Recenze Pantum BM5100ADW - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Pantum BM5100ADW

85,0 % Celkové hodnocení

Nejlepší cena/výkon v kategorii Laserové tiskárny

Klady

  • Extrémně rychlý tisk
  • Tiskárna zvládá zátěž až 100 000 tisků měsíčně
  • Oboustranný tisk i skenování

Zápory

  • Vyšší pořizovací cena
  • Nepodporuje barevný tisk
  • Pouze základní displej
7 300 Kč Orientační cena

Základní údaje

Pantum BM5100ADW je extrémně rychlá laserová tiskárna, která zvládá až 40 černobílých stránek za minutu. Přestože nepodporuje barevný tisk, její výkon a zátěžová kapacita až 100 000 tisků měsíčně ji činí vhodnou pro náročné kancelářské prostředí. Tiskárna je vybavena funkcemi oboustranného tisku i skenování a disponuje automatickým podavačem.

Vyšší pořizovací cena je vykompenzována vysokou úrovní spolehlivosti a kvality tisku. Hlučnost tiskárny činí 54 dB, takže umožňuje pohodlné použití v klidném prostředí. Na trhu jsou sice i modely s hlučností pod 50 dB, ty se pohybují s pořizovací cenou ale podstatně výše. Pantum BM5100ADW je s hmotností 14,7 kilogramu průměrně těžkým modelem, její rozměry 36,5 x 41,5 x 37 cm patří ale mezi kancelářskými laserovými modely mezi menší.

Parametr Tento produkt
Typ

Laserová

Barevný tisk

Ne

Tisk na formát A3

Ne

Tisk fotografií

Ne

Maximální gramáž papíru (g/m2)

200

Bezokrajový tisk

Ne

Vstupní zásobník

250

Automatický podavač

Ano

Spotřeba Stand-by dle výrobce (W)

1

Hlučnost dle výrobce (dB)

54

Hloubka (cm)

36,5

Šířka (cm)

41,5

Výška (cm)

37

Hmotnost dle výrobce (kg)

14,7

Hodnocení funkcí a vybavení

Z pohledu konektivity tiskárně nic neschází. Na těle najdete konektory USB i RJ-45 pro kabelové připojení k síti. Připojit se k tiskárně je ovšem možné také bezdrátovou cestou, a to prostřednictvím Wifi sítě. Pro moderní využití doplnil výrobce zařízení také modulem NFC, takže se s tiskárnou spárujete pouhým přiložením telefonu. Neschází automatický podavač ani jednoduchý displej.

Parametr Tento produkt
Displej

Ano

USB

Ano

Wi-Fi

Ano

NFC

Ano

Hodnocení tisku

Multifunkční laserová tiskárna Pantum BM5100ADW patřila v době psaní recenze (duben 2023) ve své cenové hladině k nejlepším modelům ve smyslu parametrů ovlivňujících tiskové vlastnosti. V základu se dočkáte černobílého tisku pro formát A4 a menší. Zařízení zvládá produkovat listy papíru extrémním tempem 40 stran za minutu. Výrobce navíc slibuje zatížitelnost zařízení až 100 000 listy A4 měsíčně. První strana se vygeneruje už 6,9 sekundy po odeslání tiskových dat.

Do zásobníku se v tomto případě vejde maximálně 250 listů A4, dokoupit lze ale i jeho rozšíření. Maximální tiskové rozlišení se zastavilo na naprosto dostačujících 1 200 DPI. Tiskárna je při své činnosti relativně úsporná – při koupi největší varianty toneru obdržíte až 15 000 výtisků na jednu náplň. Do ceny na jeden výtisk A4 jsme započetli ale i tiskový válec, který má také omezenou životnost.

Zařízení je vybaveno automatickým podavačem a poradí si s nejen s automatickým oboustranným tiskem, ale i kopírováním a skenováním.

Parametr Tento produkt
Rychlost tisku černobíle dle výrobce (str/min)

40

Doba tisku první strany černobíle dle výrobce (s)

6,9

Maximální rozlišení tisku (DPI)

1 200 x 1 200

Maximální rozlišení skenu (DPI)

1 200 x 1 200

Bezokrajový tisk

Ne

Maximálně listů dle výrobce (černá)

15 000

Cena černého toneru

5 000

Cena černobílého výtisku A4 dle výrobce

0,54

Maximálně listů dle výrobce (barevná)

Nerelevantní

Cena barevných tonerů

Nerelevantní

Cena barevného výtisku A4 dle výrobce

Nerelevantní

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Pantum BM5100ADW je tiskárnou, která nabízí ve své cenové hladině zcela nadprůměrnou rychlost tisku a značně tak zefektivňuje práci v kancelářích. Díky svému konstrukčnímu provedení zvládá zátěž až 100 000 tisků měsíčně (dle prospektů výrobce), což ji činí ideální volbou pro vysoce vytížená pracovní prostředí. Oboustranný tisk i skenování jsou dalšími klady, které zajišťují úsporu papíru a snižují náklady na tiskoviny. Tiskárna je samozřejmě už spíše dražší, takže nevyhoví každé domácnosti. Schází také podpora barevného tisku či větší displej.

Porovnání s alternativami

Jako zajímavá alternativa k modelu Pantum BM5100ADW se nabízí výrazně levnější Brother DCP-L2532DW. Tento model je rovněž černobílou multifunkční tiskárnou a řadí se se svými 30 stranami A4 za minutu k rychlým zařízením. Rychlost je ovšem o 25 % nižší, než v případě dražšího Pantumu. Obejít se budete muset také bez automatického podavače a podpory NFC. Tisk je u obou modelů nákladný více méně stejně, v tomto rozdíly tedy nehledejte.

Celkově můžeme Brother DCP-L2532DW doporučit jako dostupnou multifunkční laserovou tiskárnu do domácnosti, v náročných kancelářích ale vyhoví lépe Pantum.

Naše hodnocení a závěr

Multifunkční tiskárna Pantum BM5100ADW je s ohledem na svou kombinaci ceny a parametrů milým překvapením. Tiskárna zvládá až 40 stran za minutu, řadí se tak mezi nejrychlejší dostupné modely. Nechybí ale ani moderní konektivita. Zařízení můžeme doporučit do náročnějších kanceláří, ve kterých se produkuje velké množství tiskopisů. Výrobce totiž hovoří o až 100 000 listech papíru měsíčně. Zajímavou alternativou pro domácnosti je pak model Brother DCP-L2532DW.

7 300 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Pantum BM5100ADW | Hodnocení: 85,0 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub obsadil v našem týmu roli technického redaktora. Téma tiskáren má dobře nastudované a vysvětlí vám například, proč je pro tisk fotografií více vhodnější inkoustová tiskárna než laserová. Věnuje se také redakčnímu testování jednotlivých tiskáren. Kromě tiskáren najdete jeho recenze také u notebooků, ale i aku nářadí či štípačů dřeva.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Pantum BM5100ADW

Pantum BM5100ADW

7 300 Kč Orientační cena