Recenze a srovnání De'Longhi EC 685.BK | Arecenze.cz
Menu

Recenze a srovnání De'Longhi EC 685.BK

Doporučujeme Při nákupu v kategorii pákových kávovarů pro nenáročné

Datum doporučení: Srpen 2021

80,2 % Celkové hodnocení
  • Tryska s přepínáním mezi pěněním a ohříváním
  • Hodně funkcí a možností nastavení
  • Možnost použít porcovanou kávu v polštářcích
  • Menší objem zásobníku na vodu
  • Vyšší cena
  • Tamper na pěchování kávy z nekvalitního materiálu
4 200 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

De’Longhi EC 685.BK patří mezi pákové kávovary do domácnosti, tomu odpovídají i jeho parametry. O zahřívání se stará termoblok, který se rychle nahřívá, takže na kávu nebudete čekat dlouho. Na druhou stranu vám však neumožní šlehání mléka a extrakci kávy zároveň. O kontrolu teploty vody se starají termostaty, preciznější PID systém zde nenajdete, to je však v této cenové kategorii obvyklé. Čerpadlo je vibrační a dle některých uživatelů slabé (o tom se rozepíšeme o něco níže). Příkon dosahuje ve srovnání s podobnými kávovary lehce nadprůměrné hodnoty, což je opět dobrá zpráva v souvislosti s rychlým nahříváním.

Jako u téměř všech kávovarů, i zde se setkáte s parní tryskou pro manuální šlehání mléka. V tomto případě se jedná o panarello trysku, která díky malému otvoru vhání do mléka kromě páry i vzduch, čímž je efektivněji napěňuje. Specialitou tohoto modelu je tryska přepínací, kdy můžete určit, zda má mléko napěňovat, nebo pouze ohřívat. Co se objemu zásobníku týče, kávovar pojme 1 l vody, což je jedna z nejnižších hodnot v našem srovnání (v srpnu 2021). Pokud vám však nevadí častější doplňování, nemusí vás nijak zvlášť trápit.

Parametr Tento produkt
Výrobce

De'Longhi

Systém zahřívání

Termoblok

PID

Ne

Typ čerpadla

Vibrační

Tlak (bar)

15

Tlakoměr

Ne

Příkon (W)

1 450

Způsob šlehání mléka

Tryskou

Typ trysky

Panarello

Objem zásobníku vody (l)

1

Nastavení a uživatelský komfort

I když je tento model z nejnižší cenové kategorie, výrazně vyčnívá v oblasti uživatelského komfortu a nastavení, jak by měl vlastně váš ideální šálek kávy vypadat. Není problém ovlivnit teplotu vody, která bude vytékat z páky, nebo stanovit množství vody, které kávovar automaticky odměří. To znamená, že jej není třeba hlídat, po natečení zvoleného množství kávy se zastaví sám. Automaticky se také vypne po delší době nečinnosti, čímž může zapomětlivým jedincům pomoct se šetřením energií.

Vyšší uživatelský komfort pocítíte při pravidelném odvápňování, kávovar má program, který tento proces usnadní. Samozřejmostí je odnímatelná nádržka na vodu, naopak zde nenajdete mlýnek, který však bývá součástí pákových kávovarů jen výjimečně. Pokud se vám kávu nechce mlít nebo právě nestíháte, můžete využít porcovanou kávu z E.S.E. podů, pro které najdete v příslušenství speciální sítko.

Parametr Tento produkt
Nastavitelná teplota vody

Ano

Nastavení automatického množství vody

Ano

Nastavení na tvrdost vaší vody

Ano

Automatické vypnutí

Ano

Automatický odvápňovací program

Ano

Odnímatelná nádržka na vodu

Ano

Zabudovaný mlýnek

Ne

Kompatibilní s E.S.E. pody

Ano

Další příslušenství a rozměry

Z dalšího příslušenství nechybí výdejník horké vody, který, jak je u domácích přístrojů obvyklé, se nachází v parní trysce. Pokud jde o dodávaná sítka, obdržíte set přetlakových, tedy vhodných pro začátečníky, kteří ještě neumějí kávu správně namlít a upěchovat. K pěchování slouží plastový tamper, což je ve srovnání s kovovými ta méně kvalitní varianta. Konvičku na mléko v balení nenajdete, pro začátečníky nebo pro ty, kteří nemají chuť precizně nalévat mléko a malovat jím obrázky, však není potřeba.

