Menu

Recenze a srovnání Lelit Bianca PL162T

95,2 % Celkové hodnocení

Top produkt v kategorii Poloprofesionální pákové kávovary

Klady

  • Rotační čerpadlo
  • Nastavitelný tlak
  • Dvoubojlerový systém

Zápory

  • Velmi vysoká cena
  • Pomaleji se nahřívá
  • Není vhodný pro začátečníky/běžné uživatele
57 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Firma Lelit patří ke slovutným výrobcům espresso kávovarů a její model Bianca bývá označován jako jeden z nejlepších přístrojů pro domácnost. Nabízí zejména kompletní kontrolu nad parametry připravované kávy. Zároveň je však třeba dodat, že Bianca není model pro začátečníky, protože k obsluze vyžaduje jistý stupeň baristických schopností.

Nejvýraznější vlastností kávovaru je možnost regulovat tlak, a to i během extrakce. K tomuto účelu slouží dřevěná páčka na vrchní straně, která reguluje tok vody. Tlak je nastavitelný do výše 12 bar. Bianca do domácích podmínek přináší několik vlastností, kterými obvykle disponují pouze profi přístroje – vodu pohání rotační čerpadlo, které se oproti vibračním vyznačuje stabilitou tlaku. Ohřev zajišťují dva bojlery, jeden pro vodu na kávu, druhý pro páru do trysky a pro výdej horké vody.

Dřevěná páčka kávovaru Lelit Bianca, kterou lze ovládat tlak, je umístěna nahoře uprostřed

Páčka na ovládání tlaku uprostřed horní strany kávovaru

Ohledně zásobování vodou máte na výběr – můžete využít 2,5l nádržku nebo kávovar připojit přímo na vodovodní řád. Asi nepřekvapí tryska klasického typu, potěší však nadstandardní povrch „cool touch“, který není na omak horký. Tělo kávovaru je robustní, kovové, osazené několika dřevěnými doplňky.

 

Parametr Tento produkt
Výrobce

Lelit

Systém zahřívání

Dva bojlery

PID

Ano

Typ čerpadla

Rotační

Tlak (bar)

12

Tlakoměr

Ano

Příkon (W)

1 400

Způsob šlehání mléka

Tryskou

Typ trysky

Klasická

Objem zásobníku vody (l)

2,5

Nastavení a uživatelský komfort

Ohledně možných nastavení je největším přínosem nastavení tlaku, o něm jsme však už psali výše. Bianca vám mimo to dovolí nastavit teplotu vody i páry, a to na digitálním displeji. Mimo ten naleznete na přední straně kávovaru také tlakoměr. Parní bojler dokonce můžete úplně vypnout, pokud například neholdujete mléčným nápojům typu cappuccino. Nádržku je možné nejen vyjmout, ale také připevnit na zadní i boční stěnu kávovaru, případně ji nemusíte instalovat vůbec, pokud se rozhodnete připojit kávovar na vodovodní řád.

Další výhodou modelu Bianca je stand-by režim. Dvoubojlerové přístroje totiž vyžadují dlouhý čas na nahřátí (kolem 45 minut), takže mnoho jejich majitelů volí možnost nechávat je zapnuté. Lelit vybavil kávovar režimem, který udržuje teplotu v espresso bojleru na 70 °C a po opětovném zapnutí je přístroj znovu připraven za přibližně 10 minut.

 

Parametr Tento produkt
Nastavitelná teplota vody

Ano

Nastavení automatického množství vody

Ne

Nastavení na tvrdost vaší vody

Ne

Automatický odvápňovací program

Ne

Odnímatelná nádržka na vodu

Ano

Zabudovaný mlýnek

Ne

Další příslušenství a rozměry

U takto vybaveného kávovaru se funkce jako výdejník horké vody nebo vyhřívaná plocha na šálky rozumí samy sebou. Zájemce však potěší i řada dalšího příslušenství. V balení najdete jak standardní, tak nahou páku, která vyrábí espresso s plnější chutí a větším množstvím cremy. To proto, že její spodek je odřízlý, což kávě na cestě do hrnku odstraňuje jednu kovovou překážku. Sítka jsou standardní, jednostěnná, kromě nich najdete v balení také sítko slepé sloužící k očistě kávovaru. Vybrat si můžete ze dvou koncovek trysky (liší se počtem dírek), nemůžeme zapomenout ani na samostatný kovový tamper. Výčet uzavírají filtr na vodu, čisticí kartáček nebo baristická utěrka na naleštění kávovaru. Konvičku na mléko však bude nutné dokoupit zvlášť.

