Menu

Recenze a srovnání De’Longhi EC 685.BK

80,2 % Celkové hodnocení

Top produkt v kategorii Pákové kávovary pro nenáročné

Klady

  • Dobré šlehací schopnosti
  • Tryska se dobře čistí
  • Hodně možností nastavení
  • Odvápňovač v balení

Zápory

  • Je méně stabilní
  • Kávy vyteče víc než espresso
  • Menší zásobník na vodu
4 300 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Pákový kávovar DeLonghi EC 685.BK patří k cenově dostupným modelům vhodným pro nenáročné uživatele nebo ty, kteří s pákovými modely teprve začínají a nechtějí příliš utrácet. Toto určení potvrzují také jeho základní parametry.

Jako materiál pláště byl zvolen plast v kombinaci s kovovými prvky, například plochou na ohřívání šálků nebo podtáckem. Uvnitř se skrývá termoblok, zahřívací systém, který se vyznačuje vysokou rychlostí nahřátí, ale také horší stabilitou dosažené teploty. K horší teplotní stabilitě přispívá také absence PID systému, ten je však vlastní spíš o třídu dražším kávovarům. Také vibrační čerpadlo s tlakem 15 bar můžeme v této cenové kategorii označit za klasiku. Příkon 1450 W byl v době psaní této recenze (březen 2022) lehce nadprůměrný, což považujeme za dobrou zprávu, vyšší příkon totiž značí rychlejší nahřívání.

Pro nenáročné domácí kávovary je typický také menší průměr páky, v případě De’Longhi konkrétně 51 mm. Takto malé páky a jejich sítka někdy mohou mít problém pojmout plnou dávku kávy, to ostatně posoudíme níže. Součástí stroje je tryska typu panarello, která nabízí jednu zvláštnost – přepínání mezi šleháním mléka do pěny a pouhým ohříváním. Zkušenější uživatel dokáže množství pěny korigovat pomocí hloubky ponoru trysky do mléka, pro začátečníky však může jít o užitečnou vychytávku. Do zásobníku na vodu se vejde jen něco málo přes litr vody, což je mezi kávovary jedna z nejnižších hodnot.

Parametr Tento produkt
Výrobce

De'Longhi

Materiál pláště

Plast/kov

Systém zahřívání

Termoblok

PID

Ne

Typ čerpadla

Vibrační

Tlak (bar)

15

Tlakoměr

Ne

Příkon (W)

1 450

Průměr páky (mm)

51

Způsob šlehání mléka

Tryskou

Typ trysky

Panarello

Objem zásobníku vody (l)

1,06

Test používání a uživatelského komfortu

Tento kávovar jsme zakoupili a v naší redakci důkladně otestovali. Zajímalo nás nejenom, co všechno se na něm dá nastavit, ale také jak je ovládání intuitivní, jak se s kávovarem celkově manipuluje nebo jak náročná je jeho údržba. Hodnotili jsme také přehlednost návodu.

Po několika testovacích dnech nás poněkud zklamal odlupující se lak v místě, kde o něj při zvednutí zavadí odkapávací mřížka. Vzhledem k tomu, že jsme s přístrojem zacházeli spíše opatrně, to hodnotíme jako důsledek nekvalitního použitého materiálu.

Možnosti nastavení

Výrobce kávovarů De’Longhi si na uživatelském komfortu a rozšířených možnostech svých kávovarů zakládá, není proto divu, že přístroj budeme v této oblasti jen chválit. Teplotu vody je možné nastavit ve třech úrovních, a pokud se rozhodnete nastavit kávovar podle tvrdosti vody ve vaší lokalitě, k dispozici máte rovněž tři stupně. Toto nastavení vede k optimalizaci frekvence odvápňování. To dále usnadní automatický odvápňovací program, který také patří k vychytávkám, kterými disponují spíš o několik tisíc dražší přístroje.

Dalším přínosem, zjednodušujícím přípravu kávy, je kompatibilita s E.S.E. pody, tedy polštářky plněnými porcovanou mletou kávou. Ty vložíte do k tomu určeného sítka a po použití je snadno naráz vyhodíte. Káva z E.S.E. podů vyniká rychlostí přípravy, protože je ale mletá předem, nenabídne tak dobré aroma jako káva čerstvě pomletá. A když už píšeme o mletí kávy, mlýnek bude nutné obstarat zvlášť, součástí kávovaru není. I toto řešení však má své výhody, o kterých se zmiňujeme v našem článku Jak vybrat pákový kávovar.

