Menu

Recenze a srovnání Gaggia Carezza De Luxe

83,2 % Celkové hodnocení

Pro nenáročné v kategorii Pákové kávovary střední třídy

Klady

  • Tryska schopná ušlehat mléko na latte art
  • Automatický proplach systému po zapnutí kávovaru
  • Kompatibilní s porcovanou kávou v E.S.E. podech

Zápory

  • Páka částečně z plastu
  • Plastové pěchovadlo na kávu
  • Málo možností nastavení
5 600 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Gaggia patří mezi tradiční výrobce kávovarů, který však v posledních letech vybavuje své kávovary moderními prvky. Někomu to vyhovuje, někomu ne. Carezza De Luxe je přístroj, který bychom doporučili začátečníkům, kteří však mají zájem na lepších parametrech espressa a udělá jim radost tryska, která dokáže ušlehat i mikropěnu na latte art.

O nahřívání se stará bojler, který mívá ve srovnání s levnějšími termobloky lepší teplotní stabilitu, na druhou stranu se ale může pomaleji nahřívat. Drobnou designovou perličkou je analogový indikátor teploty, tu však hlídáte i s pomocí kontrolky. Gaggia se však v kategorii menších kávovarů vyznačuje nadprůměrným příkonem, což je další parametr, který by mohl rychlost nahřívání pozitivně ovlivnit. Čerpadlo je zde použito vibrační, dosahující tlaku 15 bar, to bylo v době srovnání (v srpnu 2021) pro domácí kávovary typické.

Objem zásobníku vody činí 1,4 l, což považujeme v této cenové kategorii za průměrnou hodnotu, avšak posouzení její důležitosti necháme na vás. Záleží na tom, zda vás budete chtít vodu doplňovat méně často, nebo naopak větší nádržku nevyužijete, protože budete kávovar po použití uklízet. Jako u téměř všech pákových kávovarů zde najdete parní trysku pro šlehání mléka, jako u většiny cenově dostupných strojů se jedná o typ panarello.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Gaggia

Systém zahřívání

Bojler

PID

Ne

Typ čerpadla

Vibrační

Tlak (bar)

15

Tlakoměr

Ne

Příkon (W)

1 900

Způsob šlehání mléka

Tryskou

Typ trysky

Panarello

Objem zásobníku vody (l)

1,4

Nastavení a uživatelský komfort

Pokud se zaměříme na možnosti nastavení, u modelu Gaggia Carezza De Luxe toho moc nenajdeme. Není možné nastavit automatické množství kávy, které do šálku nateče při každém použití, průběh extrakce tedy musíte hlídat. Kávovar se po delší době nečinnosti vypne, což je vychytávka, která potěší zapomětlivé jedince a ty, kteří se snaží šetřit energie. Na druhou stranu by mohla vadit těm, kteří si před přípravou kávy přístroj rádi pořádně prohřejí (správně by před přípravou kávy být zahřátý měl, v domácích podmínkách však tomu málokdo věnuje pozornost). S prohřátím a pročištěním pomůže funkce automatického proplachu systému po každém zapnutí.

Kávovar sice nenabízí automatický program odvápňování, avšak na jeho nutnost vás upozorní blikajícími kontrolkami. Velkým překvapením není možnost vyjmout nádržku na vodu ani absence mlýnku, ten je u pákových strojů dost vzácný. Příjemně by vás však mohlo potěšit sítko na porcovanou kávu v polštářcích zvaných E.S.E. pody. Ty do sítka vložíte a postupujete jako obvykle, přičemž celý proces přípravy kávy je kratší o mletí a dolování lógru ze sítka.

