Menu

Recenze a srovnání Sage SES 878 BTR

92,2 % Celkové hodnocení

S mlýnkem v kategorii Poloprofesionální pákové kávovary

Klady

  • Mlýnek s 30 stupni hrubosti
  • Přetlakový ventil na 9 bar
  • PID systém pro stabilitu teploty

Zápory

  • Vyšší cena
  • Větší rozměry
  • Nižší hmotnost (podíl kovových částí)
20 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Sage je evropské jméno australského výrobce Breville, takže tento kávovar můžete také nalézt pod jménem Breville the Barista Pro s totožnými vlastnostmi. Od většiny konkurence se na první pohled odlišuje LCD displejem, na kterém se zobrazují prováděná nastavení.

O nahřívání se stará systém ThermoJet®, pro který je typická velmi krátká doba ohřevu, zhruba kolem tří vteřin. Rychlost ohřevu je navíc podpořena vysokým příkonem. Velké pozitivum představuje PID kontrolní systém teploty, který se vyznačuje vysokou přesností. Vodu pohání čerpadlo o tlaku 15 bar, součástí kávovaru je však také přetlakový ventil nastavený na 9 bar, což je ideální tlak, při kterém kávu připravují profesionální přístroje.

Šlehání mléka probíhá manuálně s pomocí parní trysky. Jak je u nákladnějších přístrojů (v srpnu 2021) běžné, jde o klasickou trysku bez panarello nástavce – mléko tak snáze nabyde podoby jemné mikropěny namísto tuhé pěny s většími bublinkami. Zásobník pojme 2 l vody, jeho součástí je také filtrační systém Claris, jehož filtry je třeba každé 3 měsíce měnit.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Sage

Systém zahřívání

ThermoJet®

PID

Ano

Typ čerpadla

Vibrační

Tlak (bar)

9

Tlakoměr

Ne

Příkon (W)

1 650

Způsob šlehání mléka

Tryskou

Typ trysky

Klasická

Objem zásobníku vody (l)

2

Nastavení a uživatelský komfort

Mezi výrobci poloprofesionálních kávovarů je Sage jeden z těch, kteří si na uživatelském komfortu a možnostech nastavení dávají záležet. Můžete tak například posunout teplotu kávy nebo množství, které vám automaticky nateče do šálku. Kávovar je také z těch, které se po době nečinnosti vypnou. Se snazší údržbou pomůže automatický odvápňovací program nebo automatický cyklus čištění. Na nutnost některého z těchto programů upozorní kávovar oznámením na displeji. Ohledně uživatelského komfortu je také namístě dodat, že při sžívání se s displejem bude třeba také popasovat se s angličtinou, i když jen v několika slovech.

Displej Sage SES 878 BTR se zobrazenými údaji

Displej kávovaru Sage

Velkým tahákem tohoto modelu je samozřejmě integrovaný mlýnek. Můžete na něm nastavit 30 stupňů mletí, což je velmi dobré. Výhody a nevýhody mlýnku je třeba posoudit individuálně, někomu zařízení 2v1 vyhovuje, jiný si radši pořídí mlýnek zvlášť. Nádržka je odnímatelná, to je však mezi kávovary naprosto běžné.

Parametr Tento produkt
Nastavitelná teplota vody

Ano

Nastavení automatického množství vody

Ano

Nastavení na tvrdost vaší vody

Ne

Automatické vypnutí

Ano

Automatický odvápňovací program

Ano

Odnímatelná nádržka na vodu

Ano

Zabudovaný mlýnek

Ano, 30 stupňů

Další příslušenství a rozměry

Příslušenství dodávané ke kávovaru Sage je dosti bohaté. V balení naleznete 4 sítka, z toho dvě standardní pro nadšené baristy a dvě přetlaková, která dokážou „vykouzlit“ dobrou kávu i s drobnými chybami v mletí, dávkování, pěchování nebo z méně čerstvé (předmleté) kávy. Součástí je nerezová konvička na mléko s hubičkou, kterou tak můžete malovat i obrázky, nebo kovový tamper připevnitelný k tělu pomocí magnetu. V balení dále najdete pomůcky pro čištění a zarovnávání kávy v sítku, ta je však dle mnoha uživatelů spíš zbytečná.

Vrchní plocha kávovaru je vybavená funkcí vyhřívání šálků, nechybí ani výdejník horké vody pro přípravu nápojů typu espresso lungo či americano. Rozměry tohoto modelu patří spíš mezi ty větší, což je u poloprofesionálních strojů očekávané, avšak je třeba na to myslet při vybírání vhodného místa. Hmotnost kávovaru dosahuje zhruba 9 kg, což představuje v této kategorii naopak menší hodnotu a je to dané podílem plastových částí.

