Tento článek je zcela zaměřen na značku Krups a automatické kávovary, které nabízí. Pomůže vám zorientovat se v portfoliu výrobce a snadno tak zjistíte, zda se v něm ukrývá i nějaký produkt ideální právě pro vás.
- O výběru automatického kávovaru – ať už plánujete nákup jakékoliv značky, pohlídejte si dostatečný tlak, rychlé nahřívání a pro vás idální způsob šlehání pěny.
- Specifika Krups – tento výrobce nabízí dobré parametry za relativně nižší cenu.
- Produktové řady – mezi automatickými kávovary najdete řady Espresseria, Evidence a Intuition Preference.
- Historie – společnost byla založena roku 1846 a původně se zabývala výrobou domácích vah.
- Současnost – značka nyní funguje pod francouzským konglomerátem Groupe SEB.
Parametr | Specifika u kávovarů Krups |
Parní tlak | 15 bar |
Příkon | 1450 W |
Objem nádobky na vodu | 1,5-3 l |
Nastavitelné parametry | Tvrdost vody, teplota vody, síla kávy, hrubost mletí, výška výpusti (hrnku) |
Šlehání pěny | U levnějších starších řad manuální, u nových automatické |
Cenové rozpětí | 6-20 000 Kč |
Podle čeho vybírat automatický kávovar
Když už se rozhodnete pro automatický kávovar, počítáte s tím, že kávu připraví v odpovídající kvalitě a (téměř) sám. Aby tomu tak skutečně bylo, nepodceňte pečlivý výběr a zkontrolujte, že váš favorit disponuje všemi podstatnými náležitostmi.
- Není podezřele levný a je od ověřeného výrobce. Už na začátku je lepší se připravit na to, že automatické kávovary jsou poměrně nákladná zařízení. Koupě nekvalitního přístroje byste mohli litovat.
- Disponuje tlakem kolem 15 bar. K ideální extrakci espressa je totiž potřeba tlak 9 bar, a protože domácí přístroje nedokáží tlak držet konstantně, potřebují jistou rezervu (Zdroj: Vybero).
- Přizpůsobí parametry vody i kávy. Lepší automatické kávovary disponují nastavením teploty a tvrdosti vody, hrubosti mletí kávy nebo využitím zrnek mletých dopředu.
- Nabízí vámi preferovaný způsob přípravy mléka. Vybrat si můžete mezi tryskou, která vás nechá našlehat mléko podle vašich představ, a automatickým šleháním, které neovlivníte, ale zase bude bez práce.
- Odpovídá plánovanému zatížení. Jiný model si vybere jednotlivec, jiný velká rodina – rozdílná bude kapacita nádobek na vodu, zrna i odpadního zásobníku.
- Celkově vám vyhovuje. Rychle se nahřívá, hodí se do vaší kuchyně, automaticky se odvápňuje apod.
Specifika značky Krups
Portfoliu značky Krups jednoznačně dominují espressovače. V menší míře můžete v obchodech nalézt i automatické a kapslové přístroje. Pokud hledáte pákové kávovary, pár kousků zde také najdete, jiné značky vám však poskytnou mnohem širší nabídku. Valná většina produktů je ovládána elektronicky, levnější zůstávají věrné klasickým tlačítkám a knoflíkům.
Příkon bývá standardně mezi 1 400 a 1 850 W. Dostačuje tak pro rychlou přípravu nápoje, aniž by zbytečně zatěžoval síť a peněženku dodatečnými výdaji za energie. Parní tlak se drží hodnoty 15 bar. Na trhu najdeme i přístroje s ještě vyšším číslem, pro potřeby domácí přípravy kávy je však tato hodnota optimální. Co se nádržky na vodu týče, nejmenší ji mají kapslové kávovary, kde se pohybuje kolem 1 litru. Automatické stroje nabídnou 1,7litrovou, ale také 3litrovou kapacitu.
