Recenze Philips HD 9867/90 - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Test Philips HD 9867/90

99,1 % Celkové hodnocení

Vítěz srovnání v kategorii Horkovzdušné fritézy

Klady

  • Navaří pro celou rodinu
  • Nepřipaluje tuk
  • Snadná obsluha
  • Systém rychlého čištění

Zápory

  • Vysoká pořizovací cena
  • Prostorově náročnější
  • Lehce hlučnější
9 500 Kč Orientační cena

Souhrn základních vlastností

Philips Airfryer Smart Sensing XXL HD9867/90 patří v prosinci 2022 jednoznačně mezi ty vůbec nejlepší horkovzdušné fritézy pro domácí použití, které jsou na trhu k dostání. Fritézu jsme osobně otestovali, vyzkoušeli přípravu různých typických pokrmů, jako jsou hranolky, nugetky či kuřecí stehna a vyhodnotili také uživatelský komfort. Fritéza cílí na větší domácnosti, do její pečicí nádoby se totiž vejde díky objemu 7,3 litru i celé kuře. To je jednoznačně výhoda, nicméně je potřeba počítat se souvisejícími většími rozměry.

Fritéza je na tom kvalitativně na výbornou a nenašli jsme na ní jediný konstrukční detail, který by naznačoval horší životnost. Otopná spirála společně s ventilátorem dovede využít příkonu až 2225 wattů, čímž je vysoko v nadprůměru trhu. První, čeho si na fritéze všimnete, je mimo výrazného ucha pečicího koše soustava volícího kolečka a 6 tlačítek. S pomocí těchto obslužných prvků snadno nastavíte předvolené, nebo vlastní pečicí programy. Bohužel v případě vlastních programů ale v balení nenajdete žádnou lepší kuchařku a jste tak spíše odkázáni na aplikaci NutriU.

Pečicí nádoba je řešena originálním způsobem – narozdíl od konkurence se z fritézy nevyjímá při pečení celá. Nádoba sedí na pojezdu a zasouvá se do fritézy stejně, jako šuplík do komody. Na dno nádoby lze osadit kryt s odtokovými drážkami na přebytečný tuk, samozřejmě s nepřilnavým povrchem. Pokud na něm ale něco připálíte, čistí se poměrně špatně. Koš je vybaven mřížkou, společně s nádobou lze i koš a mřížku velice snadno umýt v myčce. Ucho výrobce upevnil ke koši větším počtem nýtů, rozhodně tedy nehrozí jeho upadnutí, jako u levné konkurence.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Philips

Příkon (W)

2 225

Objem pečicí nádoby (l)

7,3

Typ

Statická

Příslušenství

Nádoba, mřížka, šuplík s pojezdem

Průhledné víko

Ne

Rozsah teploty (°C)

40-200

Výška (cm)

31,6

Šířka (cm)

32,2

Hloubka (cm)

43,3

Hmotnost (kg)

8

Test pečení, konstrukce a funkce

Největší předností modelu Philips HD 9867/90 je právě bezproblémové a nadstandardní plnění funkce, která dala zařízení jeho název – tedy fritování horkým vzduchem. Testovaný model si vedl ve všech testech na výbornou. Vyzkoušeli jsme jak pečení syrového kuřecího masa, tak také přípravu předpřipravených zmrazených hranolek i kuřecích nugetek. Ve všech testech si vedla fritéza nadstandardně.

Příprava kuřecích stehen

Pro přípravu marinovaných kuřecích stehen jsme volili automatický program, kterým fritéza disponuje. Záměrně jsme k testu přistupovali tak, že na mřížku vložíme 4 kuřecí stehna, spustíme automatický program a dále nebudeme s fritézou vůbec nic dělat. A výsledek byl výborný. Kuřecí stehna byla propečená, po vrchu křupavá, ale nevysušená. V senzorickém testu si vedly dobře, kuře bylo šťavnaté.

Příprava hranolek

Hranolky jsou jedním z nejoblíbenějších pokrmů připravovaných v horkovzdušných fritézách. Pro porovnání s ostantími modely jsme proto nemohli tuto křupavou pochutinu vynechat. Do koše jsme nasypali 300 gramů mražených hranolek a nastavili u všech fritéz stejnou dobu pečení. V průběhu testu jsme v polovině času hranolky v koši protřepali. Hranolky z modelu Philips HD 9867/90 dopadly ze všech zkoušených fritéz nejlépe. Hranolky byly hotové dozlatova, výhodou bylo poměrně rovnoměrné propečení do křupava. Střed hranolek nebyl zcela vysušený.

Příprava kuřecích nugetek

Posledním z testů zaměřených na fritování v horkovzdušné fritéze byly mražené nugetky z obchodního řetězce. Za účelem srovnání s ostatními testovanými modely jsme jich do koše umístili vždy 8 a volili program dle instrukcí výrobce (7-15 minut při 180 °C). Také nugetky se fritéze podařilo připravit na výbornou, kůrka byla křupavá, vnitřek nebyl vysušený. Nugetky jako takové jsou ovšem poměrně snadný produkt na přípravu a zvládly je všechny fritézy v testu.

