Recenze Sencor SES 1710BK - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a srovnání Sencor SES 1710BK

72,8 % Hodnocení
redakce

Klady a zápory

Klady

  • Nízká cena
  • Počítá s rozdílnými teplotami pro kávu a páru
  • Snadné ovládání

Zápory

  • Káva je hodně podextrahovaná
  • Tamper je příliš malý
  • Tryska mléko šlehá, ale neohřívá
2 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Pokud zabrouzdáte do nabídky nejlevnějších pákových kávovarů na trhu, nemůžete minout model Sencor SES 1710BK. Ten byl v době testování (březen 2022) jedním z mála finančně nenáročných přístrojů, které si získaly mezi uživateli oblibu.

Co se základních parametrů týče, můžeme říct, že kávovar nijak nepřekvapí. Nízké ceně odpovídá také materiálové zpracování, kde dominuje černý plast. Plastová je dokonce i horní plocha na šálky. Jediný kovový prvek představuje mřížka na odkapávací misce. Stroj pohání vibrační čerpadlo o tlaku 15 bar, což je nejčastější varianta mezi všemi kávovary do domácností, nejen mezi těmi nejlevnějšími. A vzhledem k nízké ceně nás nijak nepřekvapuje ani absence precizního PID systému pro kontrolu teploty nebo tlakoměru.

Ke kávovaru získáte také malou 51mm páku. Kvalitnější stroje zpravidla disponují většími pákami, které umožňují více experimentů s množstvím kávy. K šlehání mléka kávovar využívá parní trysku, a to typu panarello. Tato širší tryska vedle páry vhání do mléka také vzduch, čímž přispívá k tvorbě nadýchané pěny s množstvím velkých bublin, která však bývá příliš tuhá, než abyste s ní mohli kreslit obrázky.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Sencor

Materiál pláště

Plast

Systém zahřívání

Bojler

PID

Ne

Typ čerpadla

Vibrační

Tlak (bar)

15

Tlakoměr

Ne

Příkon (W)

1 140

Průměr páky (mm)

51

Způsob šlehání mléka

Tryskou

Typ trysky

Panarello

Objem zásobníku vody (l)

1,25

Test používání a uživatelského komfortu

Spoustu kávomilů zajímá, co vlastně tyto levné přístroje umí a jak pracují. Tento kávovar jsme se tedy rozhodli důkladně otestovat. Hodnotili jsme nejen samotnou přípravu kávy, ale také možnosti nastavení, jednoduchost údržby a celkový uživatelský komfort, který bude uživateli nabídnut.

Možnosti nastavení

Vzhledem k ceně není v oblasti nastavení možné čekat nějaké zázraky. Nenastavíte teplotu vody protékající kávou ani množství vody, které automaticky nateče do šálku. Nedočkáte se ani nastavení na tvrdost používané vody; pokud je tedy ve vaší lokalitě voda spíš tvrdá, klidně můžete kávovar odvápnit i trochu dříve, než výrobce doporučuje.

Co však nechybí, je funkce automatického vypnutí, takže se nemusíte strachovat, zda jste kávovar ráno nenechali zapnutý.

Snadnost obsluhy

Výhodou absence různých nastavení může být fakt, že se přístroj snadno ovládá a jeho obsluha je velmi intuitivní. Na to možná spoléhal i výrobce, přiložený návod totiž sestává z jediného velkého papíru, kde je pro češtinu jen docela málo prostoru. Návod obsahuje jeden jediný obrázek, ke kterému je třeba se stále vracet, a jsou v něm nějaké nepřesnosti, například uvádí, že objem nádržky na vodu je 1,5 l, ve skutečnosti se vejde 1,25 l.

Na ovládacím panelu najdete otočný ovladač, kterým spouštíte výdej kávy či páry, a přepínací tlačítko, kterým zadáte, zda má vodu ohřát pro přípravu kávy či páry. Toho si ceníme, některé z nejlevnějších kávovarů vůbec rozdíl mezi ohřevem vody pro kávu či páru neakcentují. Dále zde najdete tři ikonky, které značí provoz nebo připravenost spotřebiče k jednotlivým úkonům. Tlačítko zapnutí a vypnutí je umístěno na boku.

