Recenze a test Nivona NICR 859 | Arecenze
Menu

Recenze a test Nivona NICR 859

81,1 % Hodnocení
redakce

Klady a zápory

Klady

 • Automatické šlehání mléka
 • Možnost použití mleté kávy
 • Programování vlastních receptů

Zápory

 • Vysoká cena
 • Většinou spíš průměrné parametry
26 000 Kč Orientační cena
 • 9,4/10
  Hodnocení výkonu
 • 7,7/10
  Hodnocení objemu
 • 9,1/10
  Hodnocení možností a nastavení
 • 8,5/10
  Hodnocení výbavy a funkcí
 • 81,1 %
  Celkové
  hodnocení

Souhrnné údaje 

Ačkoliv patří kávovar Nivona mezi dražší modely na trhu, jeho základní parametry jsou do značné míry srovnatelné i s podstatně levnějšími kávovary. Nedá se samozřejmě říct, že by byly nějak špatné, nenabídnou ale žádný vysoký nadstandard. Parní tlak 15 bar a příkon 1 465 W jsou hodnoty, které najdete u kávovarů běžně a v domácím prostředí fungují dobře.

Kapacita nádobky na vodu dosahuje 1,8 l, což byl v době srovnání (listopad 2021) lehounký podprůměr. Pokud hledáte kávovar do početnější kanceláře, možná vám bude lépe vyhovovat některý z objemnějších modelů, třeba Nivona NICR 758. Blízko průměru má také kapacita nádržky na kávová zrna, která pojme 250 g, a odpadního zásobníku, do kterého se vejde 12 šálků lógru. Tyto údaje je ale lepší volit podle osobních kritérií, ani příliš velká kapacita nádobek se nevyplatí, protože stojící voda či zrna se mohou začít kazit.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Nivona

23 % De'Longhi, 20 % Krups, 20 % Philips, 10 % Nivona, 7 % Jura, 3 % Philco, 3 % Saeco, 3 % Eta, 3 % Siemens, 3 % Sencor, 3 % Neuvedeno
Parní tlak (bar)

15

87 % 15, 13 % 19
Příkon (W)

1 465

1 475,67
Objem nádobky na vodu (l)

1,8

1,88
Objem zásobníku na kávu (g)

250

266,67
Objem odpadního zásobníku (šálky)

12

12,65
Počet stupňů hrubosti mletí

5

7,77
Použití mleté kávy

Ano

67 % Ano, 33 % Ne
Nastavitelná teplota vody

Ano

93 % Ano, 7 % Ne
Nastavitelná síla kávy

Ano

97 % Ano, 3 % Ne
Nastavitelná tvrdost vody

Ano

83 % Ano, 3 % Ne, 13 % Neuvedeno
Možnost ukládání vlastních receptů

Ano, 10 receptů

80 % Ne, 7 % Ano, 1 recept, 3 % Ano, v aplikaci, 3 % Ano, 5 receptů, 3 % Ano, 10 receptů, 3 % Neuvedeno
Počet šálků najednou

2

90 % 2, 10 % 1

Možnosti a nastavení

Kromě kávových zrn můžete do tohoto modelu značky Nivona nasypat také mletou kávu, což může být pro některé uživatele výhoda. Jako určitou slabinu v porovnání s konkurencí vnímáme poměrně malý výběr hrubostí mletí. Mlýnek kávovaru vám nabídne 5 stupňů, některé často i výrazně levnější modely mívají hrubostí třeba 12. Samozřejmostí už je dnes možnost nastavení teploty a intenzity kávového nápoje, stejně jako příprava dvou šálků současně. Obojí tento model zvládá. Kávovar také můžete přizpůsobit tvrdosti vody ve vaší oblasti a ten pak podle zadané hodnoty bude časovat odvápnění.

Benefitem je možnost naprogramování 10 vlastních receptů, u kterých navolíte všechny parametry tak, jak potřebujete.