Parametr Tento produkt
Nastavení automatického množství vody

Ne

Nastavení na tvrdost vaší vody

Ne

Automatické vypnutí

Ano

Automatický odvápňovací program

Ne

Odnímatelná nádržka na vodu

Ano

Zabudovaný mlýnek

Ne

Kompatibilní s E.S.E. pody

Ano

Další příslušenství a rozměry

Profesionální kávovary mají na horkou vodu samostatný vývod, jejich zmenšeniny pro domácnost zpravidla disponují výdejníkem vody v trysce, což je i případ Gaggie. Vršek kávovaru patří vyhřívané ploše na šálky. V balení naleznete poněkud netradičně pouze jedno sítko na mletou kávu, dle výrobce vyhovuje jak na přípravu jednoho šálku kávy, tak na dvojitou porci. Dále zde najdete sítko na porcovanou kávu, plastovou odměrku a plastové pěchovadlo neboli tamper. Kávu dle výrobce pěchovat nemusíte, postará se o to mechanismus v držáku filtru, ale upřímně – většina lidí si kupuje pákový kávovar právě proto, že si kávu chce připravit z co největší části sama.

Rozměry kávovaru jsou poměrně kompaktní, na lince tedy mnoho místa nezabere. Výrazná není ani hmotnost, i když je totiž přední panel z nerezu, stále zde najdeme řadu plastových dílů. Konkrétní hodnoty si můžete prohlédnout v tabulce níže.

 

Parametr Tento produkt
Výdejník horké vody

Ano

Nahřívací plocha na šálky

Ano

Sítka v balení

1x přetlakové,1x na porcovanou kávu

Tamper v balení

Plastový, samostatný

Konvička v balení

Ne

Výška (cm)

30

Šířka (cm)

21

Hloubka (cm)

28

Hmotnost (kg)

5,5

Hodnocení ostatních uživatelů

Současní majitelé kávovaru jsou se strojem spokojení, i když přiznávají, že má také své mouchy. Kávu dělá dle jejich hodnocení dobrou, spokojení jsou také s napěňovačem mléka, líbí se jim i vzhled kávovaru. Častější výtky se týkaly materiálu páky, která je částečně také z plastu, automatického pěchování a celkového zpracování.

Hlavní klady a zápory

Hlavním bonusem přístroje je schopnost udělat lepší kávu než kávovary z nejnižší cenové kategorie. S trochou snahy je možné dosáhnout i mikropěny, kterou lze kreslit obrázky technikou latte art. Na druhou stranu je přístroj stále ještě poměrně cenově dostupný. Pokud občas ráno spěcháte a nestíháte kávu umlít, je možné využít předem naporcované polštářky a celý proces tak urychlit.

Mezi zápory rozhodně řadíme horší materiálové zpracování, které zahrnuje páku částečně z plastu, plastový tamper nebo ne vždy přesně lícující díly. Někomu by také mohlo vadit méně možností nastavení či doplňkových funkcí. Pokročilejší uživatelé také možná neocení možnost automatického pěchování, většina z nich si totiž přístroj s pákou kupuje právě proto, že je postup přípravy kávy baví a chtějí jej zvládnout sami.

Závěr

Gaggia Carezza De Luxe je novějším produktem z dílny tradičního výrobce. V jeho nabídce se jedná o jeden z levnějších kávovarů. Káva se ohřívá v bojleru a příkon 1900 W je dostatečný pro její rychlé nahřátí. S tím pomůže také automatický proplach systému po zapnutí. Kávovar dle recenzí dělá dobrou kávu a je schopen i našlehat pěknou pěnu na latte art. Bohužel jeho materiálové zpracování mohlo být i lepší, páka je zčásti plastová, pěchovadlo taktéž.

Pokud jste na kávovar náročnější a vyžadujete například přetlakový ventil nebo více možností nastavení, můžeme nabídnout k pročtení recenzi kávovaru Sage SES 500 BSS.

5 600 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Gaggia Carezza De Luxe | Hodnocení: 83,2 %
Iveta Polášková
Redaktorka
Iveta je redaktorkou, která v minulosti pracovala jako baristka. Protože ji káva baví, v duchu do budoucna sní o nějakém poloprofesionálním přístroji. Snadno tak vysvětlí, jaké parametry jsou při nákupu důležité, ale také třeba jaký je rozdíl mezi přetlakovým a klasickým sítkem nebo co je panarello tryska. Mimo pákové kávovary se zajímá také o alternativní přípravy kávy, proto se na webu stará také o témata překapávačů nebo moka konviček.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Gaggia Carezza De Luxe

Gaggia Carezza De Luxe

5 600 Kč Orientační cena