Menu

Recenze a srovnání Sage BES 920

93,7 % Celkové hodnocení

Top cena/výkon v kategorii Poloprofesionální pákové kávovary

Klady

  • Dvoubojlerový systém
  • Přetlakový ventil
  • PID systém pro stabilitu teploty

Zápory

  • Vysoká cena
  • Vibrační čerpadlo
  • Déle se nahřívá
30 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Australská firma Breville proniká na evropské trhy také pod značkami Sage nebo Catler. Tento kávovar tedy můžete na zahraničních e-shopech potkat také pod názvem Breville the Dual Boiler nebo Catler ES 9010. Vizí výrobce bylo nabídnout profesionální funkce a výkon vměstnané do kuchyňského přístroje malých rozměrů.

Hlavní devízou kávovaru je dvojice bojlerů, které ohřívají vodu na kávu a na páru zvlášť. Díky tomu je také možné šlehat mléko a připravovat espresso zároveň, stroj není třeba nechávat dohřát a vychladnout mezi jednotlivými úkony a pokud připravujete víc káv po sobě, práce vám půjde lépe od ruky. Teplotu hlídá precizní PID systém a příkon je (v srpnu 2021) nadstandardně vysoký, takže s rychlostí nahřívání by neměly být žádné problémy. Výrobce použil vibrační čerpadlo, ale vybavil je přetlakovým ventilem, zkalibrovaným na 9 bar, tedy na ideální tlak pro extrakci espressa.

Součástí je nádrž na vodu o objemu úctyhodných 2,5 l, připojení na vodovodní řád však možné není. To je však i mezi zmenšeninami profi kávovarů všeobecně velmi vzácné. Ke šlehání mléka slouží jako obvykle parní tryska, také ta patří k silným stránkám kávovaru. Jedná se o trysku klasického typu, s níž máte dle uživatelských recenzí slušnou šanci, že připravíte i mléko na latte art.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Sage

Systém zahřívání

Dva bojlery

PID

Ano

Typ čerpadla

Vibrační

Tlak (bar)

9

Tlakoměr

Ano

Příkon (W)

2 200

Způsob šlehání mléka

Tryskou

Typ trysky

Klasická

Objem zásobníku vody (l)

2,5

Nastavení a uživatelský komfort

Pokud se jedná o uživatelský komfort je znát, že si na něm výrobce Sage nechává záležet. Kávovar tak například nabídne automatizovaný proces odvápnění a čištění. Zajímavé jsou také možnosti nastavení – můžete si programovat teplotu extrahované kávy v rozmezí od 86 – 96 °C, přednastavit množství kávy v hrníčku podle objemu či času extrakce, přičemž nastavování usnadňuje LCD displej. Mimo ten se na přední stranu přístroje vešel také tlakoměr.

Ovládaní panel kávovaru Sage BES 920 zahrnuje displej i tlakoměr

Sage BES 920 – ovládací panel

Kávovar upozorní také na nastavení tvrdosti vody. V balení najdete testovací proužek pro otestování vaší vody, zjištěnou tvrdost pak zadáte do přístroje. Po 20 minutách nečinnosti se kávovar automaticky vypne. Zabudovaný mlýnek zde chybí, v portfoliu značky však najdete i přístroje mlýnkem vybavené. Z nich jsme sepsali recenzi na Sage SES 878 BTR.

Parametr Tento produkt
Nastavitelná teplota vody

Ano

Nastavení automatického množství vody

Ano

Nastavení na tvrdost vaší vody

Ano

Automatické vypnutí

Ano

Automatický odvápňovací program

Ano

Odnímatelná nádržka na vodu

Ano

Zabudovaný mlýnek

Ne

Další příslušenství a rozměry

Kávovar Sage budeme chválit také ohledně dalšího vybavení a dodávaného příslušenství. Vrchní vyhřívanou plochu můžete využít na ohřev šálků, výdejník horké vody má dokonce svou separátní výpusť. V balení obdržíte celkem čtyři sítka, z toho dvě přetlaková, která využijete například na nepřesně namletou kávu, dokáží totiž tento nedostatek zamaskovat. Druhý pár sítek je jednostěnný, tato sítka naopak odhalí nedostatky v hrubosti mletí, pěchování či nečerstvou kávu, proto jsou vyhledávána zejména nadšenci, kteří mají chuť vypilovat extrakci kávy k dokonalosti. Také tamper je kvalitní, kovový; pokud jej nepoužíváte, je možné připevnit jej magnetem k tělu přístroje. Nechybí ani konvička na šlehání mléka a destička Razor na zarovnání kávy (ta je však dle mnoha uživatelů zbytečná).

