Recenze a test ETA NERO 5180 90000 | Arecenze
Menu

Recenze a test ETA NERO 5180 90000

51,2 % Celkové hodnocení

Top 30 v kategorii Automatické kávovary

Jednotlivá hodnocení

 • 9,4/10
  Hodnocení výkonu
 • 5,0/10
  Hodnocení objemu
 • 2,0/10
  Hodnocení možností a nastavení
 • 7,2/10
  Hodnocení výbavy a funkcí

Klady

 • Vysoký parní tlak
 • Nezabere moc místa
 • Výdejník horké vody

Zápory

 • Málo možností nastavení
 • Malé objemy zásobníků
9 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Automatický kávovar od výrobce Eta patřil v době našeho srovnání (listopad 2021) spíše k cenově dostupným modelům. Za zmínku určitě stojí vysoký parní tlak 19 barů, který se tyčí vysoko nad průměrem všech srovnávaných přístrojů. Příkon 1 470 W můžeme také označit za skvělý, ten je však zodpovědný za rychlé nahřívání kávovaru, na chuti kávy jej nepoznáte.

Problém by naopak mohla představovat malá kapacita zásobníků. Do nádobky na vodu nalejete pouze 1,1 litru a zásobník na zrnkovou kávu pojme pouze 150 g kávy. Kávovar se tak moc nehodí například do početnější kanceláře, kde se káva připravuje často. Museli byste přístroj totiž neustále doplňovat. Pro menší domácnosti bude naopak ideální, protože takto malý přístroj se dobře vejde i na malou kuchyňskou linku.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Eta

23 % Krups, 20 % De'Longhi, 20 % Philips, 10 % Nivona, 7 % Jura, 3 % Philco, 3 % Saeco, 3 % Eta, 3 % Siemens, 3 % Sencor, 3 % Neuvedeno
Parní tlak (bar)

19

87 % 15, 13 % 19
Příkon (W)

1 470

1 479,00
Objem nádobky na vodu (l)

1,1

1,92
Objem zásobníku na kávu (g)

150

266,67
Počet stupňů hrubosti mletí

5

7,50
Použití mleté kávy

Ne

63 % Ano, 37 % Ne
Nastavitelná teplota vody

Ne

93 % Ano, 7 % Ne
Nastavitelná síla kávy

Ne

97 % Ano, 3 % Ne
Možnost ukládání vlastních receptů

Ano, 1 recept

77 % Ne, 7 % Ano, 1 recept, 3 % Ano, v aplikaci, 3 % Ano, 5 receptů, 3 % Ano, 10 receptů, 3 % Ano, 3 % Neuvedeno
Počet šálků najednou

1

90 % 2, 10 % 1

Možnosti a nastavení

Tento model je určený výhradně na zrnkovou kávu, kterou automaticky namele integrovaný nerezový mlýnek. S mletou kávou si bohužel neporadí. Hrubost mletí lze nastavovat v pěti různých stupních, což je relativně málo, dražší modely nabídnou i více než dvojnásobek. Teplotu vody nebo sílu kávy bohužel ovlivnit nemůžete, tento kávovar to jako jeden z mála neumožňuje. Klasicky si ale můžete zvolit množství vody v šálku. Na displeji najdete dvě přednastavené velikosti, na třetí tlačítko si uložíte své oblíbené nastavení. Tato možnost je naopak docela ojedinělá, ani spousta dražších přístrojů uložení vlastní receptury nenabízí.

Vybavení a funkce

S kávovarem si připravíte kromě klasického espressa i cappuccino nebo latte, musíte ovšem umět zacházet s parní tryskou, která vám mléko našlehá. Funkci automatického šlehání mléka kávovar nemá, v této cenové kategorii to však není příliš překvapivé. Skrze parní trysku kávovar vydává i horkou vodu, což se skvěle hodí například k přípravě čaje a jiných horkých nápojů. Jak jsme již zmínili, přednastaveny jsou dvě kávy, malá a velká.

Ovládání a údržba

Téměř všechny funkce ovládáte pomocí dotykového panelu. Displej vás upozorní, pokud bude v kávovaru nedostatek vody, nadbytek kávové sedliny nebo když bude potřeba kávovar odvápnit. Přístroj disponuje automatickým čisticím a odvápňovacím programem, takže stačí jen nachystat do nádobky příslušný prostředek, zapnout program a ten se o vše postará za vás. Oproti ostatním kávovarům z našeho srovnání je tento model opravdu úzký, na šířku má pouhých 18 centimetrů, takže v kuchyni nezabere moc místa. Všechny rozměry si můžete prohlédnout v této tabulce.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Šlehání mléka

Parní tryskou

50 % Automatické s hadičkou, 27 % Automatické s nádobkou, 20 % Parní tryskou, 3 % Možnost volby (automatické s nádobkou + parní tryska)
Počet přednastavených nápojů

2

7,23
Výdej horké vody

Ano

93 % Ano, 7 % Ne
Ovládání

Dotykový displej

70 % Dotykový displej, 23 % Manuální + malý displej, 7 % Manuální
Nastavitelná výška výpusti

Ano

100 % Ano
Automatické čištění

Ano

100 % Ano
Automatické odvápňování

Ano

100 % Ano
Úsporný režim

Ano

97 % Ano, 3 % Neuvedeno
Výška (cm)

40,2

36,45
Šířka (cm)

