Menu

Recenze a srovnání Electrolux EEA111

75,8 % Celkové hodnocení

Top cena/výkon v kategorii Pákové kávovary pro nenáročné

Klady

  • Nízká cena
  • Dobře se s ním manipuluje
  • Obstojně šlehá mléko

Zápory

  • Klasické espresso z něj nepoteče
  • Nemá v balení sítko na jednu porci
  • Pod mřížkou se rychle hromadí voda
  • Tryska se hůř čistí
3 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Electrolux EEA111 je jedním z cenově nejdostupnějších pákových kávovarů, které vyhovují převážně nenáročným uživatelům a domácnostem. Tomu odpovídá také materiál pláště, kde převažuje plast, dražší přístroje bývají z kovu. Nepřekvapí ani použité technologie, o zahřívání se stará termoblok, který zvyšuje rychlost nahřátí přístroje, bohužel však na úkor teplotní stability. Na rychlost nahřívání má vliv také příkon, v tomto ohledu je přístroj dokonce mírně nadprůměrný (v březnu 2022). Kávovar pohání vibrační čerpadlo o tlaku 15 bar, což je pro domácí přístroje typické. Kvalitnější technologie typu PID systému pro kontrolu teploty pochopitelně chybí.

K přístroji výrobce přibalil páku o průměru 51 mm. Toto řešení je v nejnižší cenové kategorii typické a v praxi pro vás znamená menší flexibilitu při přípravě nápoje. Malé páky totiž nemusí pojmout dostatek kávy pro přípravu dvojité porce, takže pokud preferujete silnější kávu, je lepší mít se na pozoru.

Mléko do nápoje našleháte tryskou, v tomto případě typu panarello, který je opět mezi nejlevnějšími kávovary klasikou. V zásadě se jedná o plastový nástavec, který spolu s párou do kávy vhání také vzduch. Přispívá tím k výrobě pórovitější pěny s velkými bublinkami, která se řadě uživatelů líbí, ale obrázky se s ní kreslit nedají. Nástavec panarello lze však snadno sundat, pokud máte radši klasickou mikropěnu. Zásobník na vodu pojme 1,26 l, takže mezi kávovary patří spíše k menším.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Electrolux

Materiál pláště

Plast

Systém zahřívání

Termoblok

PID

Ne

Typ čerpadla

Vibrační

Tlak (bar)

15

Tlakoměr

Ne

Příkon (W)

1 470

Průměr páky (mm)

51

Způsob šlehání mléka

Tryskou

Typ trysky

Panarello

Objem zásobníku vody (l)

1,26

Test používání a uživatelského komfortu

Tento přístroj nás zaujal natolik, že jsme se v redakci rozhodli jeho schopnosti otestovat. Nejdříve jsme ověřili, jak dobře se s ním zachází, zda je jeho údržba jednoduchá a co vše je na něm možné nastavit. Samozřejmě jsme si také nechali připravit několik káv, ale o tom se blíže rozepíšeme až v další kapitole.

Možnosti nastavení

Protože kávovar Electrolux patří k těm cenově nejdostupnějším, nepřekvapí, že mnoho funkcí a možností nenabídne. Není tak například možné upravit teplotu vody protékající kávou nebo nastavit množství, které do šálku nateče automaticky. V praxi to však pouze znamená, že při přípravě nápoje budete kávovar hlídat a zastavíte jej ručně. Není ani možné nastavit jej na tvrdost používané vody, tato funkce je však v nejnižší cenové kategorii skutečně ojedinělá. Totéž platí také pro mlýnek, který je sice standardní součástkou automatických přístrojů, u pákových se s ním ale setkáte spíše zřídka.

Co už kávovaru nechybí, je funkce automatického vypnutí, která stroj vypne po 30 minutách nečinnosti. Vzhledem k tomu, že kávovar se po celou dobu provozu udržuje v zahřátém stavu, je lepší nenechávat jej trvale zapnutý. Možnost přípravy porcované kávy v E.S.E. podech byste zde hledali marně, což by mohlo vadit těm, kteří občas mají na přípravu kávy jen minimum času.

Snadnost obsluhy

Z předchozího odstavce vyplývá, že na kávovaru prakticky není co nastavovat. Jeho obsluha je tedy velmi jednoduchá, což považujeme za benefit. V balení navíc získáte také návod, který hodnotíme jako přehledný a vysvětlující vše potřebné. Nastavení, příprava kávy i mléčné pěny a následné čištění jsou rozděleny do jednotlivých kroků, každý z nich je doplněn malým černobílým obrázkem. Bohužel jsme však v návodu objevili také jednu chybu – dle popisku má kávovar výdejník horké vody v trysce, výrobce nám však posléze potvrdil, že tomu tak není.

