Historie značky
Jak jste již mohli pochopit z úvodních řádků, historie značky Nivona nesahá příliš daleko. V roce 2005 přišli tři muži – Peter Wilder, Thomas Meier a Hans Errmann s myšlenkou na založení ryze německé společnosti, která by se věnovala výrobě luxusních kávovarů. Byli totiž unaveni z nudné práce v jedné zavedené italské firmě. Navíc se jim nelíbilo, že opravdu kvalitní kávovary umí vyrábět pouze italské a švýcarské podniky.
Jak řekli, tak udělali a v Norimberku vznikla Nivona. Její vizí je poskytovat vysokou kvalitu za rozumné ceny. Důraz je kladen na funkčnost přístrojů, stejně jako na jejich dlouhou životnost a elegantní designové provedení. Když do světa vypustili svou první, a dosud jedinou, sérii zvanou CaféRomantica, bylo jasné, že jejich slova nebyla pouze marketingovými řečičkami.
Kdo a kde vyrábí Nivona
Podobně jako další exkluzivní značka Jura, nevlastní Nivona žádné výrobní kapacity, ale využívá externích firem. Montáž a seřízení kávovarů má na starosti závod Eugster/Frismag ve své továrně v Romanshornu.
Charakteristika
Na trhu se v současné době vyskytuje zhruba třicítka modelů značky Nivona. Jedná se výhradně o automatické espressovače. Všechny jsou ovládány výlučně elektronicky prostřednictvím TFT displeje.
Jejich příkon se pohybuje okolo 1 450 W, tlak čerpadla dosahuje 15 barů a nádoba na vodu má objem přesahující 2 litry. Tyto parametry jsou shodné pro veškerou produkci značky a liší se pouze dodatečné technologie.
Pokud jde o cenu, pohybujeme se v průměru okolo 25 000 korun. V nabídce ovšem naleznete i levnější kávovary, dostupné i za cenovku o deset tisíc nižší. Nejdražší přístroj je potom k mání za 60 000 Kč. Rozptyl je tedy velmi výrazný a na své si přijde prakticky každý.
Produktové řady
Jelikož společnost Nivona není na trhu příliš dlouho, má za sebou pouze jedinou produktovou řadu. Tou je CaféRomantica.
CaféRomantica
Všech 30 modelů spadá do produktové řady CaféRomantica, která se dále dělí na pořadová čísla 6, 7, 8. Vyznačují se standardním příkonem 1 450 W a tlakem čerpadla 15 bar. Objem nádoby se kus od kusu liší a pohybuje se v rozmezí od 1,8 do 3 litrů.
Aroma Balance systém vám umožní vytvořit tři aromatické profily. Vy a vaši blízcí si mohou nastavit, jak silnou kávu vlastně chcete. Kávovar na to bude při dalším vaření pamatovat.
Patentovanou technologií je systém Aromatica. Ten využívá služeb kónicky tvarovaného mlýnku, jež zpracuje zrna přesně podle vaší chuti. Namletá pochutina následně prochází do spárovací komory, kde se setkává s horkou vodou. Působením tlaku vody se varná komora zvedne a voda s kávou se víří, díky čemuž je dosaženo bohatší chuti a silnějšího aroma.
Cappuccino či latte macchiato vyrobíte bez problémů pomocí samonasávací napěňovací trysky. Ta zvládne kromě páry vytvořit i horkou vodu. Napěňování zahájíte stiskem jediného tlačítka.
Ikonickou součástí všech kávovarů Nivona je TFT displej. Ten zobrazuje všechny procesy přípravy kávy pomocí jednoduchých symbolů. V případě řady 8 je vybaven tzv. Big Picture Mode zobrazující všechny informace barevně. Přesně si můžete nastavit sílu, délku a hrubost mletí u každého šálku. Dražší zařízení navíc využívají bluetooth rozhraní, takže je možné je ovládat i z pohodlí gauče.
Další oblíbené značky
Nováček na trhu Nivona konkuruje i několika starším populárním značkám, patří mezi ně například De’Longhi, Krups, Jura a Philips. Stejně jako značce Nivona, i ostatním lídrům na trhu jsme věnovali samostatné články, odkazy na ně najdete v následujícím krátkém představení jednotlivých značek.
De’Longhi
Italský výrobce De’Longhi má jedno z nejširších pokrytí trhu, nabízí několik stovek modelů automatickcých, pákových i kapslových kávovarů. Od značky De’Longhi můžete pořídit luxusní plně automatické modely za desetitisíce, ale i cenově dostupné kávovary do domácnosti za několik tisíc. Pokud vás zajímají jednotlivé řady automatických kávovarů, nebo třeba bližší informace o této značce, podívejte se na článek o nejlepších automatických kávovarech De’Longhi.
Krups
Německá firma Krups se svým sortimentem podobá značce De’Longhi, stejně jako ona cílí na širokou skupinu uživatelů. Známá je zejména díky přístrojům Nescafé Dolce Gusto, nabízí ale i množství automatických pressovačů, jak se můžete přesvědčit v článku zaměřeném právě na nejlepší automatické kávovary značky Krups.
Jura
Značka Jura se specializuje primárně na dražší modely s cenovkou nad deset tisíc korun. Ty se vyrábějí ve Švýcarsku, jako jeden z mála producentů se firma Jura vyhýbá výrobě v Číně.
Philips
Firmu Philips pravděpodobně nemusíme zdlouhavě představovat, jde o jednoho z nejznámějších výrobců elektroniky na světě. Ne každý ale ví, že má ve svém sortimentu také kávovary, včetně plně automatických modelů. Ty vynikají především vysokým příkonem, pořizovací cena je potom různá, od několika tisíc po desetitisíce. Na jednotlivé produktové řady se můžete podívat v našem článku o nejlepších kávovarech Philips, ve které jsme rozebrali nejen jednotlivé řady, ale také historii a současnost této známé společnosti.