Páka, sítka, tamper a E.S.E. pody ke kávovaru De'Longhi EC 685.BK

Jak je u domácích kávovarů běžné, i tento se pyšní kompaktními rozměry, takže se pohodlně vejde i do menších prostorů. Hmotnost přístroje je také relativně nízká, což může vyhovovat těm, kteří jej plánují přesouvat, avšak zároveň může být příčinou nižší stability. Na konkrétní hodnoty se můžete podívat níže v tabulce.

Parametr Tento produkt
Výdejník horké vody

Ano

Nahřívací plocha na šálky

Ano

Sítka v balení

2x přetlaková, 1x na porcovanou kávu

Tamper v balení

Plastový, samostatný

Konvička v balení

Ne

Výška (cm)

30,3

Šířka (cm)

14,9

Hloubka (cm)

33

Hmotnost (kg)

4,2

Hodnocení ostatních uživatelů

Současní majitelé kávovaru De’Longhi jsou víceméně spokojení. Líbí se jim jeho design, chválí si také jednoduchou obsluhu, rozměry a chuť kávy ve srovnání s automatickými přístroji. Co se nedostatků týče, objevily se výtky k čerpadlu, které je relativně slabé. To se projevuje tím, že při použití jemně mleté kávy nedokáže vodu protlačit sítkem. Některým uživatelům nepostačovala tryska, kritiky se dočkal také křehký umělohmotný tamper. Je však spravedlivé přiznat, že s podobnými problémy se potýká většina pákových kávovarů z nejlevnější kategorie.

Hlavní klady a zápory

Jako hlavní klad mezi levnými kávovary musíme zmínit vysokou variabilitu v oblasti nastavení, automatický program pro snazší odvápnění a kompatibilitu s E.S.E. pody, polštářky plněnými mletou kávou. S těmi kávu připravíte rychleji a s menším úsilím, při dlouhodobém používání se však mohou prodražit. Pozitivně hodnotíme také rychlé nahřívání a trysku umožňující přepínání podle toho, zda chcete mléko jen ohřát, nebo i našlehat.

Zápory bychom u tohoto kávovarů také našli, většina z nich je však u modelů v této cenové hladině běžná až nevyhnutelná (to se týká zejména slabšího čerpadla). I v této kategorii však můžeme vytknout vyšší cenu a menší objem zásobníku na vodu, který tak bude při vyšším vytížení stroje třeba častěji dolévat.

Závěr

Kávovar De’Longhi EC 685.BK je vhodnou volbou pro nenáročné domácí uživatele, kteří si rádi sami připraví kávu, avšak baristům se přiblížit nehodlají. Ve srovnání s profi nebo poloprofi přístroji zde totiž narazí na slabší čerpadlo a jen jeden termoblok. Kávovar si však vede velmi dobře v oblasti možností nastavení, uživatelský komfort zvyšuje odvápňovací program nebo možnost používat porcovanou kávu. Pokud jde o příslušenství, ani tím se od podobných domácích mašinek nijak zvlášť neliší, v balení naleznete přetlaková sítka a plastový tamper.

Pokud je pro vás uživatelský komfort nejdůležitějším parametrem a u pákových kávovarů vám chybí automatické šlehání mléka, doporučíme k přečtení recenzi kávovaru De’Longhi EC 850.M, který vám je nabídne.

4 200 Kč Orientační cena
Autor: Iveta Polášková | Datum: | Produkt: De'Longhi EC 685.BK | Hodnocení: 80,2 %
Iveta Polášková je redaktorkou, která v minulosti pracovala jako baristka. Protože ji káva baví, v duchu do budoucna sní o nějakém poloprofesionálním přístroji. Snadno tak vysvětlí, jaké parametry jsou při nákupu důležité, ale také třeba jaký je rozdíl mezi přetlakovým a klasickým sítkem nebo co je panarello tryska. Mimo pákové kávovary se zajímá také o alternativní přípravy kávy, proto se na webu stará také o témata překapávačů nebo moka konviček.
Redaktorka

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze De'Longhi EC 685.BK

De'Longhi EC 685.BK

4 200 Kč Orientační cena