Menu

Recenze a srovnání Sage SES 500 BSS

85,8 % Celkové hodnocení

Top produkt v kategorii Pákové kávovary střední třídy

Klady

  • Tepelný systém Thermojet
  • Přetlakový ventil
  • Automatická tryska s nastavitelnou teplotou a množstvím pěny

Zápory

  • Nutnost dokupovat filtry
  • Nemá tlakoměr
  • Nelze použít na porcovanou kávu v E.S.E. podech
12 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Sage SES 500 BSS patří mezi středně drahé pákové kávovary. Doporučili bychom jej těm, kteří plánují posunout svou domácí přípravu kávy na vyšší úroveň, avšak stále nechtějí investovat do profesionálního přístroje. Kávovar Sage ovšem některé prvky profesionálních mašinek převzal.

V jeho útrobách se nachází vibrační čerpadlo o tlaku 15 bar, ale k tomu je kávovar vybaven přetlakovým ventilem zastropovaným na 9 bar, což je tlak používaný na profesionálních strojích. Tlakoměr zde však nenajdete. Nahřívání zajišťuje systém ThermoJet. Jedná se o vylepšený termoblok, který dokáže připravit kávovar k použití v rámci několika sekund. Výrazným bonusem je také elektronický systém kontroly teploty (PID), který zajišťuje, že teplota během extrakce kávy nekolísá.

Tryska tohoto přístroje je poněkud speciální a zaujme zejména ty, kterým šlehání mléka nejde nebo je nebaví. Je totiž nastavitelná na tři stupně teploty mléka a tři stupně napěněnosti. Pokud se vám do šlehání nechce, nalejete mléko do konvičky, nastavíte teplotu a napěněný a dál necháte trysku pracovat samotnou. Pokud si však mléko rozhodnete napěnit sami, k dispozici máte také manuální režim. Kávovar disponuje na tak malý přístroj poměrně objemným zásobníkem na vodu, vejde se do něj 1,8 l. Jednak ji tak nebudete muset často doplňovat, jednak při plném zásobníku kávovar trochu ztěžkne a připevnění páky tak půjde lépe.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Sage

Systém zahřívání

ThermoJet®

PID

Ano

Typ čerpadla

Vibrační

Tlak (bar)

9

Tlakoměr

Ne

Příkon (W)

1 600

Způsob šlehání mléka

Tryskou

Typ trysky

Klasická

Objem zásobníku vody (l)

1,8

Nastavení a uživatelský komfort

Kávovary střední třídy mívají oproti těm základním několik výhod a model Sage je toho zářným příkladem. Nechá vás například nastavit automatické množství kávy, které vám do šálku nateče. Až si příště budete chtít připravit kávu na „váš“ způsob, stisknete tlačítko přípravy a kávu stroj sám odměří a zastaví. Dalším bonusem je automatický odvápňovací program, který proces odvápňování sám vypne, až se vyprázdní nádržka na vodu. Na nutnost odvápnění navíc kávovar sám upozorní.

Zrovna tak pomůže i čištěním – na jeho nutnost upozorní a pomocí speciálního příslušenství s celým procesem pomůže. Z dalších bonusů můžeme jmenovat odnímatelnou nádržku na vodu, ta je však u kávovarů běžná. V zásobníku je zabudován filtrační systém, který snižuje usazování vodního kamene. To má však svou odvrácenou stránku v podobě nutnosti dokupování filtrů. Co by také mohlo někoho mrzet je chybějící sítko na porcovanou kávu v E.S.E. podech.

Parametr Tento produkt
Nastavení automatického množství vody

Ano

Nastavení na tvrdost vaší vody

Ne

Automatický odvápňovací program

Ano

Odnímatelná nádržka na vodu

Ano

Zabudovaný mlýnek

Ne

Kompatibilní s E.S.E. pody

Ne

Další příslušenství a rozměry

Co vás nejspíš u finančně náročnějšího spotřebiče zamrzí, je absence výdejníku vody. Neznamená to však, že je nutné používat rychlovarnou konvici, vodu můžete ohřát tryskou stejně, jako byste ohřívali mléko. Protože však do vody nechcete spouštět bublinky, ponořte ji o něco níž. Nahřívací plocha na šálky už nechybí, bonusem je také kovový tamper, se kterým dosáhnete lepších výsledků než s plastovým. Dodávaná sítka se mohou lišit dle prodejce. Nyní Sage přibaluje pár přetlakových a pár klasických, jaká se používají i v profesionálních kávovarech. Pokud však prodejce dodává ze starších zásob, je možné, že byste obdrželi jen přetlaková, což by byla škoda. Klasická jednostěnná sítka sice nezamaskují chyby v mletí nebo pěchování kávy, zato si právě na nich ověříte, že při přípravě postupujete správným způsobem.

