Menu

Lenovo IdeaPad 510-15ISK – Recenze, testy a srovnání

v kategorii Nejlepší notebooky

Klady

  • Nadprůměrný výkon
  • Kvalitní displej

Zápory

  • Větší rozměry
  • Nižší výdrž na baterii
17 000 Kč Orientační cena
Parametr Tento produkt

Tato tabulka udává celkové hodnocení v jednotlivých hodnocených kategoriích. Maximum pro kategorii je 10 bodů, pro celkové hodnocení 100%.

Jednotlivé hodnocení kategorie mají v celkovém hodnocení různou váhu. Celkové hodnocení tedy není prostým průměrem všech kategorií.

Zpracování, konstrukce a displej

Tento poměrně běžně vypadající notebook od společnosti Lenovo s modelovým označením IdeaPad 510 je klasickým příkladem dobrého notebooku za rozumnou cenu. Jeho konstrukce je plastová, i přesto se však jedná o kvalitní notebook atraktivního designu a povedeného zpracování. Klávesnici notebooku nechybí podsvícení, což jistě oceníte při práci ve zhoršených světelných podmínkách a celkově tak doplňuje elegantní zpracování zařízení. Další příjemnou věcí numerický blok integrovaný v klávesnici pro pohodlné a rychlé zadávání číslic a číselných operací. Navíc je možné jej pořídit jak ve světlém, tak i tmavém provedení. Vhodnou alternativou tohoto poměrně klasického zpracování je pak například model Lenovo Ideapad 700.

Displej je s poměrně standardním rozlišením 1920 x 1080 pixelů, tedy Full HD, jehož úhlopříčka činí 15,6“ palců. Notebook se tak hodí i na pohodlné sledování filmů, hrání her či práci s grafikou, jedná se však o průměrnou kvalitu zobrazení. Displej disponuje IPS technologií, která zaručuje lepší pozorovací úhly, nižší energetickou náročnost a především věrohodnější podání barev, především barvy černé. Nejedná se o dotykový, či jinak překlopitelný nebo odnímatelný displej. Jistě pak oceníte matné provedení povrchu displeje, které zabraňuje nežádoucím odleskům například na přímém denním slunci.

Parametr Tento produkt
Materiál konstrukce

Plast

Operační systém

Windows

Velikost displeje (palce ")

15,6

Rozlišení displeje

1 920 x 1 080

Technologie displeje

IPS

Povrch displeje

Matný

Dotykový displej

Ne

Překlopitelný displej

Ne

Odnímatelný displej

Ne

Numerická klávesnice

Ano

Podsvícená klávesnice

Ano

Webkamera

Ano

Mobilita a výdrž

Vzhledem k rozměrům tohoto notebooku není tento model příliš vhodný k častému přenášení a nošení do školy či práce. Především v tom brání nadprůměrná hmotnost zařízení činící 2,2 kilogramu a větší rozměry, jako například tloušťka, která taktéž přesahuje dosavadní průměr všech testovaných zařízení. Ta činí zhruba o 3 mm více, než je náš průměr. Zbylé rozměry jako šířka a hloubka jsou přímo úměrné 15,6“ palcovému provedení notebooku. Pokud tedy chcete i snadno mobilní notebook vhodný ke každodennímu nošení, tak tento model stejně jako model Lenovo Ideapad 110, příliš moc nedoporučujeme.

Podobně na tom je i výdrž zařízení. Ta činí 4 hodiny, což jsou hodnoty udané výrobcem a které jsou značně podprůměrné vzhledem k našim testovaným notebookům. Navíc je dobré dodat, že výdrž udávána výrobcem se od té reálné značně liší. Průměrně je totiž zhruba o čtvrtinu nižší v neprospěch té udávané výrobcem. Nicméně také dost záleží i na procesech, které notebook bez přísunu elektrické energie, využívají. Celkově vzato se však jedná o poměrně menší výdrž a na delší práci mimo dostupnost elektrické sítě se tak příliš nehodí.