Ovládací panel sestává jen z tlačítka pro zapnutí a vypnutí, jednoho otočného knoflíku, kterým ovlivňujete, zda přístroj vydá kávu či páru, a dvou ikonek – jedna označuje zapnutý spotřebič, druhá jeho připravenost k použití. U zásobníku na vodu oceňujeme praktické ucho, za které se zásobník snadno vytahuje i přenáší.

U kávovaru si také ceníme upevnění odkapávací mřížky a podtácku. Ačkoliv jsou klasicky vyjímatelné, při přesunech nechrastí, nepadají a celý kávovar tak lze pohodlně přenášet. Nestane se ani, že byste jej chtěli přesunout a v ruce by vám zůstala jen odkapávací mřížka nebo jiné volné části. Celkově jej tedy hodnotíme jako kompaktní.

Údržba

Také údržba přístroje je velmi jednoduchá. Před prvním použitím je třeba vypláchnout okruh pro přípravu kávy i trysku horkou vodou. To provedete jednoduše – naplníte zásobník a necháte jej kávovarem protéct, aniž byste do sítka vložili kávu. Dále doporučujeme opláchnout páku, sítko i zásobník na vodu a celý přístroj otřít vlhkým hadříkem.

Nejtěžší práce vás čeká s údržbou trysky, mléčný systém je totiž nejnáchylnější na zanesení. Po každé přípravě kávy je tedy nutné trysku propláchnout, důležité je také sundat plastový nástavec a zbavit kovovou část pod ním zbytků mléka. To může být u zaschlých zbytků docela oříšek, půjde to lépe, když trysku ponoříte do vody a necháte chvíli pracovat.

Přístroj je také třeba pravidelně odvápňovat. Automatický program sice kávovar nemá, ani tak ale není tento proces nijak složitý. Do zásobníku nalijete vodu smíchanou s odvápňovacím prostředkem, kávovar zahřejete a roztok necháte protéct, podobně jako při prvním proplachu. Poté do zásobníku nalijete čistou vodu a znovu vše propláchnete. Dále nezapomínejte kontrolovat vodu pod odkapávací mřížkou a pravidelně ji vylévat. Po našem testování můžeme říct, že se jí tam hromadí docela dost, takže po čase by mohla začít vytékat.

Parametr Tento produkt
Nastavitelná teplota vody

Ne

Nastavení automatického množství vody

Ne

Nastavení na tvrdost vaší vody

Ne

Automatické vypnutí

Ano

Automatický odvápňovací program

Ne

Odnímatelná nádržka na vodu

Ano

Zabudovaný mlýnek

Ne

Kompatibilní s E.S.E. pody

Ne

Test přípravy kávy

Jak už jsme zmínili, v rámci testu jsme s kávovarem Electrolux připravili také několik kávových nápojů, každý z nich hned několikrát. Kávu jsme si nechali namlít na profesionálním přístroji v pražírně, abychom měli jistotu, že má ideální hrubost. Nepřesná hrubost mletí by totiž přípravu kávy negativně ovlivnila a my bychom pak stroj hodnotili nespravedlivě.

Mimo samotnou přípravu kávy jsme změřili ještě pár maličkostí. Například nahřívání kávovaru trvalo v průměru ( z několika pokusů) 42 vteřin, to se dá zvládnout i v ranním shonu. Změřili jsme teplotu vody protékající pákou, ta se pohybovala kolem 74 °C. To není dost, ideálně by se teplota vody protékající kávou měla držet kolem 90 °C. Zde se negativně projevuje nedostatečný výkon topného systému, který je pro levnější kávovary typický.

Mrkli jsme také na výšku výpusti, která ovlivňuje, jak vysoký šálek se vejde mezi ústí páky a odkapávací mřížku, takže jí věnujte pozornost v případě, že máte v oblibě větší porce. Tehdy se také možná rozhodnete mřížku vyndat, aby se pod výpusť vešla i vyšší sklenice. Změřené hodnoty se nijak neodchylovaly od standardu malých domácích kávovarů, vy si je můžete prohlédnout níže v tabulce.

