Menu

Lenovo IdeaPad 110 – Recenze, testy a srovnání

v kategorii Notebooky

Klady

  • Velmi nízká cena
  • Nadprůměrná kapacita pevného disku

Zápory

  • Podprůměrná výdrž na baterii
  • Velmi malý výkon
7 500 Kč Orientační cena
Parametr Tento produkt

Tato tabulka udává celkové hodnocení v jednotlivých hodnocených kategoriích. Maximum pro kategorii je 10 bodů, pro celkové hodnocení 100%.

Jednotlivé hodnocené kategorie mají v celkovém hodnocení různou váhu. Celkové hodnocení tedy není prostým průměrem všech kategorií.

Zpracování, konstrukce a displej

Zástupcem těch opravdu levných modelů je notebook s označením IdeaPad 110 od společnosti Lenovo. Ten nabízí i přes velice nízkou cenu poměrně standardní zpracování. Notebook je vyhotoven z plastu, což za daných cenových možností snad ani nejde jinak a jeho vzhled ničím nepřekvapí, ale ani neurazí. I přes to však nabízí numerickou klávesnici pro pohodlné zadávání číslic a elegantně černý design. Podsvícenou klávesnici vzhledem k ceně nelze moc u tohoto modelu očekávat. Zpracování je zkrátka podobné, jako u modelů HP ProBook 470 G4 a Acer Aspire ES15.

Displej s úhlopříčkou 15,6“ palců disponuje rozlišením pouze HD Ready, které činí 1366 x 768. Toto rozlišení je však v dnešní době už zastaralé a nedostačující. Pro příjemné sledování filmů či hraní her je již vhodné spíše Full HD rozlišení 1920 x 1080 pixelů. Displej také postrádá IPS technologii pro lepší vykreslení barev, vyšší pozorovací úhly či nižší energetickou náročnost. Jeho povrch je lesklý, což poměrně znesnadňuje práci například na přímém denním světle, kdy v displeji vidíte odrazy Vašeho okolí. Nejedná se ani o dotykový či překlopitelný displej, což je vhledem k ceně a celkovému zpracování docela akceptovatelné. Nicméně ve víku displeje je alespoň vestavěná webkamera.

Parametr Tento produkt
Materiál konstrukce

Plast

Operační systém

Windows

Velikost displeje (palce ")

15,6

Rozlišení displeje

1 366 x 768

Technologie displeje

TN

Povrch displeje

Lesklý

Dotykový displej

Ne

Překlopitelný displej

Ne

Odnímatelný displej

Ne

Numerická klávesnice

Ano

Podsvícená klávesnice

Ne

Webkamera

Ano

Mobilita a výdrž

V hodnocení mobility a výdrže si tento notebook nevede příliš dobře. V této kategorii, kde si vede obdobně jako model Lenovo Ideapad 510, je dosti podprůměrný zejména díky větším rozměrům. I když hmotnost 2,2 kilogramu ještě spadá do běžné kategorie, tak průměr zařízení, co jsme doposud testovali, činil o více než čtvrt kila méně. Tloušťka zařízení je o více než 1 mm nad průměrem a těmto rozměrům nepomáhá ani to, že jde o notebook s úhlopříčkou 15.6“ palců.

Nejvíce toto zařízení ztrácí ale u udávané výdrže na baterii, jež je hluboko pod průměrem. S výdrží 3 hodiny na baterii při běžných kancelářských činnostech je tato hodnota o 4,5 hodiny nižší, než je průměr u námi doposud testovaných zařízení. K tomuto fakt je ještě nutné brát v potaz, že výdrž udávaná výrobcem je ještě o zhruba čtvrtinu vyšší, než je reálná výdrž zařízení na baterii. Tyto hodnoty pak dosti ubírají hodnocení v oblasti mobility a tak tento notebook na častou práci mimo domov bez možnosti nabití příliš nedoporučujeme.

Parametr Tento produkt
Udávaná výdrž (h)

3

Hmotnost (kg)

2,2

Tloušťka (mm)

22,9

Celkový výkon

Výkon zařízení je podprůměrný, což lze vzhledem k ceně předpokládat. O výpočty se stará procesor intel Celeron 4. generace, tedy o 3 generace starší než je současná 7. generace procesorů intel. Tento starší procesor má k dispozici pouze 2 jádra běžící na frekvenci 1,6 GHz. Maximální takt jader procesoru je pak 2,48 GHz, což vzhledem ke starší použité technologii není i tak mnoho a příliš výpočetního výkonu nenabízí. Tento komentář pak dokazuje náš výkonnostní test na základě benchmark ohodnocení, kde procesor získal pouhé 2 body z 10 maximálně možných. Zde použitý procesor ta na náročnější výpočetní procesy opravdu nedoporučujeme.

Výkon grafické karty je na tom podobně, jako již zmiňovaný procesor. V našem výkonnostním testu také získala pouze 2 body z 10, což ji řadí mezi ty nejslabší, které jsme doposud testovali. Jedná se o integrovanou grafickou kartu bez vlastní grafické paměti s označením Intel HD Graphics 400, která výkonu opravdu moc nenabídne. Pokud tedy potřebujete notebook i na něco jiného, než je kancelářská práce či práce na internetu, měli byste se poohlédnout po notebooku s výrazně větším výkonem.

Operační paměť činící 4 GB je na tom oproti procesoru i grafické kartě o poznání lépe. Ačkoliv je typ DDR3 již v dnešní době zastaralejší, pořád se jedná o průměrnou operační paměť s frekvencí 2133 MHz, která zajistí poměrně dobrou funkčnost operačního systému Windows. Vzhledem k ceně zařízení tak není moc co operačním pamětem vytknout.

