Tento článek se zabývá výhradně přístroji firmy Nivona, jejich specifiky i společností samotnou. Upřesní cenové rozpětí kávovarů, popíše, co za tuto investici získáte a čím jsou některé kávovary ojedinělé.
- Výběr kávovaru – pozor si dejte na nedostatečný tlak, na nevhodný systém šlehání mléka nebo na podezřele levné automatické přístroje.
- Specifika kávovarů Nivona – značka se zaměřuje na design, nabízí některé ojedinělé funkce a umožňuje pouze automatické šlehání mléka.
- Rozdíly mezi sériemi – například cappuccino jedním stiskem připravíte od série číslo 7.
- Historie a současnost značky – Nivona byla založena roku 2005 a od té doby vyvinula desítky modelů automatických kávovarů.
- Další značky –v Česku jsou oblíbené například kávovary De’Longhi nebo Philips.
Parametr | Specifika u kávovarů Nivona |
Parní tlak | 15 bar |
Příkon | 1 400-1 455 W, u poslední série 2 700 W |
Objem nádobky na vodu | 1,8-3,5 l |
Nastavitelné parametry | Množství a stupeň mletí kávy, chuťový profil, intenzita a množství nápoje, teplota a tvrdost vody, výška výpusti |
Šlehání pěny | Pouze automatické |
Cenové rozpětí | 10-60 000 Kč |
Podle čeho vybírat automatický kávovar
Než se plně pohroužíte mezi kávovary Nivona, mohlo by vám přijít vhod několik krátkých pouček, které jsou při výběru kávovaru užitečné, ať už se jedná o jakoukoliv značku.
- Udělejte si přehled o ceně a dostupných možnostech. Automatické kávovary jsou dražší než pákové a pokud narazíte na podezřele levný model, je lepší se mu vyhnout.
- Zjistěte, kolik lidí jej bude používat. Čím frekventovanější bude jeho využití, tím větší zvolte objem nádržky na vodu, zásobníku na zrna či odpadní nádobky.
- Primárně věnujte pozornost důležitým parametrům. I když už máte v hlavě počet nápojů, které po stroji požadujete, nejdřív volte podle parametrů tlaku, příkonu a schopnosti ohřívat vodu.
- Pokud holdujete kávám s mlékem, zvolte způsob šlehání mléka. Manuální tryska vyžaduje vaše přičinění, automatický způsob šlehání zase nemůžete ovlivnit.
- Mrkněte na další funkce. Soustředit se můžete jak na nastavení hrubosti mletí či teploty, tak na počet kávových nápojů. Z praktických důvodů se vyplatí investovat do automatizovaných kroků údržby.
- Hoďte očkem na design. Jelikož kávovar za desítky tisíc není přístrojem, který by se schovával do skříně, může zajímavě doplnit interiér vaší kuchyně.
Specifika značky Nivona
Na trhu se v současné době vyskytuje zhruba třicítka modelů značky Nivona. Jedná se výhradně o automatické espressovače. Všechny jsou ovládány výlučně elektronicky prostřednictvím TFT displeje. Nivona si dává záležet na designu, což je na jejích přístrojích patřičně vidět. Hraje si s barvami a texturou materiálů, displej, kterým vybavila vyšší série, je dotykový, barevný a skutečně velký.
Co se ojedinělých funkcí týče, zajímavá je možnost uložení porce mleté kávy, a to i u kávovarů z nižších vrstev. U těch vyšších zase narazíte na vyhřívanou plochu pro šálky a možnost nastavení chuťového profilu. A nemůžeme opomenout ovládání přes Bluetooth, to je možné od série 6. Pokud vás však zajímá možnost objednat si kávu na dálku, mrkněte se raději ještě o sérii výš, která nepotřebuje přesouvání šálku mezi výpustěmi kávy a mléka.
Pokud jde o cenu, pohybujeme se v průměru okolo 25 000 korun. V nabídce ovšem naleznete i levnější kávovary, dostupné i za cenovku o deset tisíc nižší. Nejdražší přístroje jsou potom k mání za 60 000 Kč. Rozptyl je tedy velmi výrazný a na své si přijde prakticky každý.
