Recenze Xiaomi Mi Smart Air Fryer - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Xiaomi Mi Smart Air Fryer

89,7 % Celkové hodnocení

Top cena/výkon v kategorii Horkovzdušné fritézy

Klady

  • TOP poměr cena/výkon
  • Ovládání i v aplikaci
  • Vč. hlasového asistenta
  • Dobré výsledky pečení

Zápory

  • Méně intuitivní ovládání
  • Bílá neodpouští nečistoty
  • Bez zápachového filtru
2 300 Kč Orientační cena

Souhrn základních vlastností

Xiaomi Mi Smart Air Fryer je zařízením, které nás velice mile překvapilo. S přístroji tohoto čínského výrobce máme typicky všeobecně dobré zkušenosti, ale fritézy jsou poměrně specifické přístroje. V základu má fritéza jediné obslužné kolečko, které funguje zároveň jako tlačítko. S pomocí něj dovedete obsluhovat všechny předvolené programy, nebo si nastavit svůj vlastní. Uprostřed tlačítka je displej, který vám nastavení usnadní.

Pečicí nádoba se vyjímá klasicky a nedisponuje pojezdem – ten je doménou pouze těch nejdražších fritéz. Zařízení pojme až 3,5 litru potravin, bez obtíží tak zvládne obsloužit 3-4 lidi. Výkon 1 500 wattů odpovídá konkurenčním modelům a ničím nepřekvapí. Do pečicí nádoby se vkládá mřížka, která je stejně jako nádoba kompletně opatřena nepřilnavým povrchem. Slouží zejména pro odkapávání přebytečných tuků. Dále v balení neschází rošt pro přípravu většího množství potravin a jejich vrstvení. Ten už je ale proveden v klasické nerezi.

Fritéza je malá a pohodlně se vejde na každou kuchyňskou linku. Nezabere totiž více místa, než klasický pákový kávovar. Bílá barva je pro Xiaomi typická, ale počítejte s tím, že je na ní vidět kdejaká nečistota. Překvapilo nás, že povrch fritézy nebyl po pečení nijak nepříjemně horký.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Xiaomi

Příkon (W)

1 500

Objem pečicí nádoby (l)

3,5

Typ

Statická

Příslušenství

Koš, mřížka, rošt

Průhledné víko

Ne

Rozsah teploty (°C)

40-200

Výška (cm)

30

Šířka (cm)

25

Hloubka (cm)

33

Hmotnost (kg)

3,2

Test pečení, konstrukce a funkce

Xiaomi Mi Smart Air Fryer jsme otestovali při pečení kuřecích stehen, zmrazených hranolek i kuřecích nugetek. Ve všech testech si vedla na svou cenovou hladinu na výbornou. Jak jsme již uvedli výše, z pohledu funkcí fritéze nic moc neschází. Obsluhuje se pomocí kolečka s displejem a chytrého telefonu. Právě propojení s telefonem je snad to nejlepší, čím mohl výrobce fritézu opatřit. V aplikaci najdete více než stovku předvolených receptů, při dokončení programu vám na mobil přijde upozornění. Není proto nezbytně nutné sedět ve stejné místnosti, jako fritéza.

Příprava kuřecích stehen

Kuřecí stehna jsme pro účely testu namarinovali. Na pečicí rošt jsme umístili 4 nožičky a spustili předvolený program pro pečení stehen. V průběhu jsme do pečení nezasahovali, abychom oveřili schopnost fritézy pracovat samostatně. Kuřecí stehna byla poměrně dobře propečená a na povrchu se vytvořila křupavá kůrka. Maso nebylo vysušené, ale výborně šťavnaté. Pokud bychom stehna v průběhu pečení otočili, byl by výsledek ještě lepší. Fritéze při pečení kuřecího nemáme co vytknout.

Příprava hranolek

V rámci testu jsme se zaměřili také na tu nejoblíbenější potravinu – hranolky. Do fritézy jsme nasypali 300 gramů hranolek a nechali je péci po stejnou dobu, jako u ostatních fritéz v testu. Při automatickém programu vás v půlce času fritéza sama zvukově či zprávou z aplikace upozorní, že je na čase hranolky protřepat. Výsledkem byly poměrně rovnoměrně propečené a křupavé hranolky bez připálenin. Jejich vnitřek nebyl vysušený, celkově se nám výsledný produkt v senzorickém testu zalíbil nejvíce.

Příprava kuřecích nugetek

Při přípavě nugetek jsme volili zmrazené nugetky z obchodního řetězce. Do fritézy jsme jich umístili 8 a nastavili ji dle manuálu výrobce. Výsledné propečení bylo ze všech testovaných fritéz nejlepší. Kůrka byla skutečně křupavá, vnitřek nugetek přitom nebyl nijak vysušený. Zařízení si s nimi tedy poradilo opravdu dobře.

