Recenze a srovnání Rancilio Silvia E | Arecenze.cz
Menu

Recenze a srovnání Rancilio Silvia E

90,8 % Celkové hodnocení

Starší klasika za dobrou cenu v kategorii Poloprofesionální pákové kávovary

Klady

  • Profi 58 mm páka s nepřetlakovými sítky
  • Velký bojler a dostatek páry
  • Velká nádržka na vodu

Zápory

  • PID není v základní výbavě
  • Jen jeden bojler
  • Nahřátí trvá déle
18 500 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Rancilio Silvia je ve světě milovníků kávy pojmem. Firma Rancilio vyrábí profesionální přístroje, její jediný kávovar určený domácnostem převzal řadu jejich dílů a vlastností. Na první pohled upoutá tradičním vzhledem i robustností, zde zkrátka pro plastové součástky místo nezbylo.

V útrobách naleznete velký mosazný bojler s vylepšenou izolací, vodu pohání vibrační čerpadlo, jehož tlak dosahuje dle různých měření 9-10 bar. Silvia je kávovar pořizovaný v největší míře kávovými nadšenci, ti k němu často dokupují PID set, tlakoměr nebo přetlakový ventil, v základu však nic z toho nenajdete. Příkon je ve srovnání s konkurencí nižší, však se také kávovar o něco déle nahřívá. To je však způsobeno právě velkým bojlerem, který má zase jiné výhody.

Například poskytne dost páry i na našlehání velké konvičky mléka. Jako téměř u všech pákových kávovarů je k dispozici parní tryska, a to klasického stylu. Dle výrobce je velmi pohyblivá a i uživatelé si ji chválí. Zásobník na vodu pojme 2,4 l, což je v souvislosti s jeho menšími rozměry úctyhodné číslo.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Rancilio

Systém zahřívání

Bojler

PID

Ne

Typ čerpadla

Vibrační

Tlak (bar)

9

Tlakoměr

Ne

Příkon (W)

1 100

Způsob šlehání mléka

Tryskou

Typ trysky

Klasická

Objem zásobníku vody (l)

2,4

Nastavení a uživatelský komfort

Na tomto kávovaru naleznete jen několik málo tlačítek, celková obsluha je relativně nenáročná na pochopení. Je však třeba vzít na vědomí, že Rancilio Silvia E není kávovar zaměřený na automatická nastavení nebo programy usnadňující odvápnění či čištění. Jeho přednosti tkví zkrátka v něčem jiném. Jediné, co v této kapitole můžeme zmínit, je vyjímatelný zásobník na vodu a automatické vypnutí po 30 minutách nečinnosti. Výrobce tvrdí, že tato doba je dostatečná pro nahřátí, přesto však mezi mnohými kávomily funkce automatického vypnutí oblíbená není.

Parametr Tento produkt
Nastavitelná teplota vody

Ne

Nastavení automatického množství vody

Ne

Nastavení na tvrdost vaší vody

Ne

Automatické vypnutí

Ano

Automatický odvápňovací program

Ne

Odnímatelná nádržka na vodu

Ano

Zabudovaný mlýnek

Ne

Kompatibilní s E.S.E. pody

Ne

Další příslušenství a rozměry

Pokud máte v oblibě prodloužené espresso, udělá vám radost výdejník horké vody, který je umístěn v trysce. Vrchní plocha je vyhřívaná, aby se spolu s teplotou bojleru zvedala i teplota položených šálků, čímž bude dosaženo následného pomalejšího chladnutí hotové kávy. Jedna z věcí, kterými kávovar Rancilio vyniká, je profesionální 58 mm páka a nepřetlaková sítka. To sice znamená, že možná bude chvíli trvat, než vychytáte správnou hrubost mletí a pěchování, zato však potom na sebe budete moci být právem hrdí. S jinými kávovary na trhu se dodávají mimo standardních sítek i sítka přetlaková, která nedostatky baristy dokáží zamaskovat, většina nadšenců se jim však právě z tohoto důvodů vyhýbá.

Jak jsme zmínili na začátku recenze, Rancilio Silvia E je pořádný kus oceli, se kterým se při manipulaci už trochu nadřete. Na druhou stranu se však s těžšími kávovary zpravidla lépe zachází, jsou stabilnější, neposouvají se při náhodném doteku a lépe se do nich upevňuje páka. Rozměry patří mezi kompaktnější kávovary. Konkrétní hodnoty uvádíme níže v tabulce.