Personalizované barvy
Máte-li vysoké nároky na celkový vzhled přístroje, pak vás určitě potěší, že výrobce Nivona nabízí možnost bohatého výběru barev. V tomto ohledu je na trhu opravdu unikátní, v případě individuální barevné personifikace můžete vybírat z více než 80 000 barevných variací. Výrobce tak dává možnost vytvořit si originální a unikátní kousek přesně podle vašich představ.
Stačí si vybrat požadovaný model a poté kontaktujete zákaznické centrum, kde sdělíte požadavek na individuální barevné provedení. Zhruba do tří dnů bude váš kávovar připravený. Za tuto speciální službu si ovšem připlatíte, poplatek činí 4 790,- a připočítává se k běžné ceně přístroje.
Produktové řady Nivona
Jelikož společnost Nivona není na trhu příliš dlouho, má za sebou pouze jedinou produktovou řadu. Tou je CaféRomantica.
CaféRomantica
Všech 30 modelů spadá do produktové řady CaféRomantica, která se dále dělí na pořadová čísla 5, 6, 7, 8, 9, 10. Až na výjimky se vyznačují standardním příkonem 1 450 W. Tlak čerpadla je u však sérií 15 bar. Objem nádoby se model od modelu liší a pohybuje se v rozmezí od 1,8 do 3,5 litrů.
Série 5
Tyto přístroje logicky patří mezi nejlevnější a nejméně vybavené. Je tedy možné doporučit je spíš rodinám a menším kancelářím než do kuchyňky v korporátech. Tomu odpovídá i zatížení doporučené výrobcem, který vidí jako ideální denní počet připravených káv 15-20. Investice do jejich pořízení se bude pohybovat kolem 10-12 000 Kč.
Patentovanou technologií Nivony je systém Aromatica. Ten využívá služeb kónicky tvarovaného mlýnku, jenž zpracuje zrna přesně podle vaší chuti. Namletá káva následně prochází do spařovací komory, kde se setkává s horkou vodou. Působením tlaku vody se varná komora zvedne a voda s kávou víří, díky čemuž je dosaženo bohatší chuti a silnějšího aroma. U svého nápoje můžete zvolit intenzitu i množství (čím méně kávy vyteče, tím bude chuťově výraznější).
Cappuccino či latte macchiato vyrobíte bez problémů pomocí samonasávací napěňovací trysky. Ta zvládne kromě páry vydat i horkou vodu. Přístroj můžete použít s filtrem pro změkčení vody, který je součástí balení. Nastavitelná je i teplota kávy, a to ve 3 stupních. Příjemnou zprávou je, že již tyto nejlevnější kávovary disponují některými automatizovanými postupy údržby – čisticím a odvápňovacím programem. Mají také nastavitelnou výpusť, jejíž maximální výška dosahuje 14 cm.
Série 6
Také tyto kávovary jsou dle výrobce určené pro přípravu 15 až 20 káv denně. Pořizovací cena se dle konkrétního modelu pohybuje od 14 do 22 000 Kč. Jednotlivé modely se mimo jiné liší i designem a barvou.
U této série se objevuje systém Aroma Balance, který vám umožní vytvořit tři aromatické profily. Mění tlak, rychlost průtoku vody a délku louhování kávy, čímž dosahuje kávy jemně kyselkavé a ovocité, nebo naopak kořenité a hořké. Stále si také můžete nastavit, jak chcete kávu silnou a kolik jí bude. Po nastavení si oblíbenou kávu můžete uložit jako „moji kávu“, aby ji přístroj připravil již pokaždé stejně.
Parametry espressa, tlak a možnosti nastavení teploty zůstávají stejné. Změny se však odehrály na poli doplňkových technologií. Kávovar je možné ovládat přes Bluetooth a aplikaci Nivona app, takže kávu si objednáte i z gauče. To zní sice skvěle, ale při přípravě nápojů pomocí trysky je stejně nutné v procesu pod ni hrníček podsunout. Plocha pro šálky je vyhřívaná, takže hotový nápoj bude pomaleji chladnout. Z nahřívaných hrníčků pijete i v prostředí kaváren.