Aplikace

Pokud se rozhodnete využívat chytrých funkcí, budete potřebovat stáhnout příslušnou aplikaci. Dobrou zprávou je, že se nejedná o žádnou samostatnou appku jen pro fritézu, ale o kompletní řešení Mi Home pro celou chytrou domácnost Xiaomi. Fritézu snadno připojíte prostřednictvím Wi-Fi. Aplikace vám umožní ovládat nastavení fritézy a používat předpřipravené recepty. To, co nás na ní ale potěšilo nevíce, byly notifikace do mobilu o skončeném pečicím programu. Díky tomu nemusíte sedět po celou dobu přípravy v kuchyni vedle fritézy, ale můžete klidně nerušeně pracovat či hovořit s hosty.

Parametr Tento produkt
Kontrolní diody

Ano

Časovač

Ano

Displej

Ano

Přednastavené programy

Ano (přes 100 receptů)

Části omyvatelné v myčce nádobí

Ano

Materiál vnitřní misky

Nepřilnavý

Materiál těla

Plast

Chladný povrch

Ano

Pachový filtr

Ne

Automatické vypínání

Ano

Čištění fritézy

Z pohledu údržby máme jen málo co vytknout. Nádoba i odkapávací mřížka se umývají díky nepřilnavé úpravě perfektně a jedná se o proces zabírající přinejhorším pár minut. Pečicí rošt je ale nerezový a ledacos se na něm připálí. Jeho drhnutí už taková zábava není. Naštěstí můžete dát veškeré příslušenství do myčky a ruční mytí neřešit. Doporučujeme ale raději nádobu mýt v ruce, protože by agresivní mycí přípravky v tabletách mohly časem povrch poškodit.

Hlavní klady a zápory

Z pohledu ceny výkonu se jedná o krále trhu. Fritéza Xiaomi Mi Smart Air Fryer patří mezi ty levnější, stále však připraví potraviny pro 3-4 lidi, a to v dostatečné kvalitě. Korpus zařízení není nijak nekvalitní a vše drží přesně na tom místě, na kterém to držet má. Konkrétně hovoříme například o rukojeti, která může u levnějších zařízení časem upadnout. To by se vám u recenzovaného modelu stát nemělo. Ovládání je možné prostřednictvím kolečka, nebo pomocí aplikace Mi Home. Ta nabízí velké množství jednoduchých receptů, které ale nejsou tak detailně rozepsané, jako u luxusních fritéz.

Ovládání jedním kolečkem je rozhodně minimalistickým a líbivým řešením, ale není ze své podstaty tak snadné, jako když máte pro každou funkci samostatné tlačítko. Varianta kolečka nemusí vyhovovat každému. Bílý plast těla neodpustí žádnou nečistotu – na bílém povrchu je zkrátka vše dobře vidět. Na druhou stranu lze snadno obetřít houbičkou či útěrkou. Fritéze schází zápachový filtr, vůně pečeného obsahu se proto ponese kuchybí i bytem.

Porovnání s alternativami

Zajímavou alternativou k tomuto modelu je podobně naceněný Tefal EY201815 Easy Fry Classique. Ten nabídne trochu větší objem 4,2 litru a hlavně 15 letou záruku. Tak dlouhou záruku dostanete od málokoho. Na druhou stranu se budete muset smířit s primitivním ovládáním na bázi nastavení času a teploty. Xiaomi Mi Smart Air Fryer je zkrátka podstatně chytřejším zařízením a zvládá narozdíl od Tefalu provoz už od teploty 40 °C (např. pro kvašení jogurtu).

Závěrečné shrnutí

Xiaomi Mi Smart Air Fryer je horkovzdušná fritéza, která z pohledu chytrých funkcí a obsluhy hlasovým asistentem nenacházela v době testu (prosinec 2022) konkurenci. Při testu pečení kuřecích stehen, hranolek i nugetek excelovala a kvalitativně spíše pozitivně překvapila. Nic nás tak neodrazuje od toho, abychom vám fritézu mohli doporučit pro menší domácnost. Pokud chcete ale připravovat jídlo pro celou rodinu a rádi byste využili možností pokročilé kuchařky v mobilu (včetně nutričních hodnot a nákupních seznamů), doporučujeme zvážit Philips Airfryer Smart Sensing XXL HD9867/90.

2 300 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Xiaomi Mi Smart Air Fryer | Hodnocení: 89,7 %
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva se coby redaktorka dlouhodobě věnuje výběru a srovnávání produktů. Ráda se zabývá spotřebiči do kuchyně, kde tráví velkou část svého volného času, proto se podílela také na přípravě tématu horkovzdušných fritéz. Díky svým vlastním zkušenostem a načerpání informací z mnoha různých zdrojů vám představí aktuální trendy na trhu a poradí například, kdy sáhnout po horkovzdušné fritéze a pro koho bude vhodnější spíše klasická fritéza s olejem.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Xiaomi Mi Smart Air Fryer

Xiaomi Mi Smart Air Fryer

2 300 Kč Orientační cena