Cenově se pohybujeme zhruba v nižším průměru. Neautomatické kávovary pořídíte za sumu okolo 4 000 korun, plně automatizované stroje jsou zhruba o 4 tisíce dražší. Naprostá většina modelů je prodávána za částku do 20 000 korun.
Produktové řady Krups
Ikonou, která dodnes rezonuje napříč společností, je řada Nescafé Dolce Gusto. V oblasti automatických spotřebičů však mají největší význam série Espresseria a Evidence, pomalu se začíná objevovat i řada Intuition Preference.
Espresseria
Série Espresseria zahrnuje plně automatické kávovary umožňující připravit tři různé typy káv (espresso, latté a cappuccino). Čerpadlo má tlak 15 barů, nádoba na vodu pojme 1,7 l vody a příkon 1 450 W taktéž nevybočuje ze známého průměru.
Technologie Thermoblock využívá elektronicky řízeného průtokového ohřevu. Ten zajišťuje spaření kávy na správnou teplotu. Hydraulický pěchovací systém umožňuje stlačit kávu silou 30 kg/cm2, čímž se dosáhne intenzivní chuti.
Systém automatického čištění spařovací komory napomůže udržovat vnitřní prostředí kávovaru vždy čisté. Nic není nutné dělat manuálně, program se o vše postará sám. Automatický mlýnek nabízí tři stupně hrubosti zrn. Vnitřní senzory přesně vyhodnotí množství kávu a tomu uzpůsobí délku mletí.
Evidence
Produktová řada Evidence zahrnuje dražší automatické přístroje. Obvyklá prodejní cena se pohybuje kolem 15 000 korun. Parametry jsou klasické – příkon 1 450 W, tlak 15 bar a kapacita nádrže na vodu 2,3 l.
Velmi pestrá je nabídka nápojů, čítající až 15 různých položek. Samozřejmostí jsou jak klasická espressa, tak i kávy s velmi hustou krémovou pěnou. Technologie Krups Quattro Force umožňuje připravit velmi rychle kávu splňující i ta nejpřísnější měřítka – zaměřuje se na mlýnek, spařovací jednotku i údržbu. V zásadě dochází k automatizaci veškerých funkcí včetně následného čištění parní trysky.
Intuition Preference
Na těchto kávovarech na první pohled zaujme velký přehledný displej. Výrobce věnoval péči jednoduchosti ovládání, takže barevnými kontrolkami signalizuje, jak probíhá příprava nápoje, zda je třeba provést údržbu. Pro zábavu můžete také přiřazovat barvy oblíbeným kávovým nápojům.
Jak už bylo obvyklé u řady předchozí, kávovary zvládají údržbu a čištění automaticky. Opět se setkáte s technologií Quattro Force a až s 15 recepty na různé nápoje. Počet hrubosti mletí se zvýšil na 5, nádržka na vodu pojme 3 litry. Daní za výše zmíněné výhody je poněkud vyšší cena, která u této řady osciluje kolem 20 000 Kč.
Historie značky Krups
Cit pro detail a přesnost, o to šlo firmě Krups vždy. Jak by také ne, když se od počátku zabývala produkcí vysoce přesných vah pro použití v domácnostech i obchodních domech. Robert Krups, muž, který stál za jejím vznikem již v roce 1846 viděl právě v detailech největší význam. O několik desítek let později, na konci 19. století, byl podnik nejvýznamnějším výrobcem vah v Evropě.
Následujících padesát let bylo ve znamení neustálého vylepšování vlajkových produktů. Nekonala se žádná velká expanze ani vstup do nových oblastí. Ten přišel až v 50. letech 20. století, kdy rostla poptávka německých domácností po spotřebičích usnadňujících práci. Tak vznikly první automatické mlýnky na kávu, mixéry a konečně v roce 1961 kávovary. Jejich obrovský úspěch předznamenal budoucí orientaci společnosti.
Zajímavostí je, že mlýnek na kávu 223 Coffina Super se objevil ve slavném filmu Vetřelec a o pár let později i v dalším trháku Zpátky do budoucnosti. To jen dokládá jeho věhlas a technologickou dokonalost.