Aplikace NutriU

Zajímavým doplňkem je aplikace NutriU. Ta kompletně nahrazuje kuchařku, kterou v balení nenajdete. Velkou výhodou není jen nepřeberné množství receptů, ale zejména jejich třídění dle denní doby, diety či obsahu živin. U každého receptu najdete klasický i krokový návod, potřebné suroviny, které si můžete uložit do nákupního seznamu jedním kliknutím a také nutriční hodnoty jídla. Neschází samozřejmě doporučená předvolba přípravy ve fritéze. Aplikace sice fritézu nedovede přímo ovládat, ale sama o sobě nabízí vše, co může uživatel potřebovat.

Parametr Tento produkt
Kontrolní diody

Ano

Časovač

Ano

Displej

Ano

Přednastavené programy

Ano

Části omyvatelné v myčce nádobí

Ano

Materiál vnitřní misky

Nepřilnavý

Materiál těla

Plast

Chladný povrch

Ano

Pachový filtr

Ano

Automatické vypínání

Ano

Čištění fritézy

Pečicí nádobu lze z fritézy snadno vyjmout, stejně tak i koš. Obé má přitom nepřilnavou povrchovou úpravu a mytí je tak velice snadné. Stejně tak se myje dobře mřížka, která má rovněž nepřilnavý povrch. Potraviny se nelepí ani na kryt s odvodovými žlábky na přebytečný tuk, v jeho případě je ale situace trochu komplikovanější. Pokud se vám na něm podaří něco připálit, stejně jako nám, a připálenina vznikne v místě výčnělků ze spodní strany, dá její odstranění poměrně dost práce.

Všechny části je možné dát do myčky, což práci o kousek usnadní. Myjí se ale natolik snadno, že je doporučujeme očistit v ruce. Nepřilnavý povrch by některé agresivnější mycí prostředky v myčce mohly časem degradovat.

Hlavní klady a zápory

Největší přednost horkovzdušné fritézy Philips HD 9867/90 spočívá samozřejmě v jejím obrovském objemu. Díky pečicí nádobě až na 7,3 litru potravin dovede nasytit 4-6 osob. Příprava je velice snadná a rychlá, to ovšem platí pro všechny fritézy. Vypíchnout musíme ale i schopnost fritézy redukovat množství zápachu, stejně jako vysoce kvalitní konstrukční provedení. V zařízení se nepřipaluje tuk a jeho obsluha není nikterak náročná, stejně jako údržba.

Negativa se nehledají zcela snadno, přesto jsme na některá narazili. Při výběru počítejte s tím, že je recenzovaný model na horní hranici cenového spektra a jeho pořízení není malou investicí. Stejně jak je potřeba očekávat větší prostorovou náročnost, na druhou stranu fritéza zastane ve velké míře práci klasické trouby. Ve srovnání s menšími modely je tento o něco hlučnější. To ovšem dává logiku s ohledem na vyšší výkon potřebný pro pečení většího objemu potravin. Trochu nás zamrzelo, že nelze fritézu propojit s aplikací a posílat tak do ní instrukce z mobilu.

Porovnání s alternativami

Zajímavou alternativou může být Philips Airfryer XL Connected HD9280/90 s podstatně nižšími pořizovacími náklady (v prosinci 2022 cca o 40 % levnější), ale podobným objemem pečicí nádoby. Nepojme sice 7,3 litru potravin, jako model Philips HD 9867/90, ale poradí si se stále nadstandardními 6,2 litry. Alternativní fritéza nemá pečicí nádobu na pojezdu a schází i nějaké to příslušenství. Na druhou stranu umožní ovládání z mobilu prostřednictvím Wi-Fi a příslušné mobilní aplikace.

Jestliže vám záleží právě na mobilním ovládání, volte raději levnější model. Pokud chcete ale primárně co nejvyšší kvalitu velkého objemu připravovaných potravin, recenzovaný model Philips HD 9867/90 si s nimi poradí skutečně bravurně.

Závěrečné shrnutí

Horkovzdušná fritéza Philips HD 9867/90 prospěla ve všech našich testech a můžeme ji proto snadno doporučit i náročným uživatelům, kteří požadují možnost přípravy jídla pro celou rodinu. Fritéza obslouží pohodlně 4-6 osob, v závislosti na typu připravované potraviny. Hranolky jsou z ní křupavé a vyžaduje minimum asistence při pečení. Zařízení je kvalitní, zabírá ale poměrně hodně místa. Jestliže potřebujete připravovat spíše jidlo pro 2-3 lidi, doporučujeme zvážit také Xiaomi Mi Smart Air Fryer 3,5 l s chytrými funkcemi a podstatně nižší pořizovací cenou.

9 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Philips HD 9867/90 | Hodnocení: 99,1 %
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva se coby redaktorka dlouhodobě věnuje výběru a srovnávání produktů. Ráda se zabývá spotřebiči do kuchyně, kde tráví velkou část svého volného času, proto se podílela také na přípravě tématu horkovzdušných fritéz. Díky svým vlastním zkušenostem a načerpání informací z mnoha různých zdrojů vám představí aktuální trendy na trhu a poradí například, kdy sáhnout po horkovzdušné fritéze a pro koho bude vhodnější spíše klasická fritéza s olejem.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Philips HD 9867/90

Philips HD 9867/90

9 500 Kč Orientační cena