Menu

Recenze a srovnání De’Longhi ECOV 311

78,4 % Celkové hodnocení

Vintage vzhled v kategorii Pákové kávovary pro nenáročné

Klady

  • Vintage vzhled
  • Pro začátečníka dobrá tryska i sítka
  • Kompatibilní s polštářky na porcovanou kávu

Zápory

  • Pěchovadlo na kávu připevněné ke kávovaru
  • Méně možností nastavení
  • Méně doplňkových funkcí
4 300 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

De’Longhi ECOV 311 představuje pákový kávovar z nižší cenové kategorie. Pochází z řady Icona Vintage a na první pohled zaujme originálním vzhledem. Pod vyladěným designem se skrývá vibrační čerpadlo o tlaku 15 bar, které je pro domácí kávovary typické. Jako topný systém byl zvolen termoblok, což také není nijak překvapující. Ten je u malých kávovarů často používán, oblíben je zejména pro rychlost nahřívání. Topný systém kávovaru neumožňuje přípravu espressa a šlehání mléka zároveň, stejně jako téměř všechny kávovary této cenové kategorie (v srpnu 2021). Příkon je ve srovnání s konkurencí o něco nižší, což by mohlo vyústit v poněkud delší dobu nahřívání.

Pro šlehání mléka slouží manuální tryska. Sice nejspíš bude chvíli trvat, než se s ní naučíte zacházet, odměnou vám pak bude naprostá kontrola nad mlékem a stupněm nahřátí či napěnění. Konkrétně zde naleznete typ panarello, který je doplněn o malý otvor na přívod vzduchu. Zásobník na vodu můžete naplnit 1,4 l vody, což je v rámci cenové kategorie poměrně dost.

Tryska panarello kávovaru De'Longhi

Tryska panarello

Parametr Tento produkt
Výrobce

De'Longhi

Systém zahřívání

Termoblok

PID

Ne

Typ čerpadla

Vibrační

Tlak (bar)

15

Tlakoměr

Ne

Příkon (W)

1 100

Způsob šlehání mléka

Tryskou

Typ trysky

Panarello

Objem zásobníku vody (l)

1,4

Nastavení a uživatelský komfort

Protože tento kávovar De’Longhi patří mezi pákové, asi nepřekvapí, že ohledně možností nastavení za automatickými přístroji poměrně zaostává. Neumožňuje například nastavení teploty vody nebo množství kávy, která z vašeho přístroje automaticky vyteče. Až budete mít kávy v šálku dost, vypnete její extrakci manuálně. Kávovar neumožňuje ani nastavení na tvrdost vody ve vaší domácnosti a nedočkáte se ani automatického odvápňovacího programu. Nutno však dodat, že odvápňování není až tak složité, takže se bez něj v pohodě obejdete.

Stále se však najde několik drobností, jimiž výrobce svůj stroj pro zvýšení uživatelského komfortu vybavil. Nádržka je odnímatelná, takže ji můžete dolévat přímo z kohoutku a ne přes další nádobu, kávovar se také po delší době nečinnosti automaticky vypne, což bude vyhovovat zejména zapomětlivým jedincům. Pokud často spěcháte, potěšíme vás sdělením, že kávovar je kompatibilní s E.S.E. pody, polštářky naplněnými mletou kávou. Tyto polštářky můžete vložit do páky a připravit si kávu; ušetříte tím čas, protože ji nebudete muset mlít, a také následná očista bude o něco snazší.

Parametr Tento produkt
Nastavitelná teplota vody

Ne

Nastavení automatického množství vody

Ne

Nastavení na tvrdost vaší vody

Ne

Automatické vypnutí

Ano

Automatický odvápňovací program

Ne

Odnímatelná nádržka na vodu

Ano

Zabudovaný mlýnek

Ne

Kompatibilní s E.S.E. pody

Ano

Další příslušenství a rozměry

Jak je u malých domácích přístrojů časté, parní trysku lze použít také jako výdejník horké vody. Ta se hodí na čaj nebo pro přípravu kávových nápojů typu lungo či americano. Vrchní plocha kávovaru je vyhřívaná, takže během nahřívání kávovaru můžete trochu ohřát i šálky. V balení naleznete tři sítka, dvě přetlaková pro jednu či dvě porce a jedno speciální pro porcovanou kávu v E.S.E. podech. Dalším bonusem pro milovníky napěněné kávy může být speciální zpěňovač „disco crema“ umístěný v sítkách. Zklamáním je ovšem tamper. Nejen že je plastový, navíc je také připevněný k tělu kávovaru vedle hlavy. Pro upěchování kávy je tedy třeba páku zvednout a tlačit ji proti tamperu zespodu, což je většinou uživatelů hodnoceno jako nepohodlné a neefektivní.