Série 7
Touto sérií překračujeme hranici 20 000 Kč, za některé modely utratíte i 25 000 Kč. S cenou stoupá i výrobcem doporučené zatížení, tyto kávovary by měly bez problémů uvařit i 40 káv denně. Pokud budou sloužit v kancelářích, vhod přijde tišší mlýnek a lepší zvuková izolace – obojí by mělo zajistit méně rušivý provoz.
Změn doznala konstrukce kávovaru, která je nyní přizpůsobena přípravě cappuccina a dalších nápojů pomocí funkce OneTouch. Hrníček není nutné přesouvat pro doplnění mléka či horké vody, takže nápoje připravíte jedním stiskem, a pokud využijete Bluetooth, tak i na dálku. Design je celkově ucelenější, na výběr je z několika barevných variant.
V dalších parametrech nastavení se nabídka příliš nezměnila. Stále máte možnost zvolit 3 chuťové profily, 5 nastavení intenzity a 3 teplotní stupně. V nastavení Moje káva si můžete uložit 1 nebo 5 oblíbených receptur v závislosti na konkrétním modelu.
Série 8
Co se týče plánovaného zatížení, většina těchto strojů je na tom stejně jako kávovary předchozí série. Jejich cena mírně stoupla, stále se však pohybuje se mezi 20 a 30 000 Kč. Zmenšila se však kapacita nádržky, která pojme jen 1,8 l vody. To však není nikterak nízká hodnota – například v našem srovnání automatických kávovarů různých značek byla v době psaní tohoto článku (duben 2021) průměrná kapacita 1,85 l. Kapacita zásobníku na zrna zůstává nezměněna, do něj se vejde 250 g kávy.
Ikonickou součástí všech kávovarů Nivona je TFT displej. Ten zobrazuje všechny procesy přípravy kávy pomocí jednoduchých symbolů. V případě série 8 je vybaven tzv. Big Picture Mode zobrazujícím všechny informace barevně a přehledně. Přesně si můžete nastavit sílu, délku a hrubost mletí u každého šálku.
Co se dalších změn týče, funkce OneTouch byla doplněna o systém Duo Plus pro přípravu dvou mléčných nápojů najednou. Dokonce si můžete zvolit, zda poteče dříve mléko nebo káva. Funkce Moje káva umožní uložení až 10 receptur s vlastním nastavením síly kávy, teploty vody nebo chuťového profilu.
Série 9
Dostáváme se ke skutečně nákladným kávovarům, za které zaplatíte mezi 30 a 40 000 Kč. Určené jsou spíš náročným zákazníkům, hodí se například do kanceláří (kde udělá dobrou službu jejich tichý mlýnek). Kapacita nádržky na vodu se vrací zpět k 2,2l objemu, kapacita zásobníku kávy vzrostla na 270 g.
Na těchto přístrojích na první pohled zaujme zvětšený 5“ displej, dotykový, barevný a velmi přehledný. Výrobce si dal za cíl celkově usnadnit používání, v kávovarech je nahraný elektronický návod, který vás krok po kroku provede obsluhou. K tomu je namístě dodat, že kávovary Nivona komunikují i v českém jazyce, takže pokud neovládáte angličtinu, není třeba se bát, že se někde „zaseknete“.
Další vylepšení jsou již spíše menší. Počet stupňů teploty vody se zvýšil na 4. Kávovary si samozřejmě nechávají všechny výše popsané vychytávky nižších sérií.
Série 10
Aktuálně nejnovějším přírůstkem jsou kávovary 1030 a 1040. Charakterizuje je zejména vyšší výkon a kapacita – nádržka na vodu pojme 3,5 l, zrn můžete do kávovarů nasypat 600 g. Tyto přístroje tak udělají službu i větším kancelářím.