Další příslušenství je poměrně bohaté. Obdržíte nerezovou konvičku pro šlehání a precizní nalévání mléka, razor (což je pomůcka na zarovnání kávy v páce), pomůcky na čištění kávovary i trysky a vodní filtr Claris. Rozměry kávovarů jsou poměrně kompaktní, s rostoucí kvalitou se stroje většinou zvětšují, Sage je však v tomto ohledu výjimka. Také hmotnost je poměrně nízká.

Parametr Tento produkt
Výdejník horké vody

Ne

Nahřívací plocha na šálky

Ano

Sítka v balení

Dle dodavatele

Tamper v balení

Kovový, samostatný

Konvička v balení

Ano

Výška (cm)

31

Šířka (cm)

19,5

Hloubka (cm)

32

Hmotnost (kg)

4,9

Hodnocení ostatních uživatelů

Uživatelé kávovaru se shodli, že je jedná o kvalitní stroj, někteří z nich by jej doporučili i začátečníkům na první pokusy. Nejvíce pochval se sešlo ohledně tepelného systému, který zajišťuje rychlé nahřívání, a na automatické i manuální pěnění mléka. Dále se objevily poznámky o jednoduchém ovládání a líbivém designu. Z nevýhod, které uživatelé postřehli, se zmíníme o vysoko umístěné výpusti – káva tak dopadá do hrníčků z velké výšky a může se rozstřikovat. Dále si uživatelé postěžovali na nízkou váhu (kterou však může zvýšit plná nádobka na vodu) a nutnost dokupování filtrů a čisticích tablet.

Hlavní klady a zápory

Výhod nabídne kávovar Sage opravdu dost, týkají se jak preciznosti přípravy kávy, tak uživatelského komfortu. V první řadě vidíme jako bonus elektronický systém kontroly teploty a přetlakový ventil – pro správnou extrakci je správný tlak a teplota jedněmi z nejdůležitějších parametrů. Pohodlnějším uživatelům zase udělá radost rychlost nahřívání a tryska, na které, pokud nemáte chuť pilovat vlastní baristické dovednosti, můžete nastavit požadovanou teplotu a množství pěny, a ona našlehá mléko za vás.

Nevýhody přístroje zčásti souvisí s jeho určením, už to zkrátka není kávovar pro nenáročné domácí uživatele, pro lidi, kteří se o přípravu kávy fakticky nezajímají. Pro ty může být zbytečně drahý, navíc je k němu třeba dokupovat filtry. Páky nejsou kompatibilní s E.S.E. pody, porcovanou kávou, což by opět mohlo zklamat ty, kteří občas chtějí použít polštářek a ušetřit si tím čas a čištění.

Závěr

Sage SES 500 BSS představuje vhodný přístroj pro uživatele, kteří mají chuť dát si na kávě víc záležet. Těm nabídne vylepšené možnosti extrakce espressa (přetlakový ventil, PID systém pro kontrolu teploty), a pokud si to pohlídají u prodejce, také nepřetlaková jednostěnná sítka jako pro profesionální baristy. Kávovar má výhody i v oblasti uživatelského komfortu, mléko můžete šlehat manuálně i automaticky s nastavením teploty a stupně napěnění. Bonusem je systém Thermojet, což je vylepšené termoblok nahřívající se v rámci několika sekund. Na druhou stranu je třeba přiznat, že pořízení tohoto typu kávovaru již vyžaduje jistou investici, pro ty, kteří by jeho výhod nevyužili, by tedy mohlo být zbytečné.

Pokud patříte mezi nenáročné uživatele, kteří shánějí levný kávovar s jednoduchým ovládáním, doporučíme k pročtení recenzi modelu Sencor SES 1710BK.

12 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Sage SES 500 BSS | Hodnocení: 85,8 %
Iveta Polášková
Redaktorka
Iveta je redaktorkou, která v minulosti pracovala jako baristka. Protože ji káva baví, v duchu do budoucna sní o nějakém poloprofesionálním přístroji. Snadno tak vysvětlí, jaké parametry jsou při nákupu důležité, ale také třeba jaký je rozdíl mezi přetlakovým a klasickým sítkem nebo co je panarello tryska. Mimo pákové kávovary se zajímá také o alternativní přípravy kávy, proto se na webu stará také o témata překapávačů nebo moka konviček.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Sage SES 500 BSS

Sage SES 500 BSS

12 000 Kč Orientační cena