 

 

Parametr Tento produkt
Výdejník horké vody

Ano

Nahřívací plocha na šálky

Ano

Sítka v balení

2x standardní,2x přetlaková

Tamper v balení

Kovový, magnetem připevnitelný na tělo

Konvička v balení

Ano

Výška (cm)

41

Šířka (cm)

35,4

Hloubka (cm)

41

Hmotnost (kg)

9,08

Hodnocení ostatních uživatelů

Pokud se zaměříme na to, jak vnímají kávovar Sage jeho současní majitelé, nalezneme zmínky o kvalitě stroje a výborné chuti připraveného nápoje. Uživatelé si chválí mlýnek a jeho nastavení hrubosti, celkové nastavování parametrů i rychlé nahřívání. Také parní tryska se dočkala několika pochval. Negativních uživatelských recenzí mnoho nenajdete. Pokud se ke kávovaru objevují nějaké výtky, týkají se zpravidla pracnosti přípravy ve srovnání s automatickými přístroji. S tím je však třeba při koupi pákového kávovaru počítat, nemá cenu, aby si jej kupoval někdo, koho příprava kávy nebaví. Některým uživatelům také nesedělo pěchovadlo, tamper je totiž trochu menší než páka a úplně do ní nesedí.

Hlavní klady a zápory

Pro kávomily zvažující koupi tohoto kávovaru bude pravděpodobně největším tahákem integrovaný mlýnek s 30 stupni mletí. Další výhodou je PID systém kontroly teploty, pro který je typická přesnost, a přetlakový ventil hlídající tlak. Kávomilové, kterým záleží na extrakci a mají zájem pohlídat si hrubost mletí nebo správné upěchování, zase ocení klasická nepřetlaková sítka, ta totiž prozradí mnohem víc chyb než ta přetlaková.

Jako největší nevýhodu tohoto stroje vidíme vysokou cenu, na poloprofesionální kávovar je zkrátka třeba chvíli šetřit. Ve srovnání s malými domácími kávovary také zabere více místa na kuchyňské lince. A ve srovnání s automatickými stroji si vyžádá více času na přípravu kávy i na následnou údržbu. I zapáleným kávomilům bude chvíli trvat, než se se strojem úplně sžijí, na to také může padnout několik balíčků kávy a mléka.

Závěr

Sage SES 878 BTR je robustní kávovar s integrovaným mlýnkem, který můžeme doporučit i velmi náročným zákazníkům. Dle uživatelských recenzí zvládá výbornou kávu, čemuž se nelze divit – teplotu hlídá PID elektronický systém, tlak je regulován přetlakovým ventilem, hrubost mletí je ovlivnitelná mezi 30 stupni mlýnku. Kávovary značky Sage si vedou dobře také v oblasti dalších nastavení a uživatelského komfortu, ani tento není výjimkou. Ve spěchu vás potěší také krátkou dobou nahřátí v rámci sekund. V balení obdržíte také bohaté příslušenství, v němž nechybí kovový tamper a konvička na mléko.

Pokud hledáte kávovar s integrovaným mlýnkem, avšak tento je na vás zbytečně finančně náročný, doporučíme k pročtení také recenzi modelu Catler ES 8013.

20 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Sage SES 878 BTR | Hodnocení: 92,2 %
Iveta Polášková
Redaktorka
Iveta je redaktorkou, která v minulosti pracovala jako baristka. Protože ji káva baví, v duchu do budoucna sní o nějakém poloprofesionálním přístroji. Snadno tak vysvětlí, jaké parametry jsou při nákupu důležité, ale také třeba jaký je rozdíl mezi přetlakovým a klasickým sítkem nebo co je panarello tryska. Mimo pákové kávovary se zajímá také o alternativní přípravy kávy, proto se na webu stará také o témata překapávačů nebo moka konviček.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zdravím, zajímalo by mě, jakej je rozdíl mezi recenzovaným a typem Sage Espresso SES878BSS.
A dá se udělat malé espresso bez hlídání nebo i dvě malá espressa?

Robert

Dobrý den, oba kávovary se liší jen vzhledem. Do srovnání jsme zvolili ten černý čistě proto, že je netypický a někomu může záležet i na originálním vzhledu.
Ano, i dvě malá espressa můžete připravit bez hlídání. A i pro dvě malá espressa můžete nastavit velikost porce.

Iveta Polášková, redaktor

Dobrý den, jak moc je lepší mít stlačování kávy v kávovaru oproti ručnímu tlačení?

Miroslava Fousková

Dobrý den, přiznám se, že s automatickým tamperem osobní zkušenost nemám. Pro jistotu připomínám, že tenhle kávovar jej ani nenabízí, i když myslím, že pokud si dohledáváte informace, určitě jste si sama všimla. Můžu Vás ale ujistit, že správné ruční tampování není nijak těžké se naučit. Někdo k nácviku tlaku 20 kg používá váhu. 🙂 Chce to zkrátka jen trochu trpělivosti a automatické tampování nebudete potřebovat.

Iveta Polášková, redaktor

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Sage SES 878 BTR

Sage SES 878 BTR

20 000 Kč Orientační cena