 

Rozměry a hmotností tento stroj zapadá mezi malé domácí kávovary. Jedná se zkrátka o kompaktního kuchyňského pomocníka, který nezabere moc místa na lince a v případě potřeby může být rychle uklizen a přenesen. Daní za snadnou mobilitu je ovšem horší manipulace s pákou, při jejím připevňování je totiž nutné kávovar druhou rukou přidržovat.

Parametr Tento produkt
Výdejník horké vody

Ano

Nahřívací plocha na šálky

Ano

Sítka v balení

2x přetlaková, 1x na porcovanou kávu

Tamper v balení

Plastový, připevněný ke kávovaru

Konvička v balení

Ne

Výška (cm)

31,5

Šířka (cm)

28

Hloubka (cm)

22,5

Hmotnost (kg)

4,1

Hodnocení ostatních uživatelů

Asi není velkým překvapením, že v uživatelských recenzích tohoto kávovaru se nejčastěji objevují zmínky o designu. Dále si uživatelé chválí relativně nízkou cenu a dobrou chuť kávy. Pokud se zaměříme na výtky, více uživatelů uvedlo, že kávovar je příliš lehký a uchycení páky tedy provázejí obtíže. Dle některých uživatelů jde také o přístroj poměrně hlučný. Celkově jsou majitelé kávovaru spokojeni a považují jej vzhledem k ceně za dobrý stroj. Někteří ovšem připouštějí, že pro znalce a náročnější uživatele nemusí být dostatečný.

Hlavní klady a zápory

Hlavním přínosem De’Longhi ECOV 311 je bezesporu jeho vintage vzhled, díky kterému se hodí do stylově vyladěných kuchyní. Jako další benefit vidíme v této cenové kategorii nepříliš častou kompatibilitu s porcovanou kávou v E.S.E podech. Pokud patříte mezi začátečníky, potěší vás panarello tryska pro snazší pěnění mléka a přetlaková sítka, která zajistí dobrou kávu i těm, kteří ještě tápou ohledně správné hrubosti mletí. Pokud stojíte o kávu co možná nejnapěněnější, pomůže vám k ní disk „dicso crema“ umístěný v páce.

Když se zaměříme na zápory, vidíme několik drobností, kvůli kterým se ne každému bude zacházet s kávovarem pohodlně. Jedná se například o pěchovadlo napevno připevněné k tělu přístroje nebo o nižší hmotnost, kvůli které je kávovar nutné při upevňování páky přidržovat. Někomu by také mohly chybět funkce jako automatický odvápňovací program nebo méně možností nastavení, těmi však v této cenové relaci disponuje málokterý kávovar.

Závěr

Kávovar De’Longhi ECOV 311 udělá radost milovníkům vintage vzhledu, kteří ocení také jeho relativně nízkou cenu. Jedná se o klasický malý kávovar s termoblokem a vibračním čerpadlem doplněný parní tryskou panarello pro přívod páry i vzduchu a snazší pěnění. Stran uživatelského komfortu přístroj trochu zaostává, nepotěší zejména pěchovadlo připevněné k jeho tělu a nízká hmotnost. Doporučit jej můžeme milovníkům co nejvyšší vrstvy pěny, o tu se postarají přetlaková sítka a „disco crema“ zpěňovač. Na druhou stranu však nemusí vyhovovat těm, kteří o tyto vychytávky nestojí a radši si připraví espresso se standardními parametry.

Pokud se chystáte pronikat hluboko do tajů kávy a ocenili byste tradiční stroj bez přetlakových sítek, disků a s klasickou tryskou, doporučíme vám spíš kávovar Rancilio Silvia E.

4 300 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: De’Longhi ECOV 311 | Hodnocení: 78,4 %
Iveta Polášková
Redaktorka
Iveta je redaktorkou, která v minulosti pracovala jako baristka. Protože ji káva baví, v duchu do budoucna sní o nějakém poloprofesionálním přístroji. Snadno tak vysvětlí, jaké parametry jsou při nákupu důležité, ale také třeba jaký je rozdíl mezi přetlakovým a klasickým sítkem nebo co je panarello tryska. Mimo pákové kávovary se zajímá také o alternativní přípravy kávy, proto se na webu stará také o témata překapávačů nebo moka konviček.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze De’Longhi ECOV 311

De’Longhi ECOV 311

4 300 Kč Orientační cena