18

24,83
Hloubka (cm)

31,5

42,39
Hmotnost (kg)

7,8

8,83

Naše hodnocení a závěr

Eta Nero se hodí spíše pro jednotlivce nebo do domácností, kde se káva nepřipravuje moc často. Má totiž malou nádržku na vodu, kam se vejde pouze 1,1 litru, a stejně tak i malý zásobník na kávová zrna. Na jedno stisknutí navíc připravíte pouze jeden šálek, většina ostatních kávovarů zvládá dva najednou. Na druhou stranu má vysoký příkon i parní tlak, což je například u přípravy kvalitního espressa nejdůležitější. Trochu pokulhává v možnostech nastavení, ale pokud si nepotřebujete nastavovat sílu a teplotu kávy, bohatě si s ním vystačíte.

Doporučujeme ho především do menších kuchyní, jelikož nezabere moc místa. Šířku má pouhých 18 centimetrů. Při nečinnosti se umí sám vypnout, což vám ušetří energii. Funkci automatického vypnutí lze nastavit na 10, 20 nebo 30 minut dle vašich preferencí. Pokud hledáte spíše větší kávovar, který nebudete muset ve větších domácnostech tak často doplňovat, doporučujeme přečíst například recenzi modelu Nivona NICR 520. Ten už má i funkci automatického šlehání mléka.

9 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: ETA NERO 5180 90000 | Hodnocení: 51,2 %
Iveta Polášková
Redaktorka
Iveta je milovnicí kávy a ráda zkouší různé způsoby její přípravy. Snadno tak poradí, komu sedne automatický kávovar a kdo by měl sáhnout spíš po kávovaru pákovém nebo třeba po překapávači. Díky zkušenostem v oboru ráda vyjasní, v čem spočívá nastavení tvrdosti vody nebo jaké jsou rozdíly mezi různými značkami na trhu. Jejímu zájmu neunikla ani témata příbuzná, například mlýnky na kávu.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Dobrý den, prosím o informaci
1) má tento kávovar automatické proplachování při zapnutí a vypnutí?
2) existuje i jiná barva než černá?
3) je nějaký rozdíl mezi kávovarem ETA NERO 5180 a kávovarem Esperto Latte od Tchibo, který vypadá stejně?

Zdenka Kacerovská

Dobrý den,
1) kávovar má automatický proplach při zapnutí, při vypnutí a jednou za čas je ale stejně lepší propláchnout jej manuálně (stiskem kombinace tlačítek), manuální proplach je důkladnější
2) ne, výrobce nabízí pouze černou
3) kávovary jsou si v technických parametrech velmi podobné, Tchibo má rozšiřitelný zásobník na kávu až na 300 g, Eta je o něco těžší. Trochu jiná jsou ovládací tlačítka, mimo dva přednastavené nápoje má Eta tlačítka pro přípravu kávy podle vlastního nastavení, horkou vodu a páru, Tchibo pro dvojité množství nápoje, extra aroma a horkou vodu/páru.

Iveta Polášková, redaktor

Dobry den, uvažujeme o koupi, převážně z důvodu velikosti. Máme teď Nespresso Lattissima a chceme přejít na zrnkové kafe. Jsme doma dva a denně pijeme každý dvě kávy. Máme rádi dobrou kávu. Ne příliš kyselou. Můžeme si s tímto strojem vystačit? V té obšírné nabídce strojů se fakt nedá vyznat a sehnat malý stroj je nereálné. Díky za odpověď.

Xenie Malirova

Dobrý den,
myslím, že můžete. Je třeba počítat s několika omezeními (velikost nádržek, nemožnost připravit dvě kávy zároveň), ale to by při tak nízkém vytížení neměl být problém. Pokud máte v oblibě cappuccino, ještě upozorním na to, že kávovar má pouze parní trysku, automaticky mléko nenašlehá.

Iveta Polášková, redaktor

Dobrý den, kávovar se při prvním spuštění vůbec nezačal proplachovat, ani nezačala protékat voda.

Miroslav Bažant

Dobrý den, proplach byste měli spustit dlouhým současným stisknutím spínače A1 a tlačítka B4. Pokud se po puštění tlačítek kávovar nepropláchne, pravděpodobně jste obdrželi vadný kus, který můžete reklamovat.

Iveta Polášková, redaktor

Dobrý den, „studený“ kávovar po zapnutí a propláchnutí nereaguje na tlačítka, je potřeba čekat nějakou dobu při prvním použití v daný den? Např. až po dvou ručních vypnutích ho lze použít. Ma reagovat hned? Za denního světla není podsvícení tlačítek vidět a dotyk na tlačítko nepípne, vlastne nevím, jakou volbu jsem použil. Je to vlastnost nebo závada?

Miloslav Richtet

Dobrý den, kávovar by měl reagovat hned po propláchnutí, rozhodně by jej nemělo být třeba před přípravou kávy několikrát ručně vypínat. Světelné podmínky u Vás doma bohužel takto na dálku spolehlivě nevyhodnotím, zkuste mrknout třeba na stránky výrobce – má tam videorecenzi, kde je podsvícení ikonek vidět. Můžete srovnat, jestli Váš model svítí stejně, nebo je na tom hůř.

Iveta Polášková, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze ETA NERO 5180 90000

ETA NERO 5180 90000

9 000 Kč Orientační cena