Parametr Tento produkt
Naměřený čas nahřátí (s)

42

Naměřená teplota vody (°C)

74

Naměřená výška výpusti (cm)

8

Naměřená výška výpusti bez mřížky (cm)

12

Espresso a doppio

Pokud máte rádi klasické italské espresso, asi vás trochu zklameme. Ačkoliv jsme použili správně namletou kávu a dostatečně ji upěchovali, do hrníčku natekl zhruba čtyřnásobek správného množství. Za 25 sekund jsme získali 110 ml nápoje, espreso by přitom mělo mít 25-35 ml. Chuť takto připravené kávy je pochopitelně slabší než chuť espressa, barva světlejší. Na druhou stranu je nutné přiznat, že řadě českých uživatelů klasické espresso nevyhovuje, místo něj preferují větší a slabší porce. V takovém případě by vám tento přístroj mohl naopak vyhovovat.

Parametry kávy se příliš nezměnily ani u doppia, tedy dvojité porce kávy. Proud nápoje se zmírnil jen minimálně, za 25 sekund nám do odměrky nateklo 100 ml. Chuť a barva výsledného nápoje se také příliš nezlepšila. Dalším nešvarem, který se projevuje zejména u levných kávovarů s přetlakovým sítkem, je našlehaná káva s čepicí pěny. Takto nepřirozeně vytvořená pěna však brzy zmizí. Na správně připraveném espressu by být neměla.

Mléčné nápoje

Ke kávovaru Electrolux patří tryska panarello s plastovým nástavcem, který do kávy kromě páry vhání také vzduch. Takové vybavení vyhovuje milovníkům pórovité nehybné pěny. Přesto však pěna po několika sklepnutích nebyla úplně špatná, i když v ní zůstala spousta bublin.

Plastový nástavec však lze snadno sundat a tryska použít i bez něj. Takto je tryska dokonce schopná vytvořit vír a a mléko pořádně promíchat. Poté již zůstane bublin v pěně mnohem méně a výsledná konzistence bude víc připomínat klasickou mikropěnu, řidší a tvárnou. A s trochou šikovnosti se vám nejspíš povede i nějaký ten obrázek.

My jsme si vyzkoušeli přípravu cappuccina a tříbarevného latte macchiata. Obojí se vám snadno podaří, i když vám tyto nápoje budou možná chutnat méně intenzivně, než jste zvyklí z kaváren. Na vině bude právě slabší kávový základ.

Rostlinné mléko

Abychom toho otestovali co nejvíc, zkusili jsme našlehat také rostlinnou alternativu mléka. Zvolili jsme mandlové, určené speciálně pro baristy. A musíme konstatovat, že Electrolux si s ním poradil dobře a docela hezky je našlehal. Po nalití do sklenice se sice brzy oddělila vrstva pěny a vrstva mléka, to je však typickou vlastností mandlového mléka.

Příslušenství a rozměry

Protože přístroj patří k nejlevnějším na trhu, asi příliš nepřekvapí, že bohatým příslušenstvím zrovna nepřekypuje. Chybí mu například výdejník horké vody, která by se dala použít na prodloužení kávy nebo zalití čaje či horké čokolády. Vrchní plocha je sice vyhřívaná, avšak ne dostatečně horká, aby rychle ohřála položený šálek. My měli kávovar zapnutý několik hodin a výsledkem byl teplý okraj, jímž byl hrneček na ploše položen. Dno však zůstávalo studené.

Další příslušenství je skutečně minimální, zahrnuje plastový tamper s odměrkou na kávu a pouze jedno sítko. To dle výrobce slouží na přípravu jedné i dvou porcí kávy, při použití na jednu porci je ale káva rozprostřena ve velmi tenké vrstvě. Ze spodní strany je navíc celé z plastu, což může negativně ovlivnit chuť kávy, kvalitní sítka jsou celokovová. Konvičku na šlehání mléka ani nic dalšího však již očekávat nemůžete. K zasazení do kontextu ale musíme dodat, že pákové kávovary obecně nepatří k přístrojům, které by se prodávaly s krabicí dalších pomůcek.

Tento kávovar má nádržku umístěnou na boku, což se projevilo také na jeho rozměrech. Pro řadu uživatelů může být boční nádržka lépe přístupná, toto hodnocení však necháme na vás. Konkrétní hodnoty rozměrů naleznete v nižších řádcích tabulky.