Pevný disk má dokonce nadprůměrnou kapacitu oproti ostatním modelů, co jsme dosud testovali. HDD činící 500 GB spolu s operační pamětí poměrně dobře vyvažují zbylé hardwarové komponenty a tak hodnocení v oblasti celkového výkonu stroje nedopadlo až tak zle. Bohužel však jde o klasický pevný disk s mechanicky rotujícími plotnami, takže ne příliš rychlý a tichý, což v cenové hladině zařízení snad ani nevadí.

Parametr Tento produkt
Grafická karta

Intel HD Graphics 400

Typ grafické karty

Integrovaná

Velikost grafické paměti (GB)

Bez samostatné paměti

Typ operační paměti RAM

DDR3

Velikost operační paměti RAM (GB)

4

Frekvence operační paměti (MHz)

2133 MHz

Typ pevného disku

HDD

Kapacita pevných disků (GB)

500

Konektivita

Konektivita zařízení je celkem průměrná. Model nabízí spoustu různých portů, jako je tomu i jiných klasických notebooků. Samozřejmostí je jeden USB port ve verzi 2.0 a nechybí dokonce ani jeden zástupce verze 3.0, která je modernější a mnohem rychlejší. To je plně dostačující výbava pro připojení k běžným zařízením, čímž mohou být USB flash disky, externí disky, drátové klávesnice či myši a spousta dalších zařízení, které tuto obvyklou USB technologii využívají. HDMI pro přenos HD obrazu i zvuku do externích monitorů či televizí je taktéž součástí notebooku. Starší VGA rozhraní však schází. Samozřejmě nechybí pak ani zvukový výstup typu 3,5 mm audio jack, přes který lehce zapojíte do notebooku sluchátka nebo externí reproduktory.

Za zmínění stojí i část s bezdrátovými technologiemi. Notebook má samozřejmě k dispozici bezdrátové připojení k síti pomocí WiFi, což je u notebooků naprosto běžné a podporuje i starší kabelové připojení k internetu pomocí LAN kabelu skrz Ethernet zdířku. Další bezdrátovou technologií, kterou notebook disponuje, je Bluetooth v moderní verzi 4.0. Bluetooth Vám zaručí pohodlné připojování k zařízením podporující také tuto technologii například v domácnostech či práci, čímž mohou být myšleny například bezdrátové klávesnice, myši či mobilní telefony. Standardně vestavěná je pak čtečka paměťových karet pro většinu běžně používaných formátů a ještě u tohoto modelu použitá optická mechanika hodící se při práci se staršími diskovými médii.

Parametr Tento produkt
HDMI

Ano

Ethernet

Ano

Bluetooth

4.0

WiFi

Ano

USB 2.0

1

USB 3.0

1

USB-C

0

3,5 Audio jack

Ano

Čtečka paměťových karet

Ano

Naše hodnocení a závěr

Po celkovém zhodnocení tohoto stroje musíme konstatovat, že za cenu přibližně 7 500 Kč se jedná o poměrně dobrý stroj srovnávaný i s několika násobně dražšími modely. Není tedy příliš mobilní vzhledem k větším rozměrům zařízení a jeho kvalita zpracování také příliš neoslní. V části provedení nemůžeme nic moc ocenit, působí dost obyčejně a jeho udávaná výdrž na baterii je hluboko pod průměrem. I použitý displej nemá co nabídnout a je spíše podprůměrný, ale za již několikrát zmiňovanou cenu toho ani moc chtít nemůžete.

Obdobně je na tom i celkový výkon stroje hodící se spíše na nenáročnou kancelářskou práci. Se zastaralejšími komponenty, zejména tedy procesorem a operační pamětí a hodně podprůměrnou grafickou kartou tak nějaký větší výkon rozhodně nečekejte. Notebook alespoň může posloužit k zálohování dat, jelikož za tak nízkou cenu nabízí nadprůměrně kapacitní klasické HDD, jehož kapacita je až překvapující a velmi oceňujeme. Do zařízení tak dokážete uložit velké množství dat. Výkonnostně se dá tedy srovnat například s modelem Asus Vivobook nebo Acer Extensa 15.

Konektivita zařízení se však dost přibližuje k průměru a celkové hodnocení notebooku tak mírně zachraňuje. Notebook nabízí většinu klasicky používaných portů, a bezdrátových technologií, jako je WiFi a Bluetooth. V celkovém náhledu na zařízení se jeho hodnocení nejeví až tak špatné, ovšem k dosud testovaným modelů je dosti podprůměrné. Ale za tak nízkou cenu, srovnatelnou s již zmíněným modelem Asus Vivobook, toho nemůžete příliš očekávat. A tak tento notebook doporučujeme jen nenáročným lidem, jako jsou třeba starší lidé využívající notebook jen občasně na internet či jinou nenáročnou práci. Nebo jako sekundární pracovní stroj při příležitostných cestách, na každodenní práci se však příliš nehodí.

7 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Lenovo IdeaPad 110
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je vášnivý technický redaktor s mnohaletou zkušeností v recenzování elektroniky. Jeho geekovská povaha ho přirozeně přivádí k aktuálním trendům v oblasti notebooků a díky svému nadšení nenechává bez povšimnutí žádný zajímavý stroj. Jeho zájem o techniku ale nekončí u elektroniky - Jakub se u nás také věnuje srovnávání různých technických strojů a nářadí.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Lenovo IdeaPad 110

Lenovo IdeaPad 110

7 500 Kč Orientační cena