Odstraňovače žmolků se hodí do každé domácnosti. Oblečení se žmolky se totiž najde v šatníku téměř každého z nás.
- Proč koupit kvalitní odstraňovač žmolků – textilie budou vypadat lépe a ušetříte za nákup nového oblečení.
- Nevýhody odstraňovače žmolků – k odžmolkování bude potřeba vaše práce a čas.
- Výběr podle odžmolkované plochy – na menší plochy bude stačit základní model, na prostěradla a deky je lepší přístroj s větší hlavicí.
- Druhy podle typu napájení – nejrozšířenější je bateriový, odžmolkovač do sítě je omezen dosahem elektřiny a za akumulátorový si připlatíte.
- Důležité parametry – velikost zásobníku a rozměry hlavice mají s počtem otáček vliv na efektivitu přístroje.
- Příslušenství – většinou v balení najdete čisticí štěteček, někdy nástavec pro jemné textilie a výjimečně i baterie.
- Oblíbené značky odstraňovačů žmolků – Sencor prodává jeden z nejlevnějších modelů, Philips naopak vyšší řadu odžmolkovačů a česká Eta nabízí akumulátorové modely.
- Ceny odstraňovačů žmolků – základní modely seženete kolem 100 Kč a s kvalitou provedení roste cena až k 500 korunám.
Proč koupit kvalitní odstraňovač žmolků
Odstraňovače žmolků neboli odžmolkovače oceníte nejen u oblečení. Zbaví vás žmolků na dekách, přehozech nebo třeba potazích nábytku.
- Prodlouží životnost oblečení – oblíbených kousků z šatníku se nemusíte kvůli žmolkům zbavovat a navíc budou vypadat zase jako nové.
- Ušetří peníze – místo kupování nového kusu oblečení můžete dál používat ten starý, takže z dlouhodobého hlediska určitě ušetříte.
- Šetří přírodu – oblečení bude déle použitelné a nebude potřeba kupovat nové. Ekologické je hlavně odžmolkování ručním způsobem bez baterií.
- Skladnost – díky malým rozměrům vás odstraňovače žmolků mohou doprovázet i na cestách.
- Snadná údržba – kromě jednoduchého čištění nevyžadují odstraňovače žmolků žádnou extra péči.
- Lepší vzhled – pokud se oblíbeného kousku oblečení nechcete vzdát, jediný způsob jak nevypadat neupraveně, je alespoň částečně se žmolků zbavit.
Video: Fungování odstraňovače žmolků. Na videu Philips GC02680, tu dobu (srpen 2023) vítěz našeho srovnání.
Nevýhody odstraňovače žmolků
Před nákupem odžmolkovače vemte na vědomí i jeho následující nevýhody:
- Práce navíc – zbavit oblečení žmolků je poměrně pracné. Každý kus oblečení je třeba přejíždět pečlivě odžmolkovačem, někdy i několikrát.
- Zabere čas – musíte obětovat část volného času, aby vaše oblečení vypadalo zase jako nové. Je tedy na vás, zda dáte přednost ekonomické a ekologické variantě před rychlejším nákupem nového oblečení.
- Nutnost opakování – pokud se na látce tvoří žmolky, počítejte s tím, že proces jejich odstraňování bude nutné provádět opakovaně. Jak často – to bude záležet na konkrétní textilii a četnosti jejího používání.
- Omezená životnost – při častém používání se nože odstraňovače žmolků mohou otupit a celkově strojek po delší zátěži funguje hůř. Časem tedy bude možná nutné pořídit nový.
- Může ničit oblečení – výjimečně se vám může textilie při odžmolkování zatrhnout.
- Potřeba energie – až na ruční výjimky bude většina odžmolkovačů potřebovat baterie nebo nabíjení.
Radíme: pokud chcete předcházet vzniku žmolků na oblečení, vždy pečlivě studujte etikety jednotlivých kousků, než je hodíte do pračky.
Výběr podle odžmolkované plochy
Při výběru přemýšlejte nad plochou, kterou plánujete zbavit žmolků.
- Menší textilie – na klasické oblečení bude stačit základní model se standardní hlavicí.
- Větší textilie – pro deky nebo potahy vybírejte modely s větší hlavicí a delší výdrží.
Menší textilie
Do této kategorie řadíme většinu oblečení. Stačí-li vám základní model odstraňovače žmolků, budete mít na výběr z velkého množství modelů za přijatelné ceny. Výhodou bude také jeho skladnost. Pokud máte v šatníku ale extrémně dlouhé kardigany nebo maxišaty plné žmolků, můžete zvolit odžmolkovač vhodnější na větší plochy.