Snadnost obsluhy

Ke kávovaru získáte také obsáhlý návod s řadou přehledných obrázků. Pokud máte v plánu experimentovat s různými nastaveními, určitě jej oceníte, nastavování totiž není právě intuitivní. Musíte si tak třeba zapamatovat, že do menu vstoupíte dlouhým podržením tlačítka pro výdej páry nebo že tvrdost vody nastavíte stiskem tlačítka pro výdej dvojité porce kávy. Stiskem tlačítka pro výdej jedné porce se dostanete k nastavení teploty, a pokud opět stisknete tlačítko pro výdej páry, můžete nastavit dobu nečinnosti před automatickým vypnutím, na výběr máte mezi 9, 30 a 180 minutami.

Tato tři tlačítka jsou umístěna na vrchní straně kávovaru. S tím se pojí také jedna nepříjemnost, pokud si kávovar při připevňování páky přidržujete druhou rukou, může se stát, že je omylem stisknete. Na boku přístroje pak najdete tlačítko zapnutí a vypnutí a přímo nad tryskou knoflík pro spuštění páry.

Jakmile vše jednou nastavíte, je již obsluha přístroje velmi snadná. Bohužel ji trochu komplikuje nízká stabilita kávovaru, který je úzký a lehký, takže je při upevňování páky nutné jej druhou rukou přidržovat, aby se celý nekymácel. Při jeho přesouvání také narazíte na neupevněnou odkapávací mřížku a podtácek, snadno se vám tak stane, že budete chtít vzít za celý přístroj a vezmete pouze za pohyblivé součástky. U zásobníku na vodu bychom ocenili ucho pro snazší manipulaci.

Údržba

Co se údržby týče, kávovar vás potěší několika drobnostmi. Například vás sám upozorní na nutnost odvápnění, a to blikáním ikonky pod tlačítkem pro přípravu páry. Odvápnění provedete tak, že do zásobníku napustíte odvápňovací roztok a stiskem kombinace tlačítek spustíte automatický odvápňovací program. Ten proces usnadní v tom, že sám dávkuje roztok a pauzy mezi jednotlivými proplachy. Po dokončení je potřeba propláchnout celý přístroj znovu, tentokrát čistou vodou.

Dalším benefitem v oblasti údržby je snadno rozložitelná tryska. Protože její vnitřní část není z kovu, ale z gumy, čistí se ve srovnání s klasikou snadněji. Přesto však doporučujeme její údržbu nepodceňovat a vždy zkontrolovat, zda nikde nezůstaly zbytky a zda otvor trysky není ucpaný. Zaschlé mléko totiž dokáže ve stroji napáchat pěknou paseku.

Jinak se kávovar De’Longhi údržbou nijak neliší od ostatních přístrojů na trhu. Je potřeba umývat páku, sítka, zásobník na vodu i další odnímatelné součásti a dávat pozor, zda se pod odkapávací mřížkou nehromadí voda. Při našem testování se však žádné nadměrné hromadění neprojevilo. Před přetečením by vás však měl varovat červený plovák, který se s vodou zvedne tak, že mřížkou vykukuje ven.

Parametr Tento produkt
Nastavitelná teplota vody

Ano

Nastavení automatického množství vody

Ano

Nastavení na tvrdost vaší vody

Ano

Automatické vypnutí

Ano

Automatický odvápňovací program

Ano

Odnímatelná nádržka na vodu

Ano

Zabudovaný mlýnek

Ne

Kompatibilní s E.S.E. pody

Ano

Test přípravy kávy

Protože jsme náš test pákových kávovarů chtěli pojmout komplexně, dali jsme všem testovaným kávovarům několik pokusů pro přípravu různých kávových nápojů. Abychom se vyhnuli nespravedlivému hodnocení, kávu jsme si nechali namlít přímo v jedné brněnské pražírně. Nesprávně namletá káva by totiž pro kávovary představovala handicap, za který bychom jim nechtěli křivdit.

