Recenze a test Philips EP 2230/10 | Arecenze
Menu

Recenze a test Philips EP 2230/10

79,3 % Hodnocení
redakce

Klady a zápory

Klady

 • Jednoduché čištění
 • 12 úrovní hrubosti mletí
 • Automatické šlehání mléka

Zápory

 • Plastové komponenty
 • Z mléčných nápojů pouze cappuccino
12 000 Kč Orientační cena
 • 9,4/10
  Hodnocení výkonu
 • 8,0/10
  Hodnocení objemu
 • 7,5/10
  Hodnocení možností a nastavení
 • 8,5/10
  Hodnocení výbavy a funkcí
 • 79,3 %
  Celkové
  hodnocení

Souhrnné údaje 

V kategorii základních parametrů kávovaru Philips najdete hodnoty, které byly v době psaní recenze (listopad 2021) pro automatické kávovary typické a srovnatelé i s mnohem dražšími modely na trhu. Rozhodli jsme se ho proto reálně otestovat a zjišťovali jsme, zda při používání nenarazíme na nějaké nedostatky, které udávané parametry neodhalí. Jak to celé dopadlo se dozvíte právě v této recenzi.

Parní tlak má klasických 15 barů, což je typické pro téměř všechny automatické kávovary určené do domácnosti. Kapacita nádržky na vodu 1,8 l odpovídá zhruba průměru, stejně na tom je i odpadní zásobník s kapacitou 12 šálků. Nepatrně nad průměrem potom najdeme příkon 1 500 W, což by mělo značit poměrně svižné zahřívání přístroje. I zásobník na kávová zrna je s kapacitou 275 g spíše větší, rozdíly mezi jednotlivými kávovary ale nejsou v tomto ohledu nijak dramatické.

Unboxing a video z testování

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Philips

23 % De'Longhi, 20 % Krups, 20 % Philips, 10 % Nivona, 7 % Jura, 3 % Philco, 3 % Saeco, 3 % Eta, 3 % Siemens, 3 % Sencor, 3 % Neuvedeno
Parní tlak (bar)

15

87 % 15, 13 % 19
Příkon (W)

1 500

1 475,67
Objem nádobky na vodu (l)

1,8

1,88
Objem zásobníku na kávu (g)

275

266,67
Objem odpadního zásobníku (šálky)

12

12,65
Počet stupňů hrubosti mletí

12

7,77
Použití mleté kávy

Ano

67 % Ano, 33 % Ne
Nastavitelná teplota vody

Ano

93 % Ano, 7 % Ne
Nastavitelná síla kávy

Ano

97 % Ano, 3 % Ne
Možnost ukládání vlastních receptů

Ne

80 % Ne, 7 % Ano, 1 recept, 3 % Ano, v aplikaci, 3 % Ano, 5 receptů, 3 % Ano, 10 receptů, 3 % Neuvedeno
Počet šálků najednou

2

90 % 2, 10 % 1

Možnosti a nastavení

Přístroj je poměrně variabilní. Kávovar Philips si poradí jak s kávovými zrny, které vám umele na 12 různých hrubostí, tak s mletou kávou. Nastavit si můžete klasicky intenzitu neboli sílu aromatu nápoje podle toho, jak ho máte rádi. Přizpůsobit se dá také teplota, ta se však vybírá v širším nastavení, takže to určitě není o tom, že byste ji měnili pro každý nápoj zvlášť. Spíš si jednu ze tří požadovaných teplot zvolíte předem a volba zůstává v kávovaru uložena.

Kávovar zvládá také přípravu kávy do dvou šálků současně, to ale neplatí při použití mleté kávy nebo pro přípravu cappuccina. Nadstandardem je v tomto případě pouze nabídka hrubostí, ostatní prvky jsou u dnešních kávovarů běžné, jejich absence by ale byla značnou nevýhodou.

