tak nebáli doporučit i ke graficky náročnějším výpočetním úkonům, čímž může být například hraní her či náročné práce i s 3D grafikou, kterou tato karta bez problémů zvládne.

Operační paměť nabízí nadprůměrnou kapacitu 16 GB, která tak zaručí naprosto plynulý chod i více aplikací zároveň. Současně je tato operační paměť založena na nejmodernější technologii DDR4, přičemž její frekvence, neboli odezva, je absolutně dostačujících 2400 MHz. Operační paměti tak není možné vůbec nic vytknout

Pochválit musíme i nadstandardně kapacitní pevný disk s kapacitou 512 GB, který už tak sám o sobě je mírně nad naším průměrem. Ovšem to, co je jeho největší předností, je typ pevného disku, kdy jde nikoliv o klasický HDD s rotujícími plotnami, pomalejšími přístupovými dobami či vyšší hlučností a energetickou náročností, ale o SSD, která je naopak bez mechanicky pohyblivých částic, velice rychlý a tichý, a zároveň podstatně méně energeticky náročný. Navíc samotná kapacita 0,5 TB není příliš u pevných disků SSD obvyklá, a proto ji velmi oceňujme. Vzhledem však k vysoké pořizovací ceně by bylo spíše divné, kdyby byl použit klasický pevný disk, který by měl navíc problém se vměstnat do velmi tenké konstrukce zařízení.

Parametr Tento produkt
Grafická karta

NVIDIA GeForce GTX 1050

Typ grafické karty

Dedikovaná

Velikost grafické paměti (GB)

4

Typ operační paměti RAM

DDR4

Velikost operační paměti RAM (GB)

16

Frekvence operační paměti (MHz)

2400 MHz

Typ pevného disku

SSD SATA

Kapacita pevných disků (GB)

512

Konektivita

Konektivita je však spíše průměrná, ničím příliš nevybočující od průměrnějších modelů. Notebook podporuje standardně používané porty, čímž jsou například USB, kdy tento model používá už jen modernější USB 3.0 a to rovnou po dvou kusech. Nechybí čtečka paměťových karet pro rychlou zálohu dat například z Vašeho mobilního telefonu či fotoaparátu pomocí běžně užívaných formátu karet. A samozřejmostí je i HDMI port pro přenos obrazu i zvuku ve vysokém rozlišení do externích monitorů, televizorů či například projektorů. Starší VGA port pro přenos obrazu do starších monitorů zde již není zastoupen. Totéž i optická mechanika, která je v dnešní době již zastaralá a v modelu se pro ni již pravděpodobně ani nenašlo místo, vhledem k jeho malé tloušťce.

Mezi zde užité bezdrátové technologie patří samozřejmě WiFi a moderní verze Bluetooth. Díky WiFi nebudete mít problém se připojit ke kterékoliv bezdrátové síti a pomocí ní k internetu ať už v domácnostech, v práci nebo ve veřejném prostoru. Kabelový port Ethernet se nejspíše vzhledem k malé tloušťce zařízení do konstrukce nevešel a tak ho zde nenajdete a k síti pomocí kabelu LAN se nepřipojíte. Ten ale plně nahrazuje již zmiňovaná WiFi a tak se z 99 % případů nebude jednat o žádný problém. Zmíněná technologie Bluetooth disponuje jednou z těch nejmodernějších a nejrychlejších verzí 4.1 a vy tak nebudete mít problém přenášet pomocí této bezdrátové technologie i větší objemy dat. Bluetooth mimo jiné i využijete například při bezdrátovém připojení ke klávesnicím, myším, tabletům a dalším zařízením využívající tuto technologii. Samozřejmostí je i 3,5 mm Audio jack pro přenos zvuku z počítače do sluchátek, externích reproduktorů a dalších zvukových zařízení. Co se tak týče konektivity, notebook tuto oblast plně zabezpečuje a nějak nevybočuje od standardu.

Parametr Tento produkt
HDMI

Ano

Ethernet

Ne

Bluetooth

4.1

WiFi

Ano

USB 2.0

0

USB 3.0

2

USB-C

0

3,5 Audio jack

Ano

Čtečka paměťových karet

Ano

Naše hodnocení a závěr

Závěrem je tedy vhodné vyzdvihnout přednosti modelu a upozornit i na drobné nedostatky, kterých však tento model má minimum. Vzhledem však k pořizovací ceně produktu kolem 53 000 Kč se snad ani nemůže jednat o špatný model, a tak kromě vysokého výkonu tento model nabízí i precizní zpracování. Hliníková, tenká konstrukce působí elegantně a zároveň neoblomně a i přes velký výkon si tento model zachoval poměrně standardní mobilní rozměry. Hmotnost není velká a rozměry jsou adekvátní úhlopříčce notebooku. Vysoké hodnocení si pak odnáší velmi nadčasový IPS displej, který je dotykový a zároveň podporuje rozlišení až UHD, tedy 3840 x 2160. S takovým displejem se setkáte v minimu případů. Výdrž na baterii je pak rozhodně dostačující a tak se jedná i o velice slušný mobilní stroj, který by Vás v terénu rozhodně neměl zklamat. Za již zmíněnou cenu však nelze očekávat nic méně.

Výkon stroje je velmi nadprůměrný, použity jsou nejmodernější technologie komponentů. Především procesor Intel core i7, který získal ve výkonnostním testu maximální počet bodů, a stejně výkonná externí grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1050 taktéž s maximálním počtem bodů zaručí vysoký výkon kdekoliv, kde ho vyžadujete. Tento model je rozhodně doporučitelný i pro náročnější aplikace a hry, kde si poradí i s moderními herními tituly. Nadprůměrné jsou i operační paměti, jejichž kapacita činí mimořádných 16 GB. I pevný disk, který vám jistě nebude brzdit zbylé výkonné komponenty, je potřeba velmi vyzdvihnout. Použitý SSD s kapacitou 0,5 TB se jen tak nevidí a modely, které jím disponují, jsou taktéž z vyšších cenových hladin, jako je i tento model. Notebook je tak kombinace velmi dobrého zpracování a zároveň vysokého výkonu, který se nezalekne ani výpočetně náročnějších procesů.

Tento notebook tak příliš lehce nenalezne konkurenci, co se týče zpracování a celkového výkonu stroje. Pokud vám příliš nezáleží na tom, kolik za počítač dáte a chcete kvalitní stroj, který je zároveň velmi výkonnou výpočetní stanicí, pak tento notebook je jistě doporučitelný. V opačném případě je spíše zbytečné dávat tolik peněz za počítač, jehož potenciál vůbec nevyužijete. Pokud se vám však nechce příliš utrácet za notebook a zas tak výkonný stroj nepotřebujete v kombinaci s excelentním provedením, jsou to pro vás vyhozené peníze a doporučujeme nahlédnout na modely o pár desítek tisíc levnější, anebo si poskládat stolní počítač s podobným výkonem mnohem levněji. Tento model je tak spíše pro profesionály, kteří od notebooků čekají vysoké nároky.

53 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Dell XPS 15 TN-9560-N2-713S
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je vášnivý technický redaktor s mnohaletou zkušeností v recenzování elektroniky. Jeho geekovská povaha ho přirozeně přivádí k aktuálním trendům v oblasti notebooků a díky svému nadšení nenechává bez povšimnutí žádný zajímavý stroj. Jeho zájem o techniku ale nekončí u elektroniky - Jakub se u nás také věnuje srovnávání různých technických strojů a nářadí.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Dell XPS 15 TN-9560-N2-713S

Dell XPS 15 TN-9560-N2-713S

53 000 Kč Orientační cena