Mimo přípravu nápojů jsme hodnotili i celkovou práci kávovaru, například čas potřebný k nahřátí. Tento přístroj se nahřeje zhruba za 40 vteřin, což představovalo mezi námi testovanými kávovary nejkratší čas. Dalších 12 vteřin bude potřebovat k ohřátí vody na páru k šlehání mléčné pěny. Změřili jsme teplotu vody vytékající z hlavy, a to ve všech třech nastavitelných stupních, konkrétní hodnoty můžete najít níže v tabulce. Naší pozornosti neunikla ani výška výpusti, která značí, jak velký šálek se pod ni vejde. Pod páku pohodlně postavíte nádobku o výšce necelých 8 cm, při oddělání odkapávací mřížky a nádobky můžete použít i sklenici o 4 cm vyšší.

Parametr Tento produkt
Naměřený čas nahřátí (s)

40, dalších 12 pro ohřátí páry

Naměřená teplota vody (°C)

78, 85, 87

Naměřená výška výpusti (cm)

7,8

Naměřená výška výpusti bez mřížky (cm)

11,8

Espresso a doppio

Nejprve jsme se rozhodli otestovat nápoje bez mléčné pěny, tedy espresso a doppio. U obou nápojů měl kávovar naprogramované množství vody, které přes kávu protlačí. Abychom však jeho schopnosti mohli srovnat s ostatními kávovary, upravili jsme délku extrakce na univerzálních 25 sekund. Toto nastavení provedete jednoduše – místo krátkého stisknutí ikonky pro výdej kávy ji podržíte stisknutou po celou dobu přípravy kávy. Pustíte ji až v momentě, kdy budete s délkou extrakce či s množstvím nápoje spokojení.

Espresso z kávovaru De’Longhi nechutnalo na takto levný kávovar vůbec špatně. Bohužel, jak je u domácích přístrojů častým nešvarem, nateklo jej příliš velké množství, a to 60 ml. Správně by se objem v šálku měl pohybovat mezi 20-30 ml. Káva je také trochu slabší než klasické espresso a crema na povrchu je řidší – jde o typické znaky podextrahování. Je však třeba přiznat, že řadě českých uživatelů italské espresso nevyhovuje a raději si dopřejí velký hrnek slabšího nápoje. V takovém případě dost možná budou s tímto strojem spokojení.

Při přípravě doppia, tedy dvojité dávky kávy, nás tento kávovar nezklamal. Do šálku opět nateklo kolem 60 ml, což už je však v případě doppia normální množství. Nápoj chutnal příjemně intenzivně a na povrchu jej zdobila obstojná crema. Pozitivně hodnotíme také fakt, že kávovar nevytvořil na povrchu nápoje našlehanou pěnu, to je také jedním z častých nešvarů levných domácích přístrojů. Potěšilo nás také, že páka, přes menší průměr, bez problémů pojala 14 g kávy.

Mléčné nápoje

Při prvním zkoumání trysky nás trochu překvapilo, že pod širokým nástavcem se neskrývá klasická kovová trubička, ale kratší nástavec z gumy. Během přípravy mléčné pěny jsme také otestovali specialitu v podobě přepínání mezi šleháním mléka a pouhým ohřevem. V této oblasti nás kávovar nezklamal, mléko ohřál bez problémů.

Šlehací schopnosti kávovaru hodnotíme jako překvapivě dobré. Síla trysky je dostatečná, aby vytvořila vír, při šlehání navíc nevznikalo mnoho bublin. Výsledek se blížil mikropěně z dražších přístrojů, takže nadšenější uživatelé budou určitě schopni rozvíjet své schopnosti latte artu. Cappuccino i latte macchiato jsme chuťově ohodnotili jako velmi dobré, například ve srovnání s kávovarem Electrolux, který jsme také testovali, byla jejich chuť intenzivnější a vyváženější.

Rostlinné mléko

Náročnější zkouškou, které jsme kávovar podrobili, bylo šlehání rostlinného mléka. Použili jsme mandlové, speciálně určené pro baristy. Práce s ním je obtížnější, protože má sklon k rychlému oddělování pěny a mléčné části. To se potvrdilo i při našem testu. Přesto si však kávovar s mlékem poradil na svou cenovou kategorii poměrně dobře.

Příslušenství a rozměry

V době hodnocení se kávovar De’Longhi pyšnil ve své cenové kategorii několika příjemnými benefity. Jde například o výdejník horké vody, kterou můžete použít k zalití čaje, horké čokolády nebo si ji přilít do kávy, pokud je na vás příliš intenzivní. Součástí je také nahřívací plocha na šálky, ta však, jak je to u domácích kávovarů časté, není právě efektivní. I po několika hodinách provozu byla spíš teplá než horká, takže uděláte lépe, když na ni spoléhat nebudete a hrneček raději prolijete horkou vodou z výdejníku.