Parametr Tento produkt
Udávaná výdrž (h)

4

Hmotnost (kg)

2,2

Tloušťka (mm)

24,6

Celkový výkon

Výkon stroje se především odvíjí od základní výpočetní jednotky procesoru společně s grafickou kartou. Napřed tak je potřeba posoudit procesor tohoto notebooku. Tím je Core i5 od společnosti Intel, který se jeví jako plně dostatečný i pro náročnější výpočetní operace. Pochází z 6. generace i5 procesorů, přičemž aktuální je o řadu novější 7. generace. Procesor má 2 velmi výkonná fyzická jádra a pracuje na taktu 2,3 GHz, přičemž je schopen se v případě potřeby přetaktovat až na 2,8 GHz, což je dostatečná frekvence i pro náročnější výpočetní úkony. Nejedná se tedy rozhodně o slabý procesor a v našem výkonnostním testu na základě benchmark ohodnocení získal 7 bodů z 10 maximálních.

Grafická karta velmi dobře sekunduje díky svému výkonu již zmiňovanému procesoru. Její název zní GeForce 940MX, je vyvinutá společností NVIDIA a již podle názvu je patrné, že se nejedná o integrovanou grafickou kartu. Má vlastní grafickou paměť 2 GB a jde o poměrně výkonnou grafickou kartu, která se nezalekne ani některých moderních herních titulů. Pro lepší představu jejího výpočetního výkonu jsme vytvořili výkonnostní test na základě bechmark ohodnocení při výpočtech trojrozměrného prostředí a tento model grafické karty nedopadl vůbec špatně. Grafika si odnesla 7 bodů z 10 maximálně možných.

Operační paměť RAM disponuje kapacitou 8 GB, což je v současné době plně dostačující kapacita pro plynulý a svižný chod systému i při více rozpracovaných činnostech najednou. Zde použitý typ paměti je nejnovější typ DDR4, který pracuje na taktu 2133 MHz. Tato odezva je naprosto dostačující pro rychlé reakce systému, ovšem při větších frekvencích to už běžný uživatel stejně moc nerozezná. Operační paměť notebooku je tak rozhodně dostatečná a nemáme ji příliš moc, co vytýkat.

Taktéž nemůžeme nic vytknout kapacitě pevných disků. Ta je s 1 TB úložného prostoru dost nad průměrem a do zařízení se tak vlezou i velké objemy dat bez dodatečného dokupování a rozšiřovaní pamětí za účelem navýšení úložné kapacity notebooku. Nevýhodou však je, že se jedná o HDD, tedy starší disk s mechanicky rotujícími součástkami, ne příliš tichý, pomalý a poměrně energeticky náročný. Ovšem vzhledem k ceně notebooku SSD v takovém zařízení podobné kapacity očekávat nelze a i přesto se jedná o slušný základ, co se především kapacity týče.

Parametr Tento produkt
Grafická karta

Nvidia GeForce 940MX

Typ grafické karty

Dedikovaná

Velikost grafické paměti (GB)

2

Typ operační paměti RAM

DDR4

Velikost operační paměti RAM (GB)

8

Frekvence operační paměti (MHz)

2133 MHz

Typ pevného disku

HDD

Kapacita pevných disků (GB)

1 000

Konektivita

Konstrukce notebooku obsahuje všechny běžně užívané porty současnosti. Jmenovitě primárně USB porty a to jak ve starší verzi 2.0, tak i v modernější verzi 3.0, kde tento model má rovnou 2 tyto zdířky. Verzi 3.0 především využijete při práci s rychlými externími disky, kde přenosové rychlosti jsou značně vysoké a verze 3.0 si s nimi snadno poradí, nicméně USB využijete při propojení počítače s většinou nejrůznějších externích zařízení jako například myši, klávesnice a spoustu další elektroniky. Mimo jiné je notebook vybaven i standardně užívanými porty pro přenos obrazu do externích monitorů a televizí jako starší VGA a podstatně modernější HDMI, které mimo Full HD obraz je schopno přenášet i neméně kvalitní zvukový výstup. Pro samostatný zvukový výstup například do sluchátek či externích reproduktorů slouží 3,5 mm Audio jack, který však má téměř každý dnešní notebook. Při rychlé záloze dat třeba z mobilních telefonů či fotoaparátů pak oceníte čtečku paměťových karet všech běžně užívaných formátů.