Parametr Tento produkt
Výdejník horké vody

Ne

Nahřívací plocha na šálky

Ano

Sítka v balení

1x přetlakové

Tamper v balení

Plastový, samostatný

Konvička v balení

Ne

Naměřená výška (cm)

29,4

Naměřená šířka (cm)

23

Naměřená hloubka (cm)

26,8

Navážená hmotnost (kg)

3,15

Hodnocení ostatních uživatelů

Další majitelé kávovaru jsou s jeho schopnostmi spokojení, nejvíce chválí nízkou cenu a jednoduchou obsluhu i údržbu. Káva jim chutná, i když někteří zmiňují, že aby dosáhli jimi preferovaného silného nápoje, musí plnit sítko až po vršek. Dále oceňují silnou pěnu na kávě a relativně nízkou hlučnost.

Co se týče výtek, i ty se mezi uživateli objevily. Většinou se týkaly nedostatečného těsnění nebo méně kvalitního materiálu, který je pro takto levné kávovary typický. Milovníci větších šálků si také stěžují, že výpusť je pro jejich potřeby příliš nízko.

Hlavní klady a zápory

Také my považujeme za největší benefit přístroje Electrolux nízkou cenu. Líbí se nám i kompaktní zpracování, kávovar se dobře přenáší, k zásobníku na vodu se dostanete zboku a snadno jej vytáhnete díky malému uchu. Na tuto cenovou relaci také velmi pozitivně hodnotíme šlehací trysku. Pokud je pro vás ideální hustá čepice pěny, získáte ji pomocí panarello nástavce, pokud se chcete spíš přiblížit klasické mikropěně, jakou umí profesionální baristé, stačí nástavec sundat.

S čím však jsme u kávovaru méně spokojeni, je jeho schopnost přípravy kávy. Klasické intenzivní espresso v malém nízkém šálečku s jemnou cremou z něj zkrátka nepoteče. Dále nám v balení chybí sítko na jednu porci a jako velmi nepříjemné vidíme i rychlé hromadění vody pod odkapávací mřížkou.

Porovnání s alternativami

Pokud preferujete našlehané espresso s čepicí pěny, možná by se vám mohl líbit také model ECG ESP 20101. Peněz za něj vydáte zhruba stejně, zásobník na vodu je stejně velký a ovládání velmi podobné. Dle uživatelských recenzí taktéž nabízí dobrý poměr ceny ku výkonu.

My v redakci můžeme tento kávovar srovnat s modelem Sencor SES 1710BK, který jsme také testovali. Sencor je ještě o něco levnější než Electrolux a nemá problémy s hromaděním vody pod mřížkou. Electrolux však disponuje lepší parní tryskou, kterou můžete použít jak s panarello nástavcem, tak bez něj, a také káva v něm připravená chutná o něco lépe.

Závěr

Před pořízením tohoto kávovaru doporučujeme zamyslet se nad tím, co od něj požadujete a jaká káva vám nejvíce chutná. Pokud vás láká pořídit si přístroj, který napodobí espresso, na které chodíte do kavárny, pak byste mohli být nepříjemně zklamaní. Káva na vás bude slabá, bude jí moc a budou se do ní hůř kreslit obrázky. Pokud ale naopak patříte k milovníkům větších a slabších šálků, espresso je na vás moc intenzivní a místo cremy na kávě chcete čepici pěny, pak vám kávovar Electrolux bude vyhovovat.

Co se týče dalších vlastostí přístroje, Electrolux je cenově dostupný a na obsluhu jednoduchý. Potěší vás dobře našlehanou mléčnou pěnou, některým bude určitě vyhovovat také zásobník na vodu umístěný na boku stroje. Pokud však stojíte o více funkcí či možností nastavení, budete muset zainvestovat trochu víc a minimálně sáhnout po kávovaru typu De’Longhi EC 685.BK.

3 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Electrolux EEA111 | Hodnocení: 75,8 %
Iveta Polášková
Redaktorka
Iveta je redaktorkou, která v minulosti pracovala jako baristka. Protože ji káva baví, v duchu do budoucna sní o nějakém poloprofesionálním přístroji. Snadno tak vysvětlí, jaké parametry jsou při nákupu důležité, ale také třeba jaký je rozdíl mezi přetlakovým a klasickým sítkem nebo co je panarello tryska. Mimo pákové kávovary se zajímá také o alternativní přípravy kávy, proto se na webu stará také o témata překapávačů nebo moka konviček.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Electrolux EEA111

Electrolux EEA111

3 000 Kč Orientační cena