Parametr Tento produkt
Výdejník horké vody

Ano

Nahřívací plocha na šálky

Ano

Sítka v balení

2x standardní

Tamper v balení

Plastový, samostatný

Konvička v balení

Ne

Výška (cm)

34,5

Šířka (cm)

24

Hloubka (cm)

29

Hmotnost (kg)

14

Hodnocení ostatních uživatelů

Tento kávovar si většinou pořizují kávomilové, kteří mají zájem přiblížit se profesionálním baristům, není tedy divu, že jsou ve velké většině nadšeni. Pochvalují si poměr ceny a výkonu a potvrzují, že kávovar je skutečně schopen připravit espresso jako z dobré kavárny. Chválu sklidila také tryska, která ve srovnání s malými levnými kávovary šlehá lepší pěnu. Uživatelé však přiznávají, že jde o mašinu pro zájemce odhodlané strávit pár hodin laděním dokonalé extrakce. Lidem toužícím po šálku kávy na stisk jediného tlačítka ji rozhodně nedoporučují a my tento názor sdílíme.

Uživatelské hodnocení kávovaru Rancilio Silvia E ze serveru Heureka

Hodnocení kávovaru Rancilio Silvia E

Hlavní klady a zápory

Kávovar Rancilio Silvia E je mezi současnou nabídkou moderních kávovarů poněkud specifický a řadu jeho vlastností lze považovat za výhody i nevýhody dle toho, co od vašeho vysněného stroje očekáváte. Pokud jste například odhodlaní připravovat nejlepší domácí cappuccino v okolí, oceníte velký bojler s dostatkem páry, pokud naopak kávu s mlékem nepijete, a navíc potřebujete přístroj, co se nahřeje v řádu minut, bude pro vás velký bojler spíš překážkou.

Z objektivnějších výhod můžeme zmínit 58mm páku s nepřetlakovými sítky nebo nerezové provedení. Za nevýhodu mohou všechny skupiny uživatelů považovat jediný bojler, kvůli kterému není možné připravovat kávu a mléko zároveň, mezi oběma úkony navíc musí být prodleva, aby se voda stihla zahřát/vychladnout.

Závěr

Rancilio Silvia patří k legendám domácích kávovarů, verze E je upravena tak, aby vyhovovala směrnicím EU – je doplněna o automatické vypnutí a izolaci bojleru, díky které je dosaženo stabilnější teploty. PID set se dá dokoupit, v základu jej však nenajdete. Jedná se o těžký kus s pláštěm z nerezové oceli. Uvnitř kraluje vibrační čerpadlo o tlaku 9 bar. Kávovar disponuje profesionální 58mm pákou s nepřetlakovými sítky, která při extrakci reflektují správnost namletí, pěchování a čerstvost kávových zrn. Topný systém je tvořen jedním větším bojlerem, což ve srovnání s jinými kávovary zapříčiňuje pomalejší nahřívání, ale také efektivnější šlehání mléka, protože bojler dokáže vyrobit dostatek páry.

Přes mnoho dobrých stránek nemusí Rancilio Silvia E vyhovovat každému. Pro někoho bude příliš drahý, jiný zase chce kávu připravit co nejrychleji. Pokud se řadíte mezi uživatele oceňující co nejvyšší míru automatizace, nabídneme vám spíš recenzi De’Longhi EC 850.M.

 

18 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Rancilio Silvia E | Hodnocení: 90,8 %
Iveta Polášková
Redaktorka
Iveta je redaktorkou, která v minulosti pracovala jako baristka. Protože ji káva baví, v duchu do budoucna sní o nějakém poloprofesionálním přístroji. Snadno tak vysvětlí, jaké parametry jsou při nákupu důležité, ale také třeba jaký je rozdíl mezi přetlakovým a klasickým sítkem nebo co je panarello tryska. Mimo pákové kávovary se zajímá také o alternativní přípravy kávy, proto se na webu stará také o témata překapávačů nebo moka konviček.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Rancilio Silvia E

Rancilio Silvia E

18 500 Kč Orientační cena