Celý kávovar je poměrně kompaktní a dobře se přenáší. Jen je třeba dát si pozor na to, abyste jej nevzali za přední část s odkapávací mřížkou, v tom případě by vám zůstala v ruce jen ta mřížka. Ceníme si také praktického ucha na zásobníku na vodu.

Údržba

Co se týče údržby, ta se nijak neliší od většiny pákových kávovarů. Před prvním použitím je třeba vyjmout ventil ze dna zásobníku na vodu a opláchnout odnímatelné části, tedy zásobník, páku se sítky, odkapávací tácek i mřížku, a povrch přístroje otřít vlhkým hadříkem. Dále propláchnete vnitřek kávovaru, a to tak, že zásobník naplníte vodou a část jí necháte protéct hlavou kávovaru, část parní tryskou.

Po použití vysypete zbytek kávy a opláchnete sítka i páku, proplachem malého množství vody odstraníte případné zbytky z hlavy kávovaru. Nejnáročnější je, jak to tak u pákových strojů bývá, údržba trysky, kterou doporučujeme nepodceňovat, protože je nejnáchylnější k zanesení zaschlými zbytky. Trysku byste měli profouknout proudem páry před i po použití, součástí je také sejmutí plastového nástavce a odstranění zbytků z kovové části. Pokud vám to nepůjde, můžete zkusit ponořit trysku do vody a nechat ji chvíli v provozu.

Frekvenci odvápnění výrobce doporučuje upravit podle tvrdosti vody, jako odvápňovací prostředek můžete dle návodu použít roztok octu, kyseliny citronové nebo běžné odvápňovače pro pákové kávovary. Automatický odvápňovací program zde nenajdete, ale docela dobře se bez něj obejdete. Stačí nalít odvápňovací roztok do zásobníku na vodu a část jej nechat protéct spařovací hlavou, část tryskou. Následně zásobník naplníte čistou vodou a několikrát stroj propláchnete, aby se zbavil všech zbytků.

Parametr Tento produkt
Nastavitelná teplota vody

Ne

Nastavení automatického množství vody

Ne

Nastavení na tvrdost vaší vody

Ne

Automatické vypnutí

Ano

Automatický odvápňovací program

Ne

Odnímatelná nádržka na vodu

Ano

Zabudovaný mlýnek

Ne

Kompatibilní s E.S.E. pody

Ne

Test přípravy kávy

Protože jsme chtěli pojmout náš test kávovarů detailně, rozhodli jsme se dát každému modelu několik pokusů na přípravu nejoblíbenějších kávových nápojů, tedy espressa, doppia, cappuccina a latte macchiata. Zrna jsme si nechali namlít na profesionálním stroji v pražírně, nechtěli jsme totiž riskovat, že výsledky testu budou negativně ovlivněny případnými chybami v hrubosti mletí.

Kromě samotné přípravy kávy jsme se zaměřili také na další aspekty, které s ní souvisí. Kávovar potřeboval 70 vteřin na nahřátí do stavu připravenosti, pokud se rozhodnete šlehat mléčnou pěnu, budete muset dalších 30 vteřin vyčkat. Mezi námi testovanými přístroji je tato doba nahřátí spíš delší, oproti kvalitnějším kávovarům s lepším topným systémem je to však jen zlomek. Z hlavy vytéká voda o přibližné teplotě 80 stupňů, správně by měla mít ještě o deset stupňů víc. Malé kávovary však obecně mívají s udržením teploty problém.

Nakonec jsme změřili také výšku výpusti, a to jak s použitím odkapávací mřížky, tak bez ní. Mřížku můžete vyndat, když máte v úmyslu chystat si kávu do vyššího hrnečku či sklenice. V případě kávovaru Sencor se maximální výška sklenice bude pohybovat kolem 11,4 cm, což není mnoho, v rámci kategorie kávovarů pro nenáročné však tento model nijak nezaostává.