Od přelomu století
Turbulentní 90. léta byla ve znamení obrovského zájmu veřejnosti o chutnou kávu. Krups začal se svými kávovary expandovat i mimo Německo. Spolu s Nestlé vytvořili první Nespresso, jehož koncept později přebraly i další firmy a vystavěly na něm velmi úspěšné podnikání.
Roku 1999 firma vlivem vleklé krize zavřela továrnu v irském Limericku. Jen o dva roky později musela vyhlásit bankrot a přešla do vlastnictví francouzského konglomerátu Groupe SEB. Ten ji přidal ke svým dříve získaným označením Moulinex, Tefal nebo Rowenta.
V novém tisíciletí došlo postupně k představení výčepních zařízení, kávovarů Dolce Gusto a plně automatických přístrojů. Značka Nescafé Dolce Gusto si postupem času vydobyla až kultovní status.
Současnost značky Krups
Ačkoliv již značka nefunguje samostatně, její dědictví přežívá, dokonce ani vývoj kávovarů nezakrněl. Krups postupně uvádí na trh další novinky, jako například automatické čištění trysky nebo propojení kávovaru s mobilním telefonem, na němž si můžete objednat nápoj i nastavit jeho parametry.
Groupe SEB, která stojí za výrobou spotřebičů s označením Krups má většinu svých výrobních kapacit v Číně, v menšině pak ve Francii. Produkce kávovarů je rozdělena mezi továrny v Asii a původní německé závody.
Další oblíbené značky
Kromě značky Krups najdete na trhu ještě několik výrazných lídrů, patří mezi ně například značky De’Longi, Philips, Jura a Nivona. Každý z producentů má svá specifika, v následujícíh řádcích vám proto jednotlivé výrobce stručně představíme, více informací se o nich můžete dočíst v samostatných článcích.
De’Longhi
Silné zastoupení na českém trhu mají i kávovary italské značky De’Longhi. Vybírat můžete mezi pressovači, kapslovými, pákovými i automatickými kávovary v různých cenových kategoriích, od několika tisíc po desetitisíce korun. V nabídce jsou modely s příkonem od 1 000 do 1 850 W a parním tlakem 15-16 bar. Více o historii a charakteristikách této značky se můžete dočíst v článku o nejlepších automatických kávovarech De’Longhi.
Philips
Výraznou vlastností kávovarů Philips je zejména jejich vysoký příkon až 1 850 W. Stejně jako většina výrobců, i tato Nizozemská značka cílí na širokou skupinu uživatelů, nabízí proto sortiment od překapávačů po plně automatické kávovary.
Cenové rozmezí je velmi široké, domů si můžete koupit překapávač za tisíc, do kanceláře třeba i high-endový automatický kávovar za 30 000 Kč. Produktům této značky jsme věnovali samostatný článek, ve kterém se můžete dočíst více o například jednotlivých produktových řadách nejlepších automatických kávovarů Philips.
Jura
Švýcarská společnost Jura se zaměřuje primárně na high-endové kávovary, jejich cena se pohybuje v řádech desetitisíců korun. Nabízí pouze plně automatické přístroje s elektronickým ovládáním, příkonem až 1 450 W a objemem až 3 litry.
Nivona
Jedním z nováčků na trhu s kávovary je německá společnost Nivona, založená v roce 2005. Zaměřením je blízká značce Jura, obě firmy se specializují zejména na dražší produkty za desetitisíce korun, na rozdíl od Jury ale Nivona nabízí i dostupnější modely s cenou pod 10 000 Kč. Základní charakteristikou kávovarů Nivona je příkon 1 450 W, objem kolem 2 litrů a parní tlak 15 bar. Další specifika jednotlivých produktových řad najdete v článku věnovanému nejlepším automatickým kávovarům Nivona.
Dobrý den,
nenašel jsem v článku pro srovnání výrobců možnost uživatelsky odnímatelné spařovací jednotky, což je pro údržbu přístroje zásadní.
Děkuji za informace. S pozdravem, Palkovič Milan.