Poloprofesionální a profesionální kávovary zpravidla vyžadují více místa než malé spotřebiče pro nenáročné uživatele. Sage v tomto ohledu není výjimkou. Díky převážně kovovému provedení je také dosti těžký, což je mezi kávovary (pokud je neplánujete často přesouvat) považováno za výhodu. Bude tak stabilní a dobře se do něj bude připevňovat páka. Konkrétní hodnoty naleznete níže v tabulce.

Parametr Tento produkt
Výdejník horké vody

Ano

Nahřívací plocha na šálky

Ano

Sítka v balení

2x standardní,2x přetlaková

Tamper v balení

Kovový, magnetem připevnitelný na tělo

Konvička v balení

Ano

Výška (cm)

37,1

Šířka (cm)

37,3

Hloubka (cm)

37,3

Hmotnost (kg)

15,5

Hodnocení ostatních uživatelů

Současní majitelé kávovaru jsou s jeho vlastnostmi spokojení. Shodli se na výhodě dvou bojlerů, přípravě chuťově vynikající kávy nebo schopnostech trysky ušlehat kvalitní mikropěnu na latte art. Jak ale přiznávají, kávovaru zabere pár minut, než se nahřeje. Také cenu by někteří uživatelé stanovili níže. A jak je u poloprofesionálních strojů časté, jejich uživatelé je nedoporučují zájemcům o rychlou a bezpracnou kávu, protože náročnost její přípravy i následné údržby je například ve srovnání s automatickými kávovary vyšší.

Hlavní klady a zápory

Benefity, kterými se kávovar může chlubit, jsou bezesporu dva nerezové bojlery hlídané PID kontrolou teploty. Díky nim je možné používat hlavu a trysku zároveň a připravovat rychleji i větší množství káv. Další plus představuje přetlakový ventil, který krotí vibrační čerpadlo na tlak 9 bar. Díky dobrému tlaku parní trysky je možné našlehat dobrou mikropěnu. O krok blíž profesionálním strojům se kávovar dostal díky 58 mm nerezové páce, do které je možné vložit přetlaková i nepřetlaková sítka.

Pokud se zaměříme na negativa, všimneme si zejména rostoucí ceny, která se již od levných domácích mašinek diametrálně liší. Dvoubojlerový systém se také déle ohřívá, to je však obecná vlastnost bojlerů, ne negativum pouze tohoto přístroje. O kávovar je také nutné se starat, čistit jej a odvápňovat. Celkově není vhodný pro kávové příznivce, které však rituál přípravy nápoje neláká.

Závěr

Sage BES 920 představuje nadupaný poloprofesionální stroj s dobrými možnostmi kontroly tlaku i teploty. Teplotu zajišťují dva bojlery hlídané přesným PID systémem, tlak zase reguluje přetlakový ventil kalibrovaný na 9 bar. Silnou stránkou je také parní tryska disponující dostatečným tlakem. Výrobce se zaměřil i na uživatelský komfort, například čisticí a odvápňovací cyklus nebo možnosti nastavení teploty a množství kávy, které automaticky nateče do šálku. Ke kávovaru patří také pestré příslušenství, čtyři sítka (dvě standardní a dvě přetlaková), konvička na mléko a kovový tamper magnetem připevnitelný k plášti kávovaru. Nevýhodu však představuje vysoká cena, kterou musí zájemce zaplatit.

Pokud sháníte pákový kávovar, který se uplatní v domácnosti i v malém provozu, a hledáte stroj s rotačním čerpadlem, můžeme doporučit recenzi kávovaru Lelit Bianca PL162T.

30 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Sage BES 920 | Hodnocení: 93,7 %
Iveta Polášková
Redaktorka
Iveta je redaktorkou, která v minulosti pracovala jako baristka. Protože ji káva baví, v duchu do budoucna sní o nějakém poloprofesionálním přístroji. Snadno tak vysvětlí, jaké parametry jsou při nákupu důležité, ale také třeba jaký je rozdíl mezi přetlakovým a klasickým sítkem nebo co je panarello tryska. Mimo pákové kávovary se zajímá také o alternativní přípravy kávy, proto se na webu stará také o témata překapávačů nebo moka konviček.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Sage BES 920

Sage BES 920

30 000 Kč Orientační cena