Větší textilie
Odžmolkování prostěradel, dek, potahů nábytku a veškerých velkých textilií zabere mnohem více času, je proto vhodné vybírat odstraňovač žmolků s větší hlavicí. Výběr modelů bude omezený a cena vyšší než u základních odžmolkovačů. Odměnou vám ale bude rychlejší práce.
Druhy podle typu napájení
Na výběr máte z několika variant napájení odstraňovače žmolků. Každý má své benefity i nevýhody.
- Odstraňovač žmolků na baterie – nejčastější provedení funguje na dvě AA baterie, které je nutno měnit nebo dobíjet.
- Odstraňovač žmolků do sítě – má neomezenou dobu provozu, podmínkou je ale blízkost elektrické zásuvky.
- Odstraňovač žmolků s akumulátorem – dražší varianta, ale bez potřeby kupovat stále nové baterie.
- Ruční odstraňovač žmolků – ekologický, ale pracnější způsob.
Odstraňovač žmolků na baterie
Jsou nejčastějším druhem a jejich hlavní předností je skladnost a bezdrátové provedení, díky kterým je můžete brát i na cesty. U většiny modelů budete potřebovat dvě AA baterie, výjimečně půjde o typ AAA. Výdrž těchto modelů se pohybuje kolem 20 až 30 minut, což stačí na pár kousků oblečení. Poté bude potřeba baterie vyměnit. Pokud nechcete opakovaně kupovat jednorázové baterie, můžete používat baterie dobíjecí.
Odstraňovač žmolků do sítě
Velkým omezením těchto odžmolkovačů je nutnost blízkosti elektrické sítě. Pokud vám však tento limit nevadí, odměnou vám bude přístroj s neomezenou dobou provozu a minimální spotřebou energie. Nebudete navíc muset řešit nabíjení nebo pořizování nových baterií.
Odstraňovač žmolků s akumulátorem
Pokud nechcete řešit výměnu baterií ani přítomnost elektrické zásuvky, můžete zvolit model s vestavěným akumulátorem. Počítejte ale s menším výběrem, vyšší cenou a delším nabíjením. Na jedno nabití zvládne pracovat přibližně 40 minut, bude ale následně potřebovat přibližně 3 hodiny nabíjení.
Ruční odstraňovač žmolků
Tyto modely mívají různé provedení. Můžou připomínat hřeben nebo velké holítko. Nejdůležitější součástí je nůž, který zbavuje oblečení žmolků. Tato varianta je sice pracnější a časově náročnější, odměnou vám ale bude nezávislost na elektřině nebo bateriích. Jde o nejekologičtější způsob odstraňování žmolků.
Typ napájení | Výhody | Nevýhody |
Ruční |
|
|
Baterie |
|
|
Síť |
|
|
Akumulátor |
|
|
Důležité parametry
Při výběru odstraňovače žmolků věnujte pozornost následujícím parametrům, které budou mít vliv na práci s přístrojem a jeho účinnost.
- Velikost zásobníku – určuje, jak často budete muset zásobník vyprazdňovat.
- Rozměry hlavice – záleží na nich rychlost odžmolkování, především větších textilií.
- Nože – jejich kvalita určuje efektivitu práce.
- Počet otáček – napoví o rychlosti otáčení nožů a tudíž o výkonnosti přístroje.
Velikost zásobníku
U většiny modelů najdeme zásobník odnímatelný, který je třeba po naplnění vyprázdnit. Pokud plánujete odžmolkovat větší množství textilií a vysypávání zásobníku vám přijde otravné, můžete vybírat modely s větší kapacitou zásobníku. Podle tvaru zásobníku může být jeho vyprazdňování buď snazší, nebo komplikovanější.
Rozměry hlavice
Menší hlavice jsou kompaktnější a ideální pro klasické kousky oblečení. Bude se vám s nimi dobře manipulovat a zvládnou zajet i do rohů nebo mezi knoflíky. Pokud se chystáte na odstraňování žmolků u větších textilií jako povlečení, deky nebo pohovky, můžete si práci usnadnit a urychlit odžmolkovačem s větší hlavicí.
Nože
Kromě mechanického ručního odstraňovače žmolků jsou všechny druhy vybaveny rotační částí, ve které jsou umístěny čepele nožů. Aby se předešlo poranění nebo poškození látky, jsou čepele kryty ochrannou mřížkou s otvory. Velikost otvorů respektive jejich tvar a provedení můžou mít vliv na efektivitu přístroje. Některé modely jsou dodávány s různými vyměnitelnými mřížkami pro různé druhy textilií.