Jelikož je Lelit Bianca v našem srovnání nejlepším přístrojem (v srpnu 2021), nepřekvapí příliš jeho výraznější rozměry i váha. Ta je způsobena nerezovou ocelí, z níž je kávovar vyroben. Přesné hodnoty si můžete prohlédnout ve spodní části tabulky.

 

Parametr Tento produkt
Výdejník horké vody

Ano

Nahřívací plocha na šálky

Ano

Sítka v balení

2x standardní,1x slepé

Tamper v balení

Kovový, samostatný

Konvička v balení

Ne

Výška (cm)

40

Šířka (cm)

29

Hloubka (cm)

48,5

Hmotnost (kg)

26,5

Hodnocení ostatních uživatelů

Jak zmiňují současní majitelé kávovaru, Lelit Bianca je jedním z nejlepších kávovarů pro domácí užití. Největší pozornost si pochopitelně získalo nastavování tlaku a dalších parametrů, což pokročilé uživatele láká k experimentům s extrakcí. Chvály se dočkalo i kvalitní příslušenství a robustní zpracování. Na druhou stranu však uživatelé přiznávají, že kávovar stojí opravdu hodně peněz a dlouho se nahřívá.

Hlavní klady a zápory

Hlavním přínosem, který Lelit Bianca nabízí, je kontrola nad mnoha parametry. Máte možnost ovlivnit tlak v hlavě kávovaru, teplotu v obou bojlerech, tím i sílu parní trysky, nebo délku předspaření. Další výhodu představuje rotační čerpadlo, které je tišší a stabilnější než čerpadla vibrační. Pokud budete chystat více káv za sebou, potěší také možnost připojení na vodovodní řád nebo dvoubojlerový systém umožňující šlehání mléka a extrakci espressa zároveň.

Mezi nevýhodami pořízení tohoto přístroje ční na prvním místě jeho pořizovací cena. Ta je oproti malým domácím pákovým strojům i několikanásobná. Dále musíme zmínit pomalé nahřívání, to je však všeobecnou vlastností kvalitních dvoubojlerových kávovarů a nikoliv negativem pouze tohoto přístroje. Z hlediska negativ je také vhodné zmínit, že kávovar rozhodně není vhodný pro začátečníky nebo zaneprázdněné lidi toužící po rychlém šálku kávy. Doporučit jej můžeme pouze těm, pro které je příprava kávy zároveň koníček.

Závěr

Lelit Bianca PL162T představuje kávovar pro kávové nadšence s baristickými zkušenostmi, kteří mají chuť dál sebe i svůj šálek kávy zlepšovat. Srdcem stroje je rotační čerpadlo, které bývá součástí profesionálních kavárenských mašin. Ohřev zajišťují dva bojlery z nerezu, oba kontrolované PID systémem. Kávovar je možné připojit na vodovodní řád nebo jej použít s  2,5l nádržkou na vodu. Hlavními benefity jsou možnosti nastavení tlaku a teploty. V balení naleznete i bohaté příslušenství včetně páky pro přípravu nahého espressa, slepého sítka nebo standardních misek. Zápornou stránku vidíme vedle ceny také v dlouhém nahřívání, tomu se však u dvoubojlerových kávovarů vyhnout nelze.

Pokud vás láká dvoubojlerový kávovar, ale na nastavování tlaku si netroufáte, doporučíme k pročtení recenzi kávovaru Sage BES 920.

57 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Lelit Bianca PL162T | Hodnocení: 95,2 %
Iveta Polášková
Redaktorka
Iveta je redaktorkou, která v minulosti pracovala jako baristka. Protože ji káva baví, v duchu do budoucna sní o nějakém poloprofesionálním přístroji. Snadno tak vysvětlí, jaké parametry jsou při nákupu důležité, ale také třeba jaký je rozdíl mezi přetlakovým a klasickým sítkem nebo co je panarello tryska. Mimo pákové kávovary se zajímá také o alternativní přípravy kávy, proto se na webu stará také o témata překapávačů nebo moka konviček.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Lelit Bianca PL162T

Lelit Bianca PL162T

57 000 Kč Orientační cena