V balení naleznete hned tři sítka, na jednu porci, dvojitou porci a kávu z E.S.E. podu. Poznáte je od sebe podle vyražených symbolů na spodní části dna. Součástí je také tamper s odměrkou na kávu, jak je však bohužel velmi časté, pouze plastový. Jednoznačný bonus však vidíme v přiloženém odvápňovacím prostředku. Vystačí na jeden odvápňovací cyklus.

Tento kávovar je jedním z nejužších přístrojů, které skutečně na lince zaberou jen minimum místa. Pokud vás zajímají konkrétní hodnoty rozměrů a hmotnosti, naleznete je níže v tabulce.

Parametr Tento produkt
Výdejník horké vody

Ano

Nahřívací plocha na šálky

Ano

Sítka v balení

2x přetlaková,1x na porcovanou kávu

Tamper v balení

Plastový, samostatný

Konvička v balení

Ne

Další příslušenství

Odvápňovací prostředek

Naměřená výška (cm)

31

Naměřená šířka (cm)

14,9

Naměřená hloubka (cm)

33,2

Navážená hmotnost (kg)

3,91

Hodnocení ostatních uživatelů

Současní majitelé kávovaru De’Longhi se k němu vyjadřují většinou velmi pozitivně. Chválí si kvalitu a chuť nápojů i design stroje. Jako praktické vidí také jeho rozměry, které jej činí vhodným i pro malé kuchyně. Spokojenost vyjadřují i ohledně náročnosti obsluhy nebo možností nastavení.

Výhrad měli uživatelé k tomuto kávovaru skutečně jen málo. Většinou se týkaly častého problému domácích kávovarů, nedostatečného vyhřívání odkládací plochy na šálky. Ta je totiž i při delším zapnutí spíš teplá než horká, takže ohřívání horkou vodou nebo rychlé protočení v mikrovlnce jsou efektivnější metody. Někteří uživatelé byli také nespokojeni s plastovým tamperem nebo s menší stabilitou stroje při zasouvání páky.

Hlavní klady a zápory

Jako jeden z hlavních přínosů kávovaru jednoznačně vidíme jeho dobré šlehací schopnosti. Díky nim můžeme kávovar doporučit i začátečníkům v oblasti latte artu. Také se nám líbí, že trysku je snadné rozšroubovat a vyčistit. Dále oceňujeme přibalený odvápňovací prostředek, mnoho možností nastavení a kompaktní velikost.

S rozměry však bohužel souvisí také jedno negativum. Protože kávovar je velmi úzký a poměrně lehký, není příliš stabilní, což se projeví zejména při upevňování páky. Je nutné jej přidržovat druhou rukou, přičemž si musíte dát pozor, abyste jej omylem nespustili, tlačítka jsou umístěna tak trochu „na ráně“. Jako další nevýhodu vidíme mírně podextrahované espresso a menší zásobník na vodu.

Porovnání s alternativami

V kategorii cenově dostupných přístrojů se velké oblibě těší také kávovar De’Longhi ECOV 311. Ten si pozornost získal originálním vintage vzhledem, ale nechybí mu ani moderní vychytávky typu sítka na E.S.E. pody. Některé další mu ale chybí, například není možné nastavit na něm teplotu kávy nebo množství vody, které by nateklo do šálku automaticky.

Pokud patříte k milovníkům husté pěny na kávě, mohl by se vám zamlouvat také kávovar Electrolux EEA111. Je dokonce o něco málo levnější a jeho tryska docela dobře šlehá – podle toho, zda použijete panarello nástavec, získáte buď hutnou bublinkovou pěnu nebo obstojnou mikropěnu na latte art.

Závěr

Pokud zvažujete nákup cenově dostupného kávovaru pro nenáročné uživatele, tento model De’Longhi představuje jednu z nejlepších variant. V základních parametrech je sice spíše průměrný, vynahradí vám to však v oblasti možností nastavení a uživatelského komfortu. Nechybí mu ani některé vychytávky běžné spíš mezi dražšími stroji – automatický odvápňovací program, nastavení na tvrdost vody nebo sítko na E.S.E. pody.

