Recenze Polk Monitor XT 70 - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Polk Monitor XT 70

97,9 % Celkové hodnocení

Nejlepší cena/výkon v kategorii Sloupové

Klady

  • Moderní design
  • Čistý a silný zvuk
  • Cenově dostupná kvalita
  • Vhodný pro střední a velké místnosti

Zápory

  • Pouze 1 ks v balení
  • O trochu horší basy
  • Horší stabilita reproduktorů
7 495 Kč Orientační cena

Polk Monitor XT 70 se řadí mezi jedny z často zmiňovaných modelů mezi audiofily. Důvodem je především poměr ceny a výkonu, přičemž samotná cena není nějak zvlášť vysoká. Sloupový reproduktor je sice dodáván po jednom kusu, ale i když se rozhodnete pořídit celou sestavu, určitě vás nebude stát celou výplatu.

Základní charakteristiky

Pasivní sloupový reproduktor Polk Monitor XT 70 je již několikátá generace řady Monitor, která vychází už od 70. let. Současný model nabízí RMS výkon 100 W a frekvenční rozsah 35–40 000 Hz. Z hlediska zvuku tedy nabízí čistotu, vysoké basy a vysokou dynamiku. Navíc se jedná o 2,5 pásmový reproduktor, díky čemuž disponuje lepším rozdělením frekvencí a tím pádem i čistším zvukem.

Nejen proto se reproduktor hodí do středních i větších místností, přičemž je kompatibilní i s Dolby Atmos – jedná se tak o skvělou volbu pro sledování filmů. Uživatele určitě nadchne také nadčasový design a možnost 5leté záruky. I když se jedná o pasivní reproduktor, je opatřen pěticestnou svorkou, u níž lze využít nejen banánový konektor, ale i další alternativy.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Polk

Celkový RMS výkon (W)

100 (v sestavě 2, 200 W)

Výkon RMS reproduktorů (W)

100

Výkon subwooferu (W)

Nerelevantní

Citlivost (dB)

89

Impedance (Ω)

4

Frekvence (Hz)

35–40 000

Počet reproduktorů

1

Počet pásem

2,5

Aktivní/pasivní

Pasivní

Výška reproduktorů (mm)

1 027

Šířka reproduktorů (mm)

235

Hloubka reproduktorů (mm)

318

Hmotnost reproduktorů (kg)

15,9

Hodnocení dalších odborníků a uživatelů

U Polk Monitor XT 70 odborníci vyzdvihují zejména čistotu a kvalitu zvuku. Sami pak reproduktor doporučují pro velká domácí kina, kde si uživatelé vychutnají svůj oblíbený film v dostatečné kvalitě. Někteří si stěžují na trochu horší basy, které je však možné doladit lepším zesilovačem nebo subwooferem.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Polk Monitor XT 70 jsou v první řadě cenově dostupné, a to, aniž by nějak trpěla jejich kvalita. Plusem je samozřejmě moderní design, čistý a silný zvuk a snadné šíření zvuku i ve větších místnostech. Jak již bylo řečeno, je možné, že basy pro vás nebudou dostačující a budete muset sáhnout po jejich vylepšení.

Na trhu se navíc můžete setkat se dvěma variantami, kdy je prodáván buď jeden kus, nebo celá sada dvou sloupových reproduktorů. Ještě před koupí si udělejte menší průzkum a porovnejte, zda se vám vyplatí koupit dva reproduktory po jednom kusu, nebo rovnou celou sadu – ceny se totiž u jednotlivých prodejců liší i o tisíce korun.

Parametr Tento produkt
Výška subwooferu (mm)

Nerelevantní

Šířka subwooferu (mm)

Nerelevantní

Hloubka subwooferu (mm)

Nerelevantní

Hmotnost subwooferu (kg)

Nerelevantní

Vstup 3,5 mm (AUX)

Ne

Vstup RCA (cinch)

Ne

HDMI

Ne

Optický vstup

Ne

Koaxiální vstup

Ne

Svorky - přímý vstup kanálů

Ano

Zdířka pro sluchátka

Ne

Rok vydání

2 022

Porovnání s alternativami

Polk Monitor XT 70 lze považovat ze levnější alternativu k dražší Klipsch R-605FA, které sice nabízí o kousek lepší zážitek při sledování filmu, ale jejich cena jim hodnocení snižuje. Jako alternativu ji lze zvolit u Acoustique Quality Labrador 26 Mk III.

Ty také nejsou zrovna levné, ale na druhou stranu jsou třípásmové a nabízí vysoký výkon. Pokud si naopak nejste jistí, zda je sloupový reproduktor pro vás tím pravým, můžete zvolit levnější ale stále kvalitní variantu v podobě Magnat Monitor Supreme 802 Mocca.

Závěrečné shrnutí

Polk Monitor XT 70 je reproduktor, který se vyznačuje příznivým poměrem ceny a výkonu. Navíc nabízí řadu pozitivních vlastností, jako jsou čistý zvuk, vysoké basy a dobrá dynamika. Přestože někteří uživatelé mohou mít výhrady k basům, tuto nevýhodu lze řešit použitím kvalitnějšího zesilovače nebo subwooferu.

V porovnání s dražšími modely se tak jedná o skvělou alternativu, ke které si najdou cestu méně i více nároční uživatelé. Pokud vám nevadí si trochu připlatit, můžete zvolit vylepšenou alternativu v podobě Acoustique Quality Labrador 26 Mk II.

7 495 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Polk Monitor XT 70 | Hodnocení: 97,9 %
Nikola Engelmann
Redaktorka
Nikola je především finanční redaktorka, která se však zajímá také o technologie z různých oblastí. Navíc se ve volném čase věnuje hře na elektrickou kytaru, takže ví, jak moc je důležité kvalitní ozvučení. Nejen proto se aktivně zajímá o produkty, jako jsou komba, reproboxy nebo kvalitní reproduktory pro poslech hudby či sledování filmů.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Polk Monitor XT 70

Polk Monitor XT 70

7 495 Kč Orientační cena