Počet otáček
Tento parametr vám může napovědět o efektivitě přístroje. Uvádějí ho však jen někteří výrobci. Jde o otáčky elektromotoru uvnitř přístroje, které pohánějí nože. Čím vyšší otáčky, tím by měl přístroj pracovat efektivněji. Můžete se setkat s hodnotami až 9 000 otáček za minutu.
Příslušenství
U odžmolkovačů vzhledem k jejich jednostrannému použití moc velké příslušenství nečekejte, objevit můžete:
- Čisticí štěteček – součástí většiny balení bývá štěteček, kterým zbavujete čepele nožů a vnitřní části přístroje žmolků a vláken oblečení.
- Vyměnitelná mřížka hlavice/nástavec – u některých modelů najdete vyměnitelný nástavec (mřížku) na hlavici, určený na konkrétní (většinou jemné) textilie.
- Náhradní vějíř s noži – výjimečně je součástí balení, při otupení čepelí je můžete vyměnit.
- Tužkové baterie – vhodné baterie většinou v počtu 2 ks.
- Nabíjecí kabely – u akumulátorových variant.
Oblíbené značky odstraňovačů žmolků
Výrobců odstraňovačů žmolků je poměrně hodně, většina přitom nabízí 1 nebo 2 modely.
- Sencor – původem japonská firma má nyní českého vlastníka FAST ČR a.s. a zaměřuje se na drobné spotřebiče do domácnosti a spotřební elektroniku. Odžmolkovač prodává bateriový v nejnižší cenové kategorii.
- Philips – nizozemská společnost fungující od roku 1891. Kromě jiné elektroniky prodávají drobné domácí přístroje. Jejich odžmolkovače najdeme ve střední cenové kategorii.
- Eta – česká značka působící na trhu od roku 1943, se zaměřuje především na malé domácí spotřebiče. Nabízí akumulátorové odstraňovače žmolků ve střední cenové kategorii.
- Orava – slovenská firma fungující přes 50 let. Kromě výroby televizorů mimo jiné produkují domácí spotřebiče. Odžmolkovače dodávají v akumulátorové i bateriové variantě ve střední až vyšší cenové relaci.
Značka | Specifikace | Cenová kategorie | Které druhy nabízí | Komu značku doporučujeme |
Sencor | Původně japonská firma s českým vlastníkem | Nižší | Bateriový | Těm, kteří hledají levný odžmolkovač na baterie od známé firmy |
Philips | Nizozemská společnost založená 1891 | Střední | Bateriový | Těm, kteří hledají kvalitní odžmolkovač s dobrým poměrem cena/výkon |
Eta | Česká značka fungující od roku 1943 | Střední | Akumulátorové | Těm, kteří vybírají akumulátorový odžmolkovač za slušnou cenu |
Orava | Slovenská společnost s tradicí přes 50 let | Střední až vyšší | Akumulátorové a bateriové | Těm, kteří chtějí mít velký výběr a neřeší tolik cenu |
Ceny odstraňovačů žmolků
Základní modely pořídíte i do stokoruny, s kvalitou materiálu a provedení cena poroste, maximálně ale zaplatíte kolem 400 korun.
- Cena do 200 Kč – takovou částku zaplatíte za jednoduché základní modely, často méně propracované. V této ceně seženete také ruční odstraňovače žmolků.
- Od 200 Kč do 400 Kč – v této kategorii najdeme přístroje z kvalitnějších materiálů, ergonomickou rukojetí nebo s delší výdrží.
- Nad 400 Kč – nejdražší modely mívají širší nastavení a výjimečně i displej.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Do 200 Kč | Základní bateriové a ruční modely | Akumulátorové modely | Pro občasné uživatele, kteří řeší cenu a nezáleží jim tolik na výkonu |
Od 200 Kč do 400 Kč | Modely akumulátorové, bateriové i do sítě | Nejlevnější bateriové modely | Pro uživatele hledající kvalitní odstraňovač žmolků za slušnou cenu |
Nad 400 | Vyšší řady odstraňovačů žmolků s více funkcemi | Nejjednodušší modely z méně kvalitních materiálů | Pro náročné uživatele, kteří přístroj budou používat často a neřeší tolik cenu |
Dobrý den, rozhoduji se mezi ručním dřevěným odžmolkovačem a tím na baterie. Chtěla bych ekologičtější ruční, ale bojím se, že nebude tak účinný. Je to tak?