Co se samotné přípravy kávy týče, získané espresso bude pravděpodobně trochu větší a slabší, než jaké znáte z dobrých kaváren. Pokud však patříte mezi milovníky větších hrnečků, dost možná budete spokojeni. Jednoznačně pozitivně hodnotíme šlehání mléka, výsledná pěna je tvárná, neobsahuje mnoho bublin a lze jí kreslit i obrázky.

Pokud je pro vás nejdůležitějším kritériem výběru nízká cena, možná by vás zajímala recenze nejlevnějšího kávovaru v našem srovnání, modelu Sencor SES 1710BK.

4 300 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: De’Longhi EC 685.BK | Hodnocení: 80,2 %
Iveta Polášková
Redaktorka
Iveta je redaktorkou, která v minulosti pracovala jako baristka. Protože ji káva baví, v duchu do budoucna sní o nějakém poloprofesionálním přístroji. Snadno tak vysvětlí, jaké parametry jsou při nákupu důležité, ale také třeba jaký je rozdíl mezi přetlakovým a klasickým sítkem nebo co je panarello tryska. Mimo pákové kávovary se zajímá také o alternativní přípravy kávy, proto se na webu stará také o témata překapávačů nebo moka konviček.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Dobrý den.
Při přípravě kávy nandám potřebné množství kávy do páky. Stačí jen lehce zmáčknout a voda sotva prokape do šálku. Nepomohlo ani odvápnění. Když vidím baristy, kteří kávu mačkají velkou silou, nechápu (ano, vím že profesionální stroje mají mnohem vyšší tlak 😉 ). Asi bude chyba buď v moc jemné kávě, nebo kávovaru. Kávu meleme na elektrickém mlýnku DeLonghi KG 200.

Roman Chaloupka

Dobrý den,
to, co popisujete, je u kávovarů v této cenové kategorii velmi časté. S tím tlakem máte samozřejmě pravdu. 🙂 A pokud si chcete být jistý, že nemelete kávu příliš najemno, můžete si zkusmo nechat namlít vzorek v obchodě některé z pražíren. U některých mlýnků s tříštivým nožem se také může stát, že se (hlavně pokud melete najednou větší množství kávy) zrna namelou nerovnoměrně a prachové částečky pak budou průchod vody ztěžovat.
Poslední poznámka – tipuji, že používáte přetlakové sítko, v tom případě je třeba mlít kávu malinko hruběji než se sítkem standardním. Jinak také hrozí, že příliš jemné částečky uvíznou v prostoru mezi dvojitým dnem a sítko se bude ucpávat.

Iveta Polášková, redaktor

Dobrý den, musí být káva mletá na požadovanou hrubost? Mám kávovar asi 7 let, kupuji mletou italskou kávu 250 g a není problém. Zrnkovou na domácím mlýnku jsem nebyl schopen umlít. V pražírně, kde mají profi mlýnky, to bylo ok.

Ivo Kantor

Dobrý den a jaký mlýnek doma používáte? Ne všechny zvládnou umlít kávu na espresso, to je pravda. Zvlášť, jak píšu výše, ty s tříštivým nožem mohou dělat problémy, zrna mohou být namletá nerovnoměrně a výsledek podextrahovaný.

Iveta Polášková, redaktor

Dobrý den, lze do něj dávat klasickou mletou kávu, např. Tchibo Milano Style, která je vhodná do pákových kávovarů? Děkuji.

Ela Nicnedela

Dobrý den, ano, můžete použít jakoukoliv kávu vhodnou do pákových kávovarů.

Iveta Polášková, redaktor

Dobrý den,
zakoupil jsem v eshopu přístroj De’Longhi EC 685 a v příslušenství byla jenom 2 sítka, chybí sítko na kávu z E.S.E. podu, které je pro mě velice důležité. Chybí tato sítka v balení běžně nebo je chyba na straně obchodníka?

Jiří Zumr

Dobrý den, sítko na E.S.E. pody by mělo být součástí balení. Na vašem místě bych zkusila kontaktovat obchodníka.

Iveta Polášková, redaktor

P.S. Bylo by možné „uvařit POD kávu“ ve filtru na jeden šálek kávy?

Jiří Zumr

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze De’Longhi EC 685.BK

De’Longhi EC 685.BK

4 300 Kč Orientační cena