Z bezdrátových technologií můžeme jmenovat dobře známou běžnou WiFi sloužící k připojení k bezdrátovým sítím a pomocí nich k internetu a další bezdrátovou technologii nazvanou Bluetooth a to v moderní verzi 4.1. To Vám ulehčí práci se spoustou zařízení, které podporují taktéž Bluetooth, ať už se jedná o bezdrátové myši, klávesnice, mobilní telefony, tablety, domácí kino nebo spoustu dalších zařízení. Pokud se ocitnete v situaci, kdy bude k dispozici jen kabelové připojení k síti, tak i s tímto problémem si je schopen notebook poradit. Disponuje totiž i Ethernet zdířkou pro LAN kabel. V rámci konektivity tak nemáme snad nic, co bychom mohli odsuzovat, jelikož se v tomto ohledu jedná o plnohodnotný konektivní stroj.

Parametr Tento produkt
HDMI

Ano

Ethernet

Ano

Bluetooth

4.1

WiFi

Ano

USB 2.0

1

USB 3.0

2

USB-C

0

3,5 Audio jack

Ano

Čtečka paměťových karet

Ano

Naše hodnocení a závěr

Závěrem je potřeba sdělit, že se jedná o rozhodně kvalitní stroj především v té výkonnostní stránce. Plastové zpracování však zachraňuje elegantní design společně s podsvícenou klávesnicí a numerickým blokem pro lepší práci s čísly a celkově vkusné zpracování tohoto modelu. Vyzdvihnout je především třeba Full HD displej, který je zejména matný a disponující IPS technologií, což z něj dělá opravdu kvalitní displej. Naopak, co se příliš neřešilo, tak je mobilnost zařízení. Vzhledem k větším rozměrům, především tloušťce a hmotnosti nejde příliš o mobilní stroj na každodenní nošení a nižší udávaná výdrž na baterii tento fakt ještě zvýrazňuje.

Výpočetní výkon stroje pak rozhodně zanedbatelný není a notebook zvládne rozjet i modernější hry a výpočetně náročnější programy. Za cenu kolem 17 000 Kč se tak jedná o rozumný poměr ceny a výkonu. Za takovou cenu jste ještě pak schopni pořídit modely Asus F556UQ a Dell Inspirion 13 TN. Výkon obstarává primárně procesor notebooku s označením Intel Core i5 s označením 6200U, který si poradí i s obtížnějšími výpočty. Grafická karta NVIDIA GeForce 940MX je taktéž dostatečně výkonná a zvládá i náročnější 3D grafiku při docela rozumné kvalitě. Operační paměť typu DDR je plně dostačujících 8 GB a my tak operačním pamětem nemáme příliš, co vytknout. Taktéž i kapacitu pevného disku 1 TB velice oceňujeme, avšak je škoda, že jde pouze o klasické HDD. Jako podobný model s mírně nižším výpočetním výkonem, ale především také s vysokokapacitním pevným diskem doporučujeme notebook s označením HP 250 nebo Lenovo Yoga 510.

Konektivita přístroje je také plně dostatečná, konstrukce notebooku obsahuje všecky v současné době používané porty od USB po HDMI, čtečku paměťových karet až po bezdrátové technologie WiFi a Bluetooth a my tak opět nemáme, co vytknout. V závěrečném hodnocení si tak notebook nevede vůbec špatně. Je poměrně adekvátní své pořizovací ceně a obsahuje slušný standard, především u výpočetního výkonu. Pokud však chcete herní stroj, nepotřebujete zároveň mobilní zařízení a chcete ušetřit, tak je již na zvážení stolní PC, kde za podobný výkon jste zhruba na poloviční ceně. Jako mobilní stroj je notebook však plně dostatečný ve všech částech hodnocení, není však příliš mobilní. Pokud tak jste schopni se s tímto faktem smířit, tak bychom se tento stroj rozhodně nebáli doporučit.

17 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Lenovo IdeaPad 510-15ISK
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je vášnivý technický redaktor s mnohaletou zkušeností v recenzování elektroniky. Jeho geekovská povaha ho přirozeně přivádí k aktuálním trendům v oblasti notebooků a díky svému nadšení nenechává bez povšimnutí žádný zajímavý stroj. Jeho zájem o techniku ale nekončí u elektroniky - Jakub se u nás také věnuje srovnávání různých technických strojů a nářadí.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Lenovo IdeaPad 510-15ISK

Lenovo IdeaPad 510-15ISK

17 000 Kč Orientační cena