Vybavení a funkce

Jak je u kávovarů Nivona poměrně obvyklé, i tento má speciální hadičku, kterou zajišťuje automatické našlehání mléka. Její konec stačí ponořit do kartonu nebo jiné nádoby s mlékem. Díky tomuto systému dokonce umí připravit dvě kávy s mlékem zároveň, to každý automatický kávovar nesvede. Ochuzení ovšem zůstanete o parní trysku, pokud tedy preferujete manuální šlehání mléka, možná nepůjde o ideální model pro vás.

5 přednastavených nápojů nepatří k největším číslům. I v této oblasti však Nivona nabízí jednu specialitu – můžete si navolit, co do hrníčku poteče jako první, jestli káva nebo mléko.

Ovládání a údržba

V parametrech údržby se většina kávovarů na trhu shoduje, stačí tedy stručně zhodnotit, že ani tento model nepostrádá programy pro automatické čištění a odvápňování, je vybavený úsporným režimem a má nastavitelnou výšku výpusti, což usnadní používání různě velkých hrnečků. Součástí vyšších produktových řad kávovarů Nivona je také velký dotykový displej, doplněný barevnými obrázky káv v nabídce. Výhodou je menu v českém jazyce. Specialitu pak představuje elektronický manuál v přístroji namísto tištěného, ne každému však tento princip musí vyhovovat.

Rozměry kávovaru uvádíme níže v tabulce, mezi konkurencí ale v tomto směru nijak zvlášť nevyčnívá. Lehce nadprůměrná je hmotnost přístroje.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Šlehání mléka

Automatické s hadičkou

47 % Automatické s hadičkou, 30 % Automatické s nádobkou, 20 % Parní tryskou, 3 % Možnost volby (automatické s nádobkou + parní tryska)
Počet přednastavených nápojů

5

6,63
Výdej horké vody

Ano

93 % Ano, 7 % Ne
Ovládání

Dotykový displej

67 % Dotykový displej, 27 % Manuální + malý displej, 7 % Manuální
Nastavitelná výška výpusti

Ano

100 % Ano
Automatické čištění

Ano

100 % Ano
Automatické odvápňování

Ano

100 % Ano
Úsporný režim

Ano

97 % Ano, 3 % Neuvedeno
Výška (cm)

33

36,25
Šířka (cm)

24

25,33
Hloubka (cm)

48

41,72
Hmotnost (kg)

10

8,83

Naše hodnocení a závěr

Automatický kávovar Nivona NICR 859 má elegantní nerezové provedení, zvládá automatické šlehání mléka a kromě kávových zrn si poradí i s mletou kávou. Ve většině parametrů se drží spíše standardních hodnot, nabízí ale několik technologických vychytávek, například vymýšlení vlastních receptů, elektronický návod v přístroji nebo možnost zvolit si, co do hrníčku nateče dřív, jestli káva nebo mléko. Nabídka hrubostí mletí je naopak poměrně strohá, totéž platí i o nabídce nápojů.

Pokud je vám sympatická tato značka, ale hledáte model s o něco větším objemem, podívejte se také na recenzi kávovaru Nivona NICR 758.

26 000 Kč Orientační cena
Autor: Iveta Polášková | Datum: | Produkt: Nivona NICR 859 | Hodnocení: 81,1 %
Iveta Polášková je milovnicí kávy a ráda zkouší různé způsoby její přípravy. Snadno tak poradí, komu sedne automatický kávovar a kdo by měl sáhnout spíš po kávovaru pákovém nebo třeba po překapávači. Díky zkušenostem v oboru ráda vyjasní, v čem spočívá nastavení tvrdosti vody nebo jaké jsou rozdíly mezi různými značkami na trhu. Jejímu zájmu neunikla ani témata příbuzná, například mlýnky na kávu.
Redaktorka

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Nivona NICR 859

Nivona NICR 859

26 000 Kč Orientační cena