Vybavení a funkce

Pokud jde o vybavení a funkce, kávovar má docela co nabídnout, žádné smart funkce však nečekejte. Především zvládá samostatně vyšlehat mléčnou pěnu. Výpusť je výškově nastavitelná, takže se přizpůsobí velikosti vašeho hrnku. Maximální výška hrníčku nebo sklenky je zhruba 15 centimetrů, větší už se pod šlehač mléka ani výpust nevleze. Z mléčných nápojů umí kávovar připravit pouze cappuccino, množství mléka lze regulovat tím, kolik ho do nádobky nalejete, řídit se můžete podle rysek. Mnohdy velmi oblíbené latte macchiato v nabídce nemá, vysokou sklenici tedy ani nebudete potřebovat.

Ovládání kávovaru je díky dotykovému displeji poměrně jednoduché. Nenechte se však zmást produktovými fotografiemi na internetu. Z těch to totiž vypadá, že má kávovar jeden velký displej, na kterém se zobrazují ikonky. Jedná se však spíše o dotykový panel, obrázky zde jsou natrvalo a rozsvěcují se jen jednotlivé kontrolky. Nepovažujeme to ale za nevýhodu, naopak jde alespoň na vše hezky vidět.

Jelikož může být pro uživatele důležitá také velikost kávovaru, v tabulce uvádíme i jeho rozměry.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Šlehání mléka

Automatické s nádobkou

47 % Automatické s hadičkou, 30 % Automatické s nádobkou, 20 % Parní tryskou, 3 % Možnost volby (automatické s nádobkou + parní tryska)
Počet přednastavených nápojů

3

6,63
Výdej horké vody

Ano

93 % Ano, 7 % Ne
Ovládání

Dotykový displej

67 % Dotykový displej, 27 % Manuální + malý displej, 7 % Manuální
Nastavitelná výška výpusti

Ano

100 % Ano
Automatické čištění

Ano

100 % Ano
Automatické odvápňování

Ano

100 % Ano
Úsporný režim

Ano

97 % Ano, 3 % Neuvedeno
Výška (cm)

36,6

36,25
Šířka (cm)

29

25,33
Hloubka (cm)

43,4

41,72
Hmotnost (kg)

8

8,83

Hodnocení přípravy kávy

Jak už jsme říkali na začátku, příkon kávovaru naznačuje jeho poměrně rychlé nahřívání. Od zmáčknutí tlačítka zapnutí trvá přístroji přesně 54 sekund, než se kompletně připraví k použití. Nemusíte se tedy obávat žádného výrazného ranního zdržování. Kávu vám pak namele a připraví zhruba za půl minuty, záleží na tom, kolik vody si zvolíte. Řeč je o přípravě klasické kávy nebo espressa, nápoj s mléčnou pěnou bude trvat o něco déle.

Důležitá bývá při výběru kávovaru také jeho hlučnost. Tu však výrobci v parametrech často neuvádí a nelze ji dohledat. My jsme se ji proto rozhodli co nejobjektivněji přeměřit. Během mletí hlukoměr ukazoval maximálně 85 dB. Jedná se samozřejmě o nejhlučnější moment přípravy, ve zbytku času už hluk nepřesáhl 65 dB, což považujeme za docela slušné. Celkově bychom hlučnost zhodnotili jako průměrnou. Určitě se nejedná o nejtišší model, na druhou stranu na trhu najdete i mnohem hlasitější kávovary.

Co se pak samotné chuti kávy týče, je podobná jako z ostatních automatických přístrojů a v redakci nám chutnala. Pozitivně jsme zhodnotili i šlehání mléčné pěny. Při použití plnotučného mléka vytvoří systém hezky nadýchanou pěnu. Výborně nacvičeným ručním šleháním byste sice docílili nejspíš dokonalejšího výsledku, na druhou stranu ne každý by tento úkon zvládl.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Hlučnost během mletí (dB)

85

3 % 85, 97 % Neuvedeno
Hlučnost při přípravě kávy (dB)

65

3 % 65, 97 % Neuvedeno
Doba nahřívání kávovaru (s)

54

3 % 54, 97 % Neuvedeno
Rychlost přípravy kávy (s)

32

3 % 32, 97 % Neuvedeno
Materiál odkapávací mřížky

Plast

3 % Plast, 97 % Neuvedeno

Hodnocení čištění a údržby kávovaru

Samotnou údržbu a čištění považujeme za jednu z nejsilnějších stránek tohoto kávovaru. Týká se to především systému na šlehání mléka. Stejně jako u ostatních podobných modelů od Philipsu, i zde stačí jednoduše rozložit nádobku a opláchnout pod tekoucí vodou. Nemusíte se starat o žádné hadičky ani pročišťování, což je opravdu velká výhoda. V různých útrobách totiž mléko často zasychá a kazí se, což se vám v tomto případě zkrátka nestane.