Parametr Tento produkt
Naměřený čas nahřátí (s)

70, dalších 30 pro ohřátí páry

Naměřená teplota vody (°C)

80

Naměřená výška výpusti (cm)

9

Naměřená výška výpusti bez mřížky (cm)

11,4

Espresso a doppio

Co se přípravy jedné porce kávy týče, tu bychom snad ani za espresso nepovažovali. Do hrníčku nám za dobu extrakce (u všech testovaných kávovarů jsme odstopovali 25 sekund) nateklo téměř neuvěřitelných 140 ml. Asi tušíte, že taková káva ani nechutnala jako espresso, byla mnohem slabší a vodovější.

Tyto vlastnosti se trochu zlepšily při přípravě z dvojité porce kávy. Taktéž nateklo kolem 140 ml, taktéž jsme ji ohodnotili jako podextrahovanou, avšak již trochu chutnější. Dosáhla také o něco tmavší barvy. V obou případech nás alespoň potěšilo, že nebyla příliš napěněná, výrobci levnějších kávovarů totiž mnohdy doplňují své stroje „vychytávkami“, které kávu uměle našlehají. Tato pěna však většinou rychle zmizí a hlavně, na správně připraveném šálku nemá vůbec co dělat. (Řada uživatelů si však kopec pěny na kávě oblíbila, pokud k nim patříte, doporučíme vám k přečtení recenzi kávovaru Electrolux, který jsme také testovali.)

Mléčné nápoje

Pokud máte chuť na cappuccino nebo latte, budete se muset popasovat s parní tryskou. A ta je bohužel u Sencoru dost málo výkonná. I když kávovar již hlásí připravenost k šlehání, stále z ní kromě páry vytéká i voda. Tryska navíc opakovaně měla problém mléko ohřát, i když konvička již přetékala pěnou, její teplota byla stále spíš vlažná.

Co se pěnicích schopností týče, máte co do činění s panarello tryskou, která do mléka vhání kromě páry i vzduch, čímž přispívá k bohatšímu pěnění. Ve výsledné pěně je tolik bublin, že se vám je jen tak sklepat nepodaří. Někomu tato nehybná, hutná pěna vyhovuje, zájemci o latte art však budou zklamaní. A dobrého výsledku jsme se nedobrali ani po sundání panarello nástavce – v tom případě tryska mléko nenašlehala naopak vůbec, takže jsme skončili jen s horkým mlékem.

Naše výsledky nejlépe ilustrují fotografie níže. Cappuccino i latte macchiato bylo studené a chutnalo trochu vodově, na vině je slabý základ namísto silného italského espressa.

Rostlinné mléko

Na závěr jsme zkusili ověřit, zda kávovar Sencor dokáže našlehat také mléko rostlinné. K tomuto účelu jsme zakoupili mandlové mléko určené speciálně pro potřeby baristů. A kávovar s ním zacházel podobně jako s klasickým – vytvořil ohromnou spoustu bublin, které ani nešly pořádně sklepat. Na fotografii lze vidět, jak se po našlehání oddělily od sebe jednotlivé vrstvy, to je však typickou vlastností mandlových mlék.

Příslušenství a rozměry

Co se dalšího příslušenství týče, očekávat můžete jen minimum. Vrchní plocha na šálky je vyhřívaná, její efektivitu však bohužel nehodnotíme příliš pozitivně. Po celou dobu, co jsme kávovar měli zapnutý (což bylo několik hodin), zůstávala maximálně vlažná. To je však u přístrojů pro domácí použití poměrně běžné. Čím kávovar zaostává i za některými produkty z této kategorie, je chybějící výdejník horké vody. Pokud si tak budete chtít prodloužit kávu vodou nebo připravit čaj, budete si muset vodu ohřát jinak.

V balení najdete dvě přetlaková sítka, menší na jednu porci, větší na dvě. Přetlaková sítka jsou typickým doplňkem levnějších kávovarů, jejich výhody ocení zejména začátečníci, kterým tato sítka „odpustí“ nedokonalosti v namletí kávy. Pokročilejší uživatelé nebo nadšenci naopak mívají tendenci sáhnout po sítkách klasických. Samozřejmou součástí je také pěchovadlo neboli tamper, doplněný odměrkou na kávu. Ten je (opět adekvátně k cenové kategorii) plastový, další problém ale vidíme v jeho velikosti – nesedí přesně do sítek. Je o něco menší, čímž znesnadňuje rovnoměrné pěchování, klouže a je celkově nepraktický.