Dvojsečnou zbraní je rostoucí příkon, v tomto případě dosahující 2 700 W. Je potřebný pro rychlé nahřívání, takže s touto kapacitou bude určitě potřeba, zároveň však značí vyšší spotřebu, takže se nepříznivě projeví na nákladech za elektřinu. Je také třeba počítat s vyšší hmotností, která je oproti nižším sériím i dvojnásobná.
Na těchto kávovarech můžete nastavit 18 receptur, kterým upravíte nejrůznější parametry tak, aby vám káva vyhovovala co nejvíce. Mírně vyšší je také výpusť kávy, nastavit ji můžete až 16,5 cm nad plochu pro šálky.
Historie značky Nivona
Jak jste již mohli pochopit z úvodních řádků, historie značky Nivona nesahá příliš daleko. V roce 2005 přišli tři muži – Peter Wilder, Thomas Meier a Hans Errmann s myšlenkou na založení ryze německé společnosti, která by se věnovala výrobě luxusních kávovarů. Byli totiž unaveni z nudné práce v jedné zavedené italské firmě. Navíc se jim nelíbilo, že opravdu kvalitní kávovary umí vyrábět pouze italské a švýcarské podniky.
Jak řekli, tak udělali a v Norimberku vznikla Nivona. Její vizí bylo poskytovat vysokou kvalitu za rozumné ceny. Důraz kladla na funkčnost přístrojů, stejně jako na jejich dlouhou životnost a elegantní designové provedení. Když do světa vypustili svou první, a dosud jedinou, řadu zvanou CaféRomantica, bylo jasné, že jejich slova nebyla pouze marketingovými řečičkami.
Současnost značky Nivona
Podobně jako další exkluzivní značka Jura, nevlastní Nivona žádné výrobní kapacity, ale využívá externích firem. Montáž a seřízení kávovarů má na starosti závod Eugster/Frismag ve své továrně ve švýcarském Romanshornu.
Další oblíbené značky
Nováček na trhu Nivona konkuruje i několika starším populárním značkám, patří mezi ně například De’Longhi, Krups, Jura a Philips. Stejně jako značce Nivona, i ostatním lídrům na trhu jsme věnovali samostatné články, odkazy na ně najdete v následujících odstavcích.
De’Longhi
Italský výrobce De’Longhi má jedno z nejširších pokrytí trhu, nabízí několik stovek modelů automatickcých, pákových i kapslových kávovarů. Od značky De’Longhi můžete pořídit luxusní plně automatické modely za desetitisíce, ale i cenově dostupné kávovary do domácnosti za několik tisíc. Pokud vás zajímají jednotlivé řady automatických kávovarů, nebo třeba bližší informace o této značce, podívejte se na článek o nejlepších automatických kávovarech De’Longhi.
Krups
Německá firma Krups se svým sortimentem podobá značce De’Longhi, stejně jako ona cílí na širokou skupinu uživatelů. Známá je zejména díky přístrojům Nescafé Dolce Gusto, nabízí ale i množství automatických pressovačů, jak se můžete přesvědčit v článku zaměřeném právě na nejlepší automatické kávovary značky Krups.
Jura
Značka Jura se specializuje primárně na dražší modely s cenovkou nad deset tisíc korun. Ty se vyrábějí ve Švýcarsku, jako jeden z mála producentů se firma Jura vyhýbá výrobě v Číně.
Philips
Firmu Philips pravděpodobně nemusíme zdlouhavě představovat, jde o jednoho z nejznámějších výrobců elektroniky na světě. Ne každý ale ví, že má ve svém sortimentu také kávovary, zejména plně automatické modely. Ty vynikají především vysokým příkonem, pořizovací cena je potom různá, od několika tisíc po desetitisíce. Na jednotlivé produktové řady se můžete podívat v našem článku o nejlepších kávovarech Philips, ve kterém jsme rozebrali nejen jednotlivé řady, ale také historii a současnost této známé společnosti.
Dobrý den, kávovar Nivona pod sebou zanechává louži vody nebo kávy. Kávovar je v záruce. Děkuji, Hladíková