Jednoduché je i vyjmutí napařovací jednotky, kterou je dobré proplachovat alespoň jednou týdně. O odvápnění se pak postará automatický program, celý proces trvá zhruba 30 minut. Díky vodnímu filtru jej nebudete muset provádět tak často. První dostanete v balení, po nějaké době ho však musíte vyměnit. Pořídíte ho za zhruba 300 korun.

Hodnocení ostatních uživatelů

Recenze na tento kávovar jsou ve velké převaze pozitivní. Majitelé si chválí, že produkt naprosto splnil jejich očekávání a jsou s ním spokojení. Nepřekvapivě vyzdvihují především snadné čištění a jednoduché ovládání. Negativa na samotné fungování se téměř neobjevují, někomu však připadá mlýnek docela hlučný, jiní si naopak pochvalují tichý provoz. Záleží tedy na tom, na co jste zvyklí, do jaké místnosti kávovar umístíte a podobně. Občas se objeví také výtka, že se pod výpust nevejde velká sklenice, s tím je proto potřeba počítat.

Hlavní výhody a nevýhody

Mezi hlavní výhody kávovaru patří již zmíněná jednoduchá údržba a čištění mléčného systému. Oceňujeme také rozsáhlé možnosti různého nastavení, především co se hrubosti mletí týče. Nesmíme samozřejmě zapomenout ani na docela nízkou pořizovací cenu. Ta se odrazila pouze na některých komponentech kávovaru, například nádobka na vodu je vyrobena z docela tenkého plastu a při manipulaci se mírně prohýbá. Rovněž odkapávací miska a mřížka jsou plastové. Pro někoho by mohla být nevýhodou také absence parní trysky pro ruční šlehání mléčné pěny, většina lidí si však tento kávovar pořizuje stejně kvůli přítomné automatice.

Naše hodnocení a závěr

Přesto, že je cena kávovaru Philips EP 2230/10 v porovnání s konkurencí poměrně přívětivá, nedá se říct, že by za dražšími konkurenty v něčem zásadně zaostával. Má více než dostačující parní tlak i příkon, jeho kapacita vodní nádržky sice není nijak závratná, pro domácí použití by ale měla stačit bez problémů. Pokud hledáte model do kanceláře, možná vám bude lépe vyhovovat některý z objemnějších kávovarů, například Saeco Lirika OTC.

Silnou stránkou kávovarů značky Philips je mlýnek, který i v tomto případě nabízí 12 různých úrovní hrubosti. Jeho hlučnost není nijak extrémně obtěžující, záleží to ale samozřejmě také na subjektivním posouzení. Z funkcí stojí za vypíchnutí zejména automatické šlehání mléka a jeho snadno omyvatelný systém. Jeho údržba bývá totiž u mnohých kamenem úrazu, Philips to má však vyřešené velmi chytře a mléko se nikde neusazuje ani nezasychá.

12 000 Kč Orientační cena
Autor: Iveta Polášková | Datum: | Produkt: Philips EP 2230/10 | Hodnocení: 79,3 %
Iveta Polášková je milovnicí kávy a ráda zkouší různé způsoby její přípravy. Snadno tak poradí, komu sedne automatický kávovar a kdo by měl sáhnout spíš po kávovaru pákovém nebo třeba po překapávači. Díky zkušenostem v oboru ráda vyjasní, v čem spočívá nastavení tvrdosti vody nebo jaké jsou rozdíly mezi různými značkami na trhu. Jejímu zájmu neunikla ani témata příbuzná, například mlýnky na kávu.
Redaktorka

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Philips EP 2230/10

Philips EP 2230/10

12 000 Kč Orientační cena