Kávovar je poměrně kompaktní, vejde se i do menších kuchyní. Na konkrétní rozměry se můžete podívat v nižších řádcích tabulky.

Parametr Tento produkt
Výdejník horké vody

Ne

Nahřívací plocha na šálky

Ano

Sítka v balení

2x přetlakové

Tamper v balení

Plastový, samostatný

Konvička v balení

Ne

Naměřená výška (cm)

29,2

Naměřená šířka (cm)

20

Naměřená hloubka (cm)

28

Navážená hmotnost (kg)

3,02

Hodnocení ostatních uživatelů

Většina lidí, co si kávovar zakoupili, je s jeho vlastnostmi spokojená. V uživatelských recenzích se na předních příčkách výhod objevuje především nízká cena. Líbí se jim také rychlost nahřátí a spokojeni jsou i s chutí připravených nápojů. Přiznávají však, že jde o přístroj pro nenáročné uživatele a má své mouchy – například je poměrně hlučný a jeho návod dost nepřehledný.

Hlavní klady a zápory

Nízká pořizovací cena, tento benefit považujeme mezi všemi vlastnostmi kávovaru za ten nejvýraznější. Líbí se nám také, že bojler rozlišuje mezi teplotou vody pro přípravu kávy a páry, pro páru je totiž potřebná teplota vyšší. A pozitivně hodnotíme také snadnost ovládání a údržby.

Mezi hlavní negativa rozhodně počítáme kvalitu připravených nápojů. Ze všech testovaných přístrojů (v březnu 2022) vyrobil tento kávovar nejřidší kávu a nejméně kvalitní pěnu. Dále nám vadí tamper, který nesedí do sítka, takže je obtížnější dosáhnout rovnoměrného utlačení kávy.

Porovnání s alternativami

Pokud jsou pro vás vlastnosti kávovaru nepřijatelné, ale chcete se držet co nejnižší cenové hladiny, možná by vás mohl zaujmout Electrolux EEA111. Je jen o pár stovek dražší, ale disponuje výkonnější parní tryskou a také kávu připraví kvalitněji.

Pokud ve vás tito výrobci nevzbuzují důvěru a hledáte prověřenější značku, mezi zajímavé alternativy patří nabídka firmy De’Longhi. Na rozdíl od Sencoru nebo Electroluxu se kávovary zabývá delší dobu, což je také vidět na několika vylepšeních a funkcích, kterými vybavila například kávovar De’Longhi EC 685.BK. Konkrétně máme na mysli například snadno rozložitelnou a čistitelnou trysku, kterou navíc můžete přepínat mezi šleháním mléka a pouhým ohřevem.

Závěr

Kávovar Sencor doporučíme jen skutečně nenáročným uživatelům. Pokud například patříte mezi ty, pro které je klasické espresso příliš intenzivní a váš hrníček kávy musí být hlavně co největší, pak vám možná bude vyhovovat. Smířit se však budete muset s méně výkonnou tryskou, která mléko bohatě napění, ale příliš neohřeje. Na druhou stranu však musíme kávovaru přiznat několik pozitiv – například bezkonkurenčně nízkou cenu nebo snadné ovládání.

Pokud se právě odhodláváte připlatit si za přístroj ze střední cenové kategorie, avšak stále se chcete držet spíš při zemi, možná byste si mohli pročíst naši recenzi kávovaru Gaggia Carezza De Luxe s automatickým proplachem a lepší parní tryskou.

2 000 Kč Orientační cena
Autor: Iveta Polášková | Datum: | Produkt: Sencor SES 1710BK | Hodnocení: 72,8 %
Iveta Polášková je redaktorkou, která v minulosti pracovala jako baristka. Protože ji káva baví, v duchu do budoucna sní o nějakém poloprofesionálním přístroji. Snadno tak vysvětlí, jaké parametry jsou při nákupu důležité, ale také třeba jaký je rozdíl mezi přetlakovým a klasickým sítkem nebo co je panarello tryska. Mimo pákové kávovary se zajímá také o alternativní přípravy kávy, proto se na webu stará také o témata překapávačů nebo moka konviček.
Redaktorka

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Sencor SES 1710BK

Sencor SES